Cena za něžnost

• USA Terms of Endearment (více)

Shirley MacLaineová a Jack Nicholson v hlavních rolích amerického filmu oceněného pěti Oscary. Drama matky, která chce být silnější než všechny překážky světa... Ovdovělá Aurora Greenwayová je občas poněkud výstřední žena. Vším přitom visí na své jediné milované dceři Emmě. Zato její vztah k partnerovi Emmy je víc než napjatý. V den padesátých narozenin se Aurora silně sblíží se svým sousedem, bývalým astronautem Garretem Breedlovem. Přesto se bojí s poněkud sukničkářským mužem spojit svůj život natrvalo. Když po čase dcera Emma vážně onemocní, Aurora se ujímá jejích dětí. Kupodivu nebude na výchovu sama, po svém boku bude mít nečekaně také Breedlovea. (Česká televize)

ClintEastwood

Režisér (a tady i producent a scénárista) James L. Brooks, vytvořil poutavé drama o napjatém vztahu matky a dcery, které doopravdy sblíží až zákeřná nemoc. Brooks zde dokázal výborně namíchat komedii s tragédií a natočit zajímavý příběh, ve kterém září Shirley MacLaine a exceluje Jack Nicholson, který je v roli vysloužilého, volnomyšlenkářského kosmonauta - opět prvotřídní. ()

D.Moore

Skvělá, skvělá a ještě jednou skvělá Shirley MacLaine v zajímavě poklidně a s nadhledem napsaném a zahraném příběhu, který se až teprve v poslední půlhodině stane opravdovým dramatem, ale přitom neztratí nic z té atmosféry, jež jako by od začátku říkala: "Takový je holt život, tohle a tohle se často opravdu děje a vy to berte, jak chcete, ale ideálně s úsměvem a ne moc tragicky". Fantastického Jacka Nicholsona samozřejmě nelze nezmínit. ()

gogo76

Napočúval som sa dosť o tom, ako skvelo vie J. Nicholson zahrať chlapíka "od vedľa". Áno, je výborný, ale film nie je len o ňom. Scénu, kde preletí na pláži zo strechy auta si však budem pamätať. Film je hlavne o jednom manželstve, do ktorého sa zaľúbená Emmy so svojím manželom nadšene vrhne. Po rokoch pribúdajú deti, pribúdajú problémy, finančné suchoty a zvláštny vzťah Emmy s matkou manželstvu tiež nepomáha. Cena za nežnosť je film zo života. Tak obyčajný a napriek tomu pútavý. Záver dokáže zovrieť hrdlo, ale na plný počet to u mňa nebude. 80%. ()

Rosaviva

Ve své podstatě obyčejný film s obyčejnou zápletkou, který dělají neobyčejným hlavně herci. Shirley MacLaine byla naprosto bezkonkurenční, Jack Nicholson mě víc oslovil v jiných filmech, ale stejně hrál dobře a pěkně se spolu doplňovali, jejich scény byly prostě výborné. A překvapivě jsem se i dost pobavila. Jen ten konec mi přišel takový umělý a nijaký, kupodivu se ani nepokoušeli dojmout diváky. 4* ()

misterz

Pohodová, výborne zrežírovaná romantická dráma, ktorej emotívna stránka ku koncu pekne vrcholí. Film je plný myšlienok nad ktorými sa oplatí popremýšľať a skvelých hereckých výkonov. Najviac ma bavil Jack Nicholson, nedostal síce toľko priestoru, koľko som si predstavoval, ale svoj čas na placi využil do bodky dokonale a to samozrejme aj so svojim typickým hereckým prejavom a charizmou, ktorá už dodala mnohým filmom nádych nadpriemernosti. 85/100 ()

Šakal

Dvě slova: " obyčejně" LIDSKÝ a naprosto PŘIROZENÝ snímek. V neposlední řadě ( díky špičkování dua MacLaine - Nicholson ) i VTIPNÝ....a je ten RENOIR pod peřinou :o) Možná právě proto ( vzhledem k tématu a možnému sklouznutí k lacinému sentimentu ) v konečném vyznění tak PŘESVĚDČIVÝ. Příběh ( nejen ) o nelehkém vztahu Matka - dcera a dvou naprosto rozdílných lidech ( MacLaine - Nicholson ), kteří mají ale jedno společné - zůstali SAMI, jsou osamělí ( každý se s tím vyrovnává po svém ), ale cítí potřebu ještě ŽíT. Nebudu dopodrobna rozebírat snímek samotný, co však musím vypíchnout jsou vynikající herecké výkony tria S. MacLaine, Debra Winger a Jack Nicholson, díky nimž je snímek ve výsledku tak uvěřitelný. Bez mučení přiznávám, že i ta pověstná slza párkrát ukápla ( a to se mi rozhodně často nestává ). Jeff Daniels nevýrazný, nicméně pochopil, že první housle tu hrát rozhodně nebude, tak se nikam nedere a nekazí tak výsledný dojem. p.s. jsem naprostým zastáncem ORIGINÁLNÍHO znění, ale okolnostmi jsem byl " donucen " shlédnout snímek s dabingem. Řeknu pouze jedno: pokud by většina dabingu byla na úrovni paní H.Maciuchové a Borise Rosnera ( a né současných rychlokvašek ) dalo by se na filmy koukat i v Tv a né vypínat po 5 min s tikem v oku. p.s. 2 kdy se vám navíc naskytne příležitost, aby jste slyšeli, jak matka se vyznává dceři, že sex je tak zatraceně dobrá věc :o) ()

InJo

Učebnicové hořkosladké rodinné (melo)drama, v podstatě dokonalý mustr pro všechny ty uslzené cajdáky z Hallmarku. :-) Podobným filmům se vyhýbám jak Miloš Zeman nealko nápojům (a to i když dostanou hromadu Oscarů), ale tenhle je opravdu dobře napsaný, s citem natočený a skvěle zahraný. Od Brookse však mám i tak (mnohem) raději Lepší už to nebude, kde navíc taky (oscarově) hraje Nicholson, ale má tam hlavní (a ještě o dost lepší) roli. 75 % ()

Anderton

Na pochopenie a precítenie tohto filmu treba asi bohaté osobné skúsenosti a povedzme, že vyšší vek. Film som videl ako dvadsaťročný, a aj keď to nebola moja prvá skúsenosť s J. L. Brooksom, Cena za nežnosť ma nevtiahla a v určitých pasážach som sa nudil. Takže doporučujem skôr tým vyzretejším divákom a sebe, aby som si film pozrel znova, najlepšie už ako manžel a otec. VIDENÉ ZNOVA: 6/2017: Tak ako som správne predpokladal, k pochopeniu filmu je potrebný určitý vek. Respektíve k pochopeniu postáv a ako hlavnú tému tu vidím akési bezdôvodné ubližovanie svojim najbližším a tým pádom v konečnom dôsledku aj samým sebe. Aká je cena za precitnutie? ()

Frajer42 odpad!

Tohle snad nemyslíte vážně? Vám se to vážně líbilo? Já se tedy absolutně nudil. Mně tento film snad ani neměl co nabídnout. Po stránce emocí to bylo naprosté vakuum. Celý příběh byl hrozně nudný a vůči osudům všech zúčastněných postav jsem byl tak lhostejný, jak je to vůbec jenom možné. Herci a herečky by se na plátně mohli klidně přetrhat, ale v tak nudném příběhu by na mě neudělali dojem ani kdyby místo nich hrál samotný Mr.Bůh, i když v případě Shirley MacLaine a Jack Nicholsona by nebyl spatřen rozdíl, protože jejich výkony byly dokonalé. Shodou okolností jsem nedávno viděl film Byt(1960), kde Shirley MacLaine zářila také. Ovšem o tom filmu se dalo alespoň říct, že tam byl děj, který mě nějakým způsobem zaujal. V případě tohoto filmu tu děj nelze nazvat dějem, ale holým neštěstím. Občas tedy zabrnká hezká hudba, ale to je z toho pěkného asi tak všechno. Musím dát jeden z hezčích odpadů. P.S. Žánrové zařazení filmu jako komedie, beru jako obrovský překlik. ()

nascendi

Na mimoriadny film si opäť budem musieť počkať. Cenu za nežnosť považujem za čudný film, ktorý napriek známemu režisérovi, výborným hercom, piatim Oscarom pôsobil na mňa nevyrovnane, miestami až chaoticky. Ak by som mal jedným slovom pomenovať negatíva filmu, použil by som slovo - americký. Príliš americký. Preto chápem akademikov a predpokladám, že aj u miestnych divákom mohol mať slušný úspech. Ja som ho nezaujato dosledoval a skonštatoval, že jediným výborným filmom, ktorý som od J.L. Brooksa videl ostáva Tak dobre, ako sa len dá. ()

Arsenal83

Ak toto malo 11 nominácií na oscara tak to potom musel byť veľmi slabý filmový rok. V čom je toto dielo výnimočné? Ide o klasickú rodinnú drámu, avšak bez dramatických vložiek. Proste manželka niekoho podvedie, ono sa to divákom len tak oznámi a nijako sa to deji neuplatní na dramatizáciu deja. To isté platí o manželovi, to isté platí o vzťahu matky so susedom, všetko kĺže po povrchu. Rovnako mi vadilo rýchle časové skákanie, deti rastú ako z vody, postavy sa ale výzorovo nemenia, vzťahové roviny stále nedostávajú väčšiu hĺbku. Až choroba prinesie niečo väčšie, ale film sa nedostáva na piedestál silnejších drám. ()

Rocky62

5 oscarů? no ne že bych byl zklamán, ale čekal jsem tedy větší nářez. Nicholson jako šarmantní kosmonaut s ďábelským úsměvem, který by si život bez žen nedokázal představit, zkrátka nemá chybu, vůbec herecké výkony jsou v tomto filmu bezchybné, ale ten děj se rozjíždí jak muj děda na mopedu, proto si myslím, že zkrácená stopáž by snímku jen prospěla a rozhodně přidala na kvalitě. Slabé 4* ()

Chrustyn

Zklamání. Obrovské zklamání. Ani nevím co jsem od filmu čekal ale když jsem viděl ta obrovská hodnocení a spousta ocenění, které film získal čekal jsem rozhodně více. Na můj vkus film plynul opravdu hodně pomalu a nezachrání to ani plejáda vynikajících herců v čele s Shirley MacLaine a Jackem Nicholsonem. Brooksovo novější "Lepší už to nebude" je mnohem zábavnější. ()

dopitak

Jeden by jen cynicky poznamenal, že kdyby na konci nenechali nikoho natáhnout bačkory, těžko by z toho bylo tolik nominací i proměnění. Typicky vypočítavý americký film, který trochu připomněl geografii spokojených států. Solidní dabing TV Prima 1997 (Bartoška!), ale Shirley a její teatrální projevy mě celkem štvaly. Asi ve své době bych (čistě teoreticky) film ocenil lépe. ()

marhoul

Shirley MacLaine si mne v tomto filmu získala! Myslím, že je to její životní role. Krásné, lidské a smutné. Tohle se stává pouze v životě. Ceně za něžnost dávám cenu nejvyšší...hlavně za tu něžnost! :-) ()

Ivoshek

Fakt nevím, kdo na ČSFD přidává k filmům kategorie, ale pokud ho někdo znáte, prosím, vyřiďte mu, že CzN fakt není komedie. Je to vztahový příběh s několika málo úsměvnými momenty. Je to v mnoha ohledech ze života a dobře fungují i dvě paralelní dějové linie. Zvlášť ta, kde je Nicholson, je živá a energizující. Ta hlavní je vlastně spíš smutná, když člověk sleduje, jak se lidem postupně jejich život rozpadá a pak zase spojuje a pak... Je pro mne fascinující, jak v osmdesátých letech dokázali dělat filmy, kde se lidi vlastně chovají docela normálně a přirozeně (ať už je to tohle nebo Kramer vs. Kramer) a film si přitom dokáže udržet svoje tempo vyprávění. Nejsem si vůbec jistý, jestli by to v dnešní době takhle šlo. Nebo to možná jde, a jen mne ty filmy míjí. V každém případě je Cena za něžnost kousek, který stojí za zkouknutí i to skoro 40 letech od natočení a pořád člověk nemá pocit, že by to vyprávělo o nějakém jiném světě, než v jakém žijeme my. ()

kajda.l

Podobné příběhy, které jsou rozehrané na dlouhé časové ose (až tři rodinné generace) příliš nemusím. Oproti knižním předlohám jsou značně zjednodušované a nedokáží jít do hloubky a jen ukazují jednotlivé (milostné) epizodky (vztahy) ze života v tomto případě matky a dcery. A "Terms od Endearment" je toho jasným důkazem, film, který sice nedokáže diváka pohltit propracovaným scénářem, ale dokáže upoutat zábavným stylem vyprávění a zručnou režií a tak jednotivé kapitolky ze životů "lidských" postav zahrané výbornými herci, diváka baví sledovat. Takže nakonec i to závěrečné fňuk drama dokážu odpustit, protože nespadlo do vyložené patetičnosti a rakovinotvornosti podobně laděných snímků poslední doby. Opakované projekci se nebráním, rakovinu přetočím :) A do dnešního dne, mně neznámá Debra Winger, byla k sežrání, hlavně na počátku. ()