Čarodějův učeň

Karel Zeman

Předloha:

Otfried Preußler (kniha)

Ivan Matouš

Bezvýhradný obdiv k umění Mistra Zemana a jeho imaginaci. Jeden z mála filmových děsů mého dětství:-)) 2 ježík: "Když tomu nerozumíš, pitomče, raději drž hubu, nebudeš tak trapný. " Doporučuji k přečtení i komentář Xavi6, ve spojení s jeho profilem jde o výtečnou příležitost podívat se na skutečného kreténa.(24.3.2006)

Výběr tématu je součástí talentu. A Karel Zeman dokázal předloze vtisknout ještě mnohé navíc. Zvláštní atmosféru napětí a tajemna, přitom jeho vyprávění zůstává prosté a přímočaré, animace je profesionálně dokonalá, ale zbytečně na sebe neupozorňuje, jen pokorně sleduje příběh a jeho vyznění. Silný, harmonický zážitek.(5.2.2012)

Moje dětská noční můra, opravdu mrazivá "pohádka"(což jsem jako dítě dlouho nechápal, že to může někdo za pohádku označit). Přitom skvělý film, který si pokaždé vychutnám, výborný vypravěč a nezapomenutelný mlýn s mistrem a jeho Krabate, což mě často znělo potm v uších. Karel Zeman je prostě skvělý režisér, vždy svůj, nanapodobitelný ...(9.1.2009)

Skoda, ze som na tuto hororovu rozpravku nemal stastie v detstve, urcite by som mal daleko väcsi zazitok, ako dnes, ale aj dnes ma to celkom bavilo, pretoze to malo zaujimavy scenar a pekny pribeh. Dost velky vplyv mala na pribeh hororova hudba miesana s peknou melodiou... 28.06.2010 ________ Hrajú: Luděk Munzar - (vyprávěč) +++ Jaroslav Moučka - (havran / čaroděj) +++ Hudba: František Belfín +++(28.6.2010)

Až dneska mi došlo, jak často v pohádkách figuruje starý mlýn. Ono místo, kde se ze zrní stává mouka, jsou tam všechny ty hejblata, převody, to kolo ... to se přímo samo nabízí, pravá esence magie. Nebudu nosit havrana do mlýna s poznatky o hororové atmosféře, tajemnu, dokonalé animaci, hudbě a příběhu. Člověk musí, kromě toho, co důsledně nezmiňuju, ocenit i ty drobné žerty jako vylíčení zblbnutelnosti snobů při nákupu vykouzlených šperků, nebo z postřehu při podvodu při prodeji Krabata proměněného v dobytče, kdy ke svému lepému hovězímu vzhledu konstatuje: "Ve městě na dobytčím trhu jsem byl hned středem pozornosti, asi tu takového vola nevídali často."(6.4.2013)

• - Navzdory vžitému názvu, uváděnému ve všech materiálech, je v úvodních titulcích filmu uvedeno pojmenování "Krabat - Čarodějův učeň". (charles3)

• - Jméno Krabat je odvozeno od slova Chorvat. (Terva)

• - Film je zpracován tzv. ploškovou animací. (Ded@M@tes)