Skvělá a uznávaná psycholožka Dr. Miranda Grey (HALLE BERRY) je expertkou na posuzování toho, co je racionální. Co je logické. Co nezachází za hranice příčetnosti. Pod vedením svého manžela (CHARLES S. DUTTON), vedoucího oddělení psychiatrie Woodwardské ženské věznice, léčí nebezpečně psychicky narušené pacientky, mezi které patří i Chloe (PENÉLOPE CRUZ) charismatická vražedkyně, jejíž svědectví o satanistickém mučení jsou uvážlivou doktorkou považovány za pouhý výplod paranoidní mysli. Po setkání s tajemnou dívkou se však její spokojené manželství a vyrovnaný život změní v nejhorší noční můru. Když se Miranda probudí po hrůzné autonehodě, se zděšením zjistí, že její manžel byl zavražděn a všechny stopy směřují právě k ní. Zatímco se snaží přijít na to, za jakých okolností by vůbec mohla spáchat podobně brutální a otřesný čin vůči člověku, kterého milovala a obdivovala, ocitá se uvězněná ve Woodwardu mezi svými bývalými pacientkami.

Chování doktorky, která si z osudné noci pamatuje pouze několik nejasných vizí tajemné dívky, se postupem času stává čím dál tím více nevyzpytatelným. Zoufalá snaha, s níž se pokouší dokázat svou nevinu, je jejím bývalým spolupracovníkem Dr. Pete Grahamem (ROBERT DOWNEY JR.), který je soucitný, avšak zároveň velmi skeptický, vnímána jako začátek sestupu do hlubin šílenství. Miranda postupně začíná věřit, že se jí zmocnily nadpřirozené síly, které jsou odhodlány se pomstít i za cenu toho, že ji připraví o rozum. Zatímco ji Chloe stahuje do svého osobního pekla, musí Miranda zjistit, zda skutečně směruje k branám šílenství nebo pouze blíže k pravdě. (oficiální text distributora)

ChewieDC

Velice dobrá režie, avšak děravý, poměrně předvídatelný a hrubě neinvenční scénář dělají z Gothiky průměrný film na jedno podívání. Halle Berry je svá (tedy lehce nadprůměrná), Robert Downey Jr. jako vždy vynikající a z celého obsazení rozhodně nejlepší (ač je jeho role dost malá). ()

k212

Bohužel ani zpomalené pozpátku jdoucí kapky nemohou nahradit to, co filmu chybí - scénář. Ten je totiž nenápaditý, klišovitý, předvídatelný .... a dalo by se těmito negativními superlativy pokračovat ještě hodnou chvilku. Herci jsou jsou vyloženě plonkoví a křečovití (obzvláště Cruzová a Dutton), a jediné dvě světlé vyjímky Berryová a Downey se sice snaží, ale nevěrohodné repliky, jenž se jim řinou z úst, vydají spíše na salvy smíchu než na mrazení v zádech (přiznávám se dobrovolně, že jednou jsem se lekla, ale to na horror nestačí). Mathieu Kassovitz je dobrý herec a nápaditý režisér, ovšem sám na ten zmatek (myslím tím nevýrazné herce a ubohý scénář) nestačí. Kamera je vybroušená, ale to bych se opakovala už asi potřetí .... škoda těšila jsem se, byla jsem i zklamána. ()

Legas

Hutná atmosféra, dobře poplašená Halle Berry a obrázky Mathieu Kassovitze. Chybí pouze originálnější scénář - vše už jsme někde viděli. Mně osobně Gothika nejvíce připomíná duchařskou variaci na závěr filmu Generálova dcera. Ve filmu je spousta hluchých míst, které si uvědomíte většinou až po skončení. Závěrečná akční scéna je místy až směšná (vzhledem k předchozímu ději). Ale i tak Gothika nabízí velice slušnou porci výše zmíněného a lekačky ve filmu Vás nenechají v klidu sedět. ()

IQ Tiqe

Konečně horor s paranormálními jevy, na které film dává i odpověď (ne jak bývá často zvykem, že přijde konec a ani pokus o vysvětlení). Psycholožka je podezřelá ze spáchání sebevraždy, na celou událost se nepamatuje, navíc začíná vidět "duchy", slyšet hlasy a předběžně skončí v zařízení, ve kterém sama pracovala. Děj zobrazuje její snahy o racionální vysvětlení svých "halucinací", zoufalství, že je považována za blázna. Je to trochu i krimi a pro mě nadprůměrný horor, který nebyl ani tak o tom, že bych se nějak extrémně bál nebo lekal, ale vytvořil dobrou atmosféru, kterou si udržel celou hodinu a půl. Za Limp Bizkit při závěrečných titulkách zaokrouhlím hodnocení na 4*. ()

Jordan

neoriginálna a nezvládnutá hlúposť so strašnými nelogickými zvratmi a nedotiahnutými dierami v scenári, zlý film stavajúci na lacnej efektnosti a vizuálnej príťažlivosti (čo sa síce občas podarí) a na tom, že dve hlavné sexyhrdinky Halle a Penelope sa snažia zo seba vymačkať nejaký ten herecký výokn. Jedinou naozaj svetlou výhodou pre mňa je snáď len to, že je príjemné vidieť na vlastných nohách stáť a hrať (aj keď mizerne vypracovanú a nikam nevedúcu úlohu) Roberta Downey Jr. ()

Anderton

Kassovitz mohol tento duchársky triler nazvať kľudne aj Baroko, na jeho vyznení by to nič nezmenilo. Ja by som ho nazval napríklad Nevyužitý potenciál. V roku 2003 už začínalo byť jasné, že dojná krava s názvom šokujúca pointa na konci už stráca mlieko a nie je poriadne čo vymyslieť. Hlavne, že to dobre vyzerá v traileri a ten prvý týždeň na to niekto určite príde. Požičal som kedysi na DVD a aj to bola chyba. ()

Frajer42

Spoilery! Už mi to začíná být proti srsti, ale nezbývá mi nic jiného, než se znovu pochválit. Velmi brzy jsem v tomto filmu prokoukl zápletku se sadistickým negrem i pomstou ze záhrobí. A to navzdory tomu, že první polovina filmu byla nekonečně stereotypní a vyloženě nudná. Film nabral působivé obrátky až zhruba v poslední třetině. Taktéž je snímek takový nevyvážený. Na jedné straně je skvělá atmosféra (nejenom bouřka byla vynikající) i herecké výkony. Na straně druhé je ne úplně zajímavý děj. [60 %] ()

Kothy

Já nevím, sice tu hraje Halle Berry, ale to je asi tak všechno... I písnička od iImp Bizkit k tomuhle filmu je hodně slabá. ()

swamp

Nemůžu říct, že bych se u tohohle dílka nebavil..ale strach to nebyl (teda když nepočítám "lekací" scény:) Dlouho jsem uvažoval nad tím, proč se film jmenuje právě Gothika..k žádnému racionálnímu vysvětlení jsem ovšem nedošel! Tenhle snímek jsem viděl 2x. Když jsem se díval podruhé, pouze jsem čekal na závěrečné titulky se skvělou písničkou Behind blue eyes..o to otřesnější pro mě bylo zjištění, že není původním repertoárem Limp bizkit, nýbrž The Who! Vzhledem k tomu, že se celá propagace Gothiky točila právě kolem tohohle songu..bylo to pro mě velkým zklamáním. ()

PetrPan

Scénaristické nedochůdče, které však na velkém plátně působí tak jako správný horor působit má - bojíte se a až na ten zbytečně odfláknutý konec dobrá podívaná ()

cukorek

NOT ALONE - nie je sám - odhalenie tohto vodítka, ktoré celý čas majú všetci pod nosom, stálo za to. Z tmavých ciel, prinášajúcich strach "sa cez kľúčovú dierku derie svetlo pravdy", ktoré efektívne odhaľuje všetky potrebné skutočnosti, ktoré menia zlú situáciu doktorky a všetko dostáva reálnejší obraz. Veľmi dobre padlo chvíľkové opustenie tmavých ciel a prenesenie k zvratovému odhaleniu, priamo na miesto činu a nie len ako spomienky a halucinácie pacientky. Napätie naďalej ostalo tieňom v pätách bezradnej ženy, keď sa tesne vyhla havárií, či dôsledne nasnímané momenty pri vstupe do pivnice a následné chodenie po dome. Počas celého filmu vládla adekvátna a dobre stupňujúca hudba, ktorá dokázala nabudiť atmosféru do chválitebných rozmerov. Škoda nevyužitého potenciálu dvojice R. Downeya a P. Cruz ,keď sa takmer všetky "stávky" vsadili na H. Berry, ktorá sa stala hlavnou výhrou. Nie, že by to zvládla zle, ale lepšie zapojenie zvyšných spomenutých hercov si tam viem predstaviť. Ukončenie mi pripadalo dosť unáhlené a tak sa nečudujem, že niekomu sa môže zdať film slabší a nevýrazný, ale mne to vyhovovalo, presne tým, že čerpá a zahŕňa niečo z thrilleru niečo z mystérie a hlavne to, že to nebola psychopatická ducharina. 80% ()

silentname

Asi som mal od filmu veľmi vysoké očakávania, pretože reálne to bolo s mojou spokojnosťou nakoniec celkom inak. Film nie je zlý a dokonca si myslím, že miestami je aj zaujímavý... no najlepšie na ňom je Halle Berry a prostredie, do ktorého je posadený. Zvyšok je podľa mňa klišéovitý thriller s veľmi predvídateľným dejom a veľmi jednoducho odhadnuteľnými situáciami. Vizuály sú občas fajn, dá sa na to pozerať, no nie je to nič, čo by som si pozrel niekedy znovu. Ale na druhú stranu som rád, že som si to pozrel aspoň raz. Priemerný thriller s priemerným príbehom, ale dobrou hlavnou hrdinkou a sídlom v psychiatrickej liečebni. Hodnotenie: C+ ()

Slarque

Producenti z Dark Castle se konečně vykašlali na remaky a přišli s původním scénářem. Žánr se nezměnil, ale scénář se natolik drží známých klišé, že by to klidně mohl být zase remake. Alespoň režisér umí vybudovat slušnou atmosféru a přidat pár lekaček, takže spolu s dobrými herci zachraňuje, co se dá. ()

klerik

Tak tento horor sa už neudrží ani NA KRÍDLACH VÁŽKY... Občas síce prekvapí, no vzápätí je všetko premazané nejakou turbo hovadinou. Nedotiahnuté scenáre sa pre americké horory stávajú samozrejmosťou. Japonci len krútia hlavami... ()

Arsenal83

Film, ktorý som mal možnosť vidieť v jeho kino premiére a veľmi sa mi páčil. Má svoju atmosféru, miestami aj hororovú a rozuzlenie je naozaj skvelé. V tomto prípade teda všetko podľa mojej chuti. Jedine ten obohraný song od Limp Bizkit ma dosť iritoval. ()

heyda

Bilancuje to mezi 2 a 3 hvězdičkami, ale díky Berryové dávám 3 hvězdičky. Tento horor pro mě osobně určitě zapadne do průměrných filmů. ()

Oktavianus

Máte k dispozici dvě krásné ženy, z nichž jedna navíc je čerstvou držitelkou Oscara, druhá ho zanedlouho získá; k tomu sice stokrát provařený, ale potenciálně pěkně strašidelný duchařský příběh, šmrncnutý módní japonskou vlnou hrůzostrašných dlouhovlasých dívenek, a depresivní prostředí blázince. Navíc máte za sebou vcelku úspěšné Purpurové řeky a provází vás pověst výrazného talentu. Jde takový horor zkazit? - Mathieu Kassovitz předvedl, že zkazit jde. Jasně, mít mizernej scénář není právě dobrá startovní pozice, ale schopná režie dovede zachránit kdejakej průšvih. V případě Gothiky si o tom ale můžeme nechat jen zdát. Obě slavné kočky režisér zošklivil, jak jen to šlo. Strašidelnou atmosféru ani nezačal budovat a spolehl se jenom na samoúčelné lekačky, i když neměly v daném případě obvykle vůbec žádný význam (proč na Halle Berryovou to děvče vybaflo třeba pod vodou? Aby se na ni náhodou nezapomnělo? atd.), o odemykání dveří duchem a dalších lapsech ani nemluvím. Dlouho dopředu evidentní závěrečné "šokující odhalení" taky nic nového nepřineslo, spousta věcí (třeba linie se znásilňováním Penélope Cruzové) zůstala v lepším případě jen nedořečena. Celková dojem z filmu je proto velmi slabý, což je obrovská škoda. ()