Film zachytáva život mladej generácie umelcov, formujúcej sa uprostred vojny. Anabella - mladé krásne dievča sa zoznámi so skupinou priateľov, rozochvieva v nich túžby, stane sa predmetom ich predstáv. Očarení jej "zázračnosťou" však nevidia Anabellin smútok, ktorý vyústi v jej tragický koniec. Podľa rovnomennej knihy Dominika Tatarku (oficiální text distributora)

PTuranyi

Magický realizmus v praxi,  Rozbitý príbeh s tajomstvom, pretkaný veršami. Raz živá raz mŕtva a každý kto ju stretne, ochotne skočí za ňou cez zrkadlo. Či je to kamenár Havran, študent Tristan alebo "zvery zverokruhu", každému zmení život. Anabela či Lola, hmlistý opar ženskej krásy. cudzinka bez dokladov. Vojnu tu nevidieť, len počuť jej ozvenu. David Lynch, Juraj Jakubisko v prapôvodnom stave. Herecky, zvukovo, vizuálne veľmi dobré. ()

ELDoctorow

Mal som čo robiť aby som pri tom nezadrichmal spánkom spravodlivých. No netvrdím, že to bola chyba filmu, skôr moja pri jeho výbere. Pozerať toto, keď ste už pomaly dva týždne poriadne nespali (Žiaľ, znásilňovať dôchodkyne v parkoch počas dňa je ešte vždy problém, na ktorý sa väčšinová spoločnosť pozerá s dešpektom. Asi spravím nejaký Pride, aby som na tento problém upozornil.) nie je práve najlepší nápad, takže poučenie dnešného dňa znie: Na pannu pozerať len do ružovučka vyspinkaný! No a na Pannu zázračnicu vlastne tiež. ()

Keytee

Miestami trošku timbutronovska atmosfera a harrypotterovska. A tu sa mi dokonale potvrdilo, že čiernobiele filmy sú omnoho krajsie ako farebne..teda veci v nich vyzeraju krajsie. Na Slovenske pomery je to genialny film. ()

vixina

Rozhodne na viac ako jedno pozretie. Uhrovi ide v spolupráci s (ako inak) super kamerou v rukách Szomolányiho poetická-surrealistická časť krásne, na druhú stranu tie reálne zase zaostávajú. Vo vzťahu ku knihe by som tiež radšej hovorila o námete ako o adaptácii. Inak ale nečakaný počin, ktorého symbolizmus a krehké snenie ma zasiahli(: ()