Příběh filmu režiséra Františka Vláčila a libretisty Vladimíra Körnera se odehrává v druhé polovině 13. století. Český zemanský synek Ondřej z Vlkova přišel do řádu ještě jako dítě. Nestalo se tak dobrovolně. Snad si ani neuvědomoval, že byl vlastně obětován na usmíření otcova násilného činu, spáchaného na něm samotném, a že byl tedy dvojnásobnou obětí. Až po deseti letech odříkání poznává, že existuje ještě jiný svět, ještě jiný život než ten, který uzavírají pevné zdi řádového hradu. Podlehne volání domova, volání rodného Údolí včel, a pokusí se o návrat. Již se zdá, že bude mít více štěstí než bratr Rotgier, jehož pokus o únik skončil krutou smrtí. Ale i v jeho případě se ukazuje moc řádu silnější a náboženský fanatismus znovu triumfuje nad v té době beznadějným pokusem jedince o vzpouru proti síle dogmatu spojeného s mocí. (Bontonfilm)

Adiemus

Kdysi jsem dávala bezpodmínečně za pravdu Ondřejovi, teď ve mě tohle dílo (i v knižní podobě) vyvolává soucit s Arminem. Protože co jiného je fanatismus než maska, než strach být sám sebou? Zajímavé komentáře: Philippa, witch. ()

BDMarty007

Jeden z nejúžasnějších filmů, co jsem kdy viděl. Tak dokonale zachycený středověk (...Markvarte, vypusťte psy!) a náboženský fanatismus. Bez jakýchkoliv masových scén. Z Jana Kačera jde doslova hrůza. Zvuková a hudební složka filmu je tak silná, že film se dá i jenom slyšet a je to mimořádný zážitek. Pro mě je toto dílo doslova režisérská genialita. Jak jsem Markétu Lazarovou nikdy úplně nepobral, tak Údolí včel mě pohltilo od prvního momentu a i když jsem jej viděl potřetí, tak to byl hluboký zážitek. Je také zajímavé vidět, kde se nacházelo křesťanství ve 13. století své existence! Mimochodem islám je právě teď cca 13 století od svého počátku. ()

Mira90

Po skončení projekce rázem vyvstává otázka, kdo že tu má býti záporným hrdinou?! Armin, který ve své zbožné zaslepenosti zabije nevinnou ženu? Nebo Ondřej, který se nebojí ublížit svému nejbližšímu příteli? Já rozhodně hlasuji pro Armina, který nedokáže dostatečně rozlišit dobro od zla a veškeré své jednání podřizuje Řádu. Kdežto Ondřej - svůj život na pobřeží Baltu si nevybral a chce se zkrátka vrátit domů. Nicméně nikdo není vítězem, všichni jsou poražení. ()

RajAthen

Proč se dnes již v našich končinách netočí obdobné filmy? Atmosféra, skvělá hudba a komorně vyvedené téma o fanatismu... Navíc Ondřej byl pro ně jednou z nejméně sympatických hlavních postav,co pamatuji, a to nemyslím jako výtku. ()

teyra

Prosté, nesmírně silné drama dvou osudem spjatých mužů, chvílemi přecházející v kontrast dvou existenciálních poloh: pozice krajní víry na jedné a pohanské živočišnosti na druhé straně. Drama, které nechává zaznít dobově aktuální motiv militantní ideologie zanesené zvenčí. Výborně napsané, zrežírované, zahrané, protkané lyrickou symbolickou řečí. "Český Bergman" nahrazuje filosofickou a psychologickou bohatost sytostí výrazu, posluhuje si ovšem zcela nebergmanovským a místy dutým "obrozeneckým" patosem. I tak je to ovšem klenot. ()

crackonosh

Filmová verze neméně skvělá knížky. Temná, syrová, depresivní, ale podmanivá. Šepot, křivdy, láska, vražda, odplata, je tam všechno a je to fantasticky natočeno. A ta Liškova hudba… ()

deLaFere

Jednoduchý a nádherně podaný příběh o touze po svobodě v kontrastu s náboženským fanatismem. Pan Vláčil nás do poslední chvíle napíná jak skončí rozporuplná Čepkova postava, aby celý film tragicky ukončil. Atmosféta středověku vynikající, doplněná fantastickou postavou paní Galatíkové. Za zmínku jednoznačně stojí náznaky náboženské vlažnosti Čechů v předzvěsti husitského hnutí, to je tam zakomponované úžasně nenásilně a přesto nepostřehnutelně. Jan Kačer ztvárňuje ůžasně ambivalentní postavu, která je do poslední chvíle nevyzpytatelná a svojí realističností hravě poráží "hrdiny" současné kinematografie. Film jsem si opravdu užil od začátku do konce, není asi pro každého, ale u mě jasně pět hvězd. ()

hiczech

Skvělé, i na dnešní dobu, přiblížení středověku. Dokážu uvěřit tomu, že tehdy se tak žilo a hlavně myslelo. V tehdejší společnosti mělo slovo "víra" a povinnost přece jen trochu hlubší význam a smysl než v době dnešní. Navíc, vláčilovsky pojaté zpracování tohoto tématu je prostě dokonalé a silně působí i po tolika letech... ()

PaRi

Mám jen jednu otázku, proč se dnes už takto silná díla netočí? Nejsou režiséři, scénáristi? Herci? Představme si jen, koho z dnešních hereckých hvězd obsadit do rolí obou rytířů? A to je asi zároveň odpověď na výše položenou otázku, proč už dnes takovýto snímek nemůže vzniknout. ()

marlon

Nezabudnuteľné spodobnenie sváru náboženského fanatizmu s nehynúcou túžbou po obyčajnom ľudskom šťastí! Silný politický podtext vzájomný protiklad uvedených fenoménov, reprezentovaných na jednej strane ľudskou nezmyselnosťou a na strane druhej životom ktorý človek žije len raz ešte umocňuje! ()

Giacomo

Film potvrdil, že jsme uměli točit výborná historická dramata, a dosti mě mrzí, že se dnes na tento žánr zapomíná. Fádnost současného českého žánru by měly nabourat právě takovéto snímky, a že bychom z historie nemněli na čem stavět, o to opravdu starost nemám. ()

denbrough

Všichni zde vyzdvihují výkon Petra Čepka, ale mě spíš "dostal" Armin Jana Kačera..Podle mě jeho životní a nesmírně charismatická role. Hudební složka vynikající.. Nechce se mi zatím dávat pět hvězdiček, i když tento film ve mně zanechal silný dojem. Neviděl jsem totiž ještě Markétu Lazarovou, a tudíž si chci nechat v hodnocení ještě jistou rezervu.. ()

merlik

Silný příběh o nesmyslnosti fanatismu, přesně zachycená atmosféra středověku, výborné herecké výkony, hluboký černobílý obraz, náboženský chorál - postava Armina, výborný film. ()

renegrido

Filmy ze 60. let mám moc ráda a tento patří k těm nadprůměrným. Podle mě je opravdu vynikající. Poutavý příběh mě donutil sedět celou dobu se zatajeným dechem u obrazovky a čekat, co přijde dál. Takových filmů není mnoho. Dalším kladem je výborná režie Františka Vláčila. ()

donkocicak

Stejně jako Markéta Lazarová, tak i Údolí včel mě vůbec nezasáhlo. Tyto filmy mě zkrátka nebaví, byť uznávám, že patří do zlaté pokladnice české kinematografie. ()

Tetsuya

Místy solidní hudba, občas dobrá kamera a pár silnějších scén. Zbytek je mdlá nábožensko-fanatická vata, která je v každém druhém filmu. Nevidím důvod, proč by mělo být hodnocení tak vysoké. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

16.10.2022

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (více)