Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Sawy

Vzor současných romantických komedií.Prázdniny v Římě jsou milým,pohádkovým,sympaticky nepodbízivým a hlavně skvěle odpočinkovým filmem,který má navíc možná vůbec nejsympatičtější ústřední dvojici v dějinách filmu.Gregory Peck je ukázkový sympaťák,ze kterého vyzařuje charisma na každém kroku.No a nádherná Audrey Hepburn?Co k ní dodat?Snad nikdy filmový svět nepoznal víc okouzlující herečku,než je ona.Po ní už nepřišla žádná,která by se jí vyrovnala.V celém filmu je nespočet úchvatných scén,kterým kraluje překvapivý,ale svým způsobem očekávaný konec.Zkrátka klasika,která nikdy nezestárne a já se k ní určitě budu vždycky rád vracet. 95 % ()

Katullka

Krásný příběh a né moc anorektická Audrey Hepburnová... Při posledních minutách jsem měla tendenci vynadat televizní obrazovce.. ()

Kamca_

Moc pěkný film. Tady je vidět, že v jednoduchosti je krása. Žádný zamotaný příběh. Audrey byla fakt moc krásná. Měla sem možnost tenhle film vidět až teď a určitě mě nezklamal. Jen teda na pět hvězdiček to podle mě nebylo, ale na čtyři ano, takže dávám celkem 80%. ()

jerry12

60%. Atraktivní padesátá léta, atraktivní Řím, atraktivní Audrey Hepburn. Ovšem že by mě ztvárnění vzdorující princezny toužící po normálním životě - pokládajíc si otázku, co vlastně je a není normální - nějak zvlášť nadchlo, se říct nedá. Ani hlavní představitelka, ani Gregory Peck nejsou z těch, jejichž herecké schopnosti bych obdivoval. Ne, že by nebyli dobrými herci, ale zkrátka nejsou po dramatické stránce natolik výrazní, aby mi utkvěli v paměti (odmyslím-li donebevolající vizuální krásu Audrey Hepburn). A přitom právě na tom by měl snímek podobného ražení stát - na přesvědčivosti. Prázdniny v Římě mě bavily, ale autentičností nepřesvědčily. Podobně jako Cesta do Ameriky, která sice obsahuje více komediálních a méně patetických prvků, než Roman Holiday, ale svým způsobem je to film nanejvýš zábavný, ovšem nikoli přínosný. Zdejší vysoké hodnocení naprosto chápu, protože kdybych se na to měl dívat z opačné strany a účelově kritizovat, slavnému filmu slavného Wylera nic nechybí. Nesoulad mezi mým hodnocením a téměř nebetyčným hodnocením tu na ČSFD tkví v tom, že v mých očích mu také lidově řečeno ani nic nepřebývá a kromě nádherné Audrey nepřináší žádnou přidanou hodnotu, která by mě donutila sahat po vyšších číslech. Přitom v 50.letech už byla hollywoodská tvorba na úrovni, které by mohly Prázdniny v Římě snadno dosáhnout. Nedosáhly, a tak pro mě zůstanou navždy jen slušnou, zábavnou a milou romantickou komedií bez haló efektu, jejíž kvality (kromě na tu dobu zručné režie, na níž jsme ovšem u Wylera zvyklí, takže nepřekvapila) jsou tvořeny pouze jedním jediným faktorem a tím je estetická krása Audrey Hepburn. ()

jhrasko

Najväčšia romantika filmovej histórie s najkrajším párom filmovej histórie. Jednoduché, vtipné, inteligentné, proste presne také, ako pán Wyler chcel, aby sme si prázdniny v spoločnosti Audrey a Gregoryho užili. Mimochodom, neskutočný záver, posledných 10minút je ukážkou filmárskej geniality. NEZABUDNUTEĽNÉ! ()

aniiicka

Nádhera!! Pro mě vyjimečný film, který se mi po každém dalším shlédnutí zdá krásnější a krásnější. Nezapomenutelná filmová dvojice tvořená naprosto kouzelnou Audrey Hepburn a charizmatickým gentelmanem Gregory Peckem si získala srdce filmového publika několika generací a obzvláště to moje. V roli princezny, která se vydá objevovat dobrodružství a lásku v krásném Římě a amerického novináře, který jí v tom pomáhá, jsou oba hlavní protagonisté úžasní. Vždy se skvěle bavím...Ann: Is this the elevator? Joe: It's my room., jsem dojatá, protože závěrečná scéna se vzájemným pohledem je prostě...nenacházím slova, kdo viděl ví:) a pokaždé jsem okouzlená. Vše dokonalé, úžasné, nezapomenutelné! Děkuju Audrey a Gregory:) ()

maseer2

upřímný romantický příběh s překrásnou, roztomilou a okouzlující Audrey Hepburn, sympaťákem Gregory Peckem a silným závěrem :) ()

malylada

Krásný příběh princezny a jednom krásném, milostném dnu z Říma. Romantika tehdejší doby je kouzelně zachycená velmi dobovým způsobem......8/10 ()

Hwaelos

Jako reklama na římské památky fungující, jako film znatelně míň. G. Peckovi roli romantického hrdiny nepsali právě na tělo. A. Hepburn je tu sice pěkná, ale její postava je úplně mimózní. Obojí pak spolehlivě zabije český dabing z ČT2. Výsledná chemie nula. ()

Mulosz

Bez diskuzí by mohl tento snímek vzniknout i v dnešní době, stejně dobře po stránce narativní i technické a se stejným efektem. Holt konvence spojené s monarchistickými povinnostmi jsou odjakživa pořádnou koulí na noze a novinářská žumpa honící se za senzací, řečeno slovy Miloše Zemana, to také nemá jednoduché, když se objekt zájmu ukáže ještě přítažlivější než se mohl původně zdát. ()

Terva

Přesně to jsem očekával. Opět nezapadám do tabulek. Jde o to, že několik filmů v tabulce Nejlepší film na ČSFD jsou pro mně nudné, nekoukatelné nebo nesplňují to, co se o nich píše. Řím je sice nádherné město, ale film je prostě jen obyčejný průměr. ()

Johny_fork

Z dnešního pohledu průměrná romantická komedie s kvalitním hereckým obsazením. Ale chápu, že v době svého vzniku musely být Prázdniny v Římě neskutečným dobrodružstvím. ()

Pink.Panther

Asi bych se proměnil v římského turistu, kdyby byl film barevný a širokoúhlý. Mohl bych být i nadšený turista, kdyby zároveň hl. roli hrála např: Loren. Ale tento blackandwhite bedekr není k římskému koloseu přívětivý. Je průměrný, staromódní a Hepburn nehraje nic co by mělo oskarový lesk. Asi se vrátím Do Říma s láskou, ale režírovat to bude Woody Allen, hrát tam bude Penélope Cruz. ()

Bubble74

Moje nejoblíbenější pohádka pro dospělé. S pravidelností se jí nechávám okouzlit a vždycky s jistotou pohladí na duši. Nejsladší filmový bonbónek, který nikdy nepřestanu mlsat. ()

corpsy

Filmová studňa, z ktorej čerpajú romantické komédie do dnešných dní. Očarujúca ´´buchta´´ Audrey Hepburn zahrala jednu z najlepších postáv v dejinách a pán Peck jej v tom pomohol viac než dosť. ()

Marek1991

Touto dnes už dosť starou romantickou komédiou som bol milo prekvapený. Audrey Hepburn tu bola ozaj krásna. Bol to tretí film s ňou, ktorý som videl, no v My Fair Lady a v Raňajky u Tiffanyho ma nezaujala tak, ako tu. Princeznú len tak nestretávate na ulici, najmä nie v minulosti a preto bol tento film zaujímavý, no zaujímavým ho spravil aj Rím a užívanie si v ňom. Trocha ma zamrzel koniec, aj keď bol realistický, no či niečo bolo aj potom si môžte domyslieť, ale v histórii aj takéto vzťahy často rozvíjali. Možno trocha naivné, ale myslím, že skôr zábavné a milé, je to veľmi pekný film po všetkých stránkach, dosť originálny, ktorý bol inšpiráciou pre mnohé iné filmy. ()

Padme_Anakin

Jedna z nejkrásnějších romantických komedií s okouzlující Audrey Hepburnovou v roli princezny Anny a k ní úžasný Gregory Peck jako novinář, mám je odmala ráda (oba dva) a čas na tom nic nezměnil, pořád to na mě funguje, pokaždé mi vyloudí úsměv na tváři, závěr dojme k slzám a to se počítá... ()

Cubinho

Dokonalé... Škoda, že podobnou romantiku, která doprovází Prázdniny v Římě, v dnešních filmech najdete jen stěží. Tímto filmem jsem si zamiloval osobnost a herectví Audrey H.. 10/10 ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)