Proces

• Francie Le Procès (více)

Josef K. byl zatčen. Čeká na soud, ke kterému nevidí žádný důvod, je seběvědomý, je přesvědčen, že došlo k mýlce. Přesto se jako nevinný nechová. Situaci nemá ulehčenou ani on, ani divák. Ariadninu nit, klíč k pochopení, předkládá v nesmrtelném románu spisovatel Franz Kafka, režisér Orson Welles nabízí pozorovatelům svoji interpretaci. (Morien)

spotczek

Modernistické texty podle mě nelze jen převést na plátno, musíte je přetransformovat. A to se Wellesovi povedlo. Z Kafky zůstala atmosféra a až provokativní vtíravost otázky - A ty jsi bez viny?! ()

pollstro

Podle Wellese jeho nejlepší film, jaký kdy vůbec natočil. Interpretace Kafkova románu týkajícího se podstatných struktur života, sice působí ze začátku nevšedním, ale za to vtahujícím dojmem. Postupem času se ale příběh začne rozvíjet do naprosté prázdnoty. Začne se znatelně projevovat nekomplexnost celého příběhu, která je zapříčiněná Wellsovo zaslepeným soustředěním na hlavní prvek celého příběhu, tj. obvinění z neurčeného zločinu a vzdálenou autoritou, přičemž veškeré ostatní dění zcela uniká do prázdnoty. Navíc jistá nenávaznost některých scén, absence některých scén, změny jejich pořadí, stylu vyprávění a nepřítomnost některých postav, se jednoduše projevuje na celkovém vyznění celého filmového zpracování a obrovská neschopnost držet divákovo stálou pozornost. Welles je částečně schopen vykreslit atmosféru knižní předlohy, především protagonistovo nespravedlnost, vyznívající z plánovaného procesu, je skvělý aspekt, ale například architektura vnitřních, a především venkovních scén, zcela nezapadá do Kafkovského stylu, stejně tak, jako není schopen si zcela podmanit diváka a nekompromisně ho vtáhnout do příběhu, což je u takhle tematického obsahu, naprosto důležité. "This tale is told during the story called "The Trial". It's been said that the logic of this story is the logic of a dream... a nightmare." ()

kaesko odpad!

Pro mě naprosto bezdějné, strohé, ničím zvláštní, nudné. Všechno bylo zmatené, bez jakékoli souvislosti. Natočit příběh o ničem je umění. Tady se to povedlo. ()

brasek

Anthony Perkins bol absolútne vynikajúci, prežíval emočne celý príbeh. Orson Welles bol velikán filmového priemyslu, ale tento jeho snímok ma neuchvátil. ()

u.mojitko

Nejen tvůrčí konec a místy scény připomínající vřeštící náctileté z koncertu The Beatles to značně shazuje, der Prozeß je součástí mé knihovny, víc deprese, studu a bezútěšnosti však ve mně dokáže vzbudit týden nemytý zamaštěný talíř v záchodové míse. ()

gizi

Geniálně zfilmovaný neméně geniální Kafkův román. Filmová podoba přesně vychází z knihy a místy ji mírně rozšiřuje či doplňuje, v žádném případě to není na škodu. Skvěle zhmotňuje Kafkovy představy. Téměř nemá chybu. Temnou atmosféru bez hudby jen velmi zřídka oživý příjemná melodie. Slovy se to těžko komentuje, to chce si přečíst (což jsem před nějakým rokem udělal) a vidět. 13.10.2012 za 90% a 5*. ()

carnacv

Úchvatně natočeno a podáno. Nádherná atmosféra. Tohle určitě stojí za shlédnutí bez ohledu na to, zda Kafkovi rozumíte či ne. No a musel jsem ocenit čistotu angličtiny, která je na velmi vysoké úrovni. ()

Ivos

Když Kafku točí Wellse a reziruje Perkinse. Hlavně námět,námět,námět...Kafka určitě není pro každého,mě se ale nostradamovska predtuha moc líbí. KAFKU OBDIVUJI. ()

Gamine

Knihu jsem zatím nečetla, tak nemůžu úplně hodnotit, ale tohle už hodně balancovalo na hraně absurdity.. nedívalo se na to lehce, není to dobrý film, jako spíš umělecké dílo. Úkost to rozhodně vzbuzovalo.. byrokratické peklo. ()

90125

Urcite zaujmavé. Mnohym scenam a ich dialogom som sice nerozumel, ale atmosfera uzkosti, ktoru Welles vytvoril tento deficit vyvazoval. Svietenie CB vizualu je doslova uzasné a v kombinacii s brilantnymi set designs vytvaraju nadherne bizarné a nekonecné chodby dokonalu depresiu a pocit ohrozenia. Skoda, ze v pribehu sa je tak malo o co opriet. Zavan reality, trosku pristupnejsie dialogy by sice mozno ubrali origoš Kafku, ale samotná hrozostrasnost systemu a posolstvo samotné by mohlo fungovat aj tak. České "varianty" Postava k podpírání, alebo Případ pro začínajícího kata sa mi urcite páčili viac. Snad sa niekedy odhodlam si nejakeho Kafku aj precitat. 2,5*. 55 % ()

killberrybil

Působivé, pohlcující psycho. Pocit bezmoci a bezvýchodnosti násobí černobílá projekce filmu a brilantní práce s kamerou. Ale velkým zklamáním byl pro mě závěr. Celou dobu jsem se těšil, jak ho na konci zapíchnou, což byl mimochodem jeden z hlavních aspektů knihy, a oni mu tam hodí dynamit.... ()

kaladze77

Niekde tak cítim že som asi k dielu nevyrástol, alebo to nie je môj svet. Ja chápem že Kafka píše o jednoduchom malom človeku, ktorý je zraniteľný a vystavený spoločnosti a systému, ale tak že dotyčná osoba sa nevie ani brániť?? Poprosím tu filmových "kolegov" ktorí absolútne pochopili zámer tohto diela nech mi to viac vysvetlia. Lebo áno daný film je veľké dielo ako aj kniha, ale len mne bolo veľmi na nervy lezúce a aj mätúce a rušivé že z ničoho ho len tak človeka obvinia a aj na otázku sa otázkou pýtajú spätne resp. ho obviňujú? Ako jedna psychiatria kde nie je normálneho človeka ktorý by sa ho bol zastal. Ok možno to sa odohrávalo aj za čias nacistického Nemecka, že kto bol proti systému tak to bol jeho koniec, ale aj tam sa našli viacerí ktorí vtedy s daným režimom nesúhlasili. Trocha mi to pripomína maďarský film z roku 1969 - Svedok ale zas ten trocha humorne a satiricky bol spravený a rozdiel je v tom že kým vo filme Svedok Jozef Pelikán pláva spolu s prúdom, tu vo filme proces ide každý proti Josefovi K. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale

22.09.2020

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015