Ostrov svobody

(studentský film)
  • angličtina Island of Freedom
Trailer

Krátký film o lásce a svobodě. Píše se rok 1981 v komunistickém Československu a mladý muž Jindřich (Jiří Mádl) se na palubě charterového letu na Kubu překvapivě setkává se svou láskou z dětství Evou (Judit Bárdos). Okamžitě navážou rozhovor a s každou odpovědí, s každým zábleskem či nechtěným dotykem staré pouto znovu ožívá. Netuší, že brzy budou stát před možná nejtěžším rozhodnutím svého života. (UTB Zlín)

Trailer

dr.horrible

Vychcené až hanba. K študentskému filmu by mal byť človek zhovievavejší, lenže keď máte rozpočet na obsadenie komparzu do celého lietadla a Mádla s Bardoš do hlavných rolí, tak asi nejde o klasický študentský film, že. Autor sa nám pokúša ukázať krehký vzťah dvojice postáv, ktoré sa stretnú a v nasledujúcej scéne už majú dokonalé spojenie. Do toho bez prestávky hrá lacná, barová hudba, pričom sa réžii nedarí vykúzliť potrebnú atmosféru ani pri scéne noci v lietadle. Po pätnástich minútach (sic!) prichádza dojemná, rozlúčková scéna, Bardoš navyše celý čas hrozne prehráva, a v závere má film problém dokonca s logikou. Umelé emócie, umelá dráma. Česko má ďalšieho režiséra horkosladkých filmečkov o socializme. Jupí! ()

Víteček

Vážně se potkají po nějakých 13, poté co se znali pouze z letního tábora a hned po povídání si při jednom letu je on ochoten hodit pro ni za hlavu celý svůj život? Poté co se ani neshodli ve svém náhledu? Chmpf.  Jedna hvězdička za kouření v letadle, jedna protože mě to donutilo přečíst si článek o útěcích přes Mirabel, jedna za to, že je to studentský film, takže bych měl být smířlivější. Ale jednu zároveň ubírám za to, že se to neodvážilo konec dotáhnout do absurdního nedorozumění. ()

Lyžař

Nechapu, jakym zpusobem muze vzniknout takhle dobry film na univerzite, zatimco nasi standardni tvurci sypou jednu sr*cku za druhou. Mile rad jsem videl J. Madla v tomhle dramatu. Na co tahnout tema na celovecerak? Takhle to dokonale staci! Tvurci nechavaji cloveka zapojit mozek, preskakovala mi v hlave rada myslenek. Variant. Ale musim rict, ze drama by to opravdu bylo daleko vetsi, hlubsi, kdyby konec byl o chlup ustrizeny..nicmene neva! Jen tak dal! ()

castor

„Kdo by jim utíkal na Kubu?“ Je větší odvaha zůstat nebo emigrovat? Nečekané setkání na palubě letadla. Jindra a Eva. Láska z dětství. Vzpomínají, jak bezstarostné bylo, co všechno prožili na táboře a že jim poslední roky moc radosti nepřinesly. Pouto, které nepřetrhly ani roky odloučení v komunistickém Československu. Nejde jen o sentiment, pořád to tam je. Pohled na prožívání každodennosti mají ovšem odlišný. V dobách, kdy nebyly sirky nebo máslo, ona „pomohla“ k zajištění jiné krizové suroviny: škrobu. A na prominentní dovolenou se těší. Naopak on si o „jiném světě“ už nechce jenom číst. Rozhodnutí se s každým překonaným kilometrem blíží... Dobově věrné, herecky fajn. ()

Nellaron

Táto konverzačka začína parádne. Dobové prvky komunizmu vždy vyvolajú príjemnú nostalgiu, fajčenie v lietadle mi úplne vyčarilo úsmev na tvári. Potom začína pomerne nezáživný dialóg medzi Evou a Jindřichom, pričom za cca 6 hodín v lietadle stihnú naplánovať zmenu svojich životov, zaľúbiť sa, no fakt chýbala už len pichačka na záchode a zásnubný prsteň. Keby tomu dali dlhšiu stopáž, mohlo to byť lepšie. ()

• Studentky a studenti z FMK UTB ve Zlíně pracovali na snímku čtyři roky. Fáze výroby byla vzhledem k pandemické situaci v roce 2020 dvakrát přesunuta. (Bebacek)
  • Ostrov svobody je absolventský a doktorský audiovizuální projekt, jenž vznikl na ateliéru Audiovizuální tvorby při Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně v režii Petra Januschky, který je zároveň autorem scénáře, a pod vedením výkonného producenta Františka eF. Horváta. (Bebacek)
  • Ostrov svobody získal koprodukční podporu České televize, NF FILMTALENT Zlín, IS Produkce, Analog Vision, zeroin s.r.o. a podporu dalších významných partnerů jako statutárního města Zlín, BUMERANG FILM s.r.o., Histogram a Kouzelná. (Bebacek)

Související novinky

Co si nenechat ujít na festivalu Pragueshorts?

Co si nenechat ujít na festivalu Pragueshorts?

27.02.2024

Ve středu 28. 2. vypukne 18. ročník Mezinárodního festivalu krátkých filmů Pragueshorts Film Festival, organizovaného každoročně pod hlavičkou MFF Karlovy Vary. Na ty nejlepší krátké filmy z Česka i… (více)

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

28.02.2023

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se letos uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech, od 5. do 18. března pak online na KVIFF.TV. Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary… (více)

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (více)