Reklama

Reklama

Citlivý člověk

Trailer

Obsahy(1)

Po dlhej ceste Európou sa kočovný herec tatko Mour vracia domov so svojou ženou mamou a ich synmi, jedenásťročným Eliasom a len ročným Bratom. Chcú sa konečne usadiť a viesť normálny život. Doma ich však nič a nikto nečaká. Privíta ich len samozvaná domobrana, ktorá nahradila políciu. Sú poslaní na útek, ktorý sa zmení na putovanie magickou a krutou krajinou obývanou neškodnými čudákmi a nebezpečnými ľudskými tlupami. Ich cesta sa pretína s ľudskými osudmi, ktoré odhaľujú vzájomné vzťahy medzi členmi utekajúcej rodiny. Otec, inokedy neschopný zvládnuť vlastný život, musí začať bojovať za svoje deti a rodinu. A tiež dovoliť svojmu synovi Eliášovi, aby sa stal dospelým, možno zrelším, než je on sám. (Cinemart SK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (36)

Arsenal83 odpad!

všechny recenze uživatele

Už horšie než Citlivý človek môže byť obyčajný človek od Matoviča. V niektorých momentoch som myslel, že mi zvuková karta zhorela. Buď hrozné zvuky alebo ticho jak na diskotéke pre hluchonemých. Niekto píše, že je nadšený surrealizmom, iný sa teší z náhodných obrazov a ďalší je šťastný, že čakal Braník v plasťáku a dostal až takú kvalitu ako fernet. Tak to ja som za to nečakal ani Fantu, stačila mi aj Tesco oranžáda, ale dostal som len moč. Aj to konský. ()

zdarecsranec 

všechny recenze uživatele

Po loňských nepočetných kvalitních zářezech na tuzemské filmové scéně se mohl jeden na uvedení Citlivého člověka až těšit a doufat, že mladší generace už se konečně zvedá a dá tomu velkému nezmaru konečně aspoň trochu na frak. Ovšem adaptace Topolovy prózy je velice odvážný krok, i když se tvůrci při prezentaci opatrně schovávají za "volnou inspiraci". Byl to tedy rozstřel, zda-li se bude jednat o svěží jízdu nebo to bude jedna velká katastrofa. Bohužel Citlivý člověk je to druhé. Chyba se jistě stala už při psaní scénáře, což se nepodařilo vybrat ani během produkce a vypiplat film aspoň po formální stránce. Film je totiž tak odfláknutý a téměř se na něj nedá koukat a to ani když pomineme Prachařův otravný herecký projev. Největší neduhem trpí sama mizanscéna, kdy diegéze je naprosto neuvěřitelná, snažíc se zprostředkovat postapokalyptický bezčasí svět, ale vše chce být hrozně zašlé a špinavé, přitom všechno ve filmovém rámu je tak jen nahodile pohozené, ale přitom je vše perfektně čisté a herci nemají za nehtem jediné smítko špíny a jejich kostými jsou směšné (jakoby nebyly koupené v sekáči, jak by se slušelo, ale místo toho vybrali slevy v HáEmku), nemluvě o všech špatně zvolených exteriérech, kdy filmaři sotva pochytili ducha Topolova Sázavska. Společně s Prachařovým přehrávání tak scény působí až divadelně, kdy se herci a kulisy chtěli vyvětrat na vzduch, ale jen tak na chvíli a všechno zas v pořádku vraťte zpět. To vše snímá kamera Dušana Husára, která se tváří kreativně, ale vlastně je úplně random. V Bangeru to možná mohlo fungovat, protože od začátku to hráli na iPhone a punk a všechny nedostatky bylo snadný schovat do neonových světel, ale zde vyvrhla na povrch všechna ta neschopnost jakkoliv funkčně nasvítit záběr. O prvoplánových věcech jako volba nejprovařenějšího songu Psích vojáků do soundtracku snad ani není třeba psát, i když se možná jednalo o nejlepší část filmu za předpokladu, že divák zavřel oči a poslouchal jen píseň s textem Topolova mladšího bratra. Jsem si jistý, že filmaři celou dobu neměli nejmenší tušení, co vlastně dělají. Velká škoda. Třeba příště. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Děti, to je požehnání, děti, že jo? To bude dobrej život.“ - „Řikám, nebude! Dyť nakonec je každej rozbitej, chcípá sám vo nemocech, dyť nic nevydrží, přátelství, láska, to přece vyvane. Nakonec je jen umírání a bolesti, a v těch bolestech si ani nepamatujete ty, jak se říká, dobré chvíle, a když jo, vo to vám je hůř. Přece nemá cenu to celý absolvovat, to sám víte!“ A divák se o tom přesvědčí také…Tušil jsem, že mě film mine. A to se také stalo. Citlivý člověk je film dosti podivný. Zmateným dějem i postavami, z nichž je jedna potrhlejší a zároveň odpudivější než druhá (mou maličkost ale nejvíc iritoval syn Eliáš, která ani nemusel mluvit, stačilo mi, jak se tvářil, a definitivně mě dorazil scénou s pistolí). To mělo za důsledek, že mi bylo srdečně jedno, co se s nimi stane. O něco zajímavější to bylo alespoň po obrazové a zvukové stránce, některé momentky mě přece jen zaujaly. Ale to je na celý film, který mně navíc utíkal dost pomalu, a ještě byl korunován prázdným, nic neřešícím koncem, poněkud málo. Dám tomuhle těžce uchopitelnému dílu 2*. ()

TomasKotlant 

všechny recenze uživatele

Solidní magořina balancující mezi obrazově-zvukovou poezií, surrealismem a knižní adaptací. Režisér při diskusi přísahal, že želvičky to přežily <3 Dle autora knižní předlohy se nejedná o autobiografii, ač mu teda hlavní protagonista je celkem podobný... Pokud se na to zvládnu ještě aspoň jednou podívat, tak by to mohlo aspirovat i na 5 hvězd. Každopádně jako skoro režisérský debut hodně dobrý! <3 ()

cinemafil 

všechny recenze uživatele

Bez znalosti literární předlohy  je to trochu šok.  Road movie D. Prachaře   při ní  setkání  s postavami jak z jiného světa většinou extroverti různého ražení.  Klein měl odvahu obsadit shakespearovského herce  Prachaře  do role  takového exota, ale  musím uznat, že to vyšlo.  Ocenil bych hudbu, ta filmu hodně pomohla. 3* ()

Galerie (11)

Zajímavosti (1)

  • Ikonická dřevěná chata na pilíři mostu řeky Radbuzy připomínající chaloupku Baby Jagy (Georgiy Millyar) z Mrazíka (1964) skutečně shořela během natáčení filmu. Musela totiž ustoupit plánované lávce přes Radbuzu, a tak skutečnosti filmaři využili a chatu zapálili. (Leopard105)

Související novinky

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (více)

Finále Plzeň začne 22. září

Finále Plzeň začne 22. září

08.09.2023

Film-iálový inter-kino-vizní festival. Jen na Finále uvidíte průřez kompletní českou audiovizuální tvorbou – filmy a seriály, které jsou v kině, v televizi nebo na internetu. Kromě projekcí je… (více)

Reklama

Reklama