Dospívající Kristina Kleinburgerová, dcera velitele pevnosti koncentračního tábora, přijíždí z bombardovaného Berlína za svými rodiči, jejichž život pro ni představuje svět harmonie a klidu. Rodiče se pokusí její iluze ještě upevnit hodinami baletu, kterými ji má provázet bývala maďarská primabalerína. V jediném dni se tak vzdor záměrům a plánům otce, typického německého důstojníka, hroutí Kristininy představy a iluze o společnosti rodičů a jistotách domova a celá zvrácenost a zrůdnost německého válečného a totalitního mechanismu před ní vystupuje s tragickou neúprosností i s ozvěnou blížícího se konce války. Příběh, místo a postavy filmu jsou smyšlené, pouze tragika osudů je skutečná. (oficiální text distributora)

zalmalen

Jsem asi zaujatá, protože bezprostředně před shlédnutím snímku, jsem přečetla Kohoutovu stejnojmenou knihu. Ta přes jednoduchou zápletku (jednoho červnového dne) nutí čtenáře k zamyšlení. Také psychologické propracování a jednání postav v knize skvěle funguje, ovšem ve filmu se logicky ztrácí, protože ze zkoumavého pohledu Romana Zacha opravdu nevyčteme, co si dotyčný myslí a proč tak jedná. Film nerozkrývá minulost jednotlivých postav, aby je divák lépe pochopil, koncept snímku totiž stojí na vyprávění události "jednoho bez-významného červnového dne". Celkové vyznění je tedy o dost méně působivé než kniha. Boris Rösner je však excelentní a většina hereckého obsazení mu skvěle sekunduje. Přestože mi ve filmu chyběl epilog v knize datovaný rokem 1966, určitě stojí za to se na film podívat. Já ovšem doporučuji si nejprve přečíst knihu (která paradoxně vznikla na základě scénáře k tomuto filmu). ()

dati

videné 7. septembra 2018 zo záznamu č.t.. veľmi zaujímavý film, "konkurzný" tanec maďarky bol skvelý a oficieri boli z toho paff.. zdena s. podala úžasný výkon, mohla mať viac priestoru.. na televíznu produkciu vyšší štandard.. ()