Divoké pivo je klasická česká komedie o privatizaci malého jihočeského pivovaru. Vřadě komediálních situací se zde setkávají dobří čeští policisté s mafií, poctiví občané s podvodníky. Úsměvný příběh, který samozřejmě nepostrádá milostnou zápletku, významně ovlivní pohádkové bytosti, které se náhle vynoří z dávné minulosti. V nové české komedii hlavní dvojroli vytvořila Markéta Hrubešová. (oficiální text distributora)

MarekT odpad!

Na úvod si dovoluji zacitovat z třinácté řady Simpsonových: "To byla tedy síla. Vlastně ne, chtěl jsem říci šmíra!" Dále se domnívám, že není dobré neustále zmiňovat v souvislosti s nejhoršími filmy triumvirát OST (Olmer, Soukup, Troška). Milan Muchna se jim nejen tímto kouskem spolehlivě vyrovnal. Také je až zajímavé, kolik známých herců se sem nechalo zlákat, třeba Jiřímu Sovákovi se opravdu divím. Takže proč tedy tento film hodnotím odpadem? Film je úplně o ničem. Co jsem z filmu pochopil - když se napijete třeboňského piva, budete mluvit pravdu a na světě tak bude spravedlnost. Takže v podstatě reklama. Proč tomu tak je, také stojí za to - hlavní hrdinka má na to vliv kouzlem panenství. Drtivá většina postav okolo a dějová linka s mafií je platná jak mrtvému zimník, ovšem když to vše odečteme, nic pro vznik (slušného) filmu nám vlastně nezbude. Divím se i zařazení do žánru "komedie", vždyť tam k smíchu nebylo, ale opravdu nebylo vůbec nic. Myslím tím samozřejmě smích v dobrém slova smyslu, i když tady se nedá smát ani škodolibě. Celé to podtrhuje celkem amatérské zpracování - viz scéna s Jiřím Lábusem, který zrovna stříká zahradní hadicí na své kolegy - tak příšerný střih jsem už dlouho neviděl. To, že se tu Markéta Hrubešová svlékne, není pro mě důvod udělit hvězdu (ne, že by se mi to nelíbilo, ale za takové věci se hvězdy nedávají). Plyšový lev naprosto zasloužený, vždyť Playgirls občas vidíme v televizi, ale tohle je taková blbost, že to běželo na Nově naposledy před dvanácti lety (tak stará je moje nahrávka) a od té doby se to nikdo neodvážil uvést. No, a doufám, že Divoké pivo ještě několik generací po mě neuvidí ani na kabelovce. Závěrem vzkaz pro uživatele Allana: Máš pravdu, v závěrečných titulkách stojí poděkování pro televizi Nova, tudíž to opravdu produkovala, což myslím pro ty, co film pro jistotu neviděli, je o kvalitě dostatečně vypovídající. ()

Jello Biafra odpad!

Jedným slovom: HNUS!!!!!!! Známe tváre českej hereckej elity sa tu kŕčovite krútia, dialógy na úrovni žiakov pomocnej školy a situačný humor je tu nepoznaný pojem. Zápletka ťaží zo svojho obdobia kedy sa odohráva. A síce z dôb šialenej privatizácie a tunelovania v ktorom mala často prsty mafia. Práve aj o to ide v tomto braku. Lenže zatiaľ čo treba také Dědictví od Chytilovej si privatizáciu podalo s kumštom a dodnes je ten film považovaný za klasiku, Divoké Pivo je úplný opak a dnes je považované za jeden z najhorších českých filmov aké kedy vznikli. Priznám sa že som mal veľký problém tento film zohnať, pretože snaď dva roky som ho zháňal všemožne po internete, až som nakoniec našiel na Uložto.cz rip z Videokazety s hrozným zvukom aj obrazom. Ešte väčší problém však následne pre mňa bolo tento film vôbec sledovať. Je snad aj šťastie že tento film už v TV nedávajú aj aj taká TV N@va, ktorá tento film mimochodom spolufinancovala má súdnosť a už ho radšej nepúšťa. Takže len na vlastné nebezpečie. ()

waits

Anotace nelže. Skutečně jde o klasickou českou komedii, ovšem nutno dodat, že pouze v kategorii privatizačních filmů 90.let a i tak jde o slušný bizár. Divák, který film dokouká si nemá na co stěžovat, už první záběry na flašinetáře a Nepraktovy kresby naznačí dostatečně, o co půjde. Milovník dekadence si skutečně užije, k vidění je poměrně nabité obsazení v jedné trapné scénce za druhou, lehce nad vodou se drží policisté Vladyka,Poloczek, ale jinak nikdo moc nepomáhá, obzvlášt podivně vyznívají výkony strýčka Jedličky nebo Jaroslavy Hanušové. Osobně mám na 90.léta hodně hezký vzpomínky, takže se dívám na všechny ty tehdejší pokusy s jistou shovívavostí, ale i tak se nemůžu ubránít jistého pocitu lítosti, že třeba Jára Kohout nebo Jiří Sovák byli hozeni do stejného filmového pytle jako kriminálník Jonák (jeho angažování ve filmech ukazuje, že doba byla neuvěřitelně svobodná a zábavná, ale i nevkusná a zoufalá zároven).A chudák skladatel Šust, vedle Panelstory mít v seznamu tohle.. O tom, že kriterium pro výběr hlavni postavy byla ochota svléknout se a ukázat (pěkná) prsa nepochybuji ani vteřinu. Tím směrem se taky měl producent filmu vydat - vynechat děj a celou tu nepovedenou satiru a natočit s Hrubešovou čistou pornografii s prostřihy na pivovar. Film by místo Plyšového lva sklidil komerční úspěch a dnes by to byla ozdoba Pornohub. Škoda. ()

Kolssteyn odpad!

Film má zvláštní zálibu v tmavých a nočních scénách, což v českém pojetí znamená, o to víc sledovat audio stopu... ale ta se pro změnu nese v myšlenkové nesrozumitelnosti, takže si film žije svým vlastní životem a divákovy myšlenky tak utíkají k jiným asociacím, než je zrovna touha po sledování filmu... ()

honajz2

Hvězdička za pivo Regent, které tímhle filmem bohužel získalo mizernou reklamu (ale špatná reklama je taky reklama...) a za to, že to má fantasy prvek, což už se dnes v českých filmech skoro vůbec nevidí. A možná i za kozy Hrubešové, protože v tu chvíli se bylo aspoň na co dívat, ale vzhledem k tomu, že je ukazovala pravděpodobně všude, to jako klád tolik neberu. Jinak je to naprosto fascinující příklad filmu, který by chtěl být strašně vtipný, ale každý gag tak blbě podá, že je to pak jenom těžce nevtipné. A takový je i celý film a i když jsem se ubezpečoval, že horší než Únos Moravanky to naštěstí není, závěrečných 20 minut jsem tak trpěl, že to dosáhlo úplně stejně mety. Hrdě se to tak zařadilo, spolu s Únosem Moravanky (který je btw taky od Michny a čím víc toho od něj vidím, tím víc si myslím, že Devět kruhů pekla byl jen nějaký šťastný omyl) na druhé místo nejnevtipnějšího a nejblběji fungujícího filmu, jaký jsem kdy viděl. První příčku mají stále Talíře nad Velkým Malíkovem, které mi minimálně na rok znechutily Matušku natolik, že Slavíky z Madridu jsem mohl slyšet jen od Pavla Dorotky. Ale stejně jako u Talířů si budu z Divokého piva pamatovat hlavně to, kolik herců do toho vlezlo a byť jen nějaký štěk si zde zahrálo. Lábus, Sobota, Nový, Upír Krejčí... a dokonce i mafián Ivan Jonák! To je obsazení úplně neskutečné, fakt že jo. Jinak na závěr bych ještě dodal, že tenhle film krásně dokazuje, že není jednoduché natočit tzv. lidovou komedii. Já proti tomuhle žánru nic nemám, zábava to sice je jednoduchá, ale když lidi baví a zvedne jim náladu, svůj účel splní a víc by se od ní očekávat asi ani nemělo, nicméně Troška to aspoň umí podat tak, že to lidi baví a že těm gagům umí dát potřebné načasování, ať už si o něm myslíte cokoli. Tohle je tak těžce nefunkční i na svůj žánr, že to i diváky lidových komedií muselo vyloženě nudit a nebavit. 1* ()

• Obrázky z úvodu filmu ilustroval známy český karikaturista Jiří Winter Neprakta. (Jello Biafra)
  • Romana Skamene dabloval při pádu do řeky kaskadér Jiří Kuba. (M.B)
  • Markéta Hrubešová (Dobromila/Evelína) niekoľkokrát natáčala scénu, v ktorej musela po studenej kamennej dlažbe behať nahá v pivovarskej pivnici, kde boli maximálne dva stupne Celzia. (Raccoon.city)