Ovdovělá učitelka Anna (Jodie Foster) podnikla něco, co bylo pro ženu z viktoriánské Anglie naprosto nezvyklé. Rozhodla se odjet se svým synem na dobrodružnou cestu do neznámé země, do Siamu. Chce ji poznat a pokusit se tak navázat spojení dvou odlišných světů. Nechává se zaměstnat jako učitelka početných dětí samotného siamského krále Mongkuta (Chow-Yun Fat). Kultivovaná Anna zprostředkovává svým žákům konfrontaci obou kultur se všemi rozličnostmi náboženství i nesmyslnými předsudky a poznává, že siamský král je muž, který přesně ví, kam chce vést svou zemi a jak vypadá moderní svět. Tak si krásná a emancipovaná anglická učitelka zamiluje nejen exotickou zemi, ale i krále samotného. (Magic Box)

JANARYBA

Proč je jeden z mých oblíbených romantických filmů tak modrý? (Moje první setkání s Chow Yun-Fatem a to jsem tehdy vůbec netušila, jak si zručně počíná s pistolí.....) ()

Xmilden

Prakticky nulová gradace a závěrečná akční scéna si vystačí s dvěma mrtvými. Samozřejmě o tomhle film vůbec není. Jedná se o historickou romantiku, na kterou se zpočátku příjemně kouká. Ovšem jen zpočátku. Poté film již víceméně unavuje. Tento historický snímek bych doporučil spíše starším ročníkům. 60% ()

sepp

Presprilis pestrobarevne, scenaristicky neobjevne, pribehove neoriginalni dalsi z remaku - jedine co drzi Annu a kral nad vodou tak jsou jen vyprava a herecke vykony, i kdyz spise na strane Chow Yun-Fata, Jodie Foster odvadi svuj typicky odmereny vykon. Film pro zeny na uplakane sobotni vecery... ()

LiVentura

Dobrý film, velmi technicky zvládnutý a zahraný. S opravdu charismatickými herci a zlým ošklivým padouchem, který na konci velmi špatně skončí, ale pořád mi na tom něco chybělo, asi to nevysvětlím, ale .. :-) ()

Jacinda

Pěkný film s trochu nepříjemným koncem. Mladý Malfoy mě moc potěšil. Film bych ale zkrátila min o půl hod. ()

Big Bear

Já tyhle filmy z kolonií z nějakého důvodu můžu a tak jsem ochoten lecos přehlížet. Fosterové to slušelo a Chow vypadal opravdu jako král. K tomu nádherné exotické scenérie, a dechberoucí hudba Fentona. Hlavně skladba The Execution je nádherná a ty bubny v tom... Eh... Dokonalé. Trochu mi to až připomíná hudbu Johna Barryho. Až mráz běhá po zádech. Dávám tedy za 4 květy lotosu. * * * * ()

forsberg

Třicátá léta mají svůj Jih proti severu, devadesátá zase Anna a král. Zbytečně je jim vyčítána nereálnost, dlouhá stopáž nebo nákladnost. Tohle je romantika. Hrdinové MUSÍ mít charisma veliký jako Empire State Building, hrdinky MUSÍ mít útlý pas a záběry na západ slunce MUSÍ trvat tak dlouho, že si stihnete zajít na záchod. Nic pro realisty, ale tohle je opravdu "houte couture" červené knihovny. ()

Aky

Kásný výpravný film. Jestli směřuje ke kýči, nevadí, odpouštím mu to, takové má romatntické drama být. ()

Vavča

Mně se tento film velmi líbil, vynikající Jodie Foster a Yun-Fat Chow, který je naprosto přesvědčivý ve své roli krále, který chce zachovat nezávislost své země ačkoliv si je vědom všech nebezpečí i překážek. Velmi povedené vykreslení vztahu hlavní dvojice, tento film dokáže být křehký i realistický, nečekejte žádné tvrdé hrání na city na hraně. Spíše se připravte na budování specifické atmosféry a dojde na řadu moc pěkných a hřejivých momentů, nebudou jenom ty smutné. Nádhérné exteriéry, hudba také podporuje snažení tvůrců, celkově moc pěkný příběh. ()

InJo

Nekonečně dlouhé, nesmírně nudné. Vyhozené peníze a plýtvání talenty mých dvou oblíbených herců. 20 % ()

Anderton

Anna a Kráľ je historický kostýmový film pre ženy. Takže mu nebudem zbytočne nič vyčítať. Ženy si poplačú, nebude im chýbať absencia akcie, pretože sú citlivejšie ako my a budú hotové z ázijského šarmu Chow Yun Fata. Ja som nebol pri tomto filme bohužiaľ hotový z ničoho a miestami som sa nudil, čo som aj dopredu čakal. Takéto typy filmov by mali mať oscarové ambície, Anna a Kráľ ako keby túto ambíciu nemal. ()

oje

Výpravné a nevšední romantické drama dvou odlišných lidí z protipólných světů, ozdobené nespočtem kontroverzí vycházejících z na sebe narážejících kultur. Přičteme-li přítomnost několika lehkých odkazů vedoucích k hlubším myšlenkám nad vnímáním kultur a správností prosazování té, na kterou jsme zvyklí, a pár vcelku zajímavých historických momentů, lze na film bez problémů pohlédnout jako na solidní kousek. Když přivřeme oči nad přemrštěnou stopáží a někdy pozvolným dějem, není třeba hledat důvody ke škudlení hvězd. ()

swamp

Velice inteligentně a s noblesou ztvárněný příběh Anny (Jodie Foster) a siamského krále Mongkuta (Chow Yun-Fat), jejichž vzájemné postavení jim nedovolí víc, než raz dva tři - raz dva tři.. ()

nash.

Hezké, výpravné, dobře obsazené, Jodie i Yun-Fat jsou ve svých rolích výborní, ale přesto podivně nezáživné, bez skutečných emocí, bez štávy, bez napětí. Nebyl jsem zklamán, ale ani příliš potěšen, takže si nejsem si jist, zda to za ty dvě hodiny času stálo. ()

klerik

Nádherný film. Doteraz nechápem ten vlažný prístup kritiky. Mňa to oslovilo viac ako taký Tiger a drak. Herecký koncert v nádhernom prostredí... ()

triatlet

Nádherná výprava, přesvědčivé herecké podání a poutavě odvyprávěný příběh, který je založen na kontrastech (střet evropského a exotického světa, mužská a ženská role, oddanost a zrada). Zaujme Annina neústupnost a nestrannost při řešení šarvátky jejího syna a nástupce siamského trůnu, upoutá příběh konkubíny Tuptim a jejího milého Balata. Když má Anna vysvětlit problematiku otroctví, dává siamskému princi přečíst Chaloupku strýčka Toma. ()