poster

Soumrak

 • Japonsko

  Tasogare Seibei

 • Japonsko

  たそがれ清兵衛

 • anglický

  The Twilight Samurai

 • Slovensko

  Súmrak

Historický / Drama / Romantický

Japonsko, 2002, 129 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jhershaw
  ****

  Za největší chybu filmu považuji trailer. Díky němu jsem očekával film plný akce, soubojů samurajů, citů, romantiky... Asi něco jako Tygr a drak. To ovšem Twilight samurai vůbec není - je to film mírný, poklidný... Iguchi Seibei je chudý samuraj. Umřela mu žena a on se musí starat o dvě dcery a senilní matku. Nosí roztrhané oblečení, v práci se mu smějí. Je ovšem hodný člověk, a proto za ním začne docházet sestra jeho známého.... Není to film o samurajích, tak jak jsem si ho představoval, ale přesto se mi líbil. Tím, že ukazuje samuraje v době jejich úpadku (tj. před Bakumatsu a dobou Meiji). Ne všichni samurajové jsou bohatí (např. právě Seibei), a ne všichni jsou "morálně čistí" (potomek jednoho bohatého samuraje) - časem samurajové "degenerovali", zneužívali své síly, atd.(23.2.2004)

 • sniper18
  ****

  Je to veľmi dobrý historický film. Má výborný príbeh o samurajovi z nižšej triedy, ktorý kvôli chorobe prišiel o ženu a tak na svoje dve dcéry a matku zostal sám, no aj tak si nesťažuje, aj keď pracuje od rána do večera a kvôli nízkemu platu a dlhu žije v neustálej biede, ale aspoň mu začne pomáhať jeho celoživotná láska, ktorá od svojho muža odišla. A navyše je práve zlé obdobie plné zmien a preto je samuraj niekedy povinný použiť aj svoj meč. So spracovaním som veľmi spokojný, takto si predstavujem skutočný samurajský film, teda žiadny historický veľkofilm s množstvom akcie, ale uveriteľný príbeh pravého samuraja s jeho problémami, ktoré ho aj tak vôbec nezmenili a stále si zachováva svoju tvár. Už od začiatku si ma získal hlavný hrdina, ktorý je tu podaný skutočne perfektne a celé dve tretiny filmu sa venujú prakticky len jeho životu s rodinou, známymi a priateľmi, takže nič veľké, ale mne to sadlo výborne, tu nie je vôbec nič navyše, bavilo ma úplne všetko. A v poslednej tretine má už väčší priestor aj tá akčnejšia stránka samurajského života, ale aj to sa nesie čisto v uveriteľnom duchu a bavilo ma to rovnako, ako aj celá čas predtým. A na pozadí sa ešte odohrávajú aj veľké politicko-vojenské zmeny, ktoré to ešte trochu ozvláštnia, ale nie je to nič výrazné, priestor to dostane prakticky len v pár rozhovoroch a takto mi to sadlo najlepšie. Takže aj keď tu o nič veľké nejde, nie je to ani najmenší problém, pozerá sa na to výborne od prvej do poslednej minúty a kľudne by som ocenil, keby to trvalo aj o hodinu dlhšie. Akcie tu moc nie je, ale je vydarená. Celé to stojí na príbehu a postavách, takže akcia ani nie je potrebná, ale len predsa sa tu nájdu dva samurajské súboje a oba sa mi páčia. Herecké obsadenie je výborné, Hiroyuki Sanada v hlavnej úlohe, ktorý mi sadol po všetkých stránkach a viacero veľmi dobrých vedľajších postáv, obzvlášť jeho celoživotná láska, ale aj všetky ostatné dôležitejšie postavy. Réžia a technická stránka sa mi páčia, úplne ideálne vo všetkých ohľadoch. Síce na plné hodnotenie to nie je, to som dal iba pár historickým filmom a tie fungovali aj po emocionálnej stránke, ale to nič nemení na tom, že Twilight samuraj je skutočne vydarený film, vo svojej kategórii patrí medzi to najlepšie a bavil ma aj po opakovanom pozretí. 80%(18.3.2013)

 • Aky
  *****

  Nádherně japonsky vkusné romantické drama nepostrádající napětí ani emoce. Ve všech rovinách (klasicky samurajské, lásky i lásky k dětem) uměřené, nepřepjaté, uvěřitelné. Díky tomu, že si člověk celou dobu uvědomuje, že nejde o americký film, a tak to nakonec nemusí dopadnout dobře, zůstává všechno do poslední chvilky otevřené; a nakonec se dočká stejně nečekaného rozuzlení.(15.11.2009)

 • H34D
  ****

  Soumrak zčásti dělá pro bájné samuraje to, co Nesmiřitelní pro pistolníky divokého západu - ukazuje, že samuraje nedělá samurajem meč v srdci a krev na rukávech, ale především odpovědnost, úcta, morálka a láska k moudrosti a rodinným hodnotám. Seibei, ač bývalým instruktorem v šermířské škole, by raději byl rolníkem a celé dny dřel na poli pro svou rodinu, než aby předváděl svůj talent, jenž mu byl nepochybně dán... Soumrak je film táhlý, skromný jako jeho hlavní postava, poučný (skoro) jako Akira Kurosawa a navzdory své civilnosti a bídě také vznešený. Škoda, že k tomu nebyl i více výraznější a/nebo záživnější... 7/10(23.1.2010)

 • Flipnic
  *****

  Neuvěřitelně nádherný příběh samuraje, který se potýká s mnoha problémy, snaží se být zodpovědným otcem, nemá manželku, protože mu zemřela a občas je okolí pro posměch. Celý svůj tvrdý úděl snáší bez výčitek či sebelítosti, štěstí nachází ve svých dvou dcerách. Z počátku filmu o něm nikdo v okolí netuší, jak výborný šermíř je. Když se dostane do nevyhnutelné konfrontace, seřeže protivníka dřevěným mečem ... Od té chvíle je na něj pohlíženo již jinak, ovšem jen z toho pohledu, jak jeho schopností využít ... V ničem ve svém životě necítí nepřekonatelný problém, jeho prioritou je jeho rodina. Jedinné, čeho se nejvíce bojí je paradoxně smrt eventuálního protivníka v boji. V poslední části filmu je však donucen již s pravým mečem zasáhnout v zabarikádovaném spuchlém domě nepřemožitelného šermíře. V té chvíli vidíme jeho neuvěřitelný vnitřní boj a vzdor vůči tomu, co se může a má stát. Co je pro něj horší? Bude jeho rodina bez otce? Nebo musí prolít cizí krev, vzít někomu život, někomu, koho ani neznal? Absolutně DOKONALÉ drama, které do 3/4 stopáže stojí na neuvěřitelném hereckém výkonu bývalého akčního béčkaře Henryho Sanady, ve finále se pak nádherný film změní až v horrorové drama, kdy se ve stuchlém domě setkává jako by s vlastním svědomím, bolestí, temnotou a vnitřní samotou, která je zhmotněna vyšinutým popíjejícím samurajem, který si chce povídat ... V tu chvíli se dá atmosféra vyloženě krájet, divák ani nedutá a s bázní sleduje, co se může každou vteřinu stát a jak film dopadne. Musím uznat, že od chvíle kdy je donucen k souboji jsem měl oči plné slz. Ve finále filmu jsem brečel jako malé dítě ... Úžasně zpracovaný film se pomalým tempem nese a postupně graduje. Henry Sanada dokazuje jak svoji stále neuvěřitelnou fyzickou průpravu (ale o souboje ve filmu vůbec nejde), tak zejména umění herectví. Zřejmě nejlepší seriozní japonský film, jaký jsem zatím viděl ...(13.2.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace