„Jsem čaroděj Mrakomor, pan všeho nečasu!"
Bylo, nebylo jedno království, kde král měl syna a tři dcery. Princezny byly na vdávání, ale ženich žádný. Až jednou princ Velen během jediné noci, kdy mu starý král svěří péči o království, provdá své tři sestry kouzelným ženichům – Měsíčníkovi, Slunečníkovi a Větrníkovi. A sám se zamiluje do jejich sestry, krásné Večernice. Král ale nemá pro princův čin pochopení, a tak se Velen vydává do světa, aby našel své sestry i krásnou Večernici. V cestě mu ale stojí krutý vládce všeho nečasu, čaroděj Mrakomor, který chce Večernici jen pro sebe... (Bohemia MP)

chelsea17

Mrakomora jsem měl vždycky rád :-) Tuhle pohádku jsem si oblíbil už v dětství a vydrželo mi to dodnes. Je to jedna z nejlepších. ()

pend

Díky Libušce koukatelná pohádka o tom, jak princ ke štěstí přišel. Vlastně mu stačilo jen jít a jít stále vpřed. Vše ostatní obstaralo příbuzenstvo. ()

Bozvav

Naprosto dokonalá pohádka, kterou mám jako jednu z nejoblíbenějších. Nádherná Libuška Šafránková /moc toho sice nenamluvila, ale hezčí hvězdu by na světě jeden nenašel), Větrník, Měsíčnílk a Slunečník sympaťáci, výborný Menšík a slizký Mrakomor nemá chybu. Poměrně nízko nákladová záležitost, která pobaví a potěší. Viděno snad už desetkrát a pořád baví. Za mne plný počet. ()

zdeny99

Kouzelné zpracování pohádky o Večernici a jejích tří bratrech, kteří si za ženy vezmou tři princezny. Scény, kdy se Večernice se svými bratry zjevují v okně prince Velena, jsou doslova úchvatné. Václav Vorlíček zde jen potvrdil, že pohádky uměl natáčet. Obzvláště když si za předlohu k filmu vzal cokoliv od Boženy Němcové, byla to jasná záruka kvality. Do hlavních rolí obsadil v tu dobu velice populární Šafránkovou a podle mě neznámého Ďurdiaka. Do vedlejších rolí dal další známé tváře jako Menšík, Filipovský,Brzobohatý, Andrlová či Adamovská a úspěch byl zaručen. Mě ze všech rolí se nejvíce líbila ta Mrakomorova. Ať už jeho kostým, tak to jak do něj Velen bodal kordem a ono nic. Jejich souboj na Troskách je podle mě nejlepším soubojem v českých pohádkách. [28074. hodnocení, 418. komentář, 76%] ()

Trilobitter

Snímek zaznamenává úpadek feudálně buržoazní smetánky, kdy král - hlava státu, tráví většinu času na lovu, a juvenilní následník trůnu líně ubíhající dny v luxusu zabíjí šprýmováním se svými sestrami. Názornou ukázkou reprodukce feudálních elit je pak noc, kdy princ bez jakéhokoliv konsenzu ze strany dívek najde princeznám ženichy, se kterými všechny beze slova odcházejí.Princ si však zajistil jednak nástupnictví trůnu, a královská rodina se prostřednictvím sňatku rozšíří o tři nejmocnější muže na Zemi. Status quo naruší až čaroděj Mrakomor, jediná rebelující, a tudíž zajímavá postava pohádky. Jeho snaha o rozbití feudálního řádu ale končí ve chvíli, kdy princ s pomocí mocných švagrů Mrakomora udolají na nádvoří polorozpadlého hradu. Revoluce zažehnána, feudalismus vítězí. Večernice jako doposud pseudofeministická postava následně dělá tlustou čáru za svou nezávislostí, a stává jen řadovou ženou-budoucí královnou. ()

MarleyCZ

Libuše Šafránková je má oblíbená herečka a celkově mi film více zpříjemňovala. Čaroděj mrakomor na mě velice zapůsobil, Radoslav Brzobohatý prostě umí zahrát cokoliv. Pohádka s celkem jednoduchým námětem je hezky rozvinuta a nepůsobí nataženým dojmem. Film má místy i děsivou atmosféru což mě jako pohádka nesedí. 85% ()

Krchy

Lehce nadhodnocuji, neboť takového exota coby hlavního hrdinu by člověk opravdu pohledal :) A z Brzobohatého Mrakomora jsem měl coby dítě solidní vítr. Jinak klasická pohádka se vším všudy. ()

Andronikos

Príbuzenstvo kráľa (V. Menšíka) je teda rodinka za všetky drobné! Hlavne dcéry, ktoré sa vrhnú okolo krku prvému pajácovi v podivných handrách, ktorý sa vyskytne. Ale synček, ktorý sestry rád za dotyčných prišelcov vydá, len aby ich už "dostal z domu", je taktiež pozoruhodný charakter... :-) - Našťastie po tomto úvode, ktorý som síce ako jedinec s jednociferným počtom rokov na krku poľahky strávil, ktorý je však pre staršieho diváka v dnešnom postmodernom a emancipovanom svete až príliš naivný, nastupuje pozoruhodne štylizovaná show: odporné podvodnícke trio z najlepšej hospůdky v kráľovstve i trojica domnelých sociálne slabých na čele s neuveriteľne slizským "válečným vysloužilcem" príjemne dvíha tlak nielen princovi, ale aj divákovi (bez ohľadu na vek). Záverečnú časť rozprávky s charizmaticky diabolským Mrakomorom i vedľajšími, na dnešnú dobu už trochu úsmevnými efektami (jašterička, priepasť, rolling stones, vytekajúci prepichnutý záporák) som si vychutnával vždy. P. S.: Ono tam naozaj hrá minimálne 30 hercov, ako naznačuje výpis na profile filmu tu na CSFD? Pri poslednom sledovaní som sa pozastavoval nad tým, ako minimalisticky je film obsadený (už len ten "dvor" a služobníctvo jeho kráľovskej výsosti by žiadne zoštíhľovanie evidentne nepotrebovali). - P. S. 2: Kedysi, ako malý, by som bez váhania jednej zo svojich favorizovaných rozprávok dal 5 hviezdičiek. Umelecké veľdielo to ale nie je, takže nateraz zostávam pri ****. ()

Alex24

Dřív super pohádka, na kterou jsem se vždycky těšil. Teď super pohádka, na kterou se vždycky budu těšit. Ale proč už to není tak dobrý, jako dřív? Proč mi Velen přijde jako sráč, kterej má jenom kliku na švagry? Vždycky, když mu ne teče ale přímo chčije od Mrakomora do bot, zjeví se Táborský, Svoboda a Okuněv (teď jsem chytrej, když jsem si ty dva mimo Svobodu přečetl pozn. autora) a najednou má Velen z prdele kliku. Navíc s tím minimálně čtvrtinu filmu machruje, že Mrakomora zahnal, jen kvůli tomu, aby před Večernicí ukázal, jakej je alfa samec a ona přitom ví, že je to naivní přizdisráček. :-D A přesně kvůli tomuhle to má ode mě tři hvězdy, protože už nejsem dítě a tyhle zjevný věci mi nejsou ukradený. Protože Mrakomor je největší profík a Velen s jeho kumpánama na něj políčí cikánskou férovku a srabácky ho udolají ve stylu "ten dělá to a ten zas tohle"... Takže proto tohle všechno, protože už nejsem malej blbeček, ale velkej blb, kterej to prostě už nežere tak bezhlavě, jako dřív. PS:. Menšík je ve filmu super, jako vždy a všude. :-) ()

Hubis_

Jedna z těch lepších českých pohádek.Mrakomor nezapomenutelný záporák.Jako malý jsem se ho strašně bál. ()

krabatt76

Správně napínavá a temná pohádka s perfektním a sebejistým Mrakomorem v podání R.Brzobohatého.A úvodní písnička zazpívaná Ondřejem Havelkou ? Tak ta je za šest hvědiček !!!! ()

lemonova

Táto rozprávočka je tak trochu v tieni oveľa slávnejších kusov Václava Vorlíčka, avšak iba málo z nich má tak čarovnú atmosféru ako práve ona. Povedala by som, že je to čistokrvná rozprávka.. bez zbytočnej snahy o násilný humor, bez zbytočných postáv a dejových odbočiek. Príbeh je komorný a priamočiaro plynúci a so správnou dávkou tajuplnosti. Naozaj krásna záležitosť. :) ()

Rathalos

Tak tato rozpravka je nezabudnutelna,je obrovska skoda,ze sa uz taketo klenoty netocia v dnesnej dobe,jasna volba a pat hviezdiciek bez pardonu...:-) ()

Luk Skywalker

Kromě Mrakomora princ na cestě potká jen své švagry, kteří si jej otestovali. Proto mu pomohli, to jen pro zdejší kokoty, kteří nechápou podstatu této pohádky. Jinak samozřejmě jde polemizovat o tom, jak by se to odvíjelo po jeho robotě v hostinci. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková