Čarodějův učeň

Karel Zeman

Předloha:

Otfried Preußler (kniha)

Ivan Matouš

Od Karla Zemana som vždy zvyknutý na maximálnu precíznosť jeho diel a dávam im skoro vždy maximálne hodnotenia. Čarodejov učeň mi preto v rámci jeho tvorby pripadá ako najslabší článok, je to taký temnejší celovečerný večerníček pre deti aj dospelých. Vizuálu nie je čo vyčítať, ale ja sa radšej znova vyberiem do Zemanových fantasy svetov a jeho klasickú rozprávku prenechám radšej mladším divákom.(12.8.2012)

No, čekal jsem, že bude Čarodějův učeň víc hororovější a drsnější; tím chci říct, že je určen širokému kruhu diváků včetně (a právě) těm (nej) menším (přecejenom, doba už je někdě úplně jinde a děti jsou mnohem otrlejší). Ba naopak, myslím si, že tahle pohádka by je mohla bavit. Animace se mi líbila (a to rozhodně nejsem vyznavačem animovaných filmů), dále měla pěknou hudbu, trochu tajemna a napětí, pak smysluplný příběh a hezký, poučný konec ("Láska je silnější než všechna kouzla"). Škoda jen, že jsem film neviděl jako mladší, nejspíš by pro mě tenkrát měl větší (tedy 5*) kouzlo.(26.5.2010)

Brilantní převedení už tak poutavé knihy do ponurého animovaného krabátu - resp. animovaného psycho krabátu. Opravdu oceňuji, že tíživá, hororová a makabrózní atmosféra knihy, kterou na krátké momenty projasňuje teplo lásky a naděje zůstala zachována i zde, to samé platí pro hlavní myšlenky o boji Dobra se Zlem a celkové uchopení duality. Velmi mě zaujala svérázná animace, která propojuje hodně nevšední postupy a za zmínění stojí i neposedná hudba, které sice k dokonalosti chybí mnohé, ale práce s motivy je velmi velmi pochvalná (milostná linie díky tomu dostává až neuchopitelně poetický nádech). Nuže, byl to krásný umělecký zážitek, byť poněkud mrazivý a zlověstný, ale to bylo a je pouze dobře. P.S. Doporučuji ke zhlédnutí za pošmourného a chladného počasí.(13.7.2008)

Upřímně jsem ani nedoufal, že by se mi tato pohádka mohla líbit. A ona se docela líbila. Líbila se mi i ta postarší animace, která mi k celkovému příběhu prostě seděla. Pomalu si k panu Karlu Zemanovi začínám nacházet cestu. A to jsem si po zhlédnuté Cestě do pravěku myslel, že to nebude už nikdy možné. Celý film je moc hezky namluven, celý se odehrává v moc pěkné pochmurné atmosféře a pyšní se moc pěkným a ještě více jednoduchým příběhem a dovedu odpustit i to, že ta sviňě láska zase zvítězila. Dávám takové pěknější 3*.(29.1.2012)

Když jsem si kvůli téhle pohádce zapla ČT2, ani by mě nenapadlo, že by mě mohla natolik zaujmout. Ani těm animacím jsem z počátku moc šancí nedávala, ale čím déle jsem to sledovala, tím více mě ty krásné postavičky fascinovaly. Čaroděj byl děsivý a myslím, že kdyby mi bylo o pár let míň, klepala bych se pod stolem strachy. Takhle jen můžu ocenit nápaditost autorů a ten nádherný příběh :)(7.4.2013)

• - Film je zpracován tzv. ploškovou animací. (Ded@M@tes)

• - Navzdory vžitému názvu, uváděnému ve všech materiálech, je v úvodních titulcích filmu uvedeno pojmenování "Krabat - Čarodějův učeň". (charles3)

• - Předlohou filmu bylo knižní zpracování lužickosrbské legendy o Krabatovi libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem v knize „Čarodějův učeň“ z roku 1971. O dva roky dříve zpracoval knižně příběh také Jurij Brězan pod názvem „Čarodějný mlýn“. (Ded@M@tes)