Reklama

Reklama

Vojenská akademie Bunker Hill existuje již skoro 150 let. Když dozorčí rada nařídí její uzavření, kadeti vedeni Timothy Huttonem se ji rozhodnou bránit před zájmy investorů… Na vojenské akademii Bunker Hill, která byla založena přes 141 lety, končí školní rok. Dosavadní velitel praporu odchází a generál Harlan Bache,velitel akademie, jmenuje do této funkce Briana Morelanda. Po slavnostní přehlídce Bache oznámí, že dozorčí rada rozhodla, že bude akademie zrušena a pozemky prodány na bytovou výstavbu. Zrušení je ale kvůli kadetům odloženo o rok. Bache s rozhodnutím nesouhlasí a prohlásí, že mají dvanáct měsíců, aby vyhráli bitvu za záchranu akademie. Při večerní slavnosti dojde k potyčce mezi místní mládeží a kadety. Z generálovy zbraně vyjde nešťastnou náhodou rána, která zabije mladíka Donalda Andrewse. Generál je odvezen policií a vzápětí dostává infarkt. Je hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Policie chce zabavit zbraně, které kadeti používají při výcviku, a akademie má být okamžitě uzavřena. Brian Moreland se rozhodne akademii bránit. Kadeti se v budově opevní a Moreland přednese šerifovi tři požadavky: Chtějí setkání s generálem, vytvoření komise, která by prověřila zájmy obchodníků s realitami, a setkání s dozorčí radou… (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (43)

Phobia 

všechny recenze uživatele

No... ehm... Tématicky mi tenhle film přišel hodně přitažený za vlasy. Vzpoura kadetů za účelem zachování školy - budiž. Mají přístup k ostře nabitým zbraním - wtf? Střelba do dětí - WTF?!? Pravděpodobnost takové situace mi přijde dost nízká, ale snad bych to zkousla, kdyby se film nebral tak smrtelně vážně. Spousta patetických keců a vzletných žvástů o cti, kterou banda teenagerů až zbožně uctívá; žádná šikana, jen korektní vztahy, všudypřítomná úcta k uniformě a hlavně čest, vojenská čest, jakou civilové nemají a nemohou chápat;-). No tak jo. Kdysi před patnácti lety se mi "Večerka" líbila, byla jsem ve věku těch kluků, držela jsem jim palce, realita a logika mě nezajímala, tehdy bych dala 5*. V dnešní době mě zaujal pohled na vycházející hollywoodské hvězdičky, scénář má v sobě navzdory klišé určitou neotřelost, apel na morální hodnoty není od věci v bezohledné dekadentní současnosti. Negativa jsem vyjmenovala hned zpočátku, přihodit k nim lze i nadměrnou stopáž, klidně by to mohlo být o 25-30 minut kratší. Pro mě mírný nadprůměr, pro kluky s militantním smýšlením nejspíš bomba-film, pro odpůrce zelených mozků pravděpodobně odpad. 60% ()

castor 

všechny recenze uživatele

Škoda, že se tenhle kus, který představil Toma Cruise nebo Seana Penna, bere tak sakra vážně. Divák musí přivírat obě oči, aby na tuhle hru na vojáky přistoupil. Když se tak stane, a divák vydrží slabší rozjezd i patetické řeči, dostane poměrně solidní drama, kterak po americku vypadá násilná vzpoura kadetů rušené vojenské akademie, ve které panují korektní vztahy a naprostá úcta k uniformě. Navždy průměrný režisér Harold Becker poslal mladé herce do opravdového výcvikového tábora pro nováčky, i to výsledku dodalo na autentičnosti. Pamatuji si, že jsem si závěrečných patnáct minut kdysi pouštěl několikrát po sobě!! Slušné tři hvězdy. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Hodně dobrý film ze školního vojenského prostředí. Když dospívajícím vojenským kadetům velitel školy vtlouká do hlavy, že čest a tradice jsou nejvyšší životní hodnoty, tak to vezmou vážně a jdou bránit školu před zrušením se zbraní v ruce. Cenu vlastního života poznají až v krizi. Z mladých hvězd vyniká pohybově nadaný fanatický červený baret Tom Cruise, líbil se mi i přemýšlivý a rozhodný major kadetů Timothy Hutton. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=A79eT2W8HYE ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Americký děti si hrajou na vojáky a trochu se to zvrtne. Jinak teda netušim, jak to na takový vojenský škole v USA probíhá, ale nad timhle bizárem, kde uhrovitý puberťáci maj vysoký hodnosti jako kapitán nebo dokonce major, jsem akorát nechápavě kroutil hlavou. To tam snad ty hodnosti museli získávat za noční poluce, jinak si to nedokážu vysvětlit. Nutno dodat, že jsem v tom našel jakousi zvrácenou zábavu, ale asi to bylo celý myšleno jinak. Ke konci teda atmosféra trochu zhoustne a finále se šílenym Tomem Cruisem je docela silný, ale celej film na mě působil jako nechtěná komedie. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Překvapivě silný film a to nejen svým záběrem a jednou scénou, ale především příčinou, která vyvolala celé tyto události. I když jsem s řešením, které kluci zvolili nesouhlasil, jejich důvody na rozdíl od druhé strany, byly nezkažený materialismem a založený na uctě k tradici svých předků. Tom i Sean zde nemají hlavní role, ale jejich protikladné povahy jsou vlastně klíčové pro vývoj i katarzi celého příběhu. Ani jeden ve své roli rozhodně nepropad, naopak svoje postavy trefili přesně. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (8)

  • Na kastingu do úlohy kadetov sa zúčastnilo viac ako 2 000 mladých hercov. (beso74)
  • Román "Father Sky" od Devery Freemana bol ešte len vo forme rukopisu, keď práva na jeho sfilmovanie odkúpil producent Stanley R. Jaffe. (beso74)
  • Filmový debut Toma Cruise. (M.B)

Reklama

Reklama