Reklama

Reklama

Námořník Terje Vigen přijde vinou jiného muže o svou rodinu. O několik let později se rodina tohoto muže stává na Terje Vigenovi závislou. Terje se musí rozhodnout, jestli se svému dávnému nepříteli pomstí, či nikoli. (oficiální text distributora)

Recenze (11)

corpsy 

všechny recenze uživatele

Dobrodružno-romantické drama na ploche necelej hodinky. Kinematograficky remeselné dielo, občas zabehávajúce vo svojej naratívnej stránke ku gýču, ale k prihliadnutiu na vek snímku, odpúšťam. Viem, že diváctvo sa v tých časoch z tohto filmu muselo náramne tešiť, v dnešnej dobe ho vo svojich formálnych, no a vyššie spomenutých príbehových líniách bude brať viac filmovo skúsené obecenstvo. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Strhující romanticko-existenciální drama o lásce, ztrátě, šílenství a touze po pomstě. Je pravda, že ten básnický jazyk vyprávění je něco co se mi žvýkalo jen ztěžka a ta finální katarze až dobrosersky kantovských proporcí je taková možná naivně neuspokojivá (ale možná jsem jen já hodně cynickej).. každopádně, filmařsky je to dechberoucí. Obrazy a celé scény jsou krásně kompozičně vypiplané. V akčních sekvencích dokáže být kamera neuvěřitelně progresivní a dynamická, v těch částech spíše niterných dokáže být hluboká, kontrastní, romantizující. Hodně tomu celému pomáhá živly bičovaná severská krajina. Herecky je to plné velkých gest a výrazů zásadních duševních pohnutí, ale nikdy nesklouzávají do nechtěné grotesknosti... Kdo miluje film, ten to musí vidět a přesvědčit se na vlastní oči jak vynalézaví, důslední a odvážní byli filmaři už v roce 1917 (1917 volové!!) .... Mimochodem, je tady první "Martha moment" v dějinách filmu. ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Ibsenova báseň vyšla v roku 1862 a rozpráva o námorníkovi, ktorý sa na malom člne pokúša preraziť britskú námornú blokádu, aby priniesol jedlo pre svoju hladujúcu manželku a dcéru. Osud sa s ním zahrá a po dlhých rokoch mu ponúkne šancu na pomstu... Film je natočený poeticky s dôrazom na severskú drsnosť a silu charakteru. Piaty komentár. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Poetickejšie sa snáď už báseň ani sfilmovať nedá. Sjostrom ponúka aj dnešnému divákovi parádne atmosférické divadlo, plné melancholických obrazov prírody. Vvysoké severné vlny narážajúce na skaliská a mrazivé zábery na rozbúrenom mori sú najlepším pozadím na vykreslenie Tterjeho tragédie. Jedinou potenciálnou výčitkou je možno záverečné vyústenie, ktoré ale nechá v divákovi väčší pocit zadosťučinenia ako predpokladaná uskutočnená pomsta. Dodnes musí film každého nového diváka ohurovať odvahou vtedajších tvorcov nakrúcať dlhé sekvencie na mori a skalnatých brehoch. ()

dwi 

všechny recenze uživatele

Ladně zpracovaná báseň Henrika Ibsena. Sjöström se svým švédským původem dokázal realisticky vytvořit atmosféru nemilosrdné severské přírody. I v postavě starce režisér dokázal mistrně odhadnout rozpoložení hrdinovi duše. Odsuzuje nesmyslnost války s jejím dopadem na obyčejné lidi a zdůrazňuje gesto odpuštění. Vyznívá to ovšem natolik strojeně a předvídatelně, že vyšší hodnocení dát nemůžu. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama