O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

Kakofon

Režisér Zdeněk Troška je autorem jednoho jediného vynikajícího filmu. Tím filmem je tato výborná pohádka. Všechno ostatní má bohužel sestupnou tendenci. A nezachrání to ani trilogie Slunce, seno........, která se Homolkům nemůže vyrovnat. Bohužel. Bohudík. 100% ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 7/10 ()

Oggy007

Tohle byla první pohádka, na které jsem byl asi v 6 letech v kině. A už jen z té nostalgie nemůžu dát míň. Ale i bez ní je to jedna z nejlepších pohádek, která u nás byla natočená. Až mi po x letech vyrazilo dech, že tuhle pohádku natočil Troška. Jen by mě zajímalo, kdy mu tak hráblo, že začal točit ty svoje sračky. ()

PTuranyi

Celkom vydarená rozprávka s pekným príbehom, výbornými hereckými výkonmi a veľmi dobrou produkciou. Scenár šikovne kombinuje rôzne rozprávkové prvky ozvláštnené lietacím vynálezom hlavného hrdinu, aj keď je tak trocha vytiahnutý z klobúka. Nechýba ani štipka humoru, ktorého ťahúňom je na jednej strane kráľ, pestúnka a komorník, no na druhej strane im úspešne konkuruje čarodejnica, vo výbornom podaní Heleny Růžičkovej, a jej dcéra Černava, ktorej mimochodom akoby čert z Princezny ze Mlejna vypadol z oka. Produkcia robí svoju prácu dobre. Dokáže podporiť atmosféru keď treba a triky sú tiež na celkom dobrej úrovni. Pochlapila sa aj výprava, takže slnečný zámok vyzerá ako monument z Hviezdnej brány. 70% ()

Standey

Jediná Troškova pohádka, která je jakž takž koukatelná. Sice mi tam vadí ta chvílemi až hororová atmosféra, ale jinak poměrně dobrý počin. ()

montel

Švec Jíra vysvobodí princeznu Jasněnku z věže, kde ji zavřel pan Král kvůli věštbě zlé čarodějnice. Ta se Jasněnky nakonec zmocní a švec Jíra musí Jasněnku opět osvobodit.... Trošičku strašidelná pohádka Zdeňka Trošky, které sem se kdysi bál, ale teď se spíše zasmál. Nevidím na ni ale vůbec nic vyjímečného a Míšu Kuklovou nemám moc rád,takže průměr.50% ()

Sindymindy

Pohádková klasika nabitá neomšelými zápletkami, výborným hereckým obsazením, napínavým příběhem, vtipem, vitalitou, dobrodružstvím. Viděla jsem ji tolikrát... a pokaždé mě připoutá k obrazovce znovu. ()

Stealth2

Poslední, skutečně poslední parádní pohádka, která se může bez uzardění rovnat české pohádkové klasice z 50 let. Jak píše Lima, z poslední tvorby pana režiséra je mi špatně. ()

Chlo0opek

Nádherně depresivní pohádka. Místy herecké výkony trošičku zaostávají (pouze v těch vedlejších rolích ovšem), Jasněnka padne Jírovi do náruče v podstatě ihned po seznámení, ale jinak je to opravdu zdařilá pohádka. ()

dawexx

Troškův nejlepší film, to je bez diskuze, protože k lepšímu výkonu už se nikdy nevyburcoval (spíš ale ani nepřiblížil). Mně se Jasněnka vždycky hodně líbila, přišla mi to jako taková typická filmová pohádka své éry. Nezapomenutelné jsou především scény Heleny Růžičkové s Yvettou Blanarovičovou. ()

Vacice92

Zatím poslední - a jediná - Troškova dobrá pohádka a pochybuju, že se to kdy zlepší. I když mi teda trochu vadí princezna Jasněnka, která je občas taková husa, že byste jí nejradši jednu vlepili, nehledě na to že půlku jejího scénáře zabírá křik a pláč a volání: "Jíro! Jíro!" ()

sikky

Jeden z mála výborných Troškových filmů, má to děj, má to i trochu logický sled událostí. Hvězdičku dolů za uječenost, což je bohužel Troškův atribut. Blanarovičová je kvůli tomu ještě větší debílek, než by musela být, král je taky takový nerozhodný a ukecaný moula. ()