Labyrint lží (2008)

Nebyt genialneho Marka Stronga, ktory zatienil dve herecke megahviezdy, by ma Scottov spionazny thriller unudil na smrt. Po technickej stranke je to vsetko vyspele a kvalitne, striedaju sa lokality aj ludia, ale aj tak tomu chyba stava. Prilis malo akcie, prilis vela kecov o nicom, celkovo spracovavana tema je podla mna nezaujimava, ohurit moze maximalne tak Americanov, ktori nemaju ani potuchy o tom, co sa skutocne vo svete deje. Vsimol som si v niektorych kometaroch komparacie s filmom Enemy of the State, co je scestne, kedze to bol efektny, napinavy a dynamicky film zatial, co Body of Lies pripomina nudnejsiu verziu nudneho Spy Game. Prilis vela casu zaberaju Dicapriove pletky s moslimkou, jeho hadky s Croweom a rozne dalsie vyjednavacky. Ako jednorazovka moze byt, ale nenasiel som nic, co by ma donutilo pustit si film znova.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Nepodareny comeback, alebo ako to trochu hyperbolizovane oznacili v South Parku - Spielberg a Lucas znasilnili Indiana Jonesa. Jeden z dovodov je ich sucasna posadnutost CGI efektami. Su vtesnane do tolkych zaberov, ze stvrty Indy posobi akoby bol cely natoceny len pred zelenym platnom, pricom kvalita nie je nijak oslniva. Dej je az na sci-fi zapletku klasicky, ale niekde sa vytratila ta legendarna atmosfera a humor, ktorymi nas zasypavali starsie casti. Herci to tentokrat nezachrania, Ford uz je prilis stary, posobi neskutocne unavene a nemozme sa cudovat, koniec koncov je o 7 rokov starsi nez Connery, ked hral v Poslednej krizovej vyprave jeho otca. Takisto LaBeouf ako naslednik je velmi zla volba, ten chlapec je v jednej hereckej poze "ukricany chumaj" zaseknuty snad vo vsetkych jeho filmoch. Aby som vsak filmu nekrivdil, stale ide o dobry dobrodruzny film, ktory nenudi, ale jeho starsi bratia nanho pozeraju z vysoka.

Lesní duch (1981)

Za par dolarov a s partiou takpovediac nehercov, natocil Raimi legendarny horor, ktory je lepsi nez vacsina sucasnej produkcie. Niektore prvky samozrejme uz vyrazne ohlodal zub casu (efekty, masky), ale napriek tomu ide o posobivo strasidelny film. Perfektna praca s kamerou, presvedcivy Campbell a po vacsinu filmu tiez super atmosfera. Kult, ktory si nesmie nechat uniknut ziadny hororovy fanusik.

Útěk do divočiny (2007)

Zaciatok na mna zapososobil dost negativne, hovorim si, super, dalsi mlady premudrely asocial, ktory bude kazdeho poucovat. Ako sa vsak pribeh rozvija a rozpriada nitky tajomstiev, vsetko postupne dostava zmysel. Clovek si okrem nadhernych kamerovych zaberov prirody, doprevadzanych prijemnou hudbou, moze vychutnavat aj poeticky pribeh cloveka, ktory sa vydal na cestu za svojim snom, pri ktorej nielen vyliecil svoju vnutornu bolest, ale aj prisiel k dolezitemu poznaniu. Skoda, ze zatial co cely film je nabity pozitivnou energiou zaver je smutny a zavladne defetizmus, pricom to vsak Penn aj tak dokazal nadherne ukoncit. O filme som si nic dopredu nezistoval, takze ked som po skonceni zistil, ze je natoceny podla skutocnej udalosti, iba to moje emocie posilnilo. Jeden z najlepsich filmovych zazitkov v poslednej dobe.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Nazov znie skoro rovnako beckovo ako Mega Shark vs Giant Octopus a pritom ide o film s rozpoctom prekracujucim 160 milionov dolarov. Cloveku je az doplacu ked vidi, ako bolo tolko penazi vyhodenych von oknom. Hodina a pol nudy, kde lieta viac priblych klise kecov nez guliek a potom finale, akych sme uz videli kvanta a navyse ovela lepsie spracovanych. Fordovi som rolu drsnaka neveril ani chvilu, skor som mal pocit, ze sa pozeram na stareho ufrflaneho deduska. Scenar ma hodnotu kopky hnoja - mimozemstania zautocili na pozemstanov aby im kradli zlato, naco im bude nevedno, pravdepodobne sa vyspela kultura chcela ovesat zlatymi retazami, aby mali swag ako Xerxes v 300. Tuctova rezia len zvyraznila fakt, ze Cowboys & Aliens su po vsetkych ohladoch failom.

Osudový dotek (2004)

The Butterfly Effect je presne ten typ filmu co sa vam zaryje pod kozu. Prva cca stvrtina filmu je brilanta, zvysok uz je len velmi dobry. Nevsedny napad, ktory scenaristi dokazali utiahnut bez vaznych logickych lapsusov, tym padom je film inteligetny a zaroven lahko pochopitelny. Rezia funguje dobre a atmosfera a emocie su silne. Cloveka to nuti klast si otazky a prehodnit urcite udalosti vo vlastnom zivote. Od filmu ma dlho odradzal Kutcher v hlavnej ulohe a bohuzial je naozaj on najslabsim clankom retaze, podla mojho nazoru je viac model ako herec a s niekym inym by mohol film vyzniet este lepsie. Celkovo Osudovy dotyk nie je tak genialny ako Twelve Monkeys, ale ma rovnaku schopnost cloveka zasiahnut a dostat sa az dovnutra.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Zatial som si nenechal ujst ani jeden diel zo serie MI a Ghost Protocol preto nemohol byt vynimkou. Dobre som spravil, stvrta cast je zatial zo vsetkych najlepsia. Az na par klise dialogov film prakticky nema ziadne hluche miesta. Vrcholom je fenomenalna akcia v Dubaji, ktora by si sama o sebe zasluzila 5 hviezdiciek. Finale nie je zle, lenze prave predchadzajuca sekvencia nasadila latku tak vysoko, ze ju nedokazalo prekonat a preto posobi chabo. Na Cruiseovi vidiet ze starne, ale zo svojej charizmy nestratil nic, Pegg hra rolu saska a Renner potvrdil svoj status vychadzajucej hviezdy, ktory sa mu napriek jeho veku podarilo ziskat az pred par rokmi. Najvacsie negativum vidim v abnormalne nevyraznom zaporakovi, tazko hodnotit Nyqvistov podiel, kedze nedostal od scenaristov vela priestoru. Druha vec co mi dost prekazala, bola neustala propaganda Apple produktov, z kazdeho druheho zaberu na mna vyskocil IPhone, IPad alebo MacBook, myslim, ze mohli pouzit lepsie technicke vychytavky. Prijemnym prekvapenim bolo zaradenie prototypu hybridneho BMW i8, ktoreho koncept ma uputal uz minuly rok. Brad Bird svoju hranu prvotinu zvladol velmi dobre, vyuziva vsetky oblubene prvky z minulosti - vyhrotenu akciu, humor, infiltracne misie a fungujuci tym na cele s Cruiseom a dokazal, ze seriu Mission Impossible este stale netreba zahrabat pod zem. Prave naopak - zatial vyrazne najlepsie hodnotenie z celej tetralogie na IMDB, najvyssie trzby a spokojnost u divakov aj kritikov (Roger Ebert, Rotten Tomatoes), bravo u mna 75%.

Věc: Počátek (2011)

Napriek pokusu o rozne inovacie Carpenterova Vec ostava neprekonana. Jediny skutocny upgrade su totiz efekty, co vsak nie je ziadny zazrak, kedze original a prequel od seba deli priepastny, takmer 30-rocny rozdiel. Atmosferu absolutnej paranoje nahradili efektne a obzvlast nechutne utoky mimozemstana a preto skor ako strach ci napatie vyvolava film znechutenie. Prikladnou ukazkou je mimozemstan s dvomi tvarami, ktory pripomina odioznu verziu monstra z The Unborn. Hovoril som si, ze budem mat problemy urcit kto je nakazeny a kto je vobec este zivy, kedze Nori vyzerali az prilis podobne, ale nakoniec to tvorcovia vyriesili scenkou kde umre polka osadenstva naraz. Zaverecne prepojenie prebiehajuce az pocas titulkov bolo spracovane asi najlepsie z celeho filmu. Summa summarum, taky fail akym bol remake Suboja Titanov to nie je, akurat vyhrali efekty nad atmosferou.

Hřiště snů (1989)

O Field of Dreams som sa dozvedel nahodou pri sledovani HIMYM, kde ho Robin zatracovala, zatial co muzi vynasali do nebies. Povedal som si "Challenge Accepted" a nakoniec som ostal prekvapeny, lebo film bol uplne iny ako som ocakaval. Niekto mozno uvidi len sentimentalnu sportovu drama, ktora nicim nevynika, ale nie je to tak. Pri pozornom sledovani vam neunikne, ze film nastoluje viacero otazok, ktore zostavaju nezodpovedane. Tu sa dostavame k tomu, cim je vlastne film vynimocny. Je to atmosfera tajomna a magickosti, akou sa vyznacuje len malo filmov, napriklad legendarny Donnie Darko. Aby fungovala dokonale prvky ako rezia, kamera, hudba ci herecke vykony funguju ako svajciarske hodinky. Podmanive Hornerove tony, dodavaju kazdemu zaberu novy rozmer a z hereckych vykonov ma viac ako Costner ci Jones zaujal Liotta, ktory naozaj posobi ako duch, co sa vratil z minulosti. Z dejoveho hladiska to vsak ziadna bomba nie je, co mi kazi vysledny dojem z filmu.

The Shrine (2010) odpad!

Aby bola hlavna predstavitelka este hlupejsia ako Bella z Twilightu, to sa len tak nevidi. Vdaka zato samozrejme patri Jonovi Knautzovi, reziserovi a scenaristovi tohto braku. The Shrine prekonava vsetky zle horory z poslednej doby. Netusim ako pisal scenar, ale moj odhad je, ze par krat pleskol penisom po klavesnici. Vykradanie tych najprimitivnejsich klise v spojeni s nizkym rozpoctom len tazko mozu dat dokopy dobry film. Ako Americania zhovadili v Hosteli Slovensko, rovnako teraz Kanadania robia hlupych sedliakov z Poliakov. Samozrejme nazov polskej dedinky je Alvania, pricom pismeno v sa v polskom slovniku ani nenachadza. !!!SPOILER ALERT!!! : Polku filmu hlavna predstavitelka narieka ze musi mat dobry clanok a preto musi ist na miesto kde bol niekto pravdepodobne zavrazdeny, aj ked jej priatel vravi ze to nie je dobry napad. Miestny obyvatelia sa jej vyhrazaju so zbranami aby odisla, no ona musi mat dobry clanok a vracia sa. Obyvatelia sa ich pokusia zabit a ona place priatelovi na rameno ze bola sobecka..... Nasleduje trochu explicitneho nasilia a vykradacka exorcistickych filmov. Priznavam, ze v zavere boli asi 3 minuty, kedy to naozaj vyzeralo ako horor, ale aj tak nic ine ako odpad v tomto pripade dat nemozem.