Štěstí na dosah (2006)

Velice smutný film, který krásně ukazuje, jak těžké je žít s jedním dolarem na den nebo naopak jak vydělat peníze na uživení své rodiny. Nejvíc se mi na filmu líbí ten vztah a propojení otce a syna, kde si herci ani na ně nemuseli hrát, protože jsou rodina. Je vidět jak ve filmu a určitě i ve skutečnosti, že Will by pro Jadena udělal cokoliv. A tím myslím, že by je jakýmkoliv způsobem zkusil zaopatřit, aby náhodou třeba neskončili na ulici. A je pro to schopný udělat cokoliv. Proto je ve filmu spoustu momentů, kde si řeknete, že už to prostě musí dopadnout dobře. Kolikrát je tu taky moment, který je fakt silný, a proto si možná při koukání připravte kapesníky. Celkově to Will Smith zahrál skvěle a vřele tento film doporučuju. 8/10

Nic ve zlým (2023)

Ze začátku jsem si říkal, že půjde o klasickou romantickou komedii, kde už předem víme, že to nedopadne dobře. Ale po doukání můžu říct, že se jedná o docela povedenou komedii, kde jsem se i kolikrát zasmál, a zároveň se jedná ve výsledku i o docela rodinný film. Sice je tu pár scén, na které bych s celou rodinou nekoukal a to zejména scéna na pláži na začátku filmu. Tam jsem se až trochu divil, že film neskončil na jiné platformě. Celý příběh ale není nijak extra zvláštní. Jde o klasiku. Kluk, který nemá žádné zkušenosti se ženami a do toho ještě k tomu nevychází z domu. Proto si rodiče najmou Maddie (Jennifer Lawrence), která ho má naučit, jaké to je chodit s holkou, popřípadě první sex. Právě Jennifer Lawrence je ta, díky které jsem na tento film narazil. A rozhodně toho nelituji. Jedná se o letní oddechovku, u které se člověk posměje a přijde aspoň na jiný myšlenky. 6/10

Spiknutí (1997)

Co je skutečnost a co iluze? Co je šílenství a kam až může zajít? Velmi dobrý akční thriller, který nemá obdoby. Skvěle paranoidní Mel Gibson a Julia Roberts, která ho krásně doplňuje. Příběh plný akce, nechybí ani romantika a tohle duo chci vidět rozhodně ještě jednou. Sice konec jsem očekával trochu jiný, ale stálo to za vidění. 7,5/10

Vlk z Wall Street (2013)

Tenhle film je čistej americkej sen! Spousta peněz, holek, drog a naprosto šílených věcí, které normální divák prostě nečeká. Příběh podle skutečné události o Jordanovi Belfortovi, který díky akciím dokázal vydělat miliony dolarů během lusknutí prstu. Na druhou stranu všechny peníze dokázal taky během lusknutí prstu zase utratit. Když se do toho potom ještě přidá FBI, tak se mu to jednoho dne stane osudným. Tenhle film je pro mě tříhodinová americká jízda, kterou si jednou za čas pustím a vždycky se u toho nasměju. Zároveň tímhle filmem jsem objevil herečku Margot Robbie, které to tady obzvlášť slušelo a díky tomu se z ní stala hollywoodská herečka. Stejnou situaci mám i s Jonah Hillem. No a samozřejmě DiCaprio, ten nemůže zklamat. Postavu Jordana Belforta ztvárnil skvěle a myslím, že si i natáčení velmi užil. 9/10

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Předělávka Dumasova románu v novém kostýmu. A to doslova. To základní (D'Artagnan, Athos, Porthos, Aramis) zůstává stejné, ale do příběhu bylo přidáno spoustu nových postav, které v originále nejsou. Celé je to zabalené do více temné atmosféry a více tajemnějšího prostředí. Neříkám, že je to špatně, jen jsem zvyklý na něco trochu jiného. Z nových postav mě nejvíce oslovila Eva Green. Ta ženská je totiž nehorázně sexy, má charizma a umí hrát takovou tu "mrchu". Umí si hrát a manipulovat s lidma a nikdo neví, co od ní čekat. Přece jenom už jsme zvyklí z bondovky, kde taky nebyla úplně na dobré straně. Příště bych ale ocenil právě více prostoru této postavě. V celém filmu se Eva objevila tak na dvacet minut, což doufám, že vyřeší druhá část. Ta má právě podtitul Milady, takže očekávám, že to bude právě více o ní. Paříž v 17. století funguje ale skvěle a všechny lokace vypadají nádherně. A hlavně doporučuju se koukat v původním znění ve francouzštině. Je to větší zážitek a dodává to tomu tu pravou atmosféru. 6,5/10

Tahle země není pro starý (2007)

Tento film, který by se po letech dal označit za "neowestern" mě za poslední roky překvapil asi nejvíc. Nejenom, že Javier Bardem se náramně hodí na roli chladnokrevného zabijáka, ale bratři Coenovi nám naservírovali tak hustou a temnou atmosféru, že se nedivím, že si film odnáší čtyři sošky Oskara. Film není taková ta klasická naháněčka, kde záporák má jediný cíl a to je zabít hlavní postavu. Tady šlo hlavně o to vykreslit bravůrně psychopatickou povahu Javiera Bardema a to se opravdu povedlo. Josh Brolin zde hraje typického obyvatele Texasu, který čirou náhodou přijde k penězům, které chce samozřejmě někdo jiný. Pak je tu ještě postava Tommy Lee Jonese, ke které jsem si nevytvořil žadný extra obrázek ani názor, ale na roli stárnoucího šerifa se docela hodí. Bratrům Coenovým musím dát taky za pravdu, že opravdu umí vybírat prostředí a filmová místa. Texas a jih USA (El Paso), které vzdáleně trochu připomíná western, opravdu můžu a do filmu se velmi hodí. Oskar za nejlepší film rozhodně zasloužený. 9/10

Slova (2012)

Romantické drama, kde dějem je příběh ve kterém se vypráví jiný příběh a v tom příběhu další příběh. Docela dobrý námět, ale výsledný obraz pro mě nestojí za druhé zkouknutí. Na Bradleyho Coopera a Zoe Saldanu se sice dobře kouká, ale něco mi ve filmu přece jenom chybí. Psychologické až myšlenkové pasáže ve filmu je asi to nejlepší, co může tento film nabídnout. Divák si může cokoliv uvědomit nebo pochopit lépe sám sebe. A to je podle mě to nejdůležitější. 6/10

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Martin Scorsese je docela známý režisér výpravných a dlouhých filmů. A jeho Zabijáci rozhodně nejsou výjimkou. Při dlouhých 206 minutách máme tentokrát možnost sledovat příběh kmene Osedžů, který potká ne úplně šťastný osud. Do toho všeho se zaplete tehdejší FBI a všechno začne do detailu zkoumat. Soudy, peníze, vraždy a obvinění. To vše najdete v tomhle filmu. Samotný příběh a námět z knihy mi přijde jako dobrý nápad. Akorát si myslím, že to není pro každého. Tempo je relativně pomalé a celý film je hodně natahovaný. Nevím, jak je to původně v knize od Davida Granna z roku 2017, ale když se budu někdy doma nudit, tak si ji možná přečtu. Přece jenom kniha bývá více obsáhlá a obvykle lepší než film. Když se přesunu k plusům filmu, tak jsou to pro mě jednoznačně zvuky a hudba, za které bych klidně udělil Oskara. Dlouho jsem neviděl film, který by obsahoval takové zvuky, které divákovi budou připadat, jako by se odehrávaly přímo před ním. Do toho skvělá hudba, která mi připomínala spoustu westernů, krimi filmů a náramně se do filmu hodí. Není nijak extra nápaditá, až na dvě scény, kde jsem myslel, že mi urvou uši, jak to bylo nahlas. Dále musím pochválit kameru, za kterou stojí Rodrigo Prieto. Všechny záběry a prostředí jsou na oko hezké a nedá se jim nic vytknout. Se Scorsesem pracuje už nějaký ten pátek a je vidět, že vzájemná symbióza mezi nimi je na dobré úrovni. Nesmím samozřejmě zapomenout na herecké obsazení. Leonardo DiCaprio v roli válečného veterána je skvělý. Občas na přesdržku, ale ty zakřivený výrazy prostě umí. Robert De Niro je už prostě klasika. Jakmile se jedná o roli mafiánského bosse, šéfa nelegální společnosti nebo zkrátka člověka zapleteného do peněz, tak De Niro nemůže zklamat. Velikým překvapením pro mě ale byla Lily Gladstone. Do tohoto filmu pro mě neznámá herečka, která se nejspíš proslavila právě tímto filmem. Mínusem tohoto filmu je rozhodně jeho délka. Chápu, že se všechno nedá nacpat do dvou hodin, ale víc, jak tři hodiny je opravdu hodně. Ideál by bylo tak 150 minut, protože hodně často se mi stávalo, že u některých scén jsem se nudil a usínal. Omezil bych příliš dlouhé rozhovory, zejména v druhé třetině filmu. První a třetí třetina filmu jsou ve skvělém tempu. Celkově bych řekl, že tento film je skvělé vyprávění o kmenu Osedžů a o indiánech o kterých jsem donedávna ani nevěděl. A proto, kdo o tom taky neslyšel a neví o co se jedná, tak tomu bych to právě doporučil. 20. a 30. léta v USA jsou hrozně zajímavé a nepřestávají mě fascinovat. Proto dávám solidních 7,5/10

Napoleon (2023)

Tento rok se jenom hemží životopisnými filmy o nějaké známé osobnosti nebo události. Měli jsme tu Oppenheimera, pak Zabijáci rozkvetlého měsíce a teď tu máme životopisný velkofilm o veleznámém francouzském císaři jménem Napoleon Bonaparte. Režisérem je Ridley Scott, u kterého jsme docela zvyklí na historické velkofilmy jako byl například Gladiátor nebo Království nebeské. A i tady u Napoleona jde poznat, že se jedná právě o Ridleyho Scotta. Celý film je opravdu krásně natočen, ale má to samozřejmě spoustu mínusů, za které musím odečíst ty dvě hvězdičky. Samotný příběh začíná v období Velké francouzské revoluce a sleduje celý život Napoleona až po jeho pád. Dětství a mládí zde bohužel nenajdete. A to je právě jeden z hlavních problémů celého filmu. Jeho život a celý Napoleon je tak obsáhlé téma, že je naprosto nemožné nacpat všechno do 150 minut. A proto se kolikrát stává, že lidé, kteří o Napoleonovi moc nebo vůbec nic neví, se často v příběhu ztrácejí. Příběh jede docela v rychlém tempu a pořád se přemisťuje z jednoho místa na druhé, na jinou lokaci a do jiné země. Jediným řešením je zde režisérská verze, která má neskutečných 270 minut a upřímně nevím, jestli někdy budu mít odhodlání a chuť se koukat na čtyřhodinový film. Možná až se budu hodně nudit. Proto doporučuju si před filmem aspoň trochu stručně nastudovat jednotlivé bitvy, osud a jeho život. Naopak co musím pochválit jsou bitevní scény. Ty skutečně nemají chybu. Ať už se jedná o francouzské bitvy na poli nebo v pouštním Egyptě, tak všechno vypadá naprosto krásně. To Ridley Scott prostě umí (přece jenom už jsme si to ověřili u Gladiátora). Všechno hezky nazvučené, záběry do sebemenšího detailu a tomu nemám co vytknout. Druhá věc, kterou musím pochválit jsou scény s jeho láskou Josephine. Všechny morbidní scény z bojiště to aspoň obzvláštňuje a dělá zajímavější. Navíc Josephine hraje moje oblíbená herečka Vanessa Kirby a jí prostě sluší role princezen nebo císařoven (v minulosti hrála sestru Alžběty II. Margaret). Samozřejmě nesmím vynechat toho nejhlavnějšího herce celého filmu a tím je Joaquin Phoenix. U něj jsme zvyklí na ledacos a je to prostě pan herec. Takže i role Napoleona nemá chybu. Celkově bych tento velkofilm hodnotil jako povedený, ale stačí mi to jednou za čas. S celkovým rozpočtem 41 milionů eur se jedná pro mě asi o třetí nejlepší životopisný film tohoto roku. 6,5/10

Černá labuť (2010)

Krásný film, který obsahuje velmi hodně psychologických až schizofrenických prvků. Příběh o nadějné baletce, která díky její vyrovnávající se kamarádce bude mít deprese, iluze a sebepoškozování si zde taky místo najde. Je zde vidět, že se jedná o režiséra Darrena Aronofskyho, protože podobně jako v Requiem za sen nebo Fontána se zde objevuje hodně téma psychiky a depresí. Co se mi ale líbilo nejvíc je jak celý příběh graduje a vyvrcholí na samotném konci. Upřímně konec jsem nečekal a byl jsem hodně překvapený. Další věc, která mě velice zaujala, jsou hlavní dvě představitelky (Natalie Portman a Mila Kunis). Obě dvě herečky jsem znal z pár filmů předtím, ale tady se mi skutečně potvrdilo, že to jsou oskarové herečky a od té doby patří mezi mé oblíbenkyně. Do toho všeho je film doplněn o krásné baletní scény a skvělou hudbu. Pro mě jeden z nejlepších filmů roku 2010. 9/10