Po rozchodu s přítelem se Tereza vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle, aniž by tu tušila, že tenhle návrat navždy změní její život. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl. Tragikomedie Spolu nabízí pohled do chodu rodiny, kde se láska nerozdává rovnoměrně a kde není zvykem svěřovat se a mluvit otevřeně o problémech. Přesto nejde o těžké drama, ale o film, který i v dramatických situacích dokáže najít humor a naději. (Bontonfilm)

r007

Po shlédnutí mám dost rozporuplné pocity. Herecky vynikající, ale scénář dost děravý. Hodně neuvěřitelný... od chvíle, kdy Terina bere Michala do práce...přes téměř okamžité umístění do ústavu a korunu tomu nasadil konec. Dovolím si nesouhlasit s řečma o odkládání jakkoli postižených  dětí do ústavů. Sice si nikdo  nedokáže představit, jak se asi cítí, ale podle mě jim tam může být i líp než doma. Stejně žijou ve svém vlastním světě. Michalova matka je příkad toho, že obětovala celý svůj život Michalovi, a jakoby umírala zaživa, Nebyla schopna vnímat nic a nikoho jiného.  Teriny mi bylo moc líto, muselo to být pro ni těžké žít vedle Michala  a chápu její pocit křivdy.Byl to moc smutný příběh a osobně mám Veroniku Žilkovou nejradši v Miláčkovi. ()

Stoctyrec124

Musím říct, že to byl velice interesantní film s jednoduchým ale velice silným dějem a myšlenkou hlubší než Mariánský příkop. Mělo to sice velmi pomalé tempo ale to asi zrychlit nešlo, nevadí. Největší herecký výkon předvedl podle mě Štěpán Kozub, který je jako stvořený pro tenhle typ rolí. Samozřejmě, že celá hlavní trojice předvedla dobrý výkon. Jsem rád, že to skončilo happyendem a dámy se spolu usmířili. ()

Dawe2

Spoustu diváků asi bude obdivovat Štěpána Kozuba, ale já ho dobře znám a tohle mi nepřijde jako jeho nejlepší výkon, byť je dobrý. Pro mě je tohle film Veroniky Žílkové. Dostala zde prostor a je naprosto vynikající. Takhle jsem jí nikdy hrát neviděl a je to škoda, protože na to vážně má. Všechny hvězdy jsou její, Štěpán jistě promine, má jich dost :-). ()

Grázl83

Hodně silné, skvěle zahrane a hlavně překvapivě dobře natočené. Po té spoustě odpadů co přinášejí české filmy konečně spokojenost. ()

Draconian

Jsem za tenhle film hodně rád. Má silné téma a nabízí trochu něco jiného než běžné české filmy. Příběh je v zásadě jednoduchý. Michal je dospělý muž s mentálním postižením a je jak malý kluk. Stará se o něj máma a jednoho dne u nich zazvoní Tereza, Michalovo sestra, která před dvěma lety jen tak odešla. Moc postižení svého bratra nezvládá zkousnout a mámě vyčítá, že veškerá pozornost byla vždy jen na něj. Snímek je tak rodinným dramatem, kde se vše točí kolem Michala a toho, jak jeho handicap ovlivnuje lidi kolem něj.  Líbí se mi, že je tu film, který ukazuje, jak je těžké a složité se starat o postiženého člověka. Mít ho doma? Dát do ústavu? Jak to zvládat? Michalovo sestra tu působí chladně a dalo by se říci i jako "záporák", ale i její postoj se dá pochopit (třebaže ve filmu mi její postava prostě nebyla sympatická vůbec).  Scénáristicky má film slabá místa a mnohdy jsem skřípal zubama. Přesto jsem spokojený. Snímek táhne naprosto mistrovský herecký výkon Štěpána Kozuba, který si zaslouží absolutorium. Rovněž Veronika Žilková zahrála na jedničku. Moc děkuji tvůrcům za "Spolu", protože tenhle film má smysl. 80% ()

Sebule

Velice solidní drama, kde jsou hlavními tahouny herci. Kozub zahrál naprosto dokonale a Žilková jakožto matka, která se stará o nemocného člověka taktéž. Velmi povedený scénář, bylo to vtipné, smutné a plné emocí. Trošku bych akorát vytknul kameru, ne že by byla špatná, ale nějaké scény mohly být natočené lépe. Jinak to není ničím výjimečné, ale za to opravdu povedené. Hodnocení: 7/10 ()

PTuranyi

Výchova postihnutého dieťaťa je náročnou témou pre filmové spracovanie, hlavne v tom ohľade aby sa to neprepísklo a príbeh neupadol do emocionálneho pátosu. Spolu je v tomto smere celkom vyvážená rodinná dráma, ktorá okrem postihnutého Michala, skvele stvárneného Štěpánom Kozubom, rieši neľahký život jeho matky a odcudzenie dcéry Terezy. Produkcia je veľmi dobrá a nikde sa veľmi netlačí na city. zároveň však veľmi nepomáha hercom, takže väčšinu emocionálnych nákladov musia zvládnuť sami. Vo väčšine prípadov sa im to darí veľmi dobre. Zároveň príbeh skrýva jedno temné tajomstvo, ktoré sa však nepodarilo až tak dobre predať a vyznieva tak trocha banálne. 70% ()

Knifeos

Spolu je emočně silným a herecky velmi působivým filmem, ve kterém právě výborné výkony představitelů zanechávají v divákovi hlavní stopu. Štěpán Kozub potvrdil, že pro role tohoto typu nemá v Česku konkurenci a Veronika Žilková prodala svojí postavu na jedničku. To samé platí pro Kamilu Janovičovou, která je pro mě vlastně asi největším hereckým překvapením. První polovina filmu je velmi silná a chytře na malém prostoru rozehrává napínavý děj, u kterého jsem mnohokrát přemýšlel, kam se vlastně chystá v druhé polovině směřovat a jak bude vypadat finální vyvrcholení. Štěpán Kozub jakožto Michal zde předvádí své nejlepší výstupy a já měl pocit, že sledovat tohle představení v napjaté atmosféře uvnitř malého bytu by mně vlastně úplně stačilo. Následně se film dostává do své druhé poloviny, se kterou mám osobně problém. Je zde opakováno to, co jsme viděli už v první půlce, jen trošku jinak. Na nějakou čtvrthodinu film úplně rezignuje nad vývojem děje, a to ne, protože by chtěl rozvíjet něco bokem, co by pak mohl využít ve finále, ne, on prostě jen opakuje motivy a mě se mezitím vytratil ten pocit napětí a následně mě už ani Michalovy výstupy nebavily. Vyvrcholení filmu bylo nakonec asi takové, jaké jsme mohli předvídat, že bude - velmi, velmi silné, jen jsem si mylně myslel, že v TOM bodě u auta před TOU budovou bude snímek s otevřeným koncem ukončen, následovalo ale dalších několik minut, které nabídli konec jiný, příjemnější, pro mě osobně ale méně působivý. 6/10 ()

blackman7

Chybělo tomu filmu něco? Byla to nádhera. Kdo je rodič, asi to drama bude trošku víc prožívat, ale kdo má trošku morbidnější humor (jako já), bude se i náramně bavit. Faktem ale je, že Štěpán se na tu roli dobře připravil a toho autistického klučinu (i když to vlastně tak úplně autista není) zahrál opravdu skvěle. Jediná moje malá výtka je, že s některými postavami se ten jejich vývoj v určitých momentech zdál být poněkud unáhlený, jakoby to trošku nešťastně prostříhali, ale rád to přehlédnu. Dostal jsem mnohem víc, než jsem chtěl. Chybělo tomu teda něco? Ne, neřekl bych. ()

breebee

obsahuje spoilery ig Ano, Štěpán Kozub hraje výborně, je vidět, že se na svou roli pečlivě připravil a jeho výkon si zaslouží plný počet hvězdiček. I jeho herecké kolegyně hrají moc dobře, tady prostě není co vytknout. Film má velmi obstojný začátek, hezky ukazuje jak mohou vypadat polámané vztahy v takové rodině. Některé scény mi přišly na můj vkus až moc dlouhé, ale s napětím jsem čekala, v co film vyústí. Jaký bude ten hlavní point, co mají postavy pochopit a naučit se. ...a pak to začalo. Opravdu nechápu, k čemu byla dobrá ta zápletka s tím, že Michal se s autismem nenarodil, ale způsobil mu ho pád. Kromě toho, že to už tak přidává k dezinformacím ohledně autismu (jako kdyby nestačilo, že si část populace myslí, že ho způsobuje očkování). Celkově i pro děj to ale bylo absolutně zbytečné a filmu to nic nepřidalo. Bohužel od té chvíle to je jenom horší. Předání péče jedním podpisem, nesmyslné vyobrazení ústavu... Přeci opomínaná dcera má právo na to, cítit se ukřivděně, nemusíme z ní dělat sobeckou svini, která se chce zbavit bratra, který se obětoval aby jim všem zachránil život. Úplně stačilo, aby si matka s dcerou všechno vyříkaly a došly k nějakému kompromisu, kdy Michal bude pár dní v týdnu docházet do nějakého centra, aby měla matka čas i na sebe a své druhé dítě. Nechápu, prostě to nechápu, proč tak citlivé téma muselo utrpět jen pro absolutně zbytečné drama. ()

JURYMAN

Na jedné straně ohromné herecké nasazení a skvělý výkon v podání hlavních postav, zejména Štěpána a Veroniky - excelentní. Na straně druhé velké faktické nedostatky až nesmysly. Dle traileru měl film upozornit především na problematiku autismu a soužití rodinných příslušníků s člověkem, který trpí tímto hendikepem. Zklamalo mne, že po shlédnutí tohoto filmu si bude stále velká část nezasvěcené populace myslet, že k vyvolání poruchy autistického spektra stačí pád ze schodů nebo jiná nehoda. Porucha autistického spektra je věc VROZENÁ!!!  ()

ondysovec

Dnes jsem po delší době v kině na film Kamily Janovicove a Štěpána Kozuba. Kamila roste do krásy a tyhlety vážné role skutečně umí zahrát. Nejvíce však exceloval Štěpán, který hrál ve filmu autistu s posttraumatickou stresovou poruchou naprosto dokonale včetně grimasy a gest a stylu mluvy. Film byl o tom jaký to je žít s takovým to typem postiženi v rodině a jaké to je pokud se lidé nepochopí a proste jeden člověk obětuje veškerý svůj život na úkor druhých a zastini tak všechny, kteří se mohou cítit ukřivděně a ze ne každá pomoc ústavní pece je žádoucí, ale musí si člověk uvědomit, ze ten handicap v rodině je a pokud jsou lidé k sobě otevřeni a empatičtí vše muže dopadnout velmi skvěle pro všechny strany a tomu autistovi není změněn rytmus a pečující osoba má čas na sebe a nemusí jist antidepresiva. ()

EvaBrigancia

Jelikož jsem chodila do školy s autistickými dívkami, tak mám velké pochopení pro každou z postav. Film se mi velmi líbil a rychle mne vrátil zpět časem. Všichni herci své postavy zahráli skvěle. Mám filmy, které ve mne po shlédnutí zanechají svůj otisk ráda, a tento mezi ně rozhodně patří. ()

Annaroz

Nechápu, proč většina recenzentů zmiňuje u hlavního hrdiny autismus?! Ten se rozhodně nezíská po pádu ze schodů, ale je vrozený. Tudíž zde se musí jednat o nějaký druh demence, způsobený poškozením mozku po úrazu. Štěpán Kozub svou roli zahrál velmi uvěřitelně, stejně tak Veronika Žilková utrápenou matku. Poitu vidím v otázce - do jaké míry mají děti právo zasahovat do života svých rodičů, kteří si svůj úděl zvolili a vlastně v něm nacházejí svůj smysl života. Další - pokud se o důležitých věcech nehovoří otevřeně a v pravý čas, nadělá to paseku nejen v rodině, ale následně i širších vztazích. Po dlouhé době velmi dobrý český film. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022