Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Karen (Susan Strasberg) je prijatá do nemocnice v San Franciscu kvôli divnému nádoru, ktorý jej vyrástol na krku. Dr.Hughes (Jon Cedar) je presvedčený, že nádor je vlastne živý organizmus. Celá vec sa stáva ešte záhadnejšia, Karen začne hovoriť v cudzom jazyku a jej správanie je prinajmenšom podozrivé. Keď nádor dosiahne veľké rozmery, na pomoc príde John Singing Rock (Michael Ansar), indiánsky šaman. Podľa neho sa v tele Karen prebúdza k životu 400-ročný indiánsky démon. (helljahve)

(více)

Recenze (14)

gumli 

všechny recenze uživatele

Film je založený na starej indiánskej legende.Žene menom Karen začína na krku rásť nejaký nádor.Ale doktori tvrdia že to nie je nádor,ale že vo vnútri je živý plod.Plodom ma byť starý indiánsky šamán,ktorý sa ma takto reinkarnovať cez túto ženu.Chce sa pomstiť belochom že vyhubili v minulosti jeho kmeň.Tak zavolajú tiež súčasného indiánskeho šamana aby im pomohol bojovať proti reinkarnovanému šamanovi,ktorý je už zrodený.Aj napriek mnohým chybám,zlým efektom,celkom dobrý film. ()

Rodriguez odpad!

všechny recenze uživatele

Tak tomuhle "veledílu" jsem nemohl dát jinak než odpad. Koukat více než hodinu na doktory, jak určují mladé ženě jestli je to nádor či nikoliv, mě přijde ujeté. Když už přijdou s tím, že to nádor není a má za ušima prastarého šamana, který se ke všemu sám porodí? A zbylých 15minut je tak přeplácaný efekty, až by i sám el diablo blil za nemocniční postelí! 0% ()

Reklama

Visáč 

všechny recenze uživatele

Starodávny indiánsky šaman vyrastajúci z nádoru na chrbtici Susan Strasberg a nepravdepodobný hrdina Tony Curtis ako fejkový vykladač tarotu v labutej piesni tragicky zosnulého brakmejkra Williama Girdlera. Nabušený orchester Lala Schifrina rezonujúci v priestore jak keby zrovna prepisovali históriu hororovým blockbusterom minimálne na úrovni Exorcistu. A pak to dychberúce finále, ktoré vypadá jak LSD trip schizofrenického trekkieho s utajeným členstvom vo fanklube Georgea Lucasa. Only in the seventies... ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Manitou není žádný indiánský šaman, ale dobrý duch Apačů a všech indiánů. To vědí všichni kdo četli a sledovali Vinetoua. To jen tak na okraj, protože ve filmu Manitou není démonem, tím je nějaký Misqamacus, ale kdo by koukal na film s takovým debilním názvem. Jinak je to po všech stránkách průměr až podprůměr. Absurdním námětem počínaje přes totální nudu po většinu filmu až po nesympatické hlavní postavy v čele s Tony Curtisem. Tohohle chlápka jsem měl za hollywoodskou klasu, ale zrovna dvakrát mě v tomto filmu nepřesvědčil. Celkově vzato je to nezáživná verze Exorcisty šmrcnutá indiánskou mystikou. Za zmínku tak stojí až závěr plný efektů a nadpřirozena, ze kterého jsou cítit nastupující osmdesátá léta. Jenže zrovna ty efekty, které to mohly zachránit se silně nepovedly. Takže dávám za 2. ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Jeden kritik o filmu údajně prohlásil: "Kdo neviděl nahou ženu bojující pomocí světelných paprsků s bublajícím démonem - ten nemůže z tohoto světa odejít opravdu šťastný." Opravdu výstižné. Literární předlohu jsem nečetl, ale řekl bych, že Girdlerův Manitou je skvělou ukázkou toho, jak úprava a změna filmové podoby může docela zabít daný příběh. Na druhou stranu je fakt, že ten šílený závěr je něčím, co utkví v paměti. Jinak je to takový klasický horrorový příběh ještě z dob, kdy filmům (i těm horrorovým) šlo hlavně o příběh a ne jen vizuální formu. Susan Strasberg je ve své roli výborná, snad proto, že mnoho prostoru nedostala, o to víc vystupují její skvělý řev a Misquamacova mluva. Tony Curtis mi v roli svérázného věštitele skoro vůbec neseděl, řekl bych že hlavně proto, že je to neuvěřitelné herecké poleno. Zato oba indiánští šamani (a Michael Ansar obzvláště) byli fajn. Není to nijak originální, v dnešní době by to celé určitě neuspělo, ale právě i to aroma konce sedmdesátých let, se zavánějícím odérem nastupoujících osmdesátých let, způsobuje, že i když jsem těsně po dokoukání filmu moc nadšený nebyl, nakonec se mi to přece jen postupem času nějak rozleželo a zase tak špatné to nebylo. Má to své světlé chvilky, má to své neuvěřitelné chvilky (ten závěr, ten závěr v němž Girdler s jediovskými paprsky tryskajícími z rukou Lucase snad i předběhl), má to své zajímavé chvilky. Dá se to. Musíte tomu trošku prominout, ale nakonec to svůj účel splní. 2,5* ()

Zajímavosti (3)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Grahama Mastersona. (Hans.)
  • Jedná se o poslední film režiséra Girdlera. Ten krátce před vydáním filmu zemřel při srážce vrtulníků na Filipínách, když hledal lokace pro svůj další film. (hladass)
  • Pozvánky na premiéru v Jižní Africe byly v roce 1978 vytišteny na pytlíky na zvracení. (hladass)

Reklama

Reklama