Reklama

Reklama

Ostrov svobody

(studentský film)
  • angličtina Island of Freedom
Trailer

Obsahy(1)

Krátký film o lásce a svobodě. Píše se rok 1981 v komunistickém Československu a mladý muž Jindřich (Jiří Mádl) se na palubě charterového letu na Kubu překvapivě setkává se svou láskou z dětství Evou (Judit Bárdos). Okamžitě navážou rozhovor a s každou odpovědí, s každým zábleskem či nechtěným dotykem staré pouto znovu ožívá. Netuší, že brzy budou stát před možná nejtěžším rozhodnutím svého života. (UTB Zlín)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Politicko-vztahová konverzačka, na které mě ve výsledku nejvíc zajímalo to, jestli se opravdu dalo takhle utéct. Tvůrci vsadili na správnou dvojku hlavních představitelů, ale na krátkém prostoru nelze odvyprávět všechen jejich životní příběh, který je vedl k daným rozhodnutím. Tady by to chtělo chtělo klidně klasický film, který by určil i události před touto událostí. Kdyby se tvůrci odhodlali k dotažení potenciálního absurdně převráceného konce, tak by to mohlo jít o level výše. ()

castor 

všechny recenze uživatele

„Kdo by jim utíkal na Kubu?“ Je větší odvaha zůstat nebo emigrovat? Nečekané setkání na palubě letadla. Jindra a Eva. Láska z dětství. Vzpomínají, jak bezstarostné bylo, co všechno prožili na táboře a že jim poslední roky moc radosti nepřinesly. Pouto, které nepřetrhly ani roky odloučení v komunistickém Československu. Nejde jen o sentiment, pořád to tam je. Pohled na prožívání každodennosti mají ovšem odlišný. V dobách, kdy nebyly sirky nebo máslo, ona „pomohla“ k zajištění jiné krizové suroviny: škrobu. A na prominentní dovolenou se těší. Naopak on si o „jiném světě“ už nechce jenom číst. Rozhodnutí se s každým překonaným kilometrem blíží... Dobově věrné, herecky fajn. ()

Reklama

Víteček 

všechny recenze uživatele

Vážně se potkají po nějakých 13, poté co se znali pouze z letního tábora a hned po povídání si při jednom letu je on ochoten hodit pro ni za hlavu celý svůj život? Poté co se ani neshodli ve svém náhledu? Chmpf.  Jedna hvězdička za kouření v letadle, jedna protože mě to donutilo přečíst si článek o útěcích přes Mirabel, jedna za to, že je to studentský film, takže bych měl být smířlivější. Ale jednu zároveň ubírám za to, že se to neodvážilo konec dotáhnout do absurdního nedorozumění. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

V půl hodině se tu rozjede nečekaně super svěží dialogovka mezi Judit a Jirkou. V tu chvíli jsem si okamžitě vzpomněl na Ethana a Julii v Před soumrakem, protože ty dialogy měly neuvěřitelnou šťávu. Pro logiku věci ale přišel i příběhový zlom, který načal témata z dob odporné komunistické éry. Hodně zajímavé, nápadité a s dobrou pointou. Kdyby na mě vztah Judit a Jirky nepůsobil hodně zkratkovitě, což se bohužel jinak ani u kraťasu nedá, bylo by to na pět hvězd. Tohle bych si dokázal představit klidně i jako celovečerák. Po technické stránce výborné. ()

Lyžař 

všechny recenze uživatele

Nechapu, jakym zpusobem muze vzniknout takhle dobry film na univerzite, zatimco nasi standardni tvurci sypou jednu sr*cku za druhou. Mile rad jsem videl J. Madla v tomhle dramatu. Na co tahnout tema na celovecerak? Takhle to dokonale staci! Tvurci nechavaji cloveka zapojit mozek, preskakovala mi v hlave rada myslenek. Variant. Ale musim rict, ze drama by to opravdu bylo daleko vetsi, hlubsi, kdyby konec byl o chlup ustrizeny..nicmene neva! Jen tak dal! ()

Galerie (74)

Zajímavosti (6)

  • Ostrov svobody získal koprodukční podporu České televize, NF FILMTALENT Zlín, IS Produkce, Analog Vision, zeroin s.r.o. a podporu dalších významných partnerů jako statutárního města Zlín, BUMERANG FILM s.r.o., Histogram a Kouzelná. (Bebacek)
  • Celý film se kompletně natáčel v letadle Tupolev 154M – „Naganském expresu", na jehož palubě slavili čeští hokejisté olympijské zlato při návratu ze zimních olympijských her v japonském Naganu v únoru 1998. Naganský expres je součástí muzejní expozice na letišti v Kunovicích. (Bebacek)
  • Studentky a studenti z FMK UTB ve Zlíně pracovali na snímku čtyři roky. Fáze výroby byla vzhledem k pandemické situaci v roce 2020 dvakrát přesunuta. (Bebacek)

Související novinky

Co si nenechat ujít na festivalu Pragueshorts?

Co si nenechat ujít na festivalu Pragueshorts?

27.02.2024

Ve středu 28. 2. vypukne 18. ročník Mezinárodního festivalu krátkých filmů Pragueshorts Film Festival, organizovaného každoročně pod hlavičkou MFF Karlovy Vary. Na ty nejlepší krátké filmy z Česka i… (více)

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

28.02.2023

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se letos uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech, od 5. do 18. března pak online na KVIFF.TV. Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary… (více)

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (více)

Reklama

Reklama