Reklama

Reklama

Čarodějův učeň

  • Západní Německo Krabat (více)
TV spot 2

Obsahy(1)

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (542)

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Kdepak se v Moučkovi ten hlas vzal? Děsivost až za hrob. Deprese číší z každé minuty. Nejvíc se mi na filmu líbí právě občas mu vytýkaná animace, ta naprosto odpovídá ději a jeho ponurosti, ale i té romantické stránce - Krabatova dívka je opravdu krásná. A k tomu jasně dokazuje, že tenhle příběh vůbec není o tom, jak je zpracován, ale co zpracovává (i když i to jak, je tady dost povedené). Ohledně zpracování bych souhlasil s názorem eagle-eye! ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Hororové rozprávky s postupným poznávaním kultúr nachádzam vo všetkých. Autori asi chcú na silných zážitkoch u detí vyvolať nejaké celoživotné postoje na základe poznania sveta, skúseností, človeku sa to proste vybaví v spojitosti s niečím, lebo deti do približne 6 rokov vnímajú dosť dobre. Otázka potom je, ako ich robiť, keď už sa niekto rozhodne pre takú vážnu vec, aby sa ňou neuškodilo. Toto je neobyčajná rozprávka, síce s trocha bábkovou animáciou, no motívmi, ktoré stoja za zamyslenie a nejednoznačnosťou, ktorá to nerobí nudným. Škoda, že s tou láskou to v živote nechodí tak ako tu. Celkom originálne, za mňa pochvala. ()

Reklama

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Asi prvá rozprávka na úrovni Mijazakiho, akú som zatiaľ mimo neho videl. A hneď z našich končín. Čo sa deja týka, niečo ako Faustov údel, ale z existenčných dôvodov. Nakoniec sa logicky ozvú city a prestanú stačiť kúzla. Obyčajný človek totiž zatúži po obyčajných ľudských zázrakoch. Fakt pekné. Toto som si hovoril počas filmu asi každých 5 minút. ()

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Mnoha českých filmařů možná nemá v Hollywoodu tak známé jméno, jistě se ovšem najdou i výjimky. Jednou z nich může být i Karel Zeman. Skrze jeho práci s vizuálními efekty a animací je Zeman s dnešním odstupem vnímán jako český George Méliès, svou tvorbou inspiroval Tima Burtona, Stevena Spielberga nebo Wese Andersona, jeho tvorbě je věnováno Muzeum Karla Zemana umístěné na Malé straně v Praze, svojí prácí se stop-motion animací a praktickými kritiky je dodnes vnímán jako legenda. Za jeho nejznámější díla je poté vnímána Cesta do pravěku, Vynález zkázy nebo Baron Prášil, výrazným filmem v kariéře Zemana je ovšem i Čarodějův učeň. Zemanův pokus o adaptaci novely Otfrieda Preußlera a jeho příběhu o Krabatovi (která je založena na mnohem starší pověsti) je směsicí pohádky a hororu, dvou zdánlivě neslučitelných žánrů, kdy při jeho tvorbě byla využita nejstarší animační technika s názvem plošková animace. Výsledkem je další výrazně stylizovaná práce, kterou mohl Zeman ne poprvé a téměř naposledy (následující snímek Pohádka o Honzíkovi a Mařence byl jeho posledním) opět vytřít zrak.  Spíše než pohádkou je Čarodějův učeň horor, pravidelně dokáže nadělit husinu a dokázat, že tento animovaný film možná ideálnější servírovat krapet odrostlejším divákům, není snadné zbavit se pocitu, že jde dost možná o animák, který je ideálnější pouze pro dospělé diváky. Jestli měl nějaký konkrétní projekt Karla Zemana inspirovat Tima Burtona, bylo by snadné uvěřit, že to byl právě Čarodějův učeň.  Občasná sázka na černý humor, démoni, krev i děsivá zvířata. 72 minut dlouhá podívaná nikdy neztratí zápal, přitom všem zůstává depresivní nádech, který by se jako pohádka před dobrou nocí jednoduše neosvědčil. Nepůsobí Zemanův cit ke stylizaci, kdy i v animované formě zvládá předkládat poutavé vizuální výjevy, očividná snaha o vyšperkovanost. Luděk Munzar zvládá roli Krabata/vypravěče, Jaroslav Moučka nahání hlasem děsivého Čaroděje mráz, v součtu jen možná zamrzí, že se pořád příběh vydává pořád krapet cestou pohádky a má to vliv na vývoj zápletky i momenty, kdy by pohádka už při tak výrazných výjevech mohla zajít ještě o ždibec dál.  Atmosféře zvládá přispívat i hudba Františka Belfína, příběh je jen možná krapet urychlený, kdy se v tomto případě jeví další příznak pohádky, která musí být kratší, aby byla divácky vděčnější. Hybridnost mezi pohádkou a hororem je tak možná u Čarodějova učně drobnou překážkou, přesto jde o další výrazný Zemanův zářez. Ne nutně jeho nejlepší film, přesto pořád jeden z nejvýraznějších českých filmů všech dob. Jeho mezinárodní uznání je dalším důkazem navíc. A především je Čarodějův učeň dalším důkazem, že se nevyplatí soudit dle příjmení. Dekádu trpět prolhanou a chlastem nasáklou hromadu hnoje na Pražském hradě je sice obtížné, Karel ovšem Zemanům i po letech vrací hrdost.... ()

Morien 

všechny recenze uživatele

Takhle mají vypadat filmy pro děti. Každé rádo po podvečerním promítání usne, aby aspoň na chvíli zapomnělo, v jakém to žije světě. A ráno se s radostným vyskočením probudí, protože si vzpomnělo, v jakém to žije světě. ♥♥♥ (Kniha taky stojí za to. Po jejím přečtení jsem vyloženě litovala, že se do filmu nevešel výlet kočárem s Mistrem na bál. Na druhou stranu jsem si to ale zase během čtení dovedla docela dobře představit v modro-snové animaci.) ()

Galerie (17)

Zajímavosti (5)

  • Předlohou filmu byla kniha "Čarodějův učeň" (1971) napsaná libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem (Otfried Syrowatka, 1923-2013) podle lužickosrbské legendy o Krabatovi. Příběh knižně zpracoval také Jurij Brězan (1916-2006) pod názvem „Čorny mlyn / Die schwarze Mühle“ - stalo se tak o dva roky dříve, ovšem v ČSSR byl český překlad k dispozici ve stejném roce jako Preußlerova kniha. (Ded@M@tes)
  • Navzdory vžitému názvu, uváděnému ve všech materiálech, je v úvodních titulcích filmu uvedeno pojmenování Krabat - Čarodějův učeň. (charles3)
  • Film je zpracován tzv. ploškovou animací. (Ded@M@tes)

Související novinky

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Reklama

Reklama