Čarodějův učeň

Karel Zeman

Předloha:

Otfried Preußler (kniha)

Ivan Matouš

Pěkně atmosfericky temná a hodně hororová pohádka z pera Karla Zemana, založena na klasickém vnímání soubojů dobra a zla. Ono, většina těch klasických pohádek, které nejvíce zaujmou dětskou hlavičku jsou právě ty pořádně strašidelné, jejíž pocity se navždy vryjí do paměty. Čarodějův učeň je přesně ten případ. Skvěle tak funguje i po letech, kdy už pak divák doceňuje zejména genialitu Karla Zemana a jeho animaci. Skvělé, skvělé, skvělé. Láska je silnější, než všechna kouzla(26.5.2010)

Brilantní převedení už tak poutavé knihy do ponurého animovaného krabátu - resp. animovaného psycho krabátu. Opravdu oceňuji, že tíživá, hororová a makabrózní atmosféra knihy, kterou na krátké momenty projasňuje teplo lásky a naděje zůstala zachována i zde, to samé platí pro hlavní myšlenky o boji Dobra se Zlem a celkové uchopení duality. Velmi mě zaujala svérázná animace, která propojuje hodně nevšední postupy a za zmínění stojí i neposedná hudba, které sice k dokonalosti chybí mnohé, ale práce s motivy je velmi velmi pochvalná (milostná linie díky tomu dostává až neuchopitelně poetický nádech). Nuže, byl to krásný umělecký zážitek, byť poněkud mrazivý a zlověstný, ale to bylo a je pouze dobře. P.S. Doporučuji ke zhlédnutí za pošmourného a chladného počasí.(13.7.2008)

Upřímně jsem ani nedoufal, že by se mi tato pohádka mohla líbit. A ona se docela líbila. Líbila se mi i ta postarší animace, která mi k celkovému příběhu prostě seděla. Pomalu si k panu Karlu Zemanovi začínám nacházet cestu. A to jsem si po zhlédnuté Cestě do pravěku myslel, že to nebude už nikdy možné. Celý film je moc hezky namluven, celý se odehrává v moc pěkné pochmurné atmosféře a pyšní se moc pěkným a ještě více jednoduchým příběhem a dovedu odpustit i to, že ta sviňě láska zase zvítězila. Dávám takové pěknější 3*.(29.1.2012)

Kra - ba - te... Před nějakým časem jsem si to pustil (poprvé od dětství) a naprosto mě to strhlo. Mnohem víc než kterýkoli jiný Zemanův film. Neměl jsem ovšem ten film celý. Na podruhé, asi po roce, už mě to tolik nebralo. Tak nevím. Ale pět hvězdiček pro jistotu nechám. Ten pohádkový mýtus je tam úchvatný.(22.4.2011)

"[...] osamělý poutník opět kráčeti budu nocí neskonalou, jejíž pustá tichosť obživne jen vlastním lkáním mojím; čírou tmou opět rozestírati budu rámě má za nicostnými postavami a přeludy mých snů, až chápajícího se osamělého stromu mne v noc zavitá koruna jeho opět slzami ledovými probudí ze snů horoucích v opravdivost strastnou, až vlastní vřelé slzy moje v led ustydnou a sny moje pohynou ve věčném snůpustém spaní." (K. H. M.)(22.10.2015)

• - Jméno Krabat je odvozeno od slova Chorvat. (Terva)

• - Navzdory vžitému názvu, uváděnému ve všech materiálech, je v úvodních titulcích filmu uvedeno pojmenování "Krabat - Čarodějův učeň". (charles3)

• - Předlohou filmu bylo knižní zpracování lužickosrbské legendy o Krabatovi libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem v knize „Čarodějův učeň“ z roku 1971. O dva roky dříve zpracoval knižně příběh také Jurij Brězan pod názvem „Čarodějný mlýn“. (Ded@M@tes)