Reklama

Reklama

Mučedník smrti

  • Austrálie The Survivor

Obsahy(1)

Ikona britského filmu David Hemmings (Zvětšenina, Umírání za dlouhého dne) natočil v roce 1981 mysteriózní horor podle bestselleru Jamese Herberta. Když zkušený pilot Keller nasedal toho dne do kokpitu dopravního letadla 747, bral to jako rutinní záležitost. Pak se ale něco přihodilo a letadlo za záhadných okolností havarovalo. 300 lidí skončilo krátce po vzletu v plamenech. Jediný, kdo katastrofu přežil, je právě Keller, který ale utrpěl krátkodobou ztrátu paměti. Byla to náhoda, anebo mají v celé události prsty nadpřirozené síly, které mají s pilotem postranní úmysly? Spletité nitky pomalu začínají zapadat do sebe a před všemi zúčastněnými se odkrývá děsivé tajemství! (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (15)

Han22 

všechny recenze uživatele

Při sledování Mučedníka smrti jsem se přistihl, že si říkám, proč koukám proboha na tyhle noname horory, které nikdo nezná. Většinou to má docela dobrý důvod, proč se z filmů jako tohohle nestala všeobecně známá klasika. Je to pěkně natočený, letecká katastrofa je na rok 1981 výborná, ale nic se tu neděje. Resp. děje, ale nedává to moc celý film smysl - pilot letadla přežije jako jediný havárii, na okraji zájmu se pátrání, do toho umírají lidé kteří vidí holčičku, jedna hysterická dáma, podivné finále bez odpovědí a ještě podivnější poslední scéna. Ztráta času. ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Takhle nezáživnou filmovou havárii letadla jsem tedy ještě neviděl. Líbilo se mi, že značnou část filmu postavy mlčí a jen něco dělají, bez dialogů, to jsou docela zajímavé úseky filmu, není to prostě ukecané. Pár hezkých okamžiků film taky má. Ale to tempo by mohlo být alespoň trošičku svižnější, pointa údernější a ne tak nejednoznačná a celý příběh by mohl být trošku konzistentnější a ne tak halabala rozkročený do více stran a v mnoha věcech nijak nedořečený. Docela by mně zajímala literární předloha, Herbert psal docela filmově a rád bych zjistil, nakolik je tato filmová verze věrná té literární, jestli je i ta literární obecně tak nezáživná. ()

Reklama

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Davida Hemmingse uznávám zejména jako herce, jeho režijní schopnosti byly možná mírně přeceňovány, přesto mu bylo umožněno natočit toho času nejdražší australský film, Mučedník smrti. Veliký rozpočet umožnil mezinárodní obsazení (i když Joseph Cotten byl podle mě dost nevyužit) a jednu na efekty bohatou scénu pádu letadla, kolem níž se zbytek snímku točí. Námět v mnoha ohledech a celkové myšlence hodně připomíná (neklikejte na odkaz, pokud jste Mučedníka smrti ještě neviděli) tuto americkou hororovou klasiku 60. let. Ve výsledku tedy nic moc nového pod sluncem, ale jako jednohubka je to obstojné zejména díky slušnému herectví, tajuplné atmosféře a hudebnímu doprovodu Briana Maye. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Ani po letech neztratil tenhle snímek zajímavou atmosféru a napětí. Občas se sice objeví nudnější pasáže, ale jako celek je snímek napínavý. Ponurost a tajemnost vytváří především hudba (Brian May), jejíž zlověstné tóny nabývají v určitých momentech strašidelnosti. Ne vše je doslovně vysvětleno, a tak zatímco se hlavní hrdina snaží zjistit, proč k neštěstí vlastně došlo, divák sleduje řadu mysteriózních úmrtí a podivných úkazů. Příběh se postupně mění v jednu noční můru, jejíž vyvrcholení je překvapující (alespoň na dobu vzniku filmu, dnes už máme podobných filmů několik nejen z asijské kinematografie...). Velmi se mi líbila Jenny Agutterová jako tajemná žena snažící se hlavní postavě pomoci. A havárie letadla bez počítačových efektů je rovněž velmi působivá... ()

PetrPan2 

všechny recenze uživatele

Kdyby to nebyla taková nuda, tak by to nebylo tak špatné... bohužel film ve mě kromě již zmíněné nudy nevzbudil žádné emoce. Ani pozitivní, ani vysloveně negativní... prostě se jen tak proplížil kolem a upadl v zapomění. Skutečnost, že sem tento snímek někdy viděl, mi za pár měsíců připomenou už jen tyto řádky zapsané na csfd. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (5)

  • Původně měl film 99 minut, později byl sestříhán na 87 minut. (Cheeker)
  • První australský film, který stál více než jeden milion australských dolarů. (hladass)
  • Režisér Brian Trenchard-Smith udělal 18 minut dlouhé promo video tohoto filmu, který se snažil nalákal potenciální kupce. (Cheeker)

Reklama

Reklama