V ostře sledovaném pásmu

• angličtina

In the Zone of Special Attention

Akční

Sovětský svaz, 1978, 98 min

Moje srdcovka z dětství. Pořád mě to dostává. Svižné tempo. Sovětští výsadkáři. Některé scénky a hlášky jsou prostě parádní. "Pauza na odpočinek. Můžete kouřit. Půl minuty." "Povoleny jsou všechny postupy... krom ostré střelby samozřejmě." Praporčík Volontir v přepadené "dače" sám proti čtyřem trestancům. Závěrečný výsadek Modrých a nebe plné výsadkářů s působivou hudbou. I když se efekty a akce nedají srovnávat se současnými velkofilmy, atmosféra a napínavý příběh to bohatě vynahrazují.(11.9.2020)

• jojo-Jozin

Mnohé, co vyvolává úsměv na rtech zde již bylo zmíněno. Sovětští paragání se opravdu chovají jako na víkendovém pochoďáku. Prozpěvují si, či alespoň klábosí resp. řvou jak na lesy. Odpočívají na odkrytých a dobře viditelných místech, např. se opalují u řeky. Kupodivu se ani moc nezamažou, jak ze škatulky. Důstojnící rudé armády jsou hodní strýčci, kteří se svými podřízenými jednají jako se svými ratolestmi. Za totáče bylo sovětským vojclům hej. Ideologickou stránku věci pominu, klasika. Ale zase na druhou stranu, úplně jsem se u toho nenudil, má to docela spád, navíc pro mnohé budou zajímavé záběry bojové techniky, uniforem apod.(19.5.2008)

Myslim že tento film je obsahově velmi podobný našemu Copak je to za vojáka...Je vidět jak komunistické země rádi plkali o míru a rádi ukazovali svoje nabušený armády a nijak nešetřili na finančních a ani lidských zdrojích. Je vidět že sověti měli opravdu kvalitní výsadkáře, kteří i v malém množství dokáží velké divy. Jediný co mi nešlo opravdu na rozum tak byli zločiný utečenci, kteří tam vůbec nemuseli být zakomponoévaný. Moc podobných filmů na toto téma jsem neviděl a proto jsem byl nadšený z tohoto filmu a proto 4*.(18.5.2008)

• Brejlil

Američané mají Top Gun, Sověti elitní paradesantní jednotky. A ještě elitnější rozvědčíky. I během výcviku zvládnou mnohé. Celkem nezajímavé postavičky se brodí bažinami, proplétají lesem, prchají před "protivníkem" a nakonec slavně splní úkol. Zajímavější než tohle jsou reálie, zvláště obchod kdesi na vesnici spolehlivě připomene doby "socialistického blahobytu". Pyramidy různě velikých konzerv zřejmě se stejným obsahem se zoufale snaží zaplnit prázdnotu regálů a ve vitríně se krčí bůhvíco. Opravdu jako ze života.(1.7.2008)

V zone osobogo vnimaniya bol svoju dobu film, ktory hodne bezal v ceskoslovenskej televizii za tuhej normalizacie. Teda Reziser Andrej maljukov mi nic nehovori, a tymto filmom by si ma neziskal - je to len zrucne odvedena rutina. Film o vysadku v tyle nepriatela s riedkym dejom, ale zato zobrazoval zidealizovany zivot Sovietov : nepremozitelni, nikdy sa neunavia a nepoznaju a nerobia chyby. Za zmienku stoji len prehliadka sovietskej vojenskej techniky, to je jedina pozitivna cast filmu. 69 %(23.5.2015)