V učňovském internátu se odehrává příběh inspirovaný skutečnými událostmi, osudy několikanásobného mladistvého vraha. „Série sexuálních vražd! Skutečný případ, který se může kdykoliv opakovat.“ (oficiální text distributora)

Nerajohn

Hodně zvláštní film. Natočen ještě v osmdesátkách, ale duchem připomíná radé devadesátky. Snímek popisuje události kolem tzv. Spartakiádního vraha. Mladík spolu s dalšími šikanuje nováčky na internátu a vraždí po Praze děvčata. Film si vzal moc velké sousto, hodně prostoru je věnováno šikaně, ale její vliv na jednání pachatele už tolik patrný není. Na druhou stranu kvalitní je hudba, akční kamera, která běhá za vrahem ve sklepeních a připominá scény z Alien3 a pak pár momentů, například sanitka přijíždí k pobodané dívce a ta je v tranzu.... ()

EddieIron

Bylo by to lepší, kdyby to nevydávali za příběh spartakiadního vraha Straky, kdyby Roden nevypadal jako neurotik, který si zapomněl vzít léky a kdyby Ornest nepředstavoval rádoby drsňáckého policajta. ()

Saxos

Oficiální text distributora, na plakátu Kája Rodenů i necenzurované prsíčko, to vše má nalákat davy diváků a odradit je od hodnocení Odpad! A jak na tom zapracoval scénárista a štáb filmařů. Snaha nastínit Spartakiádního sériového vraha Straku dopadla fakt bídně. V tomhle paskvilu by ho poznal jen Ferda věštec. Straka celkem slušně na jaře roku 1985 zaměstnal skoro celý tehdejší Sbor národní bezpečnosti a dost vyplašil celou Prahu připravující se na Spartakiádu Jen úzký vyšetřovací tým čítal víc jak 200 soudruhů. Straka znásilňoval, vraždil i okrádal. Tři vraždy stihl v rozmezí necelých šesti týdnů. K dopadení pomohla informovaná veřejnost a svědectví napadených žen, kterým se podařilo vyváznout. Nikdo moc nevěřil, že by tuto trestnou činnost spáchal 16ti letý mladík. Od poslední vraždy byl zadržen za několik dní. Odsouzen koncem roku na 10 let, víc dostat nemohl. Aminou od Havla ještě o jeden rok přišel. Ve filmu přehnaná i scéna o matce. Pocházel z normální rodiny, měl sourozence a on sám nebyl žádný blb /IQ 125/ pouze lempl. Drsné dobové slovíčko: "ty chuligáne". Zápory: pouze nesourodá směs šikany, vražd, hnusné hudby. Závěr: nelze doporučit. ()

solic

nemyslim si ze nekdo neco precenil,film je pekny a daleko lepsi nez nektere slataniny se sagvanem a lukasem :o) ()

Severus007

Typický tuctový film devadesátých let. Snaha o dramatičnost a odvážnost, výsledek nuda, nic překvapivého. I ten konec byl očekávaný. ()

xentrixx

Depresivní, těžké, pochmurné, nasáklé skrznaskrz zmarem a prohnilými charaktery. Atmosférou i scénickou hudbou připomínající jinou detektivku z té doby, Divokou svini. Pokud jde o reálnou předlohu, domnívám se - na rozdíl od mnohých zdejších přispěvatelů - že se nejedná o případ spartakiádního vraha Straky, nýbrž o mediálně téměř neznámý příběh jistého Roberta Čiháka, který v osmdesátých letech ze sadistických pohnutek nožem usmrtil v centru Prahy kolemjdoucí dívku, další vážně poranil a pokud by býval nebyl včas dopaden, mohlo být obětí víc. Tak jako ve filmu byl pachatelem mladistvý učeň, ten skutečný prý dokonce vypadal jako roztomilý kudrnatý čertík. Rovněž si nemyslím, že naturalistické vyobrazování učňovské šikany by výrazně odklánělo detektivní linku, na níž je celý počin postaven. Naopak, vhodným způsobem dokresluje a současně se i kriticky vyjadřuje k reáliím druhé poloviny 80.let, kdy - snad mně dá většina zdejších pamětníků za pravdu - tento nešvar kvetl téměř všude: na školách, na učňácích (internáty by mohly vyprávět), v mládežnických sportovních klubech a samozřejmě v armádě. A většina odpovědných pracovníků a činitelů problém přehlížela či jej mlčky tolerovala.... Pokud jde o hlavní postavy, Roden má jako policajt zvláštní charizma.Ani klaďas ani záporák. Trénuje judo, dá si pivo, nadává na práci, utíká bez rozloučení od milenek a nesnáší svého parťáka. I tak jde houževnatě po stopě, až si pro kořist dojde do temného sklepení. U ostatních rolí nic převratného...nakonec dávám čtyři (i za ten strašidelně znějící syntetizátor v rozhodujících částech filmu). ()

Cesty timem

TVL, já normálně zapoměl, že jsem si to před půl rokem pustil. No tak to o něčem vypovídá. Ne o tom, že hulím :-) (nehulím, nechlastám...) ale o tom, jak ten film zůstal v paměti a jak povedený je. Tehdy jsem film sehnal na základě nějaké zmínky o tom, že byl natočen a já milovník filmů, kterým je prvním scénáristou mistr Život jsem nechápal, proč jsem tak starý snímek ještě neviděl a proč není častěji v TV. No protože je to dost nepodařený ikdyž pár dobrých věcí v něm je... Málem jsem mu snížil hodnocení na 2*, když jsem takto zapoměl, že jsem ho viděl. Občas seženu film, který mi nejde díky kodeku apod. spustit tak jsem myslel, že to bylo i u tohoto. Nyní díky herci Zimovi a jeho zmínce v rozhovoru o tomto filmu jsem film dohledal, zjistil, že mi spustit jde a hele... já už jsem ho před půl rokem viděl. Je to škoda, že na základě takového mimořádného skutečného případu nevzniklo něco hodnotnějšího, věrnějšího... Případ znám díky článkům, dokumentu a trochu i doslechu od známých jedné oběti. ()

quokam

Na můj vkus příliš moc násilí a příliš moc šikany, které až tak přímo s případem nesouvisely. Neříkám, že do filmu nepatřily, jen jich bylo až moc. Vzniká otázka zde nadnesená, zda li je to psychosociální sonda do kolektivu docela narušených chlapců v narušené době, ve které je krimi tak nějak navíc, nebo jestli je to krimi, kde je to psychosociálno tak nějak navic. Jako celek to nesedí, být jednotící prvek se zde nabizi jednání těch poldu nápadně podobné k chovani mazaku. Ale tvůrci si měli vybrat - buď to nebo ono, takto honili příliš moc zajíců a postihla je psi smrt. Nebo naopak, pustili příliš moc psů a zabili zajíce, tedy divaka.  Taktez jsem nepochopil postavu JW: měl to být svědek? Detektiv? Mazák? Nebo od mazáků distanc? Proč tam vůbec byl, aby měl film správnou stopáž? Souhlasím zde dale s kritikou přílišného fukání. Ale Roden jako "mladej Plíšek" rozčarování poměrná u ceně i ve společnosti se mi docela líbil, jen nějak nedostal relevantní prostor, viz vyse. Atmoska hustá, to zase jo. 5/10. ()

jichola

Nevyrovnaný film, možná spíš psychologické drama než kriminálka. Hlavním tématem je jednoznačně násilí, celý systém založený na tom, že bezmezně uplatním svou moc nad někým, kdo je pode mnou (a takto funguje i policejní výslech nebo přístup ředitele ke svým zaměstnancům), a nechám se ponížit, jakmile zjistím, že někdo je prostě silnější než já (viz scéna podrobení mazáka) - i tenhle výklad název filmu nabízí. Tomuto systému se vzepře pouze vychovatelka, když přes "otcovskou domluvu" nahlásí přepadení, a mladší vyšetřovatel (Karel Roden), polemizující s "metodami" svého kolegy a v závěru bránící vraha před veřejným lynčováním - scéna v policejním autě mi přišla hodně silná a jsem ráda, že jsem si na ni počkala, i když u obrazovky mě zprvu držel spíš mladistvý vzhled řady současných známých tváří v kombinaci s atmosférou pozdních eightees. ()

sbinda

Stylově natočený krimi-thriller jako za totáče. Policisté ještě pobíhají v zelených uniformách, ale naštěstí již bez soudruhů. A já říkám, že se povedlo. Celý film je odvyprávěn velmi věrohodně. Jeho jediným problémem, že tato filmová témata nejsou širokou veřejností vyhledávána. Nejlépe zahraná šikana v českých filmech, kam se hrabe trýznění Kyslíka. 75% Nahotinek požehnaně. ()

madline24

Film, který si hraje na něco, co není. Dějově o ničem, moc jsem nepochopila, co vlastně tvůrci chtěli ukázat, šikanu na učňáku? Pátrání po vrahovi žen? Jakou to mělo souvislost? Proč to bylo splácané v jednom filmu? Autoři se asi snažili "hrát" si na západní filmy, ale moc se jim to nepovedlo a výsledkem je smutná patlanina, zajímavá tak připomínkou 80.let v Československu. ()

plimout

Mám takový dojem že se nejednalo o případ Spartakiádního vraha Straky. Jelikož Straka nevraždil nožem ale provázkem škrtil a znásilňoval. Tento film je super. Je to moje vzpomínka na dospívání jelikož jsem v té době byl také 17letý hoch. ()

goveg

Nechápu, co to mělo společného se spartakiádním vrahem.. Případ je všeobecně dobře znám a nebýt popisku v úvodu, vůbec bych to podle filmu nepoznala. ...a to přehrávání, včetně zvýkání Ornesta.. děs ()

PavelKral

První rokem po revoluci se Češi rovnýma nohama pustili do natáčení erotických a akčních scén... Všechno tuhé, tupé, gumové a toporné... Přesně ve stylu Olmera, nebo Soukupa... Jednu za Rodena, a druhou za Přeučila, takže **/5 ()

Monco

Čekal jsem,že to bude o Spartakiádním vrahovi a bohužel to bylo o něčem jiném... Nejlepší byl snad Roden. A taky jak tu někdo psal, tak nechápu, proč se v tom tolik řeší šikana. ()

Tomas.Z

Tahle detektivka mě příjemně překvapila. Na to, kdy byla natočená, je vidět, že jsme uměli točit filmy na slušné úrovni už mnoho xx let zpátky. Nechybělo napětí i nejasno okolo pachatele až do poslední chvíle. Pod hlavní linkou detektivního žánru se solidně vypořádali i s ukázkou šikany na učňovských internátech. Pro mě to bylo dost věrohodné a drsně ukázané bez nějakých příkras. ()

Maskati odpad!

Strašný, strašný, strašný! Straka by si měl někde stěžovat, ač vrah, měl styl. Tahle křupanská vyblblost, počínaje tragickým scénářem a konče příšernou psychodelickou hudbou, nemá obdoby. Snad jedině ta šikana na intru, tomu se dalo věřit, ačkoli zase bez nastíněných východisek. Policajti se chovají jako debilové, exteriéry jsou odporný a herci slaboučcí, že to ani naspídovanej Roden nezachrání. Hnus. ()