KaprKód

Trailer

Dokumentárna opera skúmajúca povahu pamäte, hudby a rozprávania prostredníctvom odtlačkov kontroverzného a progresívneho skladateľa Jana Kapra, ktorý bol ocenený Stalinom a neskôr v komunistickom Československu úplne zakázaný, no v zahraničí uvádzaný prestížnymi hudobnými telesami. Film Kaprkód prenáša Kaprov silný a ambivalentný životný príbeh do opernej hudobnej kompozície. Dej sa riadi dokumentárnym libretom, ktoré vychádza z Kaprovho osobného, nikdy predtým nezverejneného archívu plného jeho magnetických pások, listov, poznámok a vtipných skečov na 8 mm filmoch. Sedemnásť operných spevákov z medzinárodne uznávaného Českého filharmonického zboru Brno spieva scény z Kaprovho života vrátane úryvkov z policajných správ, Kaprových politických účtov či milostnej korešpondencie. Ich zbormajster Petr Fiala je posledným žijúcim Kaprovým žiakom. Kaprkód je hravou rekonštrukciou života po smrti, kde filmová pamäť a Kaprova hudba interagujú s príbehom, ktorý nadobúda mytologický rozmer. (Filmtopia)

Trailer

Dikaiarchos

Nepřetržitá tekutá přítomnost po sobě nezanechává žádný ekvivalent notového zápisu; zpětně ji nerozezníme, plně nezaslechneme, nedekódujeme (a dekódujeme vůbec bezprostřední přítomnost?; je tu proto?). V sarkofágu ze slov, symbolů, obrazů, v pozůstalosti někdejší fluidní přítomnost neleží. Přesto s pozůstalostí můžeme dál kreativně, vědomě, přítomně, se zřetelem k povaze Přítomnosti, hýbat, tak jako jí hýbe dokument, kterému, navzdory mrtvolným zvyklostem, kraluje dynamicky živoucí hrající hra. Jsem pro: hrát si, ne si zahrávat. Tak to možná chtěl i J. K. ()

Hamaradža

Deň pred Kaprom som na Jihlave videl Toyen, ktorá ma upútala presne opačným spôsobom. Zatiaľ čo tamto bol veľmi konvenčný a formálne neveľmi zaujímavý dokument o nesmierne zaujímavom a vrstevnatom umelcovi, KaprKód nekonvenčne, fascinujúco kreatívne a s tradične českým nadhľadom rozpráva o umelcovi ktorý mi zaujímavý neprišiel ani životom ani tvorbou. Ťažko povedať, ktorý z filmov ma bavil viac. ()

Vabr

Ohromné veledílo, které ani za tento komentář nebudu schopen dostatečně vynachválit! Ze sekce Česká radost se za mě jednalo o ten nejlepší dokument, který bohudík VYHRÁL, avšak u nás ve studentské porotě ne 🥲. Seděl jsem v kinosále před projekcí s vědomím, že půjde o další průměrný/nudný dokument (dokumentární opera), který mě akorát tak uspí a upadne tím u mě v zapomnění, ale naprostý opak se ukázal být pravdou! Nemohl jsem od snímku odtrhnout oči a hltal skladby a průběh života Jana Kapra s takovým zaujetím, až jsem se sám divil, jak je to možné. A takto až do samotného konce, kde jsem byl natuty vyflusnutý z toho všeho, protože některé pasáže (syn, rozvod) mě emocionálně opravdu dostaly. Vyhodnocení: Myslím si, že kdyby Jan Kapr zmrtvýchvstal a zhlédl dokument osobně, nemohl by být více poctěn! Bravo, Lucie Králová! ()

TORTERAjirka

Skutečně neobvyklé dílo svým formátem. Svým způsobem se nejedná o životopis ale spíše umělecké dílo. Velmi oceňuji kvalitu střihu a samozřejmě hudby. Místy velmi solidní humor, který vyvažoval smutné pasáže. Ke konci už možná už trošku natahované, ale i tak jde o mimořádné dílo, které stojí za to vidět. (MFDF Jihlava 2022) 9/10 ()

Slarque

Fascinující podívaná. Nečekejte tradiční životopisný portrét, ale svébytné dílo na motivy osudů skladatele Jana Kapra. Zapojuje Kaprovy filmové záznamy i záběry z inscenace opery o jeho životě (mluvící hlava je tu snad jen jedna). Označení dokumentární opera mi přijde trefné, takže hledejte sál s kvalitním zvukem. ()

Související novinky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

V pondělí 16. ledna v 11 hodin dopoledne proběhla tisková konference České filmové a televizní akademie (ČFTA), během které byly mimo jiné zveřejněny nominace pro jubilejní 30. ročník předávání cen… (více)