Čarodějův učeň

Předloha:

Otfried Preußler (kniha)

Karel Hutěčka

Ivan Matouš

"Mlyn zase mele! Mlyn zase mele!" Nočná mora nás, socialistických detí. A stále to funguje. Ponurá atmosféra, krv, havrany, démoni, šibenice, čierna mágia. Ale aj štipka humoru (chlapec premenený na býka: "Taky bych si dal pivo."). Rozmýšľam, čo by to robilo s deckami vykŕmenými pixarovkami a Shrekom. A či by to trochu nepotrebovali - trochu vážnejší príbeh o súboji Dobra so Zlom, v ktorom sa aj naozaj umiera a za lásku treba nielen popkultúrne hláškovať, ale aj prelievať krv a prinášať obete.(25.3.2009)

"[...] osamělý poutník opět kráčeti budu nocí neskonalou, jejíž pustá tichosť obživne jen vlastním lkáním mojím; čírou tmou opět rozestírati budu rámě má za nicostnými postavami a přeludy mých snů, až chápajícího se osamělého stromu mne v noc zavitá koruna jeho opět slzami ledovými probudí ze snů horoucích v opravdivost strastnou, až vlastní vřelé slzy moje v led ustydnou a sny moje pohynou ve věčném snůpustém spaní." (K. H. M.)(22.10.2015)

"Jako malý kluk jsem žasl a bál se, dnes: žasnu, bojím se :-) a (d)oceňuju"... bezbřehou nápaditost, animaci, (nadčasový) scénář, vypravěčský hlas. (Téměř) bez výhrad. S osobním dovětkem (přáním). Nebyl by tam (pro mé cynické JÁ) alternativní závěr?! Takové poctivé (černé) práce...by mělo přijít vniveč. Docela škoda ne?! Ostatně, už teď se mi pomalu ale jistě začíná stýskat po: "a mlýn už zase mele CHACHACHACHA". Zajímavé, v dětství jsem tento "problém" neměl :-)(7.4.2013)

Tento komentář berte s rezervou, před každou větou by správně mělo být IMHO... Čarodějův učeň vyniká hlavně depresivní, ponurou atmosférou, to se musí nechat, ale jinak jde o klasickou pohádku s typickým happy endem, takže věřím, že se díky ní nikdo věšet nepůjde. Animace je celkem jednoduchá, takový o 30 let starší Kačer Donald, či jiná tvorba Walta Disneye je propracovanější a vypadá nesrovnatelně sympatičtěji. Netvrdím, že Karel zeman neměl talent, vymyslel to pěkně a atmosféru podchytil také výborně, jen nesouhlasím s tím, že jde o vrchol animovaného filmu (maximálně tak českého) a 75. příčka mezi VŠEMI filmy je docela přitažená za vlasy. Inu, nejsem spokojen, ale možná je to jen tím, že se nacházím ve věku, kdy mě pohádky UŽ ani JEŠTĚ nezajímají :) 6/10(27.4.2008)

Animovaný film ako prelom českej kinematografie, hektolitre preliatej krvi, 3 noci mal rawen nepokojný spánok, desivé!, depresívne!, brutálne!, krvavé!!! ... ale no tak! Možno je tento komentár trocha zaujatý, avšak veľmi som uvažoval dať 4*, napokon konám podľa čistého svedomia a nesnažím sa brať na zreteľ umiestnenie v top 200. Dôvod? Tento film ma síce nikdy nezasiahol, ako malé dieťa som ho nevidel, dokonca som v dobe jeho výroby ešte ani nežil, nič to však nemení na tom, že ako menšiemu a tobôž nie ako dospelému by mi pri tomto tuhla krv v žilách. Svoje na tom určite nesie aj animácia, veľmi milá a jednoduchá, no do takéhoto filmu by som použil viacej prepracovanejšiu, zdôraznil mimiku pri mnohých napínavých scenách a tým viac priblížil atmosféru (veď samotný Krabat má vystrúhaný stále rovnaký face, nehovoriac o tom, že ak by mal iný učes, bol by ho problém rozoznať aj od jeho milej). Samozrejme film má niekedy čím zaujať, omnoho viac sú vydarené nočné scény, tie denné sú menej nápadité, navyše príbeh je naozaj šikovne nahovorený, ku koncu však trocha zbrklo uponáhlaný. Suma sumárum, vo svojej dobe Čarodejov učeň rozhodne zaujal viac ako dnes, ešte k tomu som sa pri krátkej stopáži neubránil pohľadu na hodinky.(22.9.2008)

• - Předobrazem legendárního Krabata byl Jan Šadović, německý Johannes Schadowitz žijící v letech 1624 až 1704, důstojník chorvatské lehké jízdy, který si svými zásluhami ve válce s Turky od saského panovníka vysloužil statek Gross Särchen - Wulke Ždźary v Horní Lužici. (Ampi)

• - Předlohou filmu bylo knižní zpracování lužickosrbské legendy o Krabatovi libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem v knize „Čarodějův učeň“ z roku 1971. O dva roky dříve zpracoval knižně příběh také Jurij Brězan pod názvem „Čarodějný mlýn“. (Ded@M@tes)

• - Film je zpracován tzv. ploškovou animací. (Ded@M@tes)