poster

Čarodějův učeň

 • Západní Německo

  Krabat

 • anglický

  Krabat: The Sorcerer's Apprentice

 • USA

  The Sorcerer's Apprentice

 • Velká Británie

  The Sorcerer's Apprentice

Animovaný / Horor / Pohádka

Československo / Západní Německo, 1977, 72 min

Režie:

Karel Zeman

Předloha:

Otfried Preußler (kniha)

Střih:

Ivan Matouš
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radek99
  *****

  Karel Zeman zadaptoval tuhle původní mýtickou naraci o souboji s temnými stránkami duše a o směřování k pólům Dobra či Zla tak sugestivně, až vznikl jedno z nejdepresivnějších a nejbolavějších animovaných děl světového filmu. Snoubí se tu nejenom ona odvěká primární dualita Dobra a Zla, ale i Krásy a Hnusu, Radosti a Bolesti...a hlavně intelektuální divácké percepce - je to skutečné UMĚNÍ, ale už jako malému dítěti mi tenhle film přinášel doslova fyzické utrpení. Pohádka pro děti, která rozežírá a zraňuje... (tak to ale v prapůvodních, např. eskymáckých a indiánských, ale i indoevropských, pohádkách vždy bylo...)(3.7.2007)

 • lesumir
  *****

  Místo toho, abych si v noci pustil nějaký porno, sáhl jsem po Čarodějově učni, kterého jsem sledoval jako přilepený k židli na youtubu, kde je celý po kouskách. __ Je to romantičtější, než většina romantických filmů. Je to kouzelnějších, než většina animáků. Je to napinavější, než většina thrillerů. Je to strašidelnější, než většina hororů. Je to nápadité, stylové a hlavně dnes už kultovní dílo z dílny Karla Zemana! Tady jde vidět, že film nemusí mít vůbec Pixarovské animace, aby někoho oslovil. Dokonalé!(3.1.2009)

 • duklak2
  ****

  Před asi dvěma roky se mi zdálo o nějakém hodně dobrém animáku, který jsem v dětství na ČT viděl. Dnes po shlédnutí už vím o co se jednalo. Ano, byl to Čarodějův učeň a mohu říci, že jsem ho rád zase viděl. Učeň, posvátné to slovo, myslím si, že v dnešní době je tak trochu i hanlivé. Já osobně jsem učeň a mám na to i doklad:-). Nejsem na to pyšný. Jelikož dnešní doba je už přeci jenom úplně jiná, než která byla za našich rodičů, kdy všichni byli řemeslníci a musím poznamenat, že velmi šikovní. V dnešní době je velmi těžké najít šikovného učně. Protože mládež po ZŠ jde na střední školy, jelikož se jim nechce dělat rukama, ale hlavou. Bohužel, je to tak. Na střední se hlásí i děti, kteří na to nemají. Jsou rozmazlené a zhýčkané. Nedávno jsem se musel smát. Článek v novinách. V Jihlavě uzavřeli silnici z důvodu opravy a pokládání nového asfaltu. Všechno šlo hladce až do té doby, kdy přišla na řadu určitá práce, na kterou se ale hodili jen někteři řemeslníci, kteří byli vyučení v určeném oboru. Jenže zde nastal vážný problém. Silnice byla rozkopána a radní ji museli otevřít pro veřejnost, z důvodu velké dopravní zátěže ve městě. Práce zůstala na nějaký čas nedodělána, protože se nenašli řemeslníci!!! Ani se nedivím, když dnešní mládež chce jen sedět u PC a vydělávat mozkem. Myslím si, že poslední řemeslníci, kteří něco umí, jsou ročník 1955 až 1965. No nic, trochu jsem odbočil od hodnocení filmu a vydal se na cestu, abych vám řekl, jak dnešní situace vypadá kolem učňů. Představte si např. zedníka. Maká 10h denně a má asi o 4000Kč méně než člověk, který dělá 8h na PC!!! Tak se potom nedivme že i "hloupí" lidé chodí na gymnázia. A teď trochu k filmu. Je to velice zajímavý počin české kinematografie. Slyšel jsem názory, že to není dobrý film, poněvadž animace je strašná. Dotyční měli na mysli, že když viděli např. Sněhurku od Walta Disneyeho, která je o 40 let starší, tak byla skvěle naanimována. Ale musím nesouhlasit. Protože učeň Krabat, i když v "obyčejné" animaci je neobyčejný a každého chytne za srdce. Zažil jsem hodně mistrů, ale nikdy bych nechtěl mistra Čaroděje. Karel Zeman je bůh. To co on dokázal natočit je něco neskutečného. Třeba Cesta do pravěku. Má neobyčejnou atmosféru a já osobně tento film řadím o stupeň výše než několikamiliónový velkofilm Jurský park. Musím se vyjádřit k hodnocení. Nedávám plné, i když je mi to líto. Vadila mi přílišná depresivnost, která na mě dýchala po celou délku filmu a dále dívka Krabata mohla býti trochu lépe výtvarně zpracována. Dávám příjemných 85%.(19.9.2008)

 • Marek1991
  *****

  Hororové rozprávky s postupným poznávaním kultúr nachádzam vo všetkých. Autori asi chcú na silných zážitkoch u detí vyvolať nejaké celoživotné postoje na základe poznania sveta, skúseností, človeku sa to proste vybaví v spojitosti s niečím, lebo deti do približne 6 rokov vnímajú dosť dobre. Otázka potom je, ako ich robiť, keď už sa niekto rozhodne pre takú vážnu vec, aby sa ňou neuškodilo. Toto je neobyčajná rozprávka, síce s trocha bábkovou animáciou, no motívmi, ktoré stoja za zamyslenie a nejednoznačnosťou, ktorá to nerobí nudným. Škoda, že s tou láskou to v živote nechodí tak ako tu. Celkom originálne, za mňa pochvala.(20.2.2014)

 • nash.
  ****

  Ani po letech se kouzlo nevytratilo. Poetická pohádka, která je současně ponurým až depresivním horrorem funguje v obou rovinách na výbornou. Chytré, dokonale vystavěné a vyprávěné, zemanovsky hravé a přitom mrazivě děsivé. Zásluhu na tom mají nejen šibenice, krev vytékající pode dveřmi, stále se obnovující rakev nebo hrob, který si učni musí sami vykopat, ale také Luděk Munzar jako vypravěč a Jaroslav Moučka, jehož hlasem mluví Čaroděj. Jeden z nejlepších českých animáků.(11.1.2015)

 • - Navzdory vžitému názvu, uváděnému ve všech materiálech, je v úvodních titulcích filmu uvedeno pojmenování "Krabat - Čarodějův učeň". (charles3)

 • - Předlohou filmu bylo knižní zpracování lužickosrbské legendy o Krabatovi libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem v knize „Čarodějův učeň“ z roku 1971. O dva roky dříve zpracoval knižně příběh také Jurij Brězan pod názvem „Čarodějný mlýn“. (Ded@M@tes)

 • - Předobrazem legendárního Krabata byl Jan Šadović, německý Johannes Schadowitz žijící v letech 1624 až 1704, důstojník chorvatské lehké jízdy, který si svými zásluhami ve válce s Turky od saského panovníka vysloužil statek Gross Särchen - Wulke Ždźary v Horní Lužici. (Ampi)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace