Děti moje (2011)

Ako mohol Descendants vyhrat Zlaty globus je pre mna zahadou. Nanajvys obycajna a neoriginalna drama, s priemernou technickou strankou, zlym soudtrackom a predvidatelnym vyvojom deja. Uprimne, keby v tom nehral Clooney, ale niaky iny horsi a menej charizmaticky herec pravdepodobne by sa film ani nedostal do povsimnutia verejnosti a zachvilku by zapadol prachom. Stereotypne a slabo vykreslene postavy a klise dialogy neumoznuju prezivat pri filme skutocne pocity, preto naozaj nechapem tie nominacie na rozne ceny, pretoze uroven filmu je naozaj niekde pri slabom priemere.

Žena v černém (2012)

Nemal som ziadny problem diferencovat Radcliffa od Harryho Pottera. Podal dobry vykon a snazi sa dokazat, ze nemieni ostat pocas celej svojej kariery zaskatulkovany do svojej najznamejsej role. Viacere sceny su vo filme rozbehnute dobre, ale kazdeho, kto uz ma nieco z oblasti ducharin napozerane, asi len tazko vystrasia. Dovod je jednoduchy, idu podla presne zauzivaneho postupu - napinava scena, kedy divak pozera s napatim na obrazovku a ocakava, ze sa zlakne a nakoniec nic nepride a akonahle sa uvolni a znizi ostrazitost pride na rad lacna lakacka. Ponure prostredie a stary dom vytvaraju klasicky dokonalu hororovu atmosferu, ktoru vsak Watkins absolutne nedokaze vyuzit a narozdiel od filmov ako Grudge ci Insidious ostava potencial nevyuzity, co je v tomto pripade velka skoda.

Černobílý svět (2011)

Na Oscaroch sice budem drzat palce Hugovi, ale typujem, ze vyhra prave Help. Je to presne taka hra na istotu, ako minulurocny Kings Speech. Nemate filmu prilis co vytykat, ale zaroven viete ze ziadnu dieru do sveta filmu neurobi, pretoze aj ked je dobry po technickej aj hereckej stranke, nie je nijak fenomenalny prave preto, ze sa boja riskovat. Recept na uspech je pritom jednoduchy, vezmite silnu temu (rasizmus), zozente si hercov, ktori maju aspon trocha talentu, inteligentny scenar a dajte si zalezat na technike a bum oscarove nominacie vas neminu. Help je drama s pozitivnou atmosferou, co vsak ide na ukor reality, kedze film ma typicky idylicky koniec a zaplavu americkeho patosu. Optimisticke, emotivne a kvalitne, ale zaroven naozaj efemerne.

Tintinova dobrodružství (2011)

Steven Spielberg si natocil infantilneho animovaneho Indiana Jonesa. Rozhodol sa vyuzit potencial animovaneho filmu a fakt, ze nie je limitovany a moze natocit sceny, ktore by v hranom filme ani nemohli vzniknut, popripade by stali stovky milionov dolarov a museli by de facto aj tak byt prespikovane CGI efektami. Co do vizualu, nie je co vytknut, pretoze efekty su zas posunute na vyssiu uroven a cele prostredie je neuveritelne precizne a perfekcionalisticky do detailov spracovane. Opat vsak nastava problem poslednych rokov a to ten, ze na ostatne stranky filmu sa zabuda. Postavy su plytke, dej jednoduchy a predvidatelny a oproti spominanemi Indianovi, ktory je zabavnym, ale zaroven velmi dovtipnym a premyslenym filmom, je Tintin len simplicitna vizualna orgia urcena, najma mladsim divakom a velmi chabymi pokusmi o humor.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Este mam z minuleho roka niake "must-see" medzery, ale momentalne pre mna top film roka 2011 a prvy, ktoremu udelujem plne hodnotenie. Opat plati, ze Hugo nie je pre mainstreamove masy, co moze clovek vycitat z komentarov o tom aky je film nudny. To je absolutna hlupost, ziadny novy film ma tak neuchvatil od Inception. Hugo je uchvatnym Scorseseho holdom filmom a Mélièsovi, od ktoreho som nemohol odtrhnut oci. Zatial co vacsina inych reziserov nam ponuka dokolecka tie iste vyplachy namiesane z tisickrat prevarenych klise, Scorsese je uplne v inej lige a z toho ako sa pohrava s kazdym aspektom filmu je citit nefalsovanu lasku k remeslu, ktora daleho presahuje snahu zarobit peniaze. Samozrejme zo vsetkych pozitiv treba vyzdvihnut vizual, ktoreho stylizacia je tak nadherna, az mi chybaju slova. Ben Kingsley je samozrejme osvedcena znacka a Chloe Moretz vyrasta v coraz lepsiu herecku a pomaly, ale isto aj v krasnu zenu. Potesi tiez mala rola pre staruckeho Leeho, na ktorom poznat ze vek ho pomaly zmaha ale tu charizmaticku iskru este stale nestratil. Na zaver treba dodat, ze Hugo nie je pocta filmom len obsahom, ale aj spracovanim a den kedy maestro odide do dochodku, alebo nas navzdy opusti bude pre svet filmu velkou stratou.

Underworld: Probuzení (2012)

Seria Underworld mi vyrazne pripomina seriu Resident Evil. Film sa zacne, objavia sa novy nepriatelia so superprotivnikom, ktory ma byt prekazkou hlavnej hrdinke, nastava par akcnych scen, ktore vyvrcholia problematickou porazkou protivnikov a to je vsetko, film proste nic viac neobsahuje. Je pravda, ze dej je nadupany akcnymi scenami, ale kvalita pocitacovych efektov je na takej zlej urovni, az som mal obcas pocit ze sa pozeram na technologiu stop-motion. Je dobre, ze dialogov je v tomto pripade minimum, lebo pri tych klise hlupostiach, ktore sa postavam deru z ust sa clovek musi chytat za hlavu. India Eisley si splnila ulohu novej mladej peknej tvaricky a okrem Kate Beckinsale ostatne postavy nedostali tak povediac ziadny priestor. Seria sa coraz viac ubera beckovym smerom, ale stale ide o pozeratelnu jednohubku.

Tři mušketýři (2011)

Anderson premenil inteligentny francuzsky historicky roman na typicky zbesily bezmozgovy americky blockbuster. Vsetko je rychle, vsade vela neefektnych spomalovaciek a sci-fi vylepsovakov. Az na Lermana, Blooma a Jovovich postavy nie su obsadene zle a viem si predstavit ze pod inym reziserom a scenaristami by film mohol dopadnut viac ako dobre. Traja musketieri este nikdy neboli takou sviznou oddychovkou, ale narozdiel od Verbinskeho ci Ritchieho, nedokazal Anderson vytvorit historicke dobrodrustvo, ktore by bolo zaroven plnohodnotnym kvalitnym filmom. Vytvoril len dalsiu stereotypnu blbost, ake oblubuju americky teenageri. Na druhu stranu som sa po cely cas ani raz nepozrel na hodinky a clovek potrebuje obcas aj filmy, ktore si pusti vecer po narocnom dni a moze pri nich uplne vypnut mozog a len sa bavit.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Temny krimi-thriller je zaner, v ktorom sa Fincher citi ako ryba vo vode. Ako clovek nedotknuty kniznou predlohou a svedskym originalom musim povedat, ze jeho najnovsi pocin splnil moje ocakavania a dokonca som dostal pri pozerani chut kupit si kniznu trilogiu. Vobec nepatrim k fanusikom krimi filmov ci serialov, ale toto je samozrejme ina liga. Dej zasadeny do ponureho, zasnezeho svedskeho prostredia vytvara neskutocne mrazivu atmosferu a ked k tomu pricitame Fincherove spracovanie, ide o delikatny zazitok. Herecky vycnieva vyborna Rooney Mara, ktoru som spociatku kvoli markantnej premene zovnajsku ani nespoznal, ale mominacia na Oscara je bezpochyby zasluzena. Trochu mi vo filme chybal rychlejsi spad, nedostalo sa to vsak az na taku uroven,zeby som sa zacal vyslovene nudit. Moj celkovy dojem z filmu je ovela lepsi, ako som podla komentarov ocakaval, ale plne hodnotenie dat nemozem, pretoze opat ako pri vsetkych poslednych Fincherovych filmoch mi tu chyba nieco vyrazne, uderne, vdaka comu by sa mi film uchoval v pamati, aj ked samozrejme bol limitovany predlohou.

Zahulíme, uvidíme 3 (2011)

Neviem ako tie 3D efekty vyzerali v kine, ale sledovat ich v 2D je neskutocne otravne. Co sa tyka samotneho filmu je rovnako sialeny ako prve dve casti a presne tento typ zhuleneckej buddy komedie mi tu dlhsie chybal. Humor je ladeny stale rovnako, takze pokial sa vam pacili prve dve casti, pravdepodobne sa zabavite aj na tretej, ale ak nie tak sa filmu radsej vyhnite oblukom. Z viacerych scen ako kostol ci Danny Trejo strieka by totiz puritani mohli dostat infarkt. Ako "upgrade" su do filmu dosadene dve nove postavy, mlady zhulenec Adrian a slusnacky otec malej dcerky Todd. Upgrade som dal do uvodzoviek, pretoze ich prinos pre film je takmer nulovy a najzabavnejsou postavou je opat Kumar. Pobavilo ma viacero scen, ale nemozem povedat, zeby treti diel bol niaka komicka bomba. Kratka stopaz a davka blazniveho humoru vsak robia z filmu idealnu komediu na prakticky hociktoru dobu a aj ked ide len o priemerny film, z tej zaplavy zufalo nevtipnych komedii, ktorymi nas zaplavili kina v roku 2011 vychadzaju Harold & Kumar velmi dobre.

Velká vánoční jízda (2011)

Zo zaciatku ide film takym sialenym tempom, ze som poriadne ani nestihal vnimat, co sa vsetko na obrazovke deje. Niektore veci su stereotypne, ine naopak nie, ale celkovy dojem je pozitivny. Na Arthurovi je vidno, ze narozdiel od pixaroviek je urceny takmer vylucne detom, co vsak neznamena, ze sa film nemoze pacit aj dospelym. Je to mile, svieze s prijemnou hudbou a animaciou, a hlavne je to naozaj vianocne. Ak film budete pozerat niekedy uprostred leta, mozte s kludnym svedomim jednu hviezdicku odratat, no pocas vianocneho obdobia vas film prijemne naladi a neposobi tak neprirodzene a strojene, ako napriklad Zemeckisova verzia Vianocnej koledy. Jedinu vacsiu vycitku mam voci epilogu - "rok potom", ktory bol podla mna uplne zbytocny, ale aj tak film zaradujem medzi svoju vianocnu klasiku.