Skvělá a uznávaná psycholožka Dr. Miranda Grey (HALLE BERRY) je expertkou na posuzování toho, co je racionální. Co je logické. Co nezachází za hranice příčetnosti. Pod vedením svého manžela (CHARLES S. DUTTON), vedoucího oddělení psychiatrie Woodwardské ženské věznice, léčí nebezpečně psychicky narušené pacientky, mezi které patří i Chloe (PENÉLOPE CRUZ) charismatická vražedkyně, jejíž svědectví o satanistickém mučení jsou uvážlivou doktorkou považovány za pouhý výplod paranoidní mysli. Po setkání s tajemnou dívkou se však její spokojené manželství a vyrovnaný život změní v nejhorší noční můru. Když se Miranda probudí po hrůzné autonehodě, se zděšením zjistí, že její manžel byl zavražděn a všechny stopy směřují právě k ní. Zatímco se snaží přijít na to, za jakých okolností by vůbec mohla spáchat podobně brutální a otřesný čin vůči člověku, kterého milovala a obdivovala, ocitá se uvězněná ve Woodwardu mezi svými bývalými pacientkami.

Chování doktorky, která si z osudné noci pamatuje pouze několik nejasných vizí tajemné dívky, se postupem času stává čím dál tím více nevyzpytatelným. Zoufalá snaha, s níž se pokouší dokázat svou nevinu, je jejím bývalým spolupracovníkem Dr. Pete Grahamem (ROBERT DOWNEY JR.), který je soucitný, avšak zároveň velmi skeptický, vnímána jako začátek sestupu do hlubin šílenství. Miranda postupně začíná věřit, že se jí zmocnily nadpřirozené síly, které jsou odhodlány se pomstít i za cenu toho, že ji připraví o rozum. Zatímco ji Chloe stahuje do svého osobního pekla, musí Miranda zjistit, zda skutečně směruje k branám šílenství nebo pouze blíže k pravdě. (oficiální text distributora)

Dever

Soundtrack John Ottman: 1. Prologue [2:11] ,2. Miranda's Theme [1:50] ,3. Remembering Rachel [2:37] ,4. Final Escape [6:23] ,5. Road Block/First Contact [2:37] ,6. An Affair? [3:05] ,7. First Escape [4:22] ,8. One of Us/The Shower [4:03] ,9. Willow Creek [3:39] ,10. Recollections [3:18] ,11. The House/Dream [4:02] ,12. I'm the Mirror/Not Alone [2:24] ,13. Revelation [4:47] ,14. You're Next [2:43] ,15. I See Dead Kids [1:50], ()

tron

„Schopnosť represie je potrebná pre prežitie.“ Nielenže mám rád francúzskeho herca a režiséra Matthieua Kassovitza (PURPUROVÉ RIEKY, MNÍCHOV), ale ani o Zemeckisovej a Silverovej firme Dark Castle (13 DUCHOV, LOĎ DUCHOV) si nemyslím nič zlé. Napriek tomu (a prítomnosti tradične vtipného Roberta Downeyho Jr.), nestojí GOTHIKA skoro ani za fajku močky. Pôsobivá vizuálna stránka (obrovská starodávna liečebňa uprostred večne daždivých lesov) niečo do seba má, detto zápletka (predstavte si, že ste špičková psychiatrička a raz ráno sa zobudíte v zvieracej kazajke a dozviete sa, že ste v noci brutálne zavraždila svojho manžela), ale celé to režisérovi akosi nedrží pohromade, scenár je ku koncu čoraz hroznejší a ranou z milosti sú „herecké výkony“ Halle Berry (Oscar za sexuálnu scénu v PLESE PRÍŠER) a Penélope Cruz (OTVOR OČI). Začiatok 4*, stred 3* a koniec 2*. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/425/ ()

B!shop

Docela slusnej horor, kterej strasne srazi scenar. Kassovitz to ma pevne v ruce, k tomu tu je velmy zajimava kamera snazici se neustale necim mile prekvapit a pekne tajemna hudba, k tomu Halle Berry, ktera neni nejhorsi, jen obcas moc breci a moc ji to misty neslusi a celkove to fakt dava solidni atmosferu, kde by clovek nemel velkej problem se leknout. Jenze to je ten problem, at hraje hudba tajemne sebevic, kamera i z obycejnyho plavani se snazi udelat atmosferickej zazitek, tak proste neni ceho se bat, pac ve filmu moc strasidelnejch veci neni. A jakmile dojde na ohen, tak to je z hlediska triku tragedie. Ale obcas se precejen nejaka slusna lekacka najde a navic tu je pohodovej Robert Downey, jen skoda, ze pointa je lehce odhadnutelna a film prakticky neprinasi nic noveho. ()

Slasher

Gothika je zvláštní film, dlouho jsem se rozhodoval jestli si 'zaslouží' dvě nebo tři hvězdičky. Celek je mírně zmatený, závěr mi přišel už chaotický. Jinak k první polovině nemám moc co vytýkat, ta se rozvíjela slibně, leč bez atmosféry hodné duchařského hororu. ()

Jossie

Popravdě mě to moc nenadchlo. Vlastně se to výrazně zlepšilo až ke konci, kde byla docela slušná pointa, kterou jsem opravdu neodhalila, což beru jako jediný klad celé Gothiky. ()

Jara.Cimrman.jr

"Já jsem jediný člověk, který si nemyslí, že jsem zabila svého manžela." To je takhle jednou člověk normální a najednou ho ovládá duch a souloží s ďáblem. No já tedy úplně nevím, ale mě ta blikající světélka, potácející vybledlé postavy ani vrzající hudba do žádné strachové extáze nepřivedly. Možná bych byl spokojenější, kdyby tam bylo víc prostřihů na vtipný volejbal v psychiatrické léčebně nebo na sebevražedné chování při házení sebou samým o zeď. Jenže srandy bylo stejně málo jako napětí a obě krásky si navíc zapomněly krásu v maskérně, takže se mi jen těžko hledají pozitiva. ()

zputnik

Předně: nelituji ani jedné minuty, kterou jsem strávil u tohoto thrilleru. GOTHIKA pobavila, zaujala, párkrát vylekala... prostě svůj účel splnila. Ale pokud měla ještě vyšší ambice, tak je (alespoň v mém případě) nenaplnila. Bylo zajímavé sledovat střet racionálna a iracionálna (takové filmy já rád). Ale způsob předložení tohoto tématu ve mně vcelku nic nezanechal. Nedostalo se na žádné závěrečné kulení očí a hlášky typu: "Ty vogo, to byla síla!" Stejně tak se mi jen těžko překousávaly některé (respective: 2) dějové zašmodrchance. Shrnuto a podtrženo: Thriller, který neurazí, vcelku i potěší, ale jehož potenciál ("Miranda [musí] zjistit, zda skutečně směruje k branám šílenství nebo pouze blíže k pravdě." - viz oficiální text distributora) nebyl využit naplno. Exaktněji řečeno tak na 70 %. ()

Shit

Tenhle horor má hodně dobrou atmosféru a musim říct, že mě docela mile překvapil, protože jsem rozhodně nečekal, že by nějakej horor s Halle Berry mohl být tak dobrý. Příběh má hlavu a patu, ale zase to neni nějak zvlášť skvěle promyšlený, v některých situacích se dá docela snadno odhadnout co a jak se stane a nebo kdo bude tím vrahem, ale pro mě to je stejně nadprůměrnej horor ()

Morien

"Já vás vidím obě, takže musím být bůh." Jako jeden z těch filmů, které jsme měli doma k dispozici na DVD v období mého dospívání, patří i Gothika k těm, které neustálým promítáním trvale poškodily moji psychiku a na podvědomé úrovni i představu, jak má vypadat životní /filmový/ příběh. Jako mladší jsem nebyla schopná pochopit, proč duch doktorce ubližuje, a nechápu to ani dnes. Pamatuji si, že na mě velmi zapůsobilo puštění osudových pasáží pozpátku. A také scéně s bazénem jsem přisuzovala skryté, symbolické kvality. Nikdy předtím jsem si neuvědomila, že krasaveček z Amélie je režisér. ()

gudaulin

Gothika je vysoce polarizovaný snímek, kde na jedné straně stojí podprůměrný scénář s množstvím nelogických konstrukcí a na straně druhé solidní herecké obsazení a bravurní režie. Záleží na tom, jestli chcete přemýšlet jak a proč... nebo se poddat atmosféře a bavit se. Pokud učiníte to první, z mého hodnocení odečtěte 15 - 20 %. Já udělal to druhé a vyšlo mi 70 % celkového dojmu. Pro Berryovou je to vděčná role, které se zhostila se ctí - každopádně její nadprůměr a Penelope hraje svůj standart, což znamená, že dobře. Při několika scénách jsem se lekl nebo měl tísnivý pocit a co víc si u hororu lze přát ? K vrcholům žánru Gothika nikdy patřit nebude, ale film na jedno pokoukání to je. ()

Dudek odpad!

Snadno předvídatelné, slabý scénář a očekávaný konec... takže za co tu jednu hvězdičku? Snad za hudbu a konec filmu, který přece jen nedělá žánru žádnou ostudu (myslím úplný konec! Ne vyvrcholení zápletky) ()

Gilmour93

Straší jí, nebo straší ji? Nadpřirozený thriller, kterým Kassovitz jen stěží mohl vstoupit do téže purpurové řeky. Mysteriózno i vodník Ottman do ní sice lákají, ale na břehu vše drží slaboučký scénář, iritující osvětlení scén (zářivky v bezdůvodně potemnělých místnostech, různé blikání) a finále s Anima Sola Live. Je stejně dětinské jako vtip, který se týká populární písně u závěrečných titulků: „Who‘s the author of the song Behind Blue Eyes? Limp Bizkit?“ - „The Who.“ - „Limp Bizkit.“ - „The Who.“ - „Are you deaf!? Limp Bizz-kitt!“ ()

Brouk

Chtěl jsem napsat něco obsáhlého, ale Tsunami_X byl rychlejší. Souhlasím s jeho recenzí, ve skutečnosti je to u mě za 50%, ale v toto případě zaokrouhluji směrem dolů :-( ()

genetique

Ja sa musím priznať, že pri niektorých scénach som fakt musel chvíľu čakať, kým mi začne prúdiť krv v žilách. Film som navyše videl pred Kruhom a spol, takže z tohto žánrového hľadiska to bola pre mňa ozajstná lahôdka. Skvelo natočené aj z pohľadu scenára to nemalo chybu, prekvapivý bol aj koniec. 80%. ()

StarsFan

Takový púrůměrný film. Upřímně řečeno, čekala jsem úplně něco jiného. Ale není to špatný, to zas ne. Jenom se to prostě... drží u průměru. ()

Le_Chuck

O atmosfére Crimson Rivers si to môže nechat snívať, ale aj tak je to dobrá "lekačka". Hlavne ta scénka v sprchách. Ale koniec filmu kazí výsledný dojem a strháva ho do priemerných vôd. Škoda. ()

Kaka

Kassovitzova režije je sice velmi solidní a dynamická, kamera a střih ok, spousta režijních nápadů, ale co je totálně nezvládnuté je obsah. ()

castor

Ambiciózní doktorka, deštivá noc (jak jinak), cesta domů, šok – dezorientovaná se probouzí ve své vlastní nemocnici. A nemá tušení, co se stalo. Snad jen, že brutálně zavraždila vlastního manžela… a ejhle. Stále stejná písnička – za okny bouřka, v místnosti divný zvuk, na chodbě problikávající zářivky, v blázinci záhadné okolnosti. Pod producentskou ochranou Joela Silvera a Roberta Zemeckise vznikl podle hodně špatného scénáře technicky zdařilý duchařský thriller, ve kterém se sličná Halle Berry snaží přijít na kloub tomu, co její manžel a jeho kamarád dělali s videokamerou, pouty a dalšími nástroji. Od začátku nám ale všichni předkládají klasické béčko, které sice místy vypadá pěkně (alespoň střihač nespal), ale jinak je odfláknuté, postrádá logiku a napětí. Kamera mi klaustrofobii nevyvolávala, děsit mě nemělo co. Navíc okaté vykrádání jiných titulů!! ()