Večerka

Taps

USA, 1981, 126 min

Překvapivě silný film a to nejen svým záběrem a jednou scénou, ale především příčinou, která vyvolala celé tyto události. I když jsem s řešením, které kluci zvolili nesouhlasil, jejich důvody na rozdíl od druhé strany, byly nezkažený materialismem a založený na uctě k tradici svých předků. Tom i Sean zde nemají hlavní role, ale jejich protikladné povahy jsou vlastně klíčové pro vývoj i katarzi celého příběhu. Ani jeden ve své roli rozhodně nepropad, naopak svoje postavy trefili přesně.(10.1.2017)

Docela zajímavý film. Při hodnocení je nutné vzít v potaz, že je to americký film o americké vojenské akademii natočený v USA. Je zkrátka americký každým coulem. Přesto krásně ukazuje, jak může být jednostranné vtloukání čehokoli do hlav dětí nebezpečné a co z toho může vzniknout. Film byl navíc odrazovým můstkem pro Cruise i Penna, už tady podali obstojné herecké výkony. Přes spousty výhrad k logice děje se do průměru vejde.(17.2.2014)

Kadeti vojenské akademie se vzbouří kvůli zrušení jejich školy a brání ji všemi možnými prostředky. A konec? Jak to asi dopadne, když se proti nim postaví armáda skutečných vojáku i s tanky? Zajímavý a smutný příběh, kterému vévodí T. Hutton a duo Tom Cruise a Sean Penn. Je zajímavé je pozorovat v jejich prvních velkých rolích. Hlavně zatvrzelý červený baret Tom Cruise se mi líbil. A jak na konci střílí z kulometu a říká: "To je paráda, vole!", to je fakt mazec. Sem tam si ale mohli odpustit všelijaké keci, které zbytečně zdlouhávají film. Hodnotím mezi 4* a 3*. Ale spíše ke 3*.(2.3.2010)

Zajímavý nápad - kadeti vyzbrojeni nejmodernějšími zbraněmi obsadí svoji školu, protože chtějí zabránit jejímu zrušení. Jenže film je nuda a místo vykreslení lidí se omezuje na vytvoření pár stereotypů vojáků a jediný co se tu děje jsou neustále přehlídky, nástupy, a kecy o cti, povinnosti blablabla... Hvězdičky dávám jen za dobré herce a celkem slušné finále, jinak je to nuda jak blázen.(1.3.2009)

Americký děti si hrajou na vojáky a trochu se to zvrtne. Jinak teda netušim, jak to na takový vojenský škole v USA probíhá, ale nad timhle bizárem, kde uhrovitý puberťáci maj vysoký hodnosti jako kapitán nebo dokonce major, jsem akorát nechápavě kroutil hlavou. To tam snad ty hodnosti museli získávat za noční poluce, jinak si to nedokážu vysvětlit. Nutno dodat, že jsem v tom našel jakousi zvrácenou zábavu, ale asi to bylo celý myšleno jinak. Ke konci teda atmosféra trochu zhoustne a finále se šílenym Tomem Cruisem je docela silný, ale celej film na mě působil jako nechtěná komedie.(2.2.2019)

• - Román "Father Sky" od Devery Freemana bol ešte len vo forme rukopisu, keď práva na jeho sfilmovanie odkúpil producent Stanley R. Jaffe. (beso74)

• - Filmový debut Seana Penna. (=woody=)

• - Filmový debut Toma Cruise. (M.B)