Pojistka smrti

• USA Double Indemnity (více)

worm14

Řekněte mi, kolik filmů ze čtyřicátých let dneska vydržíte s napětím sledovat skoro 2 hodiny? Pojistka smrti takový film je. Režie se ujala legenda Holywoodu Billy Wilder, přidejte vynikající děj, skvělé herecké výkony, pravou atmosféru a máte pojistku smrti. Opravdu je to výtečně natočené a po celou dobu filmu vám to nedovolí myslet na nic jiného. Škoda, že tyhle typy starých filmů jsou dnes k vidění jen občas ve filmovém klubu na Čt2. Prostě takhle promyšlené krimi...kam se hrabe dnešní produkce. Bez výhrad můžu doporučit. ()

xpaja

Děj byl velice jednoduchý, plán pojišťováka skoro slaboduchý. Se divím, že ho odhalil jen jeho kolega. Atmosféra byla přesto velice působivá a houstla s přibývajícím rizikem odhalení. Barbara Stanwyck rozhodně není typickou neodolatelnou femme fatale, většinu diváku tak jistě zarazí, co na ní samolibý Walter viděl. Dávám ---== 73%== ---. ()

Charlinka

Film mi nebyl tak blízký jako jiné Wilderovi filmy. Ačkoliv mi byli oba hlavní představitelé nesympatičtí nedalo se filmu upřít napětí, které člověka doslova přikovalo k obrazovce a to i přes to, že od začátku člověk věděl jak to dopadne. ()

yatan

Je tu vsetko..swift dialogy, blondska so zamatovym altom, a svihacky MacMurray, najchytrejsi muz v miestnosti, ktory sa vzdy s nadhladom usmieva popod fuuz)) Billy Wilder tu predstavuje absolutnu klasiku, bystru, az typicky netuctovu na hollywood zlatej ery 40s, 50s. Jeden z klenotov, ktory si treba uzit. Rozsa tak neprekonatelne atmosfericky, zahadny az filmu dava dalsiu dimenziu. ()

JuveIt

Luxusní film noir, který se fanoušek žánru vychutná plnými doušky. Billy Wilder potvrzuje status režisérské legendy. Herecky vyniká především Edward G. Robinson. ()

pollstro

Brilantně natočené a pronikavě napsané, dokonale zachycující rozpadlou společnost Los Angeles a její znepokojivost. Psychologické kriminální drama s přeným vyobrazením lidí a intenzivně stupňujícím se napětím způsobené přípravou a následným vyšetřováním plánované vraždy, do které byl hlavní protagonista vtažen skrz neodolatelně vykreslenou a podmanivou femme fatale, která svým lstivým chováním a šarmem proměnila hlavního hrdinu ve vražedného komplice. Dramatické nasazení světel a stínů lehce připomíná německý expresionismus. Některé scény jsou natolik kontrastního formátu hraničící s přehnaností, ale stále působící jako funkční celek, který nabízí jedinečné kamerové záběry. Slunné exteriéry Kalifornie kontrastují s temnými, pochmurnými a shnilými interiéry, které jsou úmyslně vykonstruovány tak, aby navazovaly pocit špinavého prostředí. Film-noir v každém svém jedinečném filmovém detailu, který Wilder s naprostou scénáristickou a režisérskou precizností buduje od samotného počátku. V samotném finále je jasně dáno najevo, jaká je hlavní podstata celého příběhu a veškerý pojišťovací podvod jde v tu chvíli stranou. Prvotní předchůdce veškerých erotických thrillerů a základní stavební pilíř pro všechny budoucí zástupce žánru film-noir. ()

Atron

K páté hvězdičce mi chybí jen maličko - nemůžu uvěřit, že se přes den chlap potká s ženskou a večer už kvůli ní bude ochoten vraždit jejího muže. To je na mě trochu moc rychle, a to i když započtu, že měla na kotníku řetízek se jménem. Jinak je to ale nádhera. Edit: napodruhé už mi ani to nevadilo:-), takže za pět. ()

Vanshua

Noiry mam rad, neco jsem si o nich precetl a par jich shledl, takze konvence zanru(?) snad znam. Pri sledovani tohoto dilka jsem nemohl odtrhnout oci od obrazovky, je to fakt dokonale a vseho, co me na noiru bavi, se mi dostavalo v mire vrchovate. Na scenar bych si vubec nestezoval, vypraveni je od zacatku napinave, i kdyz se zacina takrka od konce. Alespon se divak muze soustredit na prednosti a slabiny temer dokonaleho planu, nemusi jen hloubat nad tim, kdo za vsim stoji a podobne. V tom se tento noir lisi, ale neni to na skodu. E.G. Robinson je vytecnej, jeho postava vnasi do pribehu slusnou porci napeti a konec preci jen prekvapi a je nadmiru stylovej. A stejne si myslim, ze bych se vytecne bavil i bez nejakeho sirsiho povedomi o noiru... ()

gezper

Pěkně řemeslně zpracovaný noir s na druhý pohled naivně kostrbatým příběhem. Na první pohle je to totiž zamotáno. Na scénáři je znát zub času, ale filmovému zážitku to naštěstí ani ždibec neubírá. Wilderův komediální rukopis je zde místy znát, ale jenom náznakově, skrytě, v podobě dialogů postav - jinak se krotil a navodil pěknout temnou atmosféru. Pro fanoušky noir povinnost. [80%] ()

DonFrolimo

Jó tenkrát se uměly dělat filmy, v časech kdy si moh člověk zapálit v supermarketu před regálem s dětskou stravou... no ale dal bych pět hvězd už jen za Barbaru Stanwyck. A málem bych pro její krásu zapomněl: hlavně za Chandlera! ()

Desmi

Překvapilo mě s jakou ochotou a absolutně bez zábran se pojišťovací agent Neff dopustí vraždy. Jako kdyby to byla ta nejsamozřejmější věc na světě. Tenhle malý detail mě ale nerozhodil a film jsem si, i přes tu černobílou kameru, docela užil. I v dnešní době je to film na úrovni a je do jisté míry nepředvídatelný a napínavý až dokonce.. Být o půl století mladší, možná bych tasil i plný počet.. =) ()

Polter1

Poistka smrti je jeden z najlepších noir filmov.Prepracovaný dej diváka úplne pohltí a vtiahne do víru detailne prepracovaných situácii. ()

olki

Dechberoucí atmosféra, jednoduchá zápletka rozpracovaná do nejpodrobnějších detailů a skvělá Barbara Stanwyck, které jsem stejně jako hlavní hrdina uvěřil. A to i přesto, že se hlava obrovsky bránila. A jestli bych pro její pohled....? Sám teď nevím. ()

Pavlo

Double Indemnity právom patrí medzi zlaté klasiky filmu. Kvalitná, napínavá a herecky veľmi dobre zahraná snímka, ktorá je isto mnohokrát mustrou podobných „novodobých“ filmov. ()

Johgas

Waltře, kdyby ses jí pořád nekoukal na ten nákotník, tak jsi ještě žil.....velmi napínavý film s hutně černou atmosférou. ()