Věčné téma lásky, života a smrti v českém filmu podle Františka Hrubína... Příběh, který básník František Hrubín vyprávěl na prázdninové cestě do Florencie dvěma svým přátelům, prožíval jako chlapec v lešanském ráji svého dětství. Příběh, v němž Láska a Smrt hrály jednu z nekonečné řady svých partií o lidské osudy. V sázce byly životy studenta Vojty a mladého děvčete od kolotoče Teriny, k němuž chlapec zahořel láskou. Náhlá smrt dědečka, o kterého se Vojta stará, zamíchá karty zcela jinak právě ten večer, kdy jsou s Terinou smluveni na společném útěku „někam“. O pointu zdánlivě prostého příběhu se však postará setkání někdejších soků v lásce. Studenta, z něhož se stal ředitel školy, a kolotočáře Viktora, který měl Terinu slíbenou od jejího otce… Přátelé Františka Hrubína byli nadšeni hloubkou a jímavostí tohoto zážitku a přesvědčovali Hrubína, aby stejně potěšil i čtenáře. Čtyři roky poté, co se "Romance pro křídlovku" stala jedním z nejúspěšnějších svazků Klubu přátel poezie 1962, oslovil příběh i statisíce filmových diváků. Nelehkého úkolu převést verše a naznačené dějové linie do filmové řeči se chopil stejně jako u předchozích filmových adaptací Františka Hrubína režisér Otakar Vávra. Hlavní role romantického příběhu o lásce, životě a smrtí mistrovsky ztvárnili Jaromír Hanzlík, Zuzana Cigánová a Štefan Kvietik. Snímek reprezentoval naši kinematografii na mnoha filmových festivalech (Bergamo, Sorrento, San Francisco, Moskva) a všude sklízel pozornost diváků i kritiky. (Česká televize)

Teobea

Pocit, který ve vás zůstane, žal a touha, rozpolcení, milenci zlu odsouzeni. Přesně takové emoce jsou opravdu niterné a vždy mě hluboko zasáhnou. ()

PTuranyi

Poetický až baladický film s atmosférou novej vlny 60-tych rokov prehovárajúcej hlavne obrazom a hudbou. Príbeh lásky študenta Vojtu, prázdninujúceho u otca a kolotočiarky Teriny, ktorá je však prisľúbená rodičmi kolotočiarovi Viktorovi. Nenaplnená láska a smutný osud Teriny, však predchádzajú krátke chvíle šťastia vzájomných stretnutí a spoznávania, Dej svojou atmosférou dopĺňa Vojtova starostlivosť o starého otca po mŕtvici a jeho smrť ako aj Vojtov vzťah s roztopašnou Tonkou. Výborná produkcia túto atmosféru zdôrazňuje hudbou na krídlovku či zvukmi okolia. Vynikajúce herecké výkony Jaromíra Hanzlíka a Štefana Kvietika, v úlohách dramatických sokov. Prekvapilo ma účinkovanie slovenských hercov, ktorí tu však veľmi dobre zapadli. 75% ()

S120

Doba vrcholu tvorby Otakara Vávry. Spolu s Kladivem na čarodějnice asi jeho nejlepší film. K uvedeným komentářům není potřeba nic moc dodávat, snad jen vyzdvihnout Janusze Strachockiho v roli starého dědečka, který trpí sklerózou a svět jde již úplně mimo něj. To bylo zahráno opravdu velmi přesvědčivě. ()

gizi

Výborně profesionálně natočený film. Je to reálný život, přesto podaný krásně lyricky. Nádherně je tam zapasována příroda - zurčící řeka, bzučení hmyzu... Je to i smutný příběh lásky. Nádherně zachycená doba. Skvěle zahraný dědeček, kdy prostě 100% věříte, že je takový a ne že to jen hraje. V tuto chvíli dávám 75%, ale při jiné příležitosti shlédnutí by to mohlo být i víc. Jen ten zvuk křídlovky na louce nebo na pouti je moc studiový. ()

n__

"Na co myslíš, tebe něco trápí?", "A tebe jo?", "Jo.", "A co?", "Nevím." . . Jemný a krásný poetický snímek o lásce, smrti, radosti i smutku. ()

Rubicius

Před pár dny jsem tento film shlédl. Nechtělo se mi do toho, to se přiznám bez mučení hned. Ale jedno odpoledne jsem neměl co dělat, tak už jsem nenašel žádný důvod, proč ne. Sotva začal film, objevila se na obrazovce Zuzka Cigánová a já měl jasno, tak krásnou dívčinu jsem už dlouho neviděl. Ten její úśměv, jak točí šňůrkou... desetkrát po sobě sem si to musel pustit, aby film mohl jít dál. Hanzlík mě vždycky dokáže překvapit, přestože o něm mám jen to nejvyšši mínění. Strávil jsem krásných 90 minut u tohohle filmu. Předlohu vůbec neznám, ale film mě uchvátil. Před panem Vávrou smekám. Nedávno sem viděl Krakatit, který stejně jako tento film patří k tomu nejlepšímu, co kdy natočil. Vůbec se nezdráhám dát *****. ()

TucinaxD

Úžasná melancholie se střípky dávného štěstí, přirození herci a výborná hudba. Přesně tak si představuje převedení básně na plátno a skoro se mi nechce věřit, jak krásné a opravdové bývaly kdysi české filmy. Kde je jim dnes konec? ()

martan1

Bohužel, ale Romance pro křídlovku mě nijak nezasáhla. Myslím, že by filmu prospělo méně bzučení hmyzu a více toho děje. Ani výkony herečky hrající Terinu se mi moc nelíbily. Filmů na podobné téma existují mraky a tohle je podle mého rozhodně jeden z těch slabších. ()

Jateer

Líbí se mi, že film dává původní knižní předloze takovou konečnou, ucelenou podobu a myslím, že báseň je pak lépe pochopitelná. V konečném důsledku ale stejně kniha vítězí. A malý mínus má film za změnu jména hlavní postavy. Naopak plus má za pěkné hudební podkreslení, dává to názvu, jak bych tak řekla, ten správný šmrnc. Celkově pro mě lepší průměr (65%) ()

Tuttovka

Pro studenta historicko-literárních studií, který v odborném předmětu porovnával knihu i film, je velmi těžké podlehnout znovu kouzlu tohoto zvláštního filmu. Otakar Vávra je zcela bezesporu jedním z našich největších režisérů, ať jsou na něj názory jakékoli. Tento film ukazuje jeho genialitu. Převést lyrickou skladbu do filmového příběhu je práce skutečně nelehká. Jedná se o snímek, u něhož je třeba přemýšlet. Nejedná se o večerní jednohubku u usínání. Vrcholná scéna v chalupě, kdy umírá dědeček, je nejenom tragickou tečkou. Znamená také okamžik, kdy mladý chlapec dospívá a stává se mužem. Velmi tragicky je vyveden ze snílkovství a stává se obětí svých planých nadějí i odvážných snů. Film je točen v krásných exteriérech, má také velmi výraznou a pro děj nesmírně důležitou hudbu. 85% ()

JARDAHONDA

"Byly to pouhé 4 akty z Herkulových lázní hrané na křídlovku, které přiměly hosta odcházejícího pozdě večer z venkovské hospody, aby se vrátil a podíval na hráče. Tak se po třiceti letech setkávají staří známí : Student Vojta, dnes ředitel tamější školy, a Viktor dnes stejně jako dříve - komediant. Před lety spojovala oba muže láska k jednomu půvabnému děvčeti od kolotoče - Terině." (Krátký úvod poetického dramatu). Romance pro křídlovku je báseń o tom, jak se člověk poprvé potkává s láskou a se smrtí. Roku 1966 ji režisér Otakar Vávra natočil podle knihy Františka Hrubína. ()

killberrybil

Z nudné předlohy se zábavný film neudělá. Ale jistě lze ocenit přesnost, které se film dopouští a která se jistě bude hodit mnoha školákům, kteří knihu nepochopili a nebo ji číst nechtějí. Jinak ničím zajímavé. ()

StaryMech

Ten zatrolený nyvý patos meziválečné generace ! Přečetl jsem si GUDAULINa, VANČURU a pár dalších dvou- až tříhvězdičkových příspěvků a nemám, co bych dodal. ()

Dinbu

Podle mne jde o nejpovedenější Vávrův film. Na konci jsem měl v očích slzy. Dávám plný počet hvězdiček. Škoda, že dnešní česká kinematografie nedokáže vytvořit takhle krásný poetický film. ()

karmalat

Za me jedna ze spicek ceskeho filmu, ale to ani neni dano Vavrou, ale spise predlohou. Ale stejnak se jedna o mimoradny zazitek. ()

Orbeek

Osudový příběh, kamera, hudba, interakce Hanzlík vs Strachocki a přirozená Cigánová jsou v této filmové "jedné básni" jedineční. Černá a bílá, láska a smrt 4ever! ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011