The Twin

• Finsko Twin - paha kaksonen
Trailer 1

Nejhorší noční můra každého rodiče je pro Rachel (Teresa Palmer) teprve začátkem jejího utrpení, když se po tragické nehodě rozhodne s manželem Anthonym (Steven Cree) přestěhovat na druhý konec světa, aby se mohla věnovat Elliotovi (Tristan Ruggeri), jejich přeživšímu synovi z dvojčat. To, co začíná jako čas léčení a izolace na finském venkově, se změní v zoufalý boj o samotnou duši jejich syna, když se Elliota zmocní entita, která tvrdí, že je jeho mrtvým dvojčetem – a Rachel se vydává na ďábelskou cestu, aby odhalila strašlivou pravdu o svém dítěti. (mac000)

Trailer 1

kingik

Brilantní psychologické hrátky na pomezí hororu v zemi tisíců jezer. Teresa Palmer musela sbalit teplé ošacení a vyrazila do sychravého Finska, kde si po tragédii, po které přišla o jedno z klučičích dvojčat, úzkostlivě hýčká to přeživší. A s tím druhým klučinou brzy po příjezdu do nového bydliště začne být něco v nepořádku. Talentovaný finský režisér Taneli Mustonen ulovil do svého filmu hereckou hvězdu, která se mu odměnila skvělým hereckým výkonem, kdy skvěle zvládala své psychické rozpoložení a děsy. Jede se v pomalejším a tlumenějším tempu, zpočátku to může působit až zdlouhavě, takže rozhodně neočekávat zběsilý spád událostí. Film s hororovými prvky koketuje, absence speciálních efektů je značná. Film ani na tento aspekt nikterak necílí. Sychravá atmosféra téměř nehostinné krajiny je nasnímána působivě, což je v podstatě i deviza filmu. Dalším výrazný herecký výkon podal ve dvojroli malý Tristan Ruggeri, přičemž došlo k důležité interakci s hlavní hereckou hvězdou, která mu hrála maminku. Steven Cree v roli manžela zaujal až posléze, to až ve chvílích, kdy film vyzradil svoji Velkou pointu, ke které si postupně dláždil cestu. V závěrečném rozuzlení se to pěkně celé poskládalo. To, co v předchozích scénách dávalo nevelký smysl, najednou dostalo jasné kontury. Originalita toho celého pojetí je poměrně diskutabilní, ovšem vyústění bylo působivé a zajímavé. Na Teresu Palmer už tedy nemusíme pohlížet jen ze sexuálního hlediska, můžeme ji považovat také za kvalitní herečku. A mrazivý severský vzduch její australské teplomilnosti prospěl. 8/10 ()

darkrobyk

„Proč jsme ho tam nechali, v zemi?" „Nathan je navždy s námi." „Tak koho jsme teda pohřbili?" Mysteriózní drama o rodinném traumatu klame tělem. Příběh se ze Spojených států hned v úvodu přenese do chladného Finska, rodiště Anthonyho. Rachel truchlí po synovi Nathanovi a upíná se k jeho dvojčeti Elliotovi. A divák si říká, aha, tohle bude jako ty poslední filmy s dětmi, co mají imaginární kamarády. Jenže pak se ukáže, že rodina uvízla uprostřed temného pohanského kultu a Rachel bude obětována. Nebo Elliot? Ve finále je to jedno, jelikož režisér si s divákem pohrává a neustále mu ukazuje, že vše je jinak, než si myslel. A mě tyhle filmy, kterým říkám rozsypané puzzle, baví. Skvělá kamera, kdy v průhledech z místnosti vidíte skrze chodbu dveřmi do další, kdy se mlha zvedá okolo domu a nevěští nic dobrého, kdy siluety stromů hoří v západu slunce a kdy noční obřad u vody dýchá čirým pohanstvím, mě nadchla. A ten konec! Poslední dílek zapadne a divák už ví, proč některé věci vypadaly jinak, než by měly. Příjemně tajemné a temné. Spíše pro menšinové publikum. ()

*CARNIFEX*

Obohraný námet by mal byť aspoň dostatočne atmosférický, keď chce na diváka zapôsobiť. Lenže “Twin” je ako nevydarené, jednobunkové dvojča od poštára, pričom minimum scén, ktoré by diváka zasadili do fotelky, či naopak, z ktorých by poskočil, mu tiež príliš nenahrávajú do karát. Čakal som viac, záverečné rozuzlenie potešilo. Medzi dva-3. ()

Marceloo

Po strate jedného zo svojich synov sa Rachel s manželom presťahujú do Fínska, aby sa s nepríjemným osudom pokúsili vyrovnať. S ich synom Elliotom však nie je všetko v poriadku a začína byť jasné, že smrť jeho dvojčaťa zasiahla najviac práve neho. - Je obrovská škoda, že filmy s touto pointou fungujú len raz. Ja som si celkový dojem pokazil tým, že som polovicu pozrel ráno a druhú po príchode z roboty, takže som si zážitok nepríjemne zruinoval, inak by tomu letelo rovných päť hviezd. Režijné zručnosti Taneliho Mustonena sú neuveritelné, hlavne keď sa zamyslím nad tým, že pred svojim hororovým debutom Bodom točil kadejaké komediálne pičoviny pre fínske TV kanály. Trochu ma prekvapila prítomnosť Teresy Palmer, u ktorej som po Lights Out očakával trochu inú kariérnu trajektóriu, ale celý film potiahla svojím oddaným výkonom, ale nie je sa čomu diviť, keďže má doma na starosti päť ratolestí. Potešil aj herecký výkon malého Elliota (lepší než Eliott na ČSFD, ktorý si tu nahádzal 200 bodov od svojich multiúčtov a hrá sa na kritika), ktorý taktiež zahral presvedčivo. Vizuálne je to rovnako ako režisérov predchádzajúci počin luxusný zážitok, takže už teraz sa teším, ako si to pozriem opäť. A pravdepodobne tomu aj hodím tých päť hviezd, pretože už je to riadna doba odvtedy, čo som si takto užil nejaký horor s pointou a nie len nejakú bezduchú vyvražďovačku. ()

ricci.s

Matka stratí jedno z detí dvojčiat a presťahujú sa s manželom a synom do fínskej dediny, aby začali odznova. Matka je utrápená a robí všetko preto, aby sa s tým vyrovnali, okrem toho má nočné mory, dedinčania sa chovajú divne a len zazerajú, ako keby niečo chystali, syn začne sám seba považovať za svojho mŕtveho brata a stará susedka varuje pred posadnutosťou a vzkriesením diabla. Oceňujem prácu režiséra, ktorý postupne odkrýval karty a naozaj rozvíjal množstvo alternatívnych príbehov, aby diváka zmiatol. Pretože tu naozaj nie je ľahké uhádnuť, čo sa z toho celého vykľuje. A to je fajn, nakoľko na rozdiel od nedávneho La Abuela som na pointu tak rýchlo neprišiel (hoci ma napadla ako jedna z možných alternatív, ktorých je tu naozaj neúrekom). Matka a syn hrajú vynikajúco, menej presvedčivý už bol nevýrazný manžel, ale zase to nepokazil. Atmosféra naozaj šliape na výbornú a desivé elementy s občasnými šokmi fungujú ako majú. Horor má zatiaľ na zahraničných stránkach dosť kontroverzné hodnotenia, pretože či už divákovi to rozuzlenie sadne, závisí len a len na jeho osobnom vkuse. Ja veľmi nemám čo kritizovať, hoci som mal neustále taký zvláštny pocit, že som už niečo podobné videl, možno aj viac ako raz. Našťastie si už nevybavujem, kde presne. ()