O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

marien1039

Nevím, v čem je tohle o tolik lepší něž ty Troškovy děsy jako Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí nebo ta jedna z nejnovějších hrůz pojmenovaná Nejkrásnější hádanka. I přestože se jakoby Troška zde snažil o trochu umělecký dojem, stejně je Jasněnka a Létající švec uřvaný, praštěný, děti kazící kekel. ()

ajfelka

Uznávám, že je to klasická pohádka se vším, co by měla každá pohádka obsahovat, filmové řemeslo je taky na celkem dobré úrovni, ale mě prostě nesedí. A stačilo k tomu velmi málo - ta pohádka je prostě moc UŘVANÁ. ()

lvi_psouk

Super Růžičková, praštěnej Čejka, výbornej Potměšil. Ale to je asi tak všechno. Divná atmosféra, na druhou stranu asi nejmíň uječená Troškova pohádka. Že bych z ní byl odvařenej, se rozhodně říct nedá... ()

dave91

Nic naplat,holt jsme prostě dlouhodobě pohádková velmoc.A Troška pohádky umí a měl šťastnou ruka při obsazení hereckých rolí. ()

k.s.A

Nejlepší film jaký kdy Troška natočil. Skvělá atmosféra. Jedna z mých nejoblíbenějšich pohádek vůbec. ()

Lady Marcy

Helena Růžičková a Yvetta Blanaričová byly fakt skvelé. ,, Švec prťavec" :D Tuto pohádku ale jinak moc nemusím. První půlka ještě docela jde. Ale když pak zajmou dvě zlé čarodějnice princeznu Jasněnku na svůj hrádek v lesích je rázem z pohádky skoro horor. ()

Bodega_Bay

Troška před lobotomií. I když, řekněme si upřímně, ty uřvané čarodějnice v jeskyni nám měly leccos napovědět. Každopádně nad průměr to skvěle táhne Honza Potměšil se svými křídly (čéééért) a jeho plechová slepice produkující vejce. ()

nudlis

Jó, to bylo tenkrát, když měl ještě Troška relativně zdravej rozum a netočil "filmy" jen pro prachy a pro dementy. Protože jeho následná tvorba je otřesná a hrajou v ní jen opravdový trosky. Ale dementi rádi sáhnou do peněženky a zaplatěj nekřesťanskej peníz za lístek do kina a popadaj se smíchy za vyžraný panděra. To jsou holt dementi. A Troška tímhle filmem skončil svoji režijní kariéru. ()

zeleznak

Opakovatelne koukatelne a to uz je vzdy na 3*. O zivotnim vykonu vsech protagonistu treba nemluvit. A hlavne naprosto mimo klasicke pohadkove... Fabule i syzet velmi dobre. ()

soukyd33

Zde jsou nejlepší herecké výkony u čarodějnice a její dcery. 😄 Atmosféra je temná, a pohádka rychle uteče. Hudba není špatná. Kostýmy TOP. Triky super. Poznámka: Pohádka může menší děti i vyděsit. Vše ale nakonec dobře dopadne. Poznámka: V pohádce jsou krásné záběry na různá místa. Doporučuji. Hvězdiček 4 ()

Thalin

Odmala mi tahle pohádka přišla zbytečně tmavá a Jasněnka hrozně uječená. Ale pořád to patří mezi ty lepší pohádky od Trošky a vcelku i obecně. ()