Čarodějův učeň

Karel Zeman

Předloha:

Otfried Preußler (kniha)

Ivan Matouš

V roku kedy som sa narodil, natočil český režisér Karel Zeman svoj asi najstrašideľnejší film. Celovečerný, animovaný snímok vznikol podľa literárnej predlohy Krabat od známeho nemeckého spisovateľa Otfrieda Preusslera. Príbeh o mladom tulákovi, opustenej sirote, čo sa stane "Čarodejovým učňom" v prekliatom mlyne na Čierej vode je výborná poetická, horrorová rozprávka, ktorú si vždy rád pripomeniem. Veď láska je silnejšia ako všetky kúzla, na to sa nesmie zabúdať. No predsa len sa mi viac páčia tie filmy, v ktorých pán Zeman skombinoval animácie so živými hercami. ****(22.1.2012)

Upřímně jsem ani nedoufal, že by se mi tato pohádka mohla líbit. A ona se docela líbila. Líbila se mi i ta postarší animace, která mi k celkovému příběhu prostě seděla. Pomalu si k panu Karlu Zemanovi začínám nacházet cestu. A to jsem si po zhlédnuté Cestě do pravěku myslel, že to nebude už nikdy možné. Celý film je moc hezky namluven, celý se odehrává v moc pěkné pochmurné atmosféře a pyšní se moc pěkným a ještě více jednoduchým příběhem a dovedu odpustit i to, že ta sviňě láska zase zvítězila. Dávám takové pěknější 3*.(29.1.2012)

Toto je můj 200. komentář a píše se poměrně těžko, protože Čarodějův učeň je mých nejoblíbenějších filmech a přes všechny avatary, akční hrdiny, sličné sexbomby tam zůstane. A proč? Chce se mi napsat, koukněte se a pochopíte, ale přece jen něco málo napíšu. Čarodějův učeň alias Krabat je magická pohádka, která v době mého dětství i v dnes má prvky hororu. Není to škodu. Animace by se mohla zdát primitivní, ale kouzelné. Má rovněž silný a podmanivý příběh. Otfried Preussler a Karel Zeman byla dobrá tvůrčí dvojce, doplněná hlasem vypravěče Luďka Munzara, doprovázeným hlasem Jaroslava Moučky. Kdysi dávno, dávno se při sledování tohoto filmu strhla rychlá a silná bouře, která krásně dokreslila atmosféru tohoto filmu. Možná i proto je tento film mezi mými oblíbenými pro celkovou atmosféru. A to bude asi vše přátelé a čtenáři. Děkuji za pozornost.(5.9.2010)

Všichni píšou, že je to hororový příběh, krvavá, depresivní pohádka. No já nevím, asi jsem se dívala na jiný film. Vůbec jsem se u ní nebála a ani chlupy na těle mi nestály. Rozhodně jsem čekala napínavější konec. Myslím, že z příběhu se dalo vytěžit víc, například mohlo být více rozvinuto přátelství s Tondou. Přesto se mi film velice líbil a dávám plný počet hvězdiček. Je to poetické vyprávění o lásce, věrnosti a přátelství, které Zeman vkusně a zajímavě zpracoval. I ilustrace jsou hezké, ne jako dnešní večerníčky. Rozhodně však doporučuju přečíst si knihu, protože u té se člověk opravdu bojí a nejednou jsem při čtení měla slzy na krajíčku.(17.11.2008)

Legendární převyprávění literárně vícekrát pojednaného lužickosrbského cyklu o jakési obdobě našeho Ječmínka nebo jiného srovnatelného hrdiny nepostrádá kouzlo starých pohádek prvních syrových sběrů první poloviny devatenáctého století (mezi pohádkami bratří Grimmů např. najdeme jednu s incestním happyendem). Režisér, výtvarník i oba herečtí vypravěči svými přístupy zůstali předloze věrni a ještě ji dále domysleli a dotvořili. Výsledkem je dílo více české než lužické a jeden z klasických vrcholů českého animovaného filmu, v té době oprávněně soupeřícího v míře kvality i pojetí a toho, čemu se dnes módně ne zcela přesně říká "filozofie" této svébytné části hrané kinematografie, s uměním americkým nebo západoevropským. A současně jeden z absolutních vrcholů našeho umění nejen dramatického vůbec.(26.8.2007)

• - Film je zpracován tzv. ploškovou animací. (Ded@M@tes)

• - Jméno Krabat je odvozeno od slova Chorvat. (Terva)

• - Předlohou filmu bylo knižní zpracování lužickosrbské legendy o Krabatovi libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem v knize „Čarodějův učeň“ z roku 1971. O dva roky dříve zpracoval knižně příběh také Jurij Brězan pod názvem „Čarodějný mlýn“. (Ded@M@tes)