Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

stefaton

Tak tohle jsem nedokoukal... Chápu, že ve své době to bylo úspěšné, ale hraná klišé o italské siestě, mentalitě a kuchyni jsou pro mě přežitkem. Navíc ukrutně dlouhé. ()

Džej Ár

Skvělá komedie, která nadchne svými dialogy. Další z mých oblíbených filmů, které můžu vidět x-krát a pořád se směju nahlas. Vynikající Jack Lemmon, ředitel hotelu v podání poměrně neznámého Clivea Revilla je zcela neodolatelný. ()

Rosmarine

Pohodový film výtečně obsazený natočený v krásném prostředí a navíc pohladí po duši všechny dámy, které mají nějaké to kilo navíc. V mládí jsem ho pro nevěru odsuzovala, až léty jsem pochopila..... ()

Alenuch

Jack Lemmon vtipný a úžasný jako vždy, Juliet Millsová roztomilá, Ischia krásná, osazenstvo hotelu úžasně zmatkářské... to, co jsem očekávala, jsem taky dostala. A k tomu navrch koupání v černých podkolenkách ("Ty jste si nechal kvůli smutku?") a spoustu humoru. Hrozně se mi líbila hlavní romantická scéna - takové to jeho prohlédnutí. Jen stejně jako už tu někdo zmínil taky nechápu, proč se všem zdá a všichni komentují, že Pamela má nadváhu, podle mě je akorát. Jinak ale jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

KiR0

Nejedná se o film, kde člověk vybuchuje smíchy, ale úsměv z tváře po celou dobu nevymizí... Příjemné, letní, pohodové... ()

bedihost

Velmi romantický jednoduchý snímek. Odehrávající se v nádherném prostředí ostrova Ischie. Film není pro přemýšlení, ale pro snění. ()

bambiz

Prijemne, mile, s inteligentnim humorem, politickymi vtipky, ktere zustavaji stale aktualni, prekvapive odvazne co se tyce prirozene nahoty tel- ja si to uzila moc. ()

Kosir

Když jeden si nedělá starosti s korektností v partnerských vztazích, tak je to docela velká prča. :-)) ()

Majulenkaa

Na doporučení jsem si tento film pustila...a byla jsem mile překvapena, jak dobře mě tato přes 40 let stará komedie rozesmála. Tak nějak perla mezi dnešními prvoplánovanými komediemi. ()

Ruda.neck

Další z wilderovských komedií s Jackem Lemmonem v hlavní roli. Film má trochu pomalejší rozjezd, obával jsem se tak přepálené délky, ale vše se postupně dostalo na tu správnou vlnu a film uběhl jako nic. V závěrečné části filmu se kromě tradičního situačního a konverzačního humoru založeného na střetu pragmatického Američana s pohodovými Italy, kteří nikam nespěchají, dostane také na pár politických vtípků a narážek. ()

Tlaulí

Film jsem si po dlouhé době pustil s chutí letos o Vánocích (na ČT s původním českým dabingem) a musím říct, že pro mě tenhle klenot neztratil nic z toho, čím mě okouzlil už někdy před pětatřiceti lety. Tenkrát - pravda - byla ňadra Juliet Mills vrcholem mých pubertálních erotických představ.., ale určitě to není jediný důvod, proč mám ten film tak rád. Kdyby se mi někdo zeptal, proč tak rád koukám na filmy (a kdybych si vzpomněl na tuhle odpověď), řekl bych mu: "Aby mi neutekly perly jako je tahle". Komedie s jednoduchou (ale ne stupidní) zápletkou, špičkově zahraná a zrežírovaná tak, že bez podbízení, bez zbytečného sentimentu, roztřesené kamery i nákladných triků dokáže potěšit divákovo oko i duši. Jsem zvědavý, kdo si po 42 letech vzpomene na "megafilm" Captain America: The First Avenger, vysílaný ve stejnou dobu na jiném programu. Pro mě poctivých 90%. ()

Filmslover14

Nevím, jestli jsem schopná objektivně ohodnotit film, který se odehrává na ostrově, do kterého jsem absolutně zamilovaná. Komedie, která neskutečně pobaví každého, kdo byl někdy v Itálii. ()

honza.g

Film je trochu přeceňovaný, jeho humor je celkem primitivní. Ale není humpolácký, jaký bývá v komediích 21. století. A herecké výkony jsou kvalitní a scénář se nestará o "vyváženost" (hlavně se nikoho nedotknout). Oceňuji i jemný český dabing. ()

m62

Príjemná inteligentná komédia, ktorá možno nevyvoláva hurónsky smiech, ale od začiatku som mal pri ňom úsmev na perách. A jej kvality sa mi potvrdili opäť dnes večer, keď som po prebehnutí ponuky asi 50-tych staníc zistil, že tento film z roku 1972 je z celej ponuky najlepší. A po opätovnom zhliadnutí zvyšujem hodnotenie na 5* ()

minilawman

Úplně mi způsob tohodle humoru nesedl.. některé ty dialogy už mi dávaly zabrat. Ale něco ten film v sobě má. A Lemmon je skvělej. ()