Reklama

Reklama

36. komnata Shaolinu

  • Česko 36 komnat Šaolinu (více)
Trailer

VOD (1)

V 15. století ovládali velkou část Číny Mandžuové. Čínský národ byl krvavě potlačován. Student Liu Ju Té je přesvědčen, že národ má šanci se ubránit jedině když bude ovládat bojovou techniku sha-olinských mnichů. Po dobrodružném útěku z Kantonu se dostává do odlehlého kláštera. Je přijat do řádu a po počátečních těžkostech projde všemi 35 komorami různých stadií techniku kung fu. Jako mistr všech bojových technik se Liu vrací do Kantonu a dává se do boje s nenáviděnými Mandžuy. V divokém souboji pokoří jejich vůdce Tien Taa a zakládá 36. komoru, která má národ vést k odboji… (Intersonic)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (247)

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to veľmi dobrý akčný kung-fu film. Má výborný príbeh o mladíkovi, ktorý nie je spokojný s politickou situáciou kvôli krutej nadvláde, ktorá popravuje rebelov a keď sa to dotkne aj jeho školy a rodiny, uvedomuje si, že jeho jedinou nádejou je uniknúť do Shaolinu, aby sa naučil brániť. A tam sa vďaka tvrdému tréningu mení po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa z toho získať aj viac. Samotná čas odohrávajúca sa v Shaoline je perfektná, považujem ju za úplný vrchol akčnej tvorby sedemdesiatych rokov, ale tvorí len polovicu filmu. Tá necelá polhodina odohrávajúca sa pred tým je tiež slušná, na pomery podobných filmov až prekvapivo pomerne temná a aj dejovo zaujímavá, ale najväčším sklamaním je bezpochyby zvyšok filmu odohrávajúci sa po pobyte v Shaoline, síce aj na to sa dá pozerať, ale film by mal správne vygradovať a vyriešiť všetky spory z minulosti, čo sa síce aj stane, ale ma to moc nezaujalo, film už funguje len zo zotrvačnosti. Akcie je tu priemerné množstvo a som s ňou spokojný. Oceňujem, že tu akcie nie je zbytočne moc, ako vo väčšine podobných filmoch, tu je prvoradý príbeh a akcia je správne dávkovaná. Súboje majú rozdielne kvality, niektoré sú perfektné, obzvlášť tie v Shaoline, ktoré sú dynamické a so skvelou choreografiou. Tie zvyšné súboje tiež nie sú zlé, ale sú pomalšie a tú nacvičenosť choeografie z nich cítiť viac. A okrem tých pár najlepších súbojov je vrcholom filmu perfektný tréning, síce často chýba ten prechod medzi počiatočnou neschopnosťou v určitom cviku a jeho následným dokonalým zvládnutím, ale aj tak sa na to pozerá skvelo, páči sa mi hlavne beh po bremene alebo nosenie vody. Herecké obsadenie je bez problémov, Chia Hui Liu vo svojej najlepšej úlohe a zaujímavé postavy jeho majstrov, len by to chcelo výraznejších záporákov. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, patria medzi to najlepšie, čo sa dá v podobných filmoch nájsť. 36 komnata Shaolinu je kult, polovica filmu v Shaoline je jednoznačne za plné hodnotenie, ale ten zvyšok už zaostáva a tak hodnotím takto. 80% ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Legendární fyzický trénink kung fu v buddhistickém chrámu Šaolin stále hodně baví (i vtipem), klidně mu mohlo být dopřáno ještě víc prostoru (spoznáme jen asi 10 komnat z celkových 35). Naopak historický příběh cílevědomého, angažovaného studenta ve vzpouře proti utlačovatelům výrazně zaostává a nevyčnívá z dobových žánrových klišé ani hongkongských "béčkových" standardů. ()

Reklama

mortak 

všechny recenze uživatele

Je osvěžující vidět film, kde se trénink neodbývá tříminutovou střihovou sekvencí naroubovanou na jásavý pop, a kde je vidět bolest i jak dlouho ta cesta trvá. Bohužel jsou shaolinské komnaty obklopeny otřepaným příběhem o pomstě, který jde proti duchu výcviku. Jak krvavá cesta pomsty pro školu bojových umění končí, ukázal Bruce Lee ve filmu Pěst plná hněvu. A ještě k tomu Lee ve svém skutečném životě zemřel na to živelné mlácení do hlavy. Ovšem ta hodina shaolinského výcviku stojí za vidění a měli by se jí inspirovat všichni ti školští reformátoři, co chtějí proměnit výuku v jednu velikou zábavu. Bez bolesti a potu to nejde. ()

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

Liu Yu-Te jako horkokrevný student se přidá k rebelům proti mandžuské vládě, ale brzo je odhalí a on se rozhodne utéct do Šaolinského kláštera, kde přijme jméno San Te , aby se naučil kungfu a všechny je mohl zmlátit a naučit kungfu i prostý lid :). V klášteře taky přichází to nejzajímavější z celého filmu a to je šaolinský výcvik, který zahrnuje spoustu zvláštních cviků jako nošení vody, přeskakování po kládách nebo hlavičky do pytlů s pískem. San Te si nejdřív myslí že je to brnkačka, ale moc se mu nedaří a dokonce i ze začátku zkouší podvádět, ale protože je vytrvalý a cílevědomý, tak prochází všemi výcvikovými komnatami, aby ukázal divákům zajímavé věci a hlavně pěknou a zábavnou bojovou choreografii, která má vrchol v bojích s trojdílnou tyčí. Protože film má dvě hodiny a samotnému výcviku je věnovaná velká část, tak konec je takový docela rychlý, ale třeba to je jen tím, že San Te je prostě největší borec :). První část před výcvikem mi ale přišla docela vleklá, ale možná je to tím, že jsem se dívala pozdě a chtělo se mi spát, takže při dalším kouknutí to třeba bude na ***** :). ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Obávám se, že nenávratně minuly doby, kdy by mě zrovna tenhle film přivedl do extáze. Děj dle očekávané šablony, akční scény vymakané ... ale celek je z dnešního pohledu trochu mimo - nedá se brát moc vážně a s hlavním hrdinou ani jeho spolubojovníky jsem se při nejlepší vůle nedokázala ztotožnit. Ke 4* jsem se musela chvíli přemlouvat ... a nejsem si jistá, jestli si to ještě nerozmyslím. Přitom existují filmy stejného ražení - stejně neskutečně naivní, a třeba i méně propracované a promyšlené - které mají takový náboj a atmosférou, že svoje kouzlo ani po letech neztratily. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (6)

  • Na 24. Asijském filmovém festivalu získal film první místo v kategorii „Best Martial Arts Award“. (HellFire)
  • Prvé české znenie z roku 1991 (voiceover, nie dabing) bolo nahrané pôvodne cez nemecký dabing s nemeckými titulkami, nie na pôvodné znenie v čínštine a účinkovalo v ňom iba pár dabérov, ktorí dabovali hneď viacero postáv naraz. Prvého českého dabingu sa dočkal až po digitalizácii v roku 2004. (Piri)
  • V Česko-Slovensku bol film prvýkrát distribuovaný na VHS v skrátenej verzii (cca 82 min), ktorá neobsahovala scénu v 1. komnate, zábery so symbolom svastiky a ani niektoré ďalšie scény. (Piri)

Reklama

Reklama