Far Cry (2008)

Uwe Bolltovska verzia univezalneho vojaka. Zaciatok nam slubuje zaujimavy zazitok, ale pravda je ze to je jedina dobra cast filmu(aj ked tiez nie velmi originalna). Zvysok filmu je potom tretotriedne akcne dobrodruzstvo, ktore nudi a ani vo vas nevzbudi zaujem ci akekolvek emocie.

Rec 2 (2009)

Narozdiel od pomerne nudneho prveho dielu Blair Witch tvorcovia Recu dokonale vyuzivaju "amatersku kameru" ako nastroj strachu. FIlm by nebol zly ani keby ho tocili tradicne ale zapadol by medzi ostatne podobne horory. Vdaka amaterskemu filmovaniu sa vsak dokazete dobre vcitit do postav a lakacky su velmi efektivne. Ceresnickou na torte su sceny s nocnym videnim ktore dodavaju filmu novy rozmer.

Šestý smysl (1999)

Najllepsi Shyamalanov pocin, ktory skvelo funguje v troch rovinach - drama, thriller, horor. Sceny s duchmi su desive, zaverecna pointa genialna a patri k tym najlepsim co mozte vo svete filmu vidiet a reziser skvostne skombinoval v zavere thriller s dramou, aby tento film dostal novy rozmer.

Polární expres (2004)

Preco plne hodnotenie? V prvom rade by si ludia mali uvedomit, ze Polarny Express je natoceny podla kniznej predlohy - ilustrovanej 32 stranovej knizocky pre male deti od 4-8 rokov. Ked vezmete v uvahu tieto fakty, previest Allsburgove dielo na strieborne platno sa zda byt Mission Impossible. Avsak Zemeckis sa nezlakol a natocil mozno najmagickejsie vianocne dobrodruzstvo. Prakticky cely dej sa odohrava pocas stedrovecernej noci cim je zabezpecena carovna pritazlivost. Dej je linearny s absenciou akehokolvek vyrusenia sposobeneho negativnou entitou. Tym ze detom odpada stres vyvolany zlom (pre male deti moze byt aj taka obycajna zla carodejnica strasidelna) je film dokonalym stelesnenim sviatocneho pokoja. Vobec to vsak neznamena, ze by ste sa mali utapat v nude. Cela jazda vlakom je fantasticka, plne ocenit ju vsak divak moze len v IMAX kine pripadne vo Full HD rozliseni doma, pri ktorom som videl kazdu vlocku snehu a vsetko pocinajuc Severnym polom a konciac zlatou stupenkou je neuveritelne dobre spracovane, proste co sa tyka designu nepostrehol som ziany nechutny lacny gyc. Brilantny vizual je doprevadzany uchvatnou hudbou a piesnami. Jedinu vycitku mam k Santa Clausovi, ktory nestastne posobi ako prisny diktator a chyba mu tradicna srdecnost a hrejivy usmev. Pre ludi rozmaznanych spletitymi pixarovkami, moze byt The Polar Express prilis trivialny, no pre mna je prave pre svoju nenarocnost a krasnu atmosferu idealnym filmom na Vianoce. PS: Roger Ebert ohodnil film 4 zo 4 hviezdiciek so slovami : "There's a deeper, shivery tone, instead of the mindless jolliness of the usual Christmas movie".

Staří a neklidní (2009)

Uprimne nase hlavne trio v tomto filme posobi ako partia starych senilnych dochodcov ktorych postavili pred kameru a nevedia co robit. Bohuzial cely film je nemastny-neslany bez akehokolvek dobreho napadu. Strata casu a dalsi film odsudeny na zabudnutie.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Jedna z najlepsich kriminaliek v historii. Film ma vsetko, napatie humor, akcne sceny, zvraty, zrucnu reziu a zaujimavy pribeh. Kevin Spacey rozdava charizmu na vsetky strany rovnako ako Crowe paste. Guy Pearce vyborne zahral podliezaveho ctiziadostiveho slizaka, ktory vsak ma v zasade dobre umysly a mne neostava nic ine len reziserovi zatlieskat k vybornemu filmu.

Titanic (1997)

Ako ponat skazu Titanicu? Cameron sa rozhodol pre romaticky film so zaverom hodnym Emmericha. Potapanie Titanicu je naozaj jedna z periel filmariny, bohuzial zvysok filmu je brakovy. Je pomaly, nudny, bez akychkolvek zaujimavych scen ci dialogov a romantiku takisto necitit. Ako mohol tento film tak dlho stat na vrchole v uspesnosti zarobkov nikdy nepochopim rovnako ako 5 hviezdickove hodnotenie, inak ako davovou psychozou si to vysvetlit neviem lebo pri triezvom uvazovani a objektivnom hodnoteni mu proste viac ako 3 dat nemozem. To ze Cameron tuto vlezdoprdelku pre zeny zaodel do velkolepeho havu este z Titanicu nerobi kvalitny film. Neplakal som, necitil som emocie a nie je to tym zeby som bol sociopat, proste na mna neurobil dojem ten prvoplanovy kalkul. Ak toto niekto povazuje za najlepsi Cameronov film, nedajboze za najlepsi film vobec uprimne ho lutujem a mal by sa vratit k pozeraniu Troch nindzov v zabavnom parku.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

THIS IS SPARTAAAAA!!!! alebo ako natocit digitalne bojove orgie s tymi najlepsimi bojovnikmi aky kedy kracali po tejto zemi. Od zaciatku je jasne, ze reziser sa nepokusa natocit historicky velkofilm typu Gladiator ci Troja ale ide vlastnou cestou. 300 sa stal jednym z kultov tohto 10 rocia a opravnene. Vizualne spracovanie sa zapise do hlavy snad kazdemu a aj ked Zack Snyder zveril cely osud filmu len do neuveritelnej audiovizualnej smrste stoji to za to a Leonidas je kral ktory je snom kazdeho bojovnika, kedze sa neschovava zbabelo na svojom trone ale stoji v prvej linii :)

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Ajajajaj. Yates mal ostat radsej pri filmovani v televizi a nepliest sa na strieborne platno. Dlhy obsah je samozrejme problem, co vsak len nahralo reziserovi aby natocil film co najhorsie. Preco nevynechat vsetky vtipne sceny a radsej podstrcit svoj trapny humor? Preco neurobit z tych najlepsich bojovych scen poletovanie smrtozrutov vo vzduchu a nahanacky? Nepatrim k puritanom co vyzaduju presnu kopiu kniznej predlohy, ale ked chce robit reziser vlastnou cestou mal by to robit ako Peter Jackson a to tak ze ich urobi lepsie ako v knihe. Bohuzial HP5 je jedno velke nepodarene sklamanie ale este vzdy lepsie ako HP6

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Cuaron ma talent a je to vidiet. Vazen z Azkabanu ma tu spravnu atmosferu a je zrucne zrezirovany. Vytknut musim len zatial snad najhorsieho filmoveho vlkolaka( vyzera ako opica s 2 metrovy rukami tenkymi ako palicky a spicatymi zubami) a vyber Oldmana do postavy Blacka, ktory ju vobec nevie uchopit tak ako by mal a tym padom straca svoje caro. HP3 uspokoji rovnako fanusikov knihy aj tych co ju nikdy necitali a je to najlepsie spracovany film serie.