Magnetová hora. Čtvrtá cesta námořníka Sindibáda

Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1973, 15 min

Karel Zeman

Jan Tříska

Nejlepší z překrásných dobrodružství Sindibáda. Magnetová hora působí neskutečně temně.(29.4.2006)

Hneď na začiatku sa musí Sindibád vysporiadať s nebezpečenstvom "Magenetovej hory". Tá obrovskou príťažlivosťou sťahuju plavidlá zo širokého okolia a triešti ich na svojich sklanatých útesoch. Len vďaka pomoci starej, gigantickej korytnačky sa nášmu hrdinovy podarí zchrániť loď aj posádku. Na svojej ďaľšej ceste zakotvia v blízskosi ostrova, ktorému vládne starý, nevraživý sultán. Jeho dcéra je na úteku so svojim milencom, tajomným cudzincom. Sindibád s mladými utečencami uzatvorí zdanlivo výhodný obchod. Dá im svoju loď výmenou za zázračné vrece, čo na pokyn ruky začne chŕliť zlaté dukáty. O takúto nevídanú vec má samozrejme záujem aj despotický sultán. Z pozície svojej neobmedzenej moci Sindibádovi vrece zkonfiškuje a začne s neobmedzenou produkciou zlatých mincí. Každého sa zmocní hotové poblaznenie, šialenstvo – zlatá horúčka. Všetko skončí až vtedy, keď sa celý ostrov prepadne pod váhou nahromadeného zlata pod morskú hladinu. Jediný človek, čo z toho vyviazne živý je Sindibád. ****(10.3.2012)

Podle mě nejlepší cesta Sindibáda. Temný příběh o napřed hoře přitahující k sobě koráby se mění v neméně temný příběh o hoře zasypané zlatem.(5.8.2006)

Jeden z nejlepších dílů z řad Sindibádových dobrodružství.(7.11.2009)

Opět výborný Sidibád, asi nejlepší! Díky mistře Zemane. Magnetová hora mě děsí dodnes, když si na ní vzpomenu.(27.5.2009)

+3* Tak dlouho jsem hledal Zemanovy krátké filmy o Sindibádových cestách, až mi jeden zdejší uživatel prozradil, že jsou všechny hezky poskládané v celovečerním filmu Pohádky tisíce a jedné noci. Věřím, že začátkem sedmdesátých let patřily příběhy k tomu lepšímu, co se tehdy natočilo, ale dnešníma očima to na mě působilo celé staromódně - jak animačně, tak i svým hudebním doprovodem. Dokonce i obsahově mi to přišlo takové neslané nemastné a ve své podstatě jsou Sindibádovi neuvěřitelné příběhy velmi podobné příběhům barona Prášila, jen víc působí pohádkově a chybí nadsázka. Mám obavy, že dnešním dětem se to tolik líbit nebude a nepochopí poetiku s jakou to bylo tehdy zamýšleno. Nezavrhuji a snad mě za moje hodnocení neukamenujete, protože zdejší vysoké hodnocení je určitě založené na nostalgických vzpomínkách starších diváků. Mě tento cyklus v dětství nějak minul - možná tím, že filmy byly v trezoru kvůli útěku Jana Třísky do zahraničí. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](20.11.2018)

Úžasný a úžasně odvyprávěný dobrodružný příběh..skvelá atmosféra a vůbec. Karel Zeman měl fakt fantazii jak bejk.(11.10.2012)

Jeden z nejlepších a nejpoučnějších dílů... Nevím proč, ale jediný co si pamatuju z dětskejch let je právě Magnetová hora, dokonce mám i pocit, že mě několikrát budila ze spaní, jojo až takle sem se jí bál. Moc sem nepochopil Sindibádův úlet s tím, že vymění svoji milovanou loď za bezednej pytel zlaťáků, inu je vidět, že i na našeho hrdinu prachy platí. Holt každej má nějakou tu svoji mouchu...(25.11.2010)

Magnetová hora byla super. Docela z ní šel strach!(19.8.2003)

To samé co 1a2a3-ale ze všech dílů mám tento nejraději(2.3.2007)

Moje nejoblíbenější dětská animovaná pohádka, na kterou se zas a znova ráda podívám, ať je mi kolik je. Protože genialita Zemanových pohádek žádné věkové limity zkrátka neuznává.(19.3.2010)

Příběh, který jsem dobře 15 let neviděl a který si stále detailně pamatuji včetně temné atmosféry, si nezaslouží nic jiného než absolutní hodnocení...(20.1.2010)

Výborná epizoda s jasným morálním poselstvím :)(22.11.2010)

Magnetová hora, která jako obdoba černé díry přitahuje do záhuby vše ze svého okolí. Tísnivá atmosféra. Výborný výkon Jana Třísky.(27.2.2012)

Tohle se mě líbilo nejvíc!!(18.6.2017)