Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

Tomulka

Špatně natočená reklama na americké vojenstvo na kterou se fakt nedalo dívat. Naivní a propagační dialogy včetně velmi okatých scén, velmi účelně napsaných, jsou patrné na první oko a ucho. Člověk mdlého rozumu by se hned nechal upsat americkým G.I.Joe. ()

surprise

Díky výbuchům se na to člověk koukat musel. Kvůli vnitřnímu konfliktu strážce kódu už tolik ne. Prostě mě nepřesvědčil abych si to sním odžil. ()

Raziel811

Wooova US tvorba se s jeho HK kousky nedá porovnávat a vesměs všechny jeho filmy buď trpí nízkým rozpočtem nebo i přes jeho dostatek vypadají jako televizní tvorba. Nehledě na fakt, že neskutečně rychle stárnou a co bylo pár let nazpět bráno jako etalon akčního filmu je dnes spíš k smíchu (MI2, Tváří v tvář atd). ()

zeromen

Válečný film s akčním režisérem s výborným obsazením a úchvatnou hudbou, dávají tomuto snímku místo vedle takových válečných filmů jako Zachraňte vojína Ryana, Vlajky našich otců ... Co naopak je závadou filmu, je Nicolas Cage co se vždy trefí bez ohledu kam míří a kolik má munice.:-) ()

zekon

Tak to dopadá když Čínský režisér akčních filmů zkusí natočit válečný historický film od Američnech :) Celkem nevěrohodný průser v parádním akčním zvukovém i obrazovém kabátku. Jako historický film to beru jako odpad jako akční je to lepší, takže 3*. Finále kdy běhá pár kovbojů mezi hordama Japonců a kosí nekonečnými zásobníky jejich zástupy je opravdu totálně mimo. ()

KapitanKuraz

Tak tento film dostal naozaj "na vaja", srakca ako od=> strasi ftaka, ci ineho indiana hlavenku. Pe-eS Cage, co sa ti stalo?, tocis v mnozstvach ako Trejo, ale Ty si odpad. ()

Peabody

škoda, to téma by stálo za podstatně lepší a hlavně méně povrchní zpracování. Jak praví pomo, tupé pomalé efektní. Cage je tady slabý. Myslím, že to propadlo zcela po právu. ()

kotrlak

Jo, je to taková kovbojka a nemám zrovna moc v oblibě N.Cage, ale zrovna v tomhle flicku se mi jeho charakter líbil. Protože hraje chlapa, kterej je tak zpruzenej a zhnusenej z války že nahodil ten kamikaze mode.. ()

matous20063

Pane Woo, podařilo se vám natočit brilantní snímek. Na tento film jsem narazil náhodou, a jsem velice rád že mě neminul. Nicolas nám opět ukázal jak skvěle umí "Cageovat". Beach si opět zahrál odsuzovaného indiána tentokrát ve vojenské uniformě a zvládlto bravůrně. Kamera je u těchto typů válečných filmů je důležitým faktorem, protože vás vtáhne na bojiště. A ani u tohoto snímku mě kamera nezklamala. Střih nebyl úplně špatný. Herecké výkony byli celkem průměrné, vyjímka tedy pana Beache a pana Ruffala, který mě dost překvapil. Jediné negativum, které je u většiny válečných filmů je ten že hlavní skupinka hrdinů jsou asi zřejmě odolní vůči všem kulkám, vyjma těch pár např. 4. postav kteří mají při své smrti úplně deep spomalený moment kdy jejich kamarád řve NÉÉÉÉÉÉÉ a, pak teda hlavních hrdinů kteří odejdou z boje ze 3. kulkami v těle nebo po boji umřou na tu 4. kulku. Potrženo sečteno velice důstojný film který vás nedchne a nudit se rozhodně nebudete. 90% ()

nudlis

Kdyby se Nikolaj Klec furt netvářil jak kdyby mu chcípla kočka, mohlo bejt moje hodnocení lepší. Ale jeho xicht mi neustále kazil každou scénu. A je fakt, že von se ani jinak tvářit neumí. Čert ví kolik těch koček vlastně měl. ()

Miroslav.Zac

Nick Cage je drsnější než oholená brada kanadského dřevorubce a američtější než orel bělohlavý, ale já tyhle jeho role prostě žeru. ()

Dupac

Pro milovníky pyrotechniky povinnost, zbývající cílová skupina nejasná. Najdou se hezké režijní momenty (dlouhé záběry při průletu bojištěm, detaily v nečekanou dobu, ...). Ale už tak dost upozaděná milostná linka nefungovala vůbec, psí oči Nicolase Cage i jeho logistika na bitevním poli si vehementně říkaly o kulku minimálně přes polovinu stopáže a Navajové se herecky taky zrovna moc nevyřádili. Kód Navajo je válečný konflikt zúžený na efekty, rytmus a choreografii. ()

Jurator

Napřed netradičně vysvětlení. Jedna hvězdička automaticky pro to, že mám rád válečné filmy. Druhá za kostýmy a kulisy. Ale nic víc. Tak příšerné představení bojů jsem snad v životě neviděl, což bych tedy od Johna Woo nečekal. Nicholas Cage se hodí do válečných filmů asi tak jako Petr Novotný. Zkrátka a dobře - udělat z válečného filmu akční je mi zkrátka proti srsti a od odpadu ho dělí jen prvně zmíněné věci.....a můj oblíbený Peter Stormare. ()

Ladeo

Válečný film, na který se velmi rád podívám znovu. Jedná se o klasický válečný film, který krásně ubíhá a neustále rozvíjí příběh. ()

boda13

812.1941.tak to vzniklo velice pekny valecny masakr .i reziser to celkem zvladl v pohode i kdyz nvm no .. ale i tak 80% a jeste neco nasel jsem vam tady rozpocet atd.. rozpočet : $115 million tžby celosvetovo : $77,628,265 ()

Walley

Srovnávat tento film s vojínem Ryanem apod. je hovadina a to proto že se jim ani zdaleka nepodobá, nekopíruje žádné pasáže, ani děj, ani nic dalšího. Akční scény jsou podle mě dost dobře odvedená práce, na penězích také nešetřili, což se u válečného filmu pozná dvojnásob. Nicolas Cage i další herci zahráli svou roli dobře, dialogy byly někdy vyvedené na americký film poměrně dobře. Líbí se mi zde odkaz na indiány i nápad s šifrou. Myslím, že i šifře samotné byl věnován dostatek času. Pro mě nadprůměrný válečný film. ()

Uframufrag

Prehnana snaha o realisticke zobrazenie ameckeho tazenia proti "rakosnikom". Cage sa mi do tejto role vobec nehodil. Film zachranovali dobre zahrate role Indianov a pekne efekty, ale na filmy tipu Saving private ryan, pripadne Platoon sa to vobec nechyta... ()