To byla svatba, strýčku! (TV film)

Komedie / Hudební

Československo, 1976, 49 min

Miloš Kopecký jako Alfons Karásek opět v akci. Tentokrát plní svou příbuzenskou povinnost. Jako strýček veze ve svém fungl novém voze na svatbu svou neteř (Veškrnová). Vůz se ale stane příčinou mnoha komplikací a samozřejmě komických situací. Celá svatba se málem nekoná, ale všechno dobře dopadne. Tedy až na strýčka Alfonse jako obvykle. Ten prožije další nepovedené milostné dobrodružství, tentokrát s družičkou (Iva Janžurová), jeho vůz dostane pěkně zabrat a nakonec si užene hexenšús. Opět bláznivá hudební revue plná hvězd, populárních písní a komediálních gagů.(3.7.2008)

Alfons Karásek (Miloš Kopecký) je pozván na svatbu své neteře, ale již krátce po svém příjezdu zjišťuje, že tentokrát to žádná poklidná veselka nebude... Režisér Zděněk Podskalský a scénárista Gustav Oplustil se po pěti letech vrátili k postavě záletníka Alfonse Karáska, který sice už nemá úplně to kouzlo předchozích dílů (možná proto, že je poprvé v barvě), ale i tak se pořád jedná o zábavný televizní filmeček. Tvůrci zde měli opět k dispozici kvalitní herecký ansámbl, takže kromě jako vždy skvělého Miloše Kopeckého, tady máme Ivu Janžurovou, Dagmar Veškrnovou, Stellu Zazvorkovou nebo Vlastimila Brodského (ten naprosto mistrně ztvárnil nevěstina dědečka). Příběh o jedné chaotické svatbě má v sobě dost vtipných zvratů, hlášek, postav i tématických písníček (koneckonců je to opět žánr hudební komedie), takže o zábavu je zde skutečně postaráno. Jasně některé pásaže jsou sice trochu natahované (obzvlášť honba za uniklou pneumatikou), ale i tak je To byla svatba, strýčku! povedenou hudební komedií, která mně vždy dokáže zpříjemnit den.(17.9.2016)

Třetí příběh o záletníku Alfonsu Karáskovi už běží ve zcela jiné rovině. Alfons je pozván na svatbu své neteře, kde se vše motá kolem využívání jeho auta. A jeho záletnictví? Ani zmíňka. Takřka jako by to nebylo vůbec o něm. Krapet tu i vadí výskyt některých herců účinkujících již v předchozích dílech pochopitelně u zcela jiných postav. Co se týče písniček, tentokrát tu hojně převládají dechovkové a lidové písně, což ocení jejich příznivci, ale pro ostatní to již ztratilo tu svoji původní zábavnost a šťávu. Nevyznívá to už také jako písničkový příběh, ale přímo jako muzikál. Když se v ději objevil Ladislav Smoljak, nedalo mi to vzpomenout na snímek stejného ražení pod názvem ´Trhák´, který Zdeněk Podskalský st.natočil o 4. roky později a který je daleko živější a veselejší. Tento díl je zkrátka hodně slabý a nezachrání to ani tolik známé klasické ztřeštěné etudy kolem svatby.(22.3.2016)

• ostravak30

Obsazení je sice hvězdné, ale úsměvných momentů je málo. Nejvíc se mi líbila bláznivá konverzace mezi svatebčany a Svatoplukem Benešem. Jinak to ale nebylo s legrací nijak záživné. Dalším problémem byly songy. Zdánlivě se k sobě hodily, i k jednotlivým situacím, ale úryvky z písní byly příliš krátké a byl to takový mišmaš, který byl spíše chaotický.(20.8.2017)

Jakožto narozený v dobách, kdy lázeňský švihák Alfons Karásek již více než deset valil svým nebohým obětem šrouby do hlavy, jsem vždy preferoval jeho čerstvější (barevné) milostné eskapády. V prvé řadě především jeho poslední leč a hned za ní právě To byla svatba strýčku. Nebudu se přít s těmi, kdo tvrdí že humor dua Opustil - Podskalský začíná působit křečovitě a násilně, ale mně právě ona primárnost a možná až kýčovitá veselost v kombinaci se zástupem populárních herců vyhovuje. Necelých padesát minut v sakra dobré společnosti české písničky, nezapomenutelných herců a nekomplikovaného humoru.....na oněch padesát minut si vždycky najdu čas.(4.3.2015)

• - Natáčelo se v Táboře a Záluží. (M.B)

• - Scénář k dalšímu pokračování příběhů Alfonze Karáska napsal podle svých zážitků scénárista Gustav Oplustil. (M.B)