Buddy (Jude Hill) je devítiletý kluk, který má pocit, že mu patří celý svět, který se aktuálně omezuje na ulice rodného Belfastu. Tady prožívá pravá klukovská dobrodružství a první lásku (respektive se o ni neohrabaně snaží). Když potřebuje poradit, může se obrátit na babičku s dědou (Judi Dench a Ciarán Hinds), když potřebuje ošetřit odřené koleno nebo obejmout, má na to milující maminku (Caitriona Balfe), a tatínek (Jamie Dornan) je tu především od toho to, aby měl Buddy ke komu vzhlížet. Přehledný, bezpečný a srozumitelný svět konce šedesátých let minulého století však začnou narušovat sociální a náboženské konflikty, které se valí celým Belfastem a nevyhnutelně zavítají i do jejich ulice. Hrdinové a zlosynové, na které si Buddy a jeho kamarádi do té doby jenom hráli, jsou najednou všude kolem. Kam v tomhle proměněném světě bude patřit Buddyho rodina? (CinemArt)

alca_falcon

Kenneth Branagh nám servíruje svůj film (kdy za něj KONEČNĚ získává Oscara), který je černobílý, má vynikající kameru i kompozici a hlavně má srdce, které v tomto filmu hřejivě bije s každým záběrem. A jak by taky ne, když tento film je jeho jakousi osobní zpovědí, jenž si napsal i zrežíroval. Filmu dodávají emoce i herci hrající s nadpozemskou lehkostí, kdy speciálně musím vyzdvyhnout nejstarší členy rodiny, Granny (Judi Dench) a Popa (Ciáran Hinds), se kterými bych si klidně nějaký sólo film jednoznačně dala. Také nesmím opomenout výbornou hubdu, kdy člověk si po skončení filmu nemůže notovat nic jiného než Everlasting Love. Open up your eyes, then you'll realize here I stand With my everlasting love!♪ ()

bonovox

Kenneth Branagh natočil pôsobivo čiastočne autobiografický snímok zo spomienok na svoje detstvo v búrlivom prostredí stretu protestantov a katolíkov koncom 60-tych rokov v Severnom Írsku, Krásna kamera s čierno-bielym obrazom dáva filmu niečo naviac, podobne herci hrajú kvalitne, škoda že po príbehovej stránke to mohlo byť viacej dotiahnuté, ale aj tak sa jedná o kvalitný film. ()

Sopholojong

Branagh svojimi statickymi, dlhsimi zabermi kamery, pohladmi na stred ocami chlapca, industrialnym vizualom, ci nezvycajnymi uhlami pohladu definitivne mieri na oscarovu sezonu a urcity okruh narocnejsich divakov. Ciernobiela forma tomuto severoirskemu vyseku burlivej historie (je tu len jedna uvodna scena utoku na ulicu a druha mensia s vykradanim obchodu, inak sa to sustredi najma na psychicke rozpolozenie "residentov" po tomto utoku) sadne naramne, ale je to vsetko vyrozpravane nedivacky "chladne", prilis proceduralne (nepomozu ani odlisne vyznievajuce sceny bezstarostneho detstva s tymi stresujucimi, ked sa rodicia hadaju alebo su zainteresovani policajti, ci vojaci). Pri dialogoch postav takisto mozno vypozorovat pohlad na druhu osobu, nie rozpravajucu, ale pocuvajucu a rusi to. Tento "Hanekeho odosobneny styl" (nieco ako hrany dokument) mi u Branagha jednoducho nesedi... i ked herecke vykony novej generacie (Caitriona sa v ulohe prototypu "pecujucej" matky vyrysovala do najvyssej hereckej kategorie, Jamie ako nekonfliktny otec dava zabudnut na "Odtiene") v symbioze s tou starou (Ciaran ma nominaciu istu, Judi je uz davno legenda - v ulohach svojskych starych rodicov) velmi potesia a divaka vyobrazenie tychto udalosti nuti zistit si o nich viac. Scena starca prichadzajuceho s horiacou faklou za zvuku piesne z klasiky Na prave poludnie vyborna. PS: Caitriona Balfe ma krasne, dlhe, sexi nohy a je najkrajsou "maminou" siroko daleko. 7/10 ()

Dr.Love

Filmový zážitek drobných detailů, rozhovorů, dětské naivity, prvních lásek a pouličních válek. Výborné herecké výkony Hinds, Dench, Balfe jo fakt jsem u nich bavil, zvláštní na konci je Balfe skvělá.  No a to je vše. A tak tu máme zcela obyčejný film o dospívání, který ničím nepřekvapil je prostě takový jako všechny ostatní filmy o dospívání. Výborně zahraná rána do prázdna. ()

Tranda

Příběh: 5/10; Humor: 7/10; Drama: 8/10; Napětí: 6/10; Hudba: 8/10; Vizuál: 8/10; Atmosféra: 8/10; Zábavnost: 6/10; Herci: 9/10.  7/10 ()

vladi3

Zdlhave a nudne a CB format mi tu vobec nesedel. Farba by filmu viac prospela... Nie je to nic hrozne, za pozretie to mozno stoji, ale ani ziadna slava... Kasting maleho hrdinu sa vydaril... Niektore suvislosti som celkom nepochopila... Nie som si ista, ci to pravom tak ocenuju... ()

victim42

Mám dojem, že film natočili jen s raným nástřelem scénáře. Většina postav nemá svůj účel, vazby, nic. Zejména Ma, která je tvrdohlavě odmítá se odstěhovat, přestože očividně v Belfastu nemá nikoho. Jen jedna náhodná známá, a ta ji přesvědčuje o opaku. Vlastně si nepamatuju, že by kdo kdy promluvil se starším bratrem. Válčící strany se mezi sebou nepotkají. Koncem filmu doslova desítky lidí uprostřed razie všeho nechají, aby mohli pozorně a potichu vyslechnout rozhovor s otcem hlavní postavy. Historickými reáliemi se film nezabývá ani chvíli. ()

Exanys

V rámci nominace na Oscara jsem se musel na tento film podívat. Musím uznat, že se opravdu povedl, ale na ocenění podle mě nemá. Nebo jsem ten film jen nepochopil. Každopádně příběh sice byl trochu složitější, ale nepřijde mi, že by byl hlavním motivem. Krásně film ukazuje myšlení mladých kluků a jejich problémy. I to, jak jednoduše se dají ovlivnit. Také první problémy s láskou, pocity k blízkým i snahu udělat vše správně dokázali tvůrci nádherně zachytit. Dále musím u filmu vyzdvihnout výběr černobílého natáčení a k tomu přidat i barevné scénky. Působilo to příjemně nostalgicky. Jen ta hudba by mohla být lépe vybrána. Na Oscara určitě ne, avšak 7/10 si to odnese. ()

mh91

Režisér se v tomto snímku vrací ke svému dětství, které prožil v Belfastu. Popisuje zde občanskou válku očima dítěte. Hlavní postava (devítiletý kluk) v poklidu utáhne celý film. Má to slabší, pomalejší začátek. Ale čím více se rozrůstá základní otázka filmu (jestli opustit milované místo v době nepokojů), tím lepší se film stává. Taneční scéna rodičů je fantastická. Slabších 70%. ()

starydivak

Kdyby se to jmenovalo Pelíšky 2, tak bych se vůbec nedivil. Sice Belfast není tak vtipný, ale jinak hraje na stejné "noty", jako "naše" Pelíšky. Nostalgie, návrat do dětsví i závěrečné věnování. Trochu chyb (střih) a nedotažení (scénář a režie) jsem tam zahlédl. Ale nic, co by mi zkazilo zážitek. Mimochodem škoda, že se Kenneth Branagh nerozhodl celý film natočit jako muzikál, protože ta závěrečná "Everlasting Love dancing scene" byla fakt skvostná, naprosto úžasná :) PS: Vracenky (1990) , kdybych měl zmínit podobný příběh. ()

Polux

4/10 | Viděl jsem to už pár týdnů zpátky a kromě Everlasting Love scény, která působí, jako by pocházela z jiného filmu a je takovým malým (příjemným) šokem okolo té nudy a šedi okolo, si z filmu vůbec nic nepamatuji. | Nezajímavé postavy, děj, který jen tak plyne odnikud nikam bez katarze/pointy, vyšumí do ztracena, jednotlivé příběhové linky skrz naskrz banální, herci nemají příliš co hrát, protože něco jako drama mezi postavami v podstatě neexistuje, zobrazený konflikt pro divákovo seznámení se s historickým kontextem moc nefunguje (na to se film uvedeným událostem věnuje málo) a i při vcelku rozumné (a to naštěstí) stopáži permanentní plíživý pocit pomalu se dostavující nudy a letargie. | Chápu, že v rámci svého bucketlistu si Branagh tímhle "osobním" projektem úspěšně odškrtl kolonku "tohle musím natočit, protože to dlužím sobě/někomu" (podobně jako Fincher s Monkem) a nějaké umělecké, případně řemeslné, kvality to zřejmě má, ale to ještě neznamená, že sledovat podobnou "terapii" bude zábava i pro všechny ostatní. Jako celek to na mně jednoduše nefungovalo, sorry. | PeZet ()

Oup

Film mi svojou chytrou vtipnoaťou, ktorá občas presekla inak vážny a smutný film, ktorý sa nám snažil podať pohľad na svet očami malého chlapca trošičku pripomínal české filmy, ktoré sa snažia hrať na nostalgiu a dramatickosť. Vzhľadom k tomu, že v Severnom Írsku žijem už 12 rokov, spoznal som miestnu mentalitu, počul som kopec príbehov o IRA a protestantoch, film mal na mňa veľmi silný emočný tlak. Soundtrack čisto z domáceho prostredia a pekní herci na ktorích sa dobre pozeralo. Zle sa čítajú titulky, keďže tu zvyknú rýchlo hovoriť 😀, ale našťastie to nieje až tak rýchlo v Škótsku... ()

Jakubgrman

Nedávno som na ňom bol v kine a veľmi sa my páčili herecké výkony a výborné obsadenie. Veľmi páčil výkon Jamieho Dornana, ktorý v tomto filme predviedol, že nie je len skvelým hercom, ale za mňa aj skvelým spevákom.  Veľmi sa mi páčila aj Caitriona Balfesi, ktorá dokonale zahrala jeho manželku. A veľká poklona patrí aj malému Buddymu - Jude Hillovi. Páčilo sa mi aj to, že bol čierno bieli, čo sa hodí k téme rozdeleného belfástu a k 60 rokom, kedy sa dej odohráva. Naljviac sa mi páčila scéna Everlasting Love. Za mňa škoda, že film získal tak málo zlatých glóbusov, pretože  podľa mňa by si ich zaslúžil viac. ()

Jan_Hybern

Asi nejkrásnější film který jsem za poslední léta viděl. Opět se rozhořívající občanská válka v Irsku pohledem dítěte, a do toho jeho "odborné" dětské teologické zpracování rozdílů mezi katolickým a anglikánským pojetím křesťanství... No prostě pohladilo mě to po duši. A píseň Everlasting Love - tu si zpívám každý den. :) ()

peproch

Především se jedná o rodinný film, ale v tom komplexním smyslu rodinný, že nikoli jen zábavný a nikoli zřejmě pro české diváky. Ale šlo by to i tak, dívat se s desetiletými. Film o absurdním násilí, kde však není ani jedna hrubě násilná otřesná scéna a film je krásný dětským hercem, jeho maminkou, tatínkem, dědečkem i babičkou... Poselství? Někdy je třeba odejít, když není v našich možnostech změnit myšlení a chování těch, s nimiž nám bylo údělem dáno žít. Jsme lepší než fantičtí muslimové? Ó nikoli, jsme stejně bídní, křesťané schopní se bít pro pitomou identitu. ()

zeyer

Film jsem si pustil s titulky. Bohužel titulky nebyly transkripcí dialogů, ale komentářem režiséra a autora scénáře - Kennetha Branagha. Dočetl jsem se spoustu chvály, v tomto případě vlastně samochvály, jak Jude Hill předběhl svůj věk, Jamie Dornan na pohřební hostině skvěle zpíval, že ve scéně se spícím bratrem jeho představitel skutečně usnul, že loučení Buddyho se svou kamarádkou předčí scény s odlukou v jiných filmech ... O podstatě konfliktu mezi katolíky (nacionalisty) a protestanty (unionisty), který vyústil od roku 1969 do občanské války, jsem se mnoho nedozvěděl. Irská srdečnost (tanec na ulici, rodinná pospolitost navzdory odloučení, úcta k prarodičům, bujarý kar, opilá babička na ulici) ke mne promlouvala jakoby přes filtr; irský černý humor byl reprezentován jedním vtipem, který vyprávěl táta Buddyho na ulici kamarádům; pověstná partnerská emotivnost je zastoupena jednou divočejší hádkou s házením talířů. Film prostupuje prvoplánová snaha urvat všechny filmové ceny - těch nominací na nejrůznější ceny bylo skutečně mraky, ovšem jen několik se skutečně povedlo proměnit. Nakonec asi i ty filmové akademie kalkul prohlédly. Že to nejspíš většinu diváků nechytne za srdce, může být způsobeno i natáčením v době covidu (srpen/září 2020), kdy se některá opatření do filmu promítla - ve škole se dbalo na rozestupy (každé dítě samo v lavici, což neodpovídá historické realitě); v nemocnici se natáčelo ve velkých místnostech, které se intenzivně větraly (ač průvan jinak nepatří k nemocničnímu prostředí a nemocniční pokoj nevypadá jak nádražní hala). Poučení o tom, že nezáleží na náboženství, ale na každém jednotlivci, jakož i alternativní konec jsou klišé (dobře, že do filmu nebyl zařazen a je pouze v bonusech). Hlavní přínos vidím v práci kamery, zajímavých perspektivách. Doporučuji se při zhlédnutí nesoustředit tolik na děj, ale spíše na černobílé obrazy, a v případě DVD si nepouštět titulky. ()

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (více)

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

Ceny BAFTA 2022 - výsledky

13.03.2022

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních cen Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za uplynulý rok 2021. Průvodkyní slavnostním večerem byla komička Rebel Wilson.… (více)

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

Jedna z nejvýraznějších hollywoodských ceremonií roku, tedy předávání prestižních Oscarů, se pomalu ale jistě blíží a dnes ve 14:18 místního času začal přímý přenos vyhlašování kompletních nominací… (více)

Krásné Vánoce a PF 2022!

Krásné Vánoce a PF 2022!