Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (330)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Bledý svůdce, benátská růže, cestovat na Měsíc a naházet prach do studny. A víte co, pane barone? Já vám to věřím.. Almanach romantických snílků, nespoutaný svět fantazie a snůška ikonických záběrů (u mě vévodí skoky koní přes průrvu), leč k pěti hvězdám, jenž se zovou dokonalost, scházelo mi rozechvění.. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Výtvarně hodně na výši, vlastně díky tomu tomu dávám ty 4*, byť jsou slabší. Co mi však vadí je to, že celá ta část, co se odehrává na Zemi (a to je vlastně celý film) je utahaná. Sice je zajímavá a plná dobře udělaných triků, ale celé to působí utahaně, taky kvůli slabému příběhu (nebo snad kvůli slabým příběhům?). Ty 4* jsou opravdu jen tak tak, Zeman už má rozhodně lepší filmy. EDIT: Nakonec dám jenom tři. Nedokázal jsem tomu přijít na chuť, spíš mě to hlavně nudilo, vlastně ani moc nedalo a takovým filmům už dávno čtyři hvězdičky nedávám. Kdoví, třeba to docením někdy časem, teď ale můžu říct jen to, že to asi není film pro mě. 3* ()

Reklama

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Je až neuvěřitelné, že něco takového vzniklo před téměř padesáti lety, úžasná podívaná a na svou dobu opravdu parádní trikové sekvence a efekty. Nádherné kombinace herců a kreslených kulis, propracovaná vizuální stránka a výtečný Miloš Kopecký v hlavní roli. Nedivím se Terrymu Gilliamovi, že si vybral právě tohle dílo, aby se ho pokusil převyprávět po svém. Povedlo se mu to dobře, ale Karla Zemana nepřekonal. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

+4* Po repríze a vidění remasterované verze mírně snižuji své původní plné hodnocení tohoto Zemanova slavného dílka, i když si ho stále cením. Výprava i herecké obsazení jsou skvostné a úplně hřeje u srdce, když je vidět tak krásně zužitkovaná práce kolem. Příběhově to už není tak slavné a najdou se tam nudnější natahovaná místa, ale přesto ta roztomilá fantazie z něho čpí neustále. Nevím jestli je to ještě pro dnešního mladého diváka lákavé, když už je rozmazlovaný jiným stylem, ale já si ho užil a z nostalgie se k němu třeba na stará kolena vrátím. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Z mého neznaleckého pohledu se jedná o nejlepší ze čtyř filmů, které jsem měl to štěstí od pana Karla Zemana zhlédnout. A za nejlepší ho považuji jednoznačně hlavně z důvodu, že byl film místy vtipný. Miloš Kopecký v roli Barona Prášila vskutku řádil. Tam se svezl na dělové kouli, aby omrkl armádu nepřítele. Jindy zase přišel s netradiční strategií bitvy, která k překvapení všech vedla k vítězství. Ostatní herci samozřejmě taky výteční. Zajímavé využití kreslených kulis a v neposlední řadě skvěle pasující hudba. Přeci jenom už se od vzniku filmu kalendář párkrát otočil, takže věřím, že tehdy a dlouho poté film vskutku ohromoval. Dnes už se pouze líbí. 3* ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Muž, který byl předlohou pro barona Prášila, opravdu existoval – jmenoval se Karl Friedrich Hieronymus, svobodný pán z Munchhausenu a narodil se v roce 1720. (M.B)
  • Poznávací značka režiséra – klobouky. Na konci vyhodí Cyrano z Bergeracu (Karel Höger) svůj klobouk do vzduchu, aby doletěl až ke hvězdám. (liquido26)
  • Vystřižená scéna: Když je holandská loď s Baronem (Miloš Kopecký) na palubě obkličována tureckým loďstvem, Baron představuje admirály. „Levému křídlu velel věrný strážce sultánova pokladu Abdul Hasan. Měl za úkol přivézt zpět naše hlavy. Pravému křídlu velel věrný strážce sultánova harému vrchní eunuch Hadži Baba. Měl přivézt zpět princeznu Biancu.“ (tomalakis)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama