Čarodějův učeň

Karel Zeman

Předloha:

Otfried Preußler (kniha)

Ivan Matouš

Legendární převyprávění literárně vícekrát pojednaného lužickosrbského cyklu o jakési obdobě našeho Ječmínka nebo jiného srovnatelného hrdiny nepostrádá kouzlo starých pohádek prvních syrových sběrů první poloviny devatenáctého století (mezi pohádkami bratří Grimmů např. najdeme jednu s incestním happyendem). Režisér, výtvarník i oba herečtí vypravěči svými přístupy zůstali předloze věrni a ještě ji dále domysleli a dotvořili. Výsledkem je dílo více české než lužické a jeden z klasických vrcholů českého animovaného filmu, v té době oprávněně soupeřícího v míře kvality i pojetí a toho, čemu se dnes módně ne zcela přesně říká "filozofie" této svébytné části hrané kinematografie, s uměním americkým nebo západoevropským. A současně jeden z absolutních vrcholů našeho umění nejen dramatického vůbec.(26.8.2007)

Tento komentář berte s rezervou, před každou větou by správně mělo být IMHO... Čarodějův učeň vyniká hlavně depresivní, ponurou atmosférou, to se musí nechat, ale jinak jde o klasickou pohádku s typickým happy endem, takže věřím, že se díky ní nikdo věšet nepůjde. Animace je celkem jednoduchá, takový o 30 let starší Kačer Donald, či jiná tvorba Walta Disneye je propracovanější a vypadá nesrovnatelně sympatičtěji. Netvrdím, že Karel zeman neměl talent, vymyslel to pěkně a atmosféru podchytil také výborně, jen nesouhlasím s tím, že jde o vrchol animovaného filmu (maximálně tak českého) a 75. příčka mezi VŠEMI filmy je docela přitažená za vlasy. Inu, nejsem spokojen, ale možná je to jen tím, že se nacházím ve věku, kdy mě pohádky UŽ ani JEŠTĚ nezajímají :) 6/10(27.4.2008)

Ani po letech se kouzlo nevytratilo. Poetická pohádka, která je současně ponurým až depresivním horrorem funguje v obou rovinách na výbornou. Chytré, dokonale vystavěné a vyprávěné, zemanovsky hravé a přitom mrazivě děsivé. Zásluhu na tom mají nejen šibenice, krev vytékající pode dveřmi, stále se obnovující rakev nebo hrob, který si učni musí sami vykopat, ale také Luděk Munzar jako vypravěč a Jaroslav Moučka, jehož hlasem mluví Čaroděj. Jeden z nejlepších českých animáků.(11.1.2015)

Hororová pohádka, krásně poetická, plná fantazie, originality, inteligentní a drsná. Některé pasáže ve mě zanechaly pochybnosti, jestli by se na tohle vlastně vůbec měly dívat děti, z některých scén mrazí (když si učeň před mistrovskou zkouškou musí vykopat možná vlastní hrob). Každopádně jde o výjimečný počin v rámci české i světové animované tvorby a zase jednou dávám bez váhání plný počet hvězdiček.(11.7.2007)

No, čekal jsem, že bude Čarodějův učeň víc hororovější a drsnější; tím chci říct, že je určen širokému kruhu diváků včetně (a právě) těm (nej) menším (přecejenom, doba už je někdě úplně jinde a děti jsou mnohem otrlejší). Ba naopak, myslím si, že tahle pohádka by je mohla bavit. Animace se mi líbila (a to rozhodně nejsem vyznavačem animovaných filmů), dále měla pěknou hudbu, trochu tajemna a napětí, pak smysluplný příběh a hezký, poučný konec ("Láska je silnější než všechna kouzla"). Škoda jen, že jsem film neviděl jako mladší, nejspíš by pro mě tenkrát měl větší (tedy 5*) kouzlo.(26.5.2010)

• - Navzdory vžitému názvu, uváděnému ve všech materiálech, je v úvodních titulcích filmu uvedeno pojmenování "Krabat - Čarodějův učeň". (charles3)

• - Jméno Krabat je odvozeno od slova Chorvat. (Terva)

• - Předobrazem legendárního Krabata byl Jan Šadović, německý Johannes Schadowitz žijící v letech 1624 až 1704, důstojník chorvatské lehké jízdy, který si svými zásluhami ve válce s Turky od saského panovníka vysloužil statek Gross Särchen - Wulke Ždźary v Horní Lužici. (Ampi)