Věčné téma lásky, života a smrti v českém filmu podle Františka Hrubína... Příběh, který básník František Hrubín vyprávěl na prázdninové cestě do Florencie dvěma svým přátelům, prožíval jako chlapec v lešanském ráji svého dětství. Příběh, v němž Láska a Smrt hrály jednu z nekonečné řady svých partií o lidské osudy. V sázce byly životy studenta Vojty a mladého děvčete od kolotoče Teriny, k němuž chlapec zahořel láskou. Náhlá smrt dědečka, o kterého se Vojta stará, zamíchá karty zcela jinak právě ten večer, kdy jsou s Terinou smluveni na společném útěku „někam“. O pointu zdánlivě prostého příběhu se však postará setkání někdejších soků v lásce. Studenta, z něhož se stal ředitel školy, a kolotočáře Viktora, který měl Terinu slíbenou od jejího otce… Přátelé Františka Hrubína byli nadšeni hloubkou a jímavostí tohoto zážitku a přesvědčovali Hrubína, aby stejně potěšil i čtenáře. Čtyři roky poté, co se "Romance pro křídlovku" stala jedním z nejúspěšnějších svazků Klubu přátel poezie 1962, oslovil příběh i statisíce filmových diváků. Nelehkého úkolu převést verše a naznačené dějové linie do filmové řeči se chopil stejně jako u předchozích filmových adaptací Františka Hrubína režisér Otakar Vávra. Hlavní role romantického příběhu o lásce, životě a smrtí mistrovsky ztvárnili Jaromír Hanzlík, Zuzana Cigánová a Štefan Kvietik. Snímek reprezentoval naši kinematografii na mnoha filmových festivalech (Bergamo, Sorrento, San Francisco, Moskva) a všude sklízel pozornost diváků i kritiky. (Česká televize)

LeoH

Slibný prolog – noční jízda na traktoru jako by z oka vypadla nějaké lynchovině –, dál už ale malinko akademicky bezkrevné, byť jednotlivé řemeslné ingredience a závany křehkosti i věčnosti tam jsou. Kdybych ovšem za výsledné pocity měl dát za čtyři, musel bych přihodit po hvězdičce Létu s Monikou, Letnímu snu, Lesním jahodám a kdo ví ještě kterým Bergmanům, v kterých nacházím tytéž motivy a tytéž pocity v nesrovnatelně čistší, intenzivnější a vrstevnatější podobě; a když o tom tak přemýšlím, i v české kinematografii (nejen) 60. let se láska, smrt a přírodní lyrika scházejí v nejednom filmu se silnějším a trvalejším účinkem. ()

Mirokukii

Láska to byla křehká a naivní. Pouze taková, jakou si tak mladá srdce mohly, v jejich svízelné situaci onoho rozpáleného, hřejivého léta, nabídnout. V kontrastu s nemohoucím stářím a blížíci se tragédií nesmírně zasažitelné dílo s obsazením a výkony, zkrátka skvělými. Smutné ()

Jazzzz

Ta dějová linie, kde vystupuje starý dědeček po asi mozkové mrtvici je perfektní. Ale linie milenecká, kde dilema mezi oběma děvčaty se po nedlouhém dilema lehce rozhodne, je nudná a o ničem. ()

Cushing

Žádný velkofilm, ale pro mě nejlepší dílo režiséra a úžasně citlivá adaptace Hrubína. Rozechvění -- tohle v tom filmu je a přechází to i na diváka. Hanzlík nemohl být vybrán líp a myslím, že ani Kvietik. Vávra je filmař světového formátu, ať se nám to líbí nebo ne. ()

Endyis

Nádherný snímek mistra Vávry, který mě opravdu zasáhl a to velmi zvláštním stylem. Film jsem si pustil v pozdnějším večeru a následně, když jsem šel spát, zdály se mi celou noc zvláštní sny, jenž byly silně ovlivněny daným filmem. Není tohle právě zvláštní důkaz kvality filmu??? :) 90% ()

lucascus

Film plny nostalgie, stesku a smutku, citove se nimrajici v divakove dusi, ve ktere najde i to, co uz bylo davno zapomenuto. Vse podtrhuje perfektni prace s kamerou a synchronni hudba. Vavra ve spojeni s Hrubinem se mi zamlouva. ()

ZeroCZ1233

Romance pro Křídlovku je typický příběh o mladé, letní a usměvně naivní (ne)lásce, kde člověka nemůže obsahově nic překvapit, protože v činech ústřední dvojice vidí sám sebe nebo minimálně někoho známeho. Toto "klišé" je prezentováno s něhou a skvělou atmosférou letní vesnické pohody a lenošení nečekaně zádumčivé povahy se sklony k melancholii, což snímku přináší určitou míru zájmu o zhlédnutí. Mladý Hanzlík zde hraje na svůj věk kupodivu velmi dobře a krásná Cigánová mu přirozeně sekunduje. Řemeslně je to nadprůměrná podívána, Vávra se soustředí na klasické postupy vyprávění a režii s občasnými zajímavějšími pohyby kamery a kompoziční nápaditosti. 7,5/10. ()

jitrnic

po pravdě řečeno ten snímek je divný, s nezajímavými hrdiny a minimálním příběhem, ale nějak mi svijí náladou zrovna kápnul do noty. ()

strelenaL

Moc pěkný příběh o jedné neuskutečněné lásce mezi Vojtou, Terinou a tragickému zjištění a následné bolesti na závěr filmu. ()

Autogram

Smutná romanca začína hororovou jazdou a už vtedy je jasné, že to nebude bežná romantika. Je chvíľami aj zaujímavá, ale občas aj zdĺhavá až nudná. Zuzana Cigánová začala svoju kariéru celkom úspešne dokonca v jednej z hlavných úloh v českom filme. ()

Philoun1

Velmi smutný příběh o jedné nešťastné lásce. Celkově pěkný film s příjemnými hereckými výkony. 3* je ode mě pocta pro film protože takto starým českým filmům dám málokdy více. Asi už jsem jiná generace a nedokážu ocenit dobrý film:) ()

Sdoom

Přiznám se, že mě tenhle film dost překvapil. A mám tím na mysli překvapení pozitivní. Čekal jsem nějakou obyčejnou romanci s dobrým koncem, ale dočkal jsem se romatického, trochu psychologického dramatu o lásce, která nedošla vinou nešťastných okolností naplnění. Jaromír Hanzlík zde už v 18 letech prokazuje, že je to neuvěřitelný herecký talent. Zasloužené 4 hvězdičky. ()

vitekpe

Uznavam jakousi formalne-umeleckou kvalitu, ale tohle neni film na ktery bych se nekdy podival znova. Nebo si na nej vzpomnel... ()

Sipora

Viděla jsem ji teď po létech znovu a nebyla jsem zklamána. Jako "náctileté" děvče jsem lásku těch dvou brala jako vrchol a ideál. Svádivá Tonka se mi vůbec nelíbila. Teď mě okouzlila právě Tonka a sama s úsměvem vzpomínám na tehdější naivitu svou i těch dvou. ()

klúčik

Tak toto je film , ktorý mám rád. Hlavne famózny herecký výkon J.Hanzlíka. Už tu jasne dokázal, že je výborný herec. Výborné herecké obsadenie filmu.......95%. ()

wosho

Pravý opak Zlaté renety. Žádná komplikovaná režie a příběh v několika časových rovinách. Zde je vše mnohem jednoduší-ale vyznění je silnější a údernější. Vávra si byl vědom těžkosti předchozí Hrubínovské adaptace (ta však byla o hledání straceného mládí z pohledu staršího muže), proto tuto adaptaci o lásce a smrti pojal co nejjednodušeji, pouhá lirika letní přírody a láska dvou mladých lidí se smutným vyzněním. Po dlouhé době, kdy sázel na jistotu starých bardů, zariskoval a obsadil neznámé tváře a s Hanzlíkem měl neskonalé štěstí. Krásný a něžný film a podle i samotného autora i jeho nejpovedenější. ()

Paity

Skutečně poetický film, na který si Romance pro křídlovku hraje, by obsahoval více vnitřního hodnocení postav a hloubání po hlubších pravdách, než je jen vztah k dívce před třiceti lety. ()

dormouse

Romance pro křídlovku je zfilmovaná báseń. Krásná báseň Františka Hrubína a krásný film Otakara Vávry. Verše jsou nahrazeny obrazem a přesto film přesně vystihuje melodii básně. Vypráví o básníkově osudové lásce na sklonku léta, kontrastující se stářím umírajícího dědečka, který je již jednou nohou v jiném světě. Je to film o emocích. Láska, něha, živočišnost, stáří, smrt. Umění prověří jen čas. A 42 let je jistě dostatečná propustka do zlatého fondu české kinematografie. ()

Otakar Vávra: 1911 - 2011

Otakar Vávra: 1911 - 2011