Josef - Král snů

Joseph: King of Dreams

Jozef: Kráľ snov

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Muzikál

USA, 2000, 75 min

Ucházející animák, který se ale snaží být podobně kvalitním muzikálem, jakým byl Princ Egyptský, a to se mu zoufale nedaří. Písničky v Králi snů jsou totiž velmi mdlé a nezapamatovatelné, někdy dokonce i rušící. Příběh, zpracování známého biblického příběhu o Josefovi, je ucházející, ale také žádný zázrak. Na film se přesto koukat dá bez nějaké újmy na duševním zdraví.(24.11.2006)

Miluji příběh o Josefovi. Vždy jsem z něho fascinovaný. I když je v zásadě tento filmový příběh o Josefovi kopírující Bibli, tak přesto: zaujal-li vás příběh z filmu a neznáte jej čtený v Bibli - přečtěte si jej! Je totiž o hodný kus silnější. A mohu-li doporučit, nečtěte jej v staročeském překladu (kralický překlad), ale v novodobé češtině. I když je to příběh z pradávných dob..., ale živé příběhy nestárnou...(4.7.2011)

Strašně se to tváří, že to má něco společného s Princem Egyptským, ale nemá. Je to viditelně levnější a po příběhové stránce naivnější a mnohem náboženštější. Zatímco Princ vykresluje Mojžíše spíš jako obyčejného člověka, kterému se stala neuvěřitelná věc, Josef - Král snů je prošpikovaný Bohem a odkazy na bibli. A co se týče písniček, tak to se na Prince totálně nechytá.(28.5.2012)

Moje první setkání s Biblí jako takovou nebylo až tak bolestivé, jak jsem se možná předem obával, jelikož jsem četl (a měl do školy) zpracovat příběh Josefa. Sehnal jsem si taky tenhle film, protože proč nespojit příjemné s užitečným, že jo. A na Josefových vyloženě příběhových kapitolách Genesis je vidět, že tvůrci neměli problém držet se celkem věrně příběhu. Až ke konci se odchýlili a zvolili spíše realističtější pojetí Josefova charakteru, čímž oproti Bibli tak nějak podkopali jeho naprosto nezkažený a velkomyslný charakter, na druhou stranu se pak jeho chování zdá logičtější a přinese do příběhu morální ponaučení. Co se týče filmařiny, samozřejmě ne všechny nadchnou muzikálové vložky, ale nemůžem zapomenout, že jde o starší animák, jasně, že se tam musí zpívat. Je pravda, že snad všechny písničky slouží jako příběhová zkratka nebo jsou alespoň zatlačeny do pozadí, i proto nechápu, proč tam byly takový prachobyčejný odrhovačky vpáčeny, snad za to tvůrci nečekali nominačku na Oscara. Ostatně animace byla taky poplatná straight-to-video produkci a je pravda, že záměr vyždímat ještě trošku peněz z nedávného Mojžíšova animáku může být zřejmý, jelikož hovořit o prequelu se fakt nedá. Jenže jak jsem si to pouštěl k tomu referátu a snímek mi navíc pomohl uvědomit si do něj jednu zajímavou věc, příběh Josefův je navíc jeden z těch biblických, který zbytečně nemoralizujou a nemaj k tomu ani tendence, alespoň tvůrci žádné takové chutě nedostali, takže si film kladný skóre zaslouží.(24.3.2014)

Nevím, proč by to měl být následovník prince egyptského. Josef syn Jakoba a Mojžíš je přece naprosto jiný příběh. Mně se Joseph Král snů líbil, jak po dějové tak hudební stránce- samozřejmě na to nesmím koukat česky. dabing - asi ano. ale zpěv? aj aj. na originální krásné songy jako Better than I a More than you take prostě nesahá. když se na tuhle pohádku dívám, pak v oroginále a vyzní o mnoho krásněji a přesvědčivěji.(6.6.2014)