Svět zítřka

• USA Sky Captain and the World of Tomorrow (více)

Gotham City, 30. léta 20. století. Životem kypící metropoli nečekaně napadne armáda obřích robotů. Ve městě vypukne panika. Kdo stojí za vražedným útokem? A proč v poslední době záhadně zmizelo hned několik světově proslulých vědců? Prvotřídní stíhací pilot Sky Captain (Jude Law), ambiciózní reportérka deníku Chronicle, Polly Perkins (Gwyneth Paltrow) a krásná mariňačka Franky Cook (Angelina Jolie) spojí své síly, aby zjistili, kdo má zdrcující útoky na svědomí. Zdá se, že za vším stojí tajemný doktor Totenkopf. Útok jeho robotických monster je jen první bitvou války o nadvládu nad světem. Sky Captain a jeho odvážné společnice podniknou dobrodružnou výpravu řadou exotických míst až do Nepálu, kde má Totenkopf svou tajnou základnu. Dokáží šíleného vědce a jeho roboty zastavit? Film, jehož vědeckofantastická zápletka je originálně situována do vizuálně atraktivního retra 30. let, nabídne divákům dosud nevídanou podívanou. Díky průkopnické trikové technice a originalitě filmařského pojetí je snímek již od prvních zkušebních projekcí považován za přelomový v rámci žánru, podobně jako kdysi původní Hvězdné války George Lucase. (oficiální text distributora)

Wallis3

Netradiční vizuál filmu je plus. Sympatické obsazení je plus. Když se poprvé objeví roboti a nastává chvíle pátrání, no dobře, ale ze se to zvrtne v praštěnou noemovu archu, tak tady zase velký mínus. ()

MickeyStuma

Stejně jako snímek ´Terminátor 2´ z roku 1991, má i tento ve vínku jisté prvenství, které rozbouralo styl natáčení. ´Terminátor 2´ se pyšní prvním výrazným použitím CGI triků a efektů, ´Svět zítřka´ byl už kompletně natočen ve filmovém ateliéru před modrým plátnem (dnes se používá zelené) a pomoci CGI bylo kromě herců již vymodelováno naprosto vše. A tak je snímek z technologického hlediska velmi sofistikovaný a stylový. Filmová hranice byla tímto opět překročena. Ano, po vizuální stránce a za použití dynamických zvukových efektů byl ve své době tento filmový počin skutečně jedinečný a ohromující. Ale jak to už bývá, i tady je určité ´ale´. Kerry Conran, který kromě režie stál i za scénářem, se zaměřil hlavně na speciální efekty ukazující novodobé až neuvěřitelně složité detaily počítačové animace. Výsledkem je, že je to všechno hlavně o scenérii, u které příběh působí poněkud chudě. Ale je to film vlastně takový pokusný ve svém technologickém zpracování, který o pět let později překonal James Cameron se svým snímkem ´Avatar´, a tak se tomu dá s odstupem času ledasco odpustit. Zachycení noir žánru, byť v barevném provedení, se ale kupodivu povedlo. ()

Pořez

Trošičku se ošívám, že dávám jen za čtyři hvězdičky u filmu, u kterého jsem seděl v kině jak přibitý. Po stránce vizuálního zpracování nám Kerry Conran předvedl skutečnou lahůdku, a možná lahůdku desetiletí. Bedlivé očko odhalí občas nějakou tu chybičku, ale to mi vůbec nevadilo. Příběh jako takový je skutečně jednoduchý, ale vysloveně jako vadu to nevidím. Ta naivita tím spíš podporuje vnímání filmu jako "retro sci-fi". No ale přeci jen... Dobrá za čtyři *. Do konce roku na to kouknu ještě jednou a třeba i přidám. ()

Yomega

Tenhle film si na nic nehraje. Ale pokud přestanete řešit, jednodušší příběh a necháte se unášet výbornou vizuální stránkou a bezchybnými hereckými výkony, snímek se bohatě odmění porcí prvotřídní zábavy. Je to obrovská pocta starým filmům a já jsem moc rád, že tento snímek vznikl a doufám, že režisér bude v nastoupeném trendu pokračovat. Jude Law i Gwineth Paltrow jsou úžasní a jejich vzájemné škádlení dodává filmu potřebnou dávku humoru. Naproti tomu z Angeliny Jolye autorita přímo vyzařuje, i ona je ve své roli skvělá i když nedostala moc prostoru. Jestli jsem ihned po shlédnutí váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, tak po několikahodinových bonusech na dvd o vzniku tohoto dílka, mám naprosto jasno. Tenhle film je doslova vymodlené dítě Kerryho Conrana a při sledování nadšených lidí, kteří doslova v polních podmínkách při omezeném rozpočtu pomáhali tomuto dítku na svět se nelze ubránit obrovskému obdivu. Když vidím stamilionové propadáky, které poslední dobou vznikají, tak tento film je jako zjevení z nebe. Škoda, že jich není víc. ()

Barak

Jestli tohle má být opravdu svět zítřka, jsem nadšen (i když se děj odehrává v roce 1939). To, co nám bylo ukázáno vypadá vskutku jako pohádka. Všechno je barevné a hlavně - tak zvláštně se to rozplývá, což přidává na kráse. Jen těžko se hledají slova pro tuto vizuální pastvu pro oči. Z počátku je to jen město (a banda plecháču), ale v závěrečné půlhodince se té výtvarné stránky využije nejvíce. Co může překvapit, tak to je to, že do té vyúmělkované krásy vstupují normální herci. Ale není se čeho bát, není to jako byste strčili Bugs Bunnyho k Russellu "Gladiátorovi" Croweovi do arény, aby tam byl jako "pěst na oko". Něco s něma provedli, takže na Gwyneth Paltrow nenajdeme ani jednu vadu na kráse, ani jeden malinký blbý "pórek". Taky jsem se mrknul do galerie a musím říct, že to co tam je, se ani zdaleka nepřibližuje skutečnému požitku. No, ale dost k fenomenálnímu zpracování. Všechno se vlastně točí okolo záhadného chytrolína Totenkopfa, který má něco za lubem. Děj je přímý a jednoduchý a humor mu dodávají dva hlavní protagonisté v podobě Juda Law a již výše zmiňované Gwyneth Paltrow, kteří byli kdysi velcí kamarádi (víte, co myslím). Angelina Jolie se tam jen tak lehce mihne, což potěší.. dokonce jen s jedním okem, což potěší o něco více, protože jí moc nemusím. Všechno to pak graduje ve velkolepé finále.... Nemůžu si pomoct, ale pořád musím myslet na to fascinující provedení, protože něco takového se jen tak nevidí.... ()

pravo

Pozitíva : 1.) evidentná odlišnosť od bežných filmov 2.) množstvo zaujímavých nápadov 3.) účasť hereckej špičky. Negatívum : filmu som vôbec neporozumel a mal som pocit akoby mi ušiel akýsi predfilm, ktorý by objasnil zmätenosť a absurdistan prevádzajúci diváka po celý film- proste som film dopozeral s riadnou dávkou sebazaprenia. ()

Kalimero13

Autoři tohoto snímku nádherně ukážou, jak by v roce 2004 natočili scifi film režiséři a herci z 50. let :) Ono to postupem filmu už není tak zřejmé, ale v začátcích můžete obdivovat naprosto stylové scény zanechávající hold starým americkým detektivkám. Skvělé kostýmy, make-up, účesy, herci nádherně "přehrávají" jako kdysi (některým to věřím nedělalo problém :D), zapomenout se nedá ani na stylové scény plátna na pozadí (kdo toto bude kritizovat, je hlupák) a spousty dalších věcí. Připočtěte odzbrojující kočkování hlavní dvojce, které vám nejednou zvedne bránici, pohádkovou představivost, která vás ve stylu Verna odpoutá od reálu a máte nádherný originální film, u kterého se nemůžete nudit. Není to žádné umělecké dílo, které by se zasloužilo plných 5*, má své mouchy, ale dát mu 4* by byl hřích. Mimochodem: místy silně připomíná Bioshock. ()

Stíba

Film mi hned na začátku připomněl Ligu vyjímečných jíž je svým stylem podobný. Velice se mi líbilo vizuální zpracování, Jude Law se mi zdál až trochu moc idilický, Gwyneth Palthrow byla až nečekaně sexy, o něco méně ale rovněž tak Angelina Jolie. Tehle styl se mi líbí, stejně tak téma, z mého úhlu pohledu kvalitní snímek. ()

yamk5

Neuveriteľný snímok, ktorý sa mi nikdy nezunuje. Nie preto, že je to nejaká pocta. Nie preto, že je to prvý film, kompletne natočený na zelenom pozadí. Baví ma svojou jedinečnosťou , jednoduchosťou a pritom prekvapivosťou. Takéto alternatívne dejiny by som bral všetkými desiatimi. Jedna z najlepších dobrodružných jázd v hollywoodskej histórii. Prekvapivo dobrá Angelina J. a prekvapivo krásna Gwyneth P. Cítiť z filmu jemnú prácu fanúšika, či skôr armády fanúšikov. Doteraz mám ešte neporušené nálepky z 2 DVD. Pre mňa absolútna srdcovka a "kult". ()

Mandalorian

Přehnaně americký. Gwyneth Paltrow podle mýho názoru těžce na odstřel. Myšlenkou extrémě podobný filmu Casshern. Ovšem s tím rozdílem, že Casshern to podal líp a ne jako jedinou myšlenku. Sečteno, podtrženo - 1 z ix myšlenek vytržená z kontextu, podaná ošklivě americky, ale dobrá podívaná a Jude Law s Giovannim Ribisim mi tam fakt sedli. Ovšem celkovej dojem není víc než 40%. 2*, protože podobných filmů je jako máku. ()

Razzor_82

"Mohli bychom, aspoň jedinkrát, umírat bez toho všeho hádání kolem?” Přes slabší děj film uhrane magickým vizuálem, který zajistí parádní CGI triky a efekty. Docela zábavné sci-fi v retro hávu. Je tady cítit pocta starým filmům.  Gwyneth Paltrow a Jude Law tvoří vtipnou dvojku. Ten jejich cynický humor mě bavil. Škoda slabšího konce. 7/10 ()

HawkeyP

4 a 1/2. Vizuálně nádherný film natočený ve starém stylu, už třeba jen ta heroická hudba :-) Jen tu zápletku a děj by to chtělo trochu zvýraznit. Doufám, že už brzy bude pokračování. ()

duffi

Nádherný snímek, vizuálně perfektní, herecké výkony slušné. Takove pokračování Vynálezu zkázy :-) ()

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení