Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1976 vznikl jeden z dílů volného cyklu hudebních komediií Gustava Oplustila o Alfonsu Karáskovi. Jmenuje se To byla svatba, strýčku a hlavní roli Alfonse Karáska si opět s chutí zahrál Miloš Kopecký... A je tu zpět – Miloš Kopecký jako stárnoucí záletník Alfons Karásek v hudební komedii G. Oplustila a Z. Podskalského. Tentokrát je Alfons pozván švagrem na svatbu neteře. Strýc se dostaví ve svém luxusním autě. Svatebčané však nedbají jeho úzkostlivé starosti o auto a posílají ho tu pro pivo, tu pro cement. Strýc sice namítá, ale energická družička (I. Janžurová) autoritativně jedná. Auto trpí, strýc také. Když se konečně svatebčané odhodlají odjet na radnici, je auto téměř nepojízdné. Tím ovšem zmatky nekončí... (Česká televize)

(více)

Recenze (45)

Olík 

všechny recenze uživatele

Jakožto narozený v dobách, kdy lázeňský švihák Alfons Karásek již více než deset valil svým nebohým obětem šrouby do hlavy, jsem vždy preferoval jeho čerstvější (barevné) milostné eskapády. V prvé řadě především jeho poslední leč a hned za ní právě To byla svatba strýčku. Nebudu se přít s těmi, kdo tvrdí že humor dua Opustil - Podskalský začíná působit křečovitě a násilně, ale mně právě ona primárnost a možná až kýčovitá veselost v kombinaci se zástupem populárních herců vyhovuje. Necelých padesát minut v sakra dobré společnosti české písničky, nezapomenutelných herců a nekomplikovaného humoru.....na oněch padesát minut si vždycky najdu čas. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Třetí příběh o záletníku Alfonsu Karáskovi už běží ve zcela jiné rovině. Alfons je pozván na svatbu své neteře, kde se vše motá kolem využívání jeho auta. A jeho záletnictví? Ani zmíňka. Takřka jako by to nebylo vůbec o něm. Krapet tu i vadí výskyt některých herců účinkujících již v předchozích dílech pochopitelně u zcela jiných postav. Co se týče písniček, tentokrát tu hojně převládají dechovkové a lidové písně, což ocení jejich příznivci, ale pro ostatní to již ztratilo tu svoji původní zábavnost a šťávu. Nevyznívá to už také jako písničkový příběh, ale přímo jako muzikál. Když se v ději objevil Ladislav Smoljak, nedalo mi to vzpomenout na snímek stejného ražení pod názvem ´Trhák´, který Zdeněk Podskalský st.natočil o 4. roky později a který je daleko živější a veselejší. Tento díl je zkrátka hodně slabý a nezachrání to ani tolik známé klasické ztřeštěné etudy kolem svatby. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Obsazení je sice hvězdné, ale úsměvných momentů je málo. Nejvíc se mi líbila bláznivá konverzace mezi svatebčany a Svatoplukem Benešem. Jinak to ale nebylo s legrací nijak záživné. Dalším problémem byly songy. Zdánlivě se k sobě hodily, i k jednotlivým situacím, ale úryvky z písní byly příliš krátké a byl to takový mišmaš, který byl spíše chaotický. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Tu sa objavili snáď všetky šlágre tej doby, ktoré som kedy počul. Z každého jeden refrén, jedna veta a ide sa ďalej na ďalší hit. Bol to tvorivý zámer, tak nie dôvod to spochybňovať. Príbeh pomerne primitívny, ale v podaní tohto výberu hercov to celkom pekne ubehlo. –––– Když se nevěsta nedostaví, tak se svatba nekoná? – Ale koná. Jen to už není vono. ()

Stanmi 

všechny recenze uživatele

Alfons Karásek (Miloš Kopecký) je pozván na svatbu své neteře, ale již krátce po svém příjezdu zjišťuje, že tentokrát to žádná poklidná veselka nebude... Režisér Zděněk Podskalský a scénárista Gustav Oplustil se po pěti letech vrátili k postavě záletníka Alfonse Karáska, který sice už nemá úplně to kouzlo předchozích dílů (možná proto, že je poprvé v barvě), ale i tak se pořád jedná o zábavný televizní filmeček. Tvůrci zde měli opět k dispozici kvalitní herecký ansámbl, takže kromě jako vždy skvělého Miloše Kopeckého, tady máme Ivu Janžurovou, Dagmar Veškrnovou, Stellu Zazvorkovou nebo Vlastimila Brodského (ten naprosto mistrně ztvárnil nevěstina dědečka). Příběh o jedné chaotické svatbě má v sobě dost vtipných zvratů, hlášek, postav i tématických písníček (koneckonců je to opět žánr hudební komedie), takže o zábavu je zde skutečně postaráno. Jasně některé pásaže jsou sice trochu natahované (obzvlášť honba za uniklou pneumatikou), ale i tak je To byla svatba, strýčku! povedenou hudební komedií, která mně vždy dokáže zpříjemnit den. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (3)

  • Scénář k dalšímu pokračování příběhů Alfonze Karáska napsal podle svých zážitků scénárista Gustav Oplustil. (M.B)
  • Ve scéně, kdy příslušníci VB (Jiří Lír a Vlastimil Bedrna) zpívají píseň „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš“ je chyba v playbacku. Pusu otevírá Lír a ozývá se hlas Bedrny, a naopak. (cundak)
  • Natáčelo se v Táboře, Záluží a na zámku Červená Lhota. (M.B)

Reklama

Reklama