poster

Čarodějův učeň

 • Západní Německo

  Krabat

 • anglický

  Krabat: The Sorcerer's Apprentice

 • USA

  The Sorcerer's Apprentice

 • Velká Británie

  The Sorcerer's Apprentice

Animovaný / Horor / Pohádka

Československo / Západní Německo, 1977, 72 min

Režie:

Karel Zeman

Předloha:

Otfried Preußler (kniha)

Střih:

Ivan Matouš
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radek99
  *****

  Karel Zeman zadaptoval tuhle původní mýtickou naraci o souboji s temnými stránkami duše a o směřování k pólům Dobra či Zla tak sugestivně, až vznikl jedno z nejdepresivnějších a nejbolavějších animovaných děl světového filmu. Snoubí se tu nejenom ona odvěká primární dualita Dobra a Zla, ale i Krásy a Hnusu, Radosti a Bolesti...a hlavně intelektuální divácké percepce - je to skutečné UMĚNÍ, ale už jako malému dítěti mi tenhle film přinášel doslova fyzické utrpení. Pohádka pro děti, která rozežírá a zraňuje... (tak to ale v prapůvodních, např. eskymáckých a indiánských, ale i indoevropských, pohádkách vždy bylo...)(3.7.2007)

 • Falko
  ****

  Skoda, ze som na tuto hororovu rozpravku nemal stastie v detstve, urcite by som mal daleko väcsi zazitok, ako dnes, ale aj dnes ma to celkom bavilo, pretoze to malo zaujimavy scenar a pekny pribeh. Dost velky vplyv mala na pribeh hororova hudba miesana s peknou melodiou... 28.06.2010 ________ Hrajú: Luděk Munzar - (vyprávěč) +++ Jaroslav Moučka - (havran / čaroděj) +++ Hudba: František Belfín +++(28.6.2010)

 • Maemi
  ****

  Přiznám se, že o existenci tohoto filmu jsem se dozvěděla až na ČSFD, v dětství jsem o něj ani nezavadila a i kdyby ano, domnívám se, že bych se na to asi nedokázala dívat příliš dlouho, a to kvůli animaci, kterou ovšem nyní shledávám fascinující. Pravdou je, že jsem očekávala něco mnohem děsivějšího, ale i přesto nejsem zklamána. Jedná se o temné a trochu morbidní dílo, kde o fantazii opravdu není nouze a zobrazuje lásku, která překoná všechna kouzla. Scéna, ve které má dáma poznat svého milého, sice zavání ohraností, ale je tak nádherná, že její přítomnost vůbec nevadí. Čarodějův učeň je pravděpodobně jednou z nejoriginálnějších pohádek vůbec a skutečná perla.(27.5.2009)

 • Ellesime
  *****

  Všichni píšou, že je to hororový příběh, krvavá, depresivní pohádka. No já nevím, asi jsem se dívala na jiný film. Vůbec jsem se u ní nebála a ani chlupy na těle mi nestály. Rozhodně jsem čekala napínavější konec. Myslím, že z příběhu se dalo vytěžit víc, například mohlo být více rozvinuto přátelství s Tondou. Přesto se mi film velice líbil a dávám plný počet hvězdiček. Je to poetické vyprávění o lásce, věrnosti a přátelství, které Zeman vkusně a zajímavě zpracoval. I ilustrace jsou hezké, ne jako dnešní večerníčky. Rozhodně však doporučuju přečíst si knihu, protože u té se člověk opravdu bojí a nejednou jsem při čtení měla slzy na krajíčku.(17.11.2008)

 • nash.
  ****

  Ani po letech se kouzlo nevytratilo. Poetická pohádka, která je současně ponurým až depresivním horrorem funguje v obou rovinách na výbornou. Chytré, dokonale vystavěné a vyprávěné, zemanovsky hravé a přitom mrazivě děsivé. Zásluhu na tom mají nejen šibenice, krev vytékající pode dveřmi, stále se obnovující rakev nebo hrob, který si učni musí sami vykopat, ale také Luděk Munzar jako vypravěč a Jaroslav Moučka, jehož hlasem mluví Čaroděj. Jeden z nejlepších českých animáků.(11.1.2015)

 • - Předlohou filmu bylo knižní zpracování lužickosrbské legendy o Krabatovi libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem v knize „Čarodějův učeň“ z roku 1971. O dva roky dříve zpracoval knižně příběh také Jurij Brězan pod názvem „Čarodějný mlýn“. (Ded@M@tes)

 • - Jméno Krabat je odvozeno od slova Chorvat. (Terva)

 • - Navzdory vžitému názvu, uváděnému ve všech materiálech, je v úvodních titulcích filmu uvedeno pojmenování "Krabat - Čarodějův učeň". (charles3)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace