Ovdovělá učitelka Anna (Jodie Foster) podnikla něco, co bylo pro ženu z viktoriánské Anglie naprosto nezvyklé. Rozhodla se odjet se svým synem na dobrodružnou cestu do neznámé země, do Siamu. Chce ji poznat a pokusit se tak navázat spojení dvou odlišných světů. Nechává se zaměstnat jako učitelka početných dětí samotného siamského krále Mongkuta (Chow-Yun Fat). Kultivovaná Anna zprostředkovává svým žákům konfrontaci obou kultur se všemi rozličnostmi náboženství i nesmyslnými předsudky a poznává, že siamský král je muž, který přesně ví, kam chce vést svou zemi a jak vypadá moderní svět. Tak si krásná a emancipovaná anglická učitelka zamiluje nejen exotickou zemi, ale i krále samotného. (Magic Box)

kissilen

Už je to dávno, čo som videla tento veľmi pekne spracovaný film. Jodie ma ako vždy geniálny výkon, ako aj doteraz pre mňa neznámy Yun-Fat Chow. Ja len dúfam, že sa mi niekedy podarí zohnať si tento snímok aj na DVD... ()

sydney

Zpočátku jsem k filmu měla nedůvěru, ale nakonec jsem byla do tohoto dojemného příběhu tak vtažena, že mi ani nepřišlo, jak je dlouhý. Skvělá Jodie Foster a charismatický Yun-Fat Chow. ()

cici24

Opravdu krásná romance jedné učitelky a krále. Křehká vazba, která je mezi nimi je nádherná, oba se drží svého protokolu a jen v některých chvílí trochu poleví, ale opět jen na chvilku.....moc hezké exteriéry.... ()

Veju007

Herecký koncert talentované Jodie Foster a Chow Yun-Fata v nádherném prostředí. Pomyslnou třešničkou na dortu je nádherná hudba od Georga Fentona. ()

pcarogers

Já bych snad těch pět ani nedal, ale na druhou stranu nemám filmu v rámci žánru historických velkofilmů co vytknout. Kráááásně se na to dívalo. ()

unclejack

Hoci spojenie Jodie Fosterovej a Chow Yun Fata s Thajskom sľubovalo zaujímavý film, minimálne čo sa týka scenára a celkove spracovania nedokázali tvorcovia naplniťmoje očakávania. Film je síce vizuálne atraktívny a postava siamského vládcu sadne hviezde akčných filmov ako uliata, ale nezáživný scenár a pomalé tempo príbehu, diktované režisérom Tennantom si žiada od diváka množstvo trpezlivosti. Možno by som vedel adekvátnejšie porovnávať so Siedmimi rokmi v Tibete, ale prepásol som ich - škoda - takže ku komparácii zasa až tak skoro nedôjde. Zatiaľ sú teda moje dojmy upriamené priamo na tento podmanivý, ale povrchný film. Treba však uznať, že herecké výkony majú svoju nezapierateľnú úroveň. ()

jecmen2

Nebudeme se pouštět do žádnejch větších akcí - řekl Andy a vznikl rozvláčný a nudný film plný barev. Howk. ()

buchannon

Včera jsem po nějaké době viděl verzi z roku 1956, která je skutečně nesmrtelná. Dnes jsem si připomněl tuto novější, je jiná, akčnější, ale dá se říct, že je skoro stejně dobrá. Četl jsem na webu néco o rozporech skutečnosti a těchto dvou snímků, avšak vypadá to, že filmu podle skutečného života Anny na siamském dvoře se jen tak nedočkáme, zřejmě zde musí být určitá dramatizace, aby tyto filmy byly o něco zajímavější. ()

PTuranyi

Príjemná historická milostná romanca v orientálnom prostredí. Výborná výprava a herecké výkony. Scenár sa snaží vyhýbať úplným klišé. ()

janucha

Chow Yun Fatt je v tomto příběhu docela uvěřitelný i když se mi zdá,že je poměrně kultivovaný už před příchodem Jodie Foster. Jodie F. hraje dobře ale přesto tu není žádné jiskření mezi hlavními představiteli,takže je těžko uvěřitelné,že Anna v podání Jodie byla životní láskou krále. Když to srovnám s Věkem nevinnosti, kde to jiskří mezi Danielem Day Lewisem a Michele Pffeiffer touhou /kolik jen poznáme z té scény,kdy jí DD stahuje rukavičku/ i když vlastně žádná vášnivá gesta nečiní tak u Anny a Krále jsou ty velké city neuvěřitelné.Ale je to hezky natočeno, pěkné přírodní exteriéry, ale dávám zkrátka přednost starší verzy Anny a krále. ()

Svadbos

Bohatý remake už známeho príbehu (ktorý bol pamätne zmuzikalizovaný pod názvom "The King And I"). NAnešťastie je film veľmi dlhý, s minimálne jednou podzápletkou a strašne umelým akčným vyvrcholením. Foster a Yun-Fat sú však dobrí. ()

Lucka07

Mám velmi ráda tento film. Silný příběh, skvělí herci, nádherná hudba v exotickém prostředí ... prostě nádhera, kterou by každá žena měla aspoň jednou za život vidět. ()

chicotomas

Dvě třetiny filmu se v podstatě nic nedělo, koukal jsem na hodinky a vyhlížel konec. Tak alespoň ta poslední třetina trošku tempo zrychlila - za to jedna hvězdička. Druhá za to, JAK byl film natočen. Krásné scenérie, kostýmy a umělecký dojem. Klobouk dolů, všechno je opravdu úchvatné. Příběh je v podstatě dost nudný. Ani pravdivý základ tomu moc nepomohl. Některé vyloženě nelogičnosti, které ve filmu jsou jen pro to, aby to bylo dojemné (a efektní), mě opravdu nadzvedly ze židle. Nechci vyzradit pointu příběhu, ale jedná se o závěr scény na mostě na konci filmu, otočení se zády a položená zbraň, kterou mohl kdokoliv použít. Jodie nehrála špatně, ale v tom kloboučku mi spíše připomínala Brouka Pytlíka svým vzhledem a Boženu Němcovou nebo její Babičku svým odhodláním bojovat za práva všech. Už se těším na Anna a král II, tentokrát ze Saudské Arábie (tedy spíše Anna a Šejk). Děj bude v podstatě totožný. ()

svist10

Rozmáchlé historické drama o králi a učitelce je sice plné krásných (a občas i krutých, např. poprava) obrazů, přesto však převážně, pokud jde o emoce, chladných. S klidem můžu říct, že ústřední linka je studená jak psí čumák, přestože oba představitelé docela sedí. Vedlejší zápletka s Tuptim a jejím milovaným, byla daleko zajímavější. Anna a král je dalším důkazem, že výprava snímku ho může hodně vytáhnout nahoru, ale není samospasitelná. I toho Cow yun fata mám radši, když střelbou obouruč decimuje gangsterskou populaci, než ve státotvorné roli. Takže tři. ()

gymnophiona

naviac sa mi páčil komentár, ktorý dal pán Ján Strmiska: "Zapšklá britská učitelka jede dělat au pair thajskému králi ješte před tím, než se tam začalo jezdit šukat davově." ()