Vesper Chronicles

Ekosystém země se v blíže neurčené budoucnosti zhroutil. Třináctiletá houževnatá Vesper, která žije se svým paralyzovaným otcem, se snaží obstarávat obživu, jak to jde, a zároveň ve své laboratoři experimentuje s biologickými materiály. Když jednoho dne najde v lese záhadnou ženu, doufá, že ji zavede do Citadely, místa, odkud mocní rozhodují o osudu zbytku světa. Kristina Buožytė a Bruno Samper umně využívají kulis lesnaté litevské krajiny, do níž zasadili děj této dystopické sci-fi, a díky kombinaci silných hereckých výkonů, jedinečného výtvarného konceptu a nápadité hudební složky přináší divákům vskutku komplexní audiovizuální zážitek. (MFF Karlovy Vary)

Heywood

Oživlé květinky připomínaly Avatara a  postapokalyptické sci -fi mají vždy podobné scénáře, zde tomu bylo stejně, navíc s hrozně vyčerpávajícím soundtrackem. V každém filmu si musí divák chvilku odpočinout, a to zde chybělo. Přesto řada prvků výborná a vždy platí, že ten kdo má moc, ji vždy nakonec zneužije, když je nekontrolovatelná. Naštěstí v závěru je poselství, že čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. Vtípek s vraždícími rostlinkami byl povedený, závěr vyzněl smutně i nadějně zároveň.  Za vidění to stojí, ale jednou. S žádnou postavou se divák neztotožní a fandit se dá leda tak blížícímu se konci. 50% ()

Easykill

Velice zvláštní kousek, ale postapokalyptický svět, který vytvořili je celkem fascinující. A i když je stopáž trošičku delší tak se na to dobře dívá. Za mě solidní postapo sci-fi drama a na nějakou tu krev dojde taky. ()

rakosabasta

Postapokalypsa, která se tak trochu tváří jako jeden z dílů původní trilogie Hvězdných valek, jenže jen tak podivně klouže po povrchu. Asi mi chybělo nějaké “jasnější” vystavení světa, nebo filosofie. Jestli je konec “pointa”, tak nějak prošuměla mimo mě. Herecky ale moc pěkné a na “obrázky” se také nekouká špatně. Jen si to hraje trochu na americkou velkoprodukční sci-fi/fantasy… ()

nikhaj

zhybridnele ludsko, ktore oslaby semena iba na 1 urodu a banda vyvolenych si nechava vsetko presaba..alebo ani oni nie? Obsah skor nechava predstavam poletovat. Jedno je iste su pani a su poddany. Vsetko sa zmutovalo a to nebola mienka ani o radioaktivite co je vcelku originalne. Citadelisty mi prislo ze su smrtky ktore mozno dosiahli nesmrtelnost. Ziadna zabava im stoho vsak neplynie. A tie konstrukcie v tvare oktopusov nasavajucich/vysavajucich zem z plagatu nebol absolutne vysvetleny akoby mimochodom aj taketo tu je vsak domyslite si..tie deti tomu aspon vnasaju nadej inak celkom neútešný film ()

Jenda1cz

V první půlce se v podstatě nic nestane a to je na tom filmu naprosto skvělý. Inteligentně napsané duo dcera-otec vás, společně s atmosférou světa, velmi rychle vtáhne. Dění se odehrává v menším prostředí s pár lokacemi, ale stačí to. Nemáte pocit, že by tvůrcům nestačili peníze na natočení dalších lokací. Proto škoda druhé půlky, kde to evidentně potřebovali rychle dotáhnout a celé to uspěchali a kvůli tomu se nevyhnuli různým klišé. Kdyby se i druhá půlka filmu ubírala fajnšmekrovským sci-fi bez Hollywoodských zvratů, v určité komunitě lidí by film zaznamenal jistě srdečné nadšení. ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ()

Sopholojong

Vizualne (nie obsahovo) atraktivny "litovsky" pilot k neexistujucemu serialu za francuzske prachy s "ksichtovo" pestrym obsadenim. Ten typ akoby polovicateho filmu, kde su velmi vlazne nastrelene motivacie, dovody, sposoby atd. Co su to "citadely" (ako vyzeraju zvnutra, kto ich riadi, preco su oddelene od ostatnych?), vztah Marsan vs. jeho vojnou zmrzaceny brat (dovod ich vztahoveho chladu, preco je taky bastard na jeho dceru?), prekreslenie "jugs" (ako sa nim blondina stala, aka je jej uloha?) a nehovoriac o nejakom zoznamovacom (aspon kratkom) flashbacku, ktory by osvetlil priebeh, ci zaciatok apokalypsy. "Zivouci kvetinky" su sice pekne vyanimovane, mala "biolozka" hra odusevnene, Marsan je poriadne "selfish" hovado (ostatne ako skoro v kazdom filme), "lebkoun" v skafandri zimomriavkovy a schovavacka v cervenych krikoch (s tymi strielajucimi svetluskami) intenzivna, ale inak nic. Premarneny potencial, ktory mal na velke veci. 5/10 ()

falky

Co je tu rozhodně dechberoucí, je výtvarná stránka filmu a celkový koncept, na kterém svět Vesper funguje. Post-apokalyptická krajina je téměř neúrodná, nežije v ní žádná zvěř, zato je plná zmutovaných rostlin, hub a plísní, které plní nejrůznější role. Některé jsou smrtelně nebezpečné, jiné fungují jako zdravotnické pomůcky. Tamtou plísní se zas pohání generátory, tahle houba funguje jako elektrický obvod nebo počítač... zkrátka celý svět budoucnosti nestojí na kabelech a čipech, ale na biomechanických součástkách. A do toho je tu mladá Vesper, která se ze všech sil snaží přežít a udržet na živu svého na lůžko upoutaného otce, jehož mozek je prakticky vyvedený z těla a propojený s dronem, který Vesper doprovází. Jenže zatímco výtvarná stránka je prakticky dokonalá, příběh je jen další variací na obvyklá hollywoodská klišé. Navíc film nenabízí odpovědi na důležité otázky, kterých se ve filmu dotýká a spíš než jako ucelené dílo tak působí jako pilotní díl seriálu nebo počátek větší ságy. Na druhou stranu - pokud právě to je ambice tvůrců, budu první, kdo do kina na pokračování vyrazí. Jako samostatnému snímku ale Vesper chybí spousta stopáže. ()

Pompeius

Film mne zaujal především proto, že je původem z mé milované Litvy. A rozhodně nejsem zklamán. Je to originální příběh se zvláštní atmosférou podtrženou nepochybným vypravěčským talentem režisérského dua. Je však takový nedopovězený a spoustu věcí odbývá jen v náznacích, což je škoda.  Poněkud odfláknuté jsou ty genetické modifikace, obzvláště ta kontaminující špína, ve které holčička své experimenty provádí. ()

MathLover

KVIFF 2022 Pusobive to bylo, vizual dobry, vztah dcery k otci dojemny, nadeje jako hlavni tema ok. Ale v ramci zanru to tedy neni zadny zazrak...vlastne me to moc nezaujalo a scenar ma podle me mouchy (neni mi jasne, jak (nebo proc) v tom vykreslenem svete nektere veci funguji...) ()

Filmacaj

Vizuálně velmi pěkný film. Sci-fi, který není založený na technice ale na rostlinách je dost netradiční a skvělý nápad. Občas to působí dost depresivně, ale zároveň napínavě. Herecký výkony skvělý. Závěr taky. Je to ale trochu roztáhlý. Je to na něco na způsob postapo filmu Cesta. ()

Hexx

A tak já nevím, podle hodnocení a popisku jsem čekal něco... víc? Na jednu stranu solidně zajímavé nápady včetně parádního vizuálu, na druhé straně to dějově lehce až středně drhlo. Příliš se to zbytečně zacyklilo na jednom místě bych řekl, přičemž to mělo velký potenciál expandovat až do samotné Citadely. ()

hypnos11

Pomalu plynoucí film s minimem akce odehrávající se v zajímavém světě, který se zřejmě inspiroval Garlandovým Annihilation, ale zároveň zůstává svůj a dá se říci, že je nezaměnitelný s čímkoliv jiným. Zajímavý, originální námět, tajemno, solidní herecké výkony představitelky hlavní postavy Raffielly Chapman a Eddieho Marsana, kvalitní hudební podkres, který je většinu filmu nevtíravý, aby to na konci rozbalil, spousta zajímavých nápadů, a také to skvěle vypadá (už se mi zajídá dokola používat slovo vizuál). Zkrátka, je toho dost na to, aby si film užil kdokoliv, komu nevadí, že akce nestřídá akci. Když jsem sledoval závěrečné titulky, abych vstřebal, co jsem viděl, málem mi vypadly oči z důlků: film je evorpské - především litevské, soude dle jmen v titulcích - produkce. ()

goauld

Takový trošku Avatar ;-) akorát s tím rozdílem, že zde hlavní protagonisté byli 2-3x menší a les tolik nesvětélkoval. Jinaxme tu mohli vidět zajímavý kytičky a broučky, sem tam nějaká "podivná" technologie (částečně na buněčné bázi) no a pak holčina co se zajímá o genetiku nějakých semínek. Film celkem na sobotní podvečer fajn a je vidět, že se jedná o evropskou produkci, nebot je naštěstí odproštěna od tzv. multikulti obohacení a rozmanitosti ras (představte si, že tam nebyl ani jeden ČERNOCH !!!! :-D ) . Z tohoto důvodu dávám jednu * navíc ;-) Co se týče hudebního podkresu - nemá chybu. Co se týče toho "ležáka" - toho mohl klidně hrát i madar :-) ()

lineker

Je z toho hodně cítit evropská produkce a vlastně se nedokáži rozhodnout jestli to ve finále bylo dobře, nebo špatně. Vše je jakoby dušené pod pokličkou nezavislosti a antimainstreamu. Filmu se proto nedá upřít originalita, výborně zvládnutá dekadentní atmosféra postapokalyptického světa a i filmové řemeslo je dobře zvládnuté. Chybí drajv a trošku toho akčního koření abych byl spokojen ještě více. ()

LEFTFLANK

Hodnotenie nedám lebo som nedopozeral. Bohužiaľ. Scénu s knižkou o zvieratách som nerozdýchal. Zavýjať jak vlk sme mali už v Gravitácii. Ale pri mačke som si spomenul na super scénku https://www.youtube.com/watch?v=PZ66wHRhe2U kde sa Londo Mollari z Babylonu 5 snaží spomenúť na jedno pozemské zvieratko. Nuž, v skratke o tom čo som aspoň za tých pár minút predtým dostal: prvých 15 minúť má skutočne atmosféru, taký dobrý survival apocalypse, no do chvíle kým sa na scéne neobjaví Eddie Marsan. Vtedy sa to prehupne do nejakej young adult blbiny ako z Holywoodu napr. Hunger Games s priblbými pravidlami a špecifikami tohto vytvoreného fikčného sveta, a v tom momente zo survivalu prestáva byť survival a začína šou "dostaň sa vysnívanú High school(najlepšie musical alebo dance)" A po ňom to dorazí predstaviteľka Citadely s jej mňaukaním. To že to má dobré nápady ešte neznamená že je to výborné. V poslednej dobe je podobných kotrmelcov vo filmovom priemysle ažaž. Chýbala mi tam kontinuita nejakej surovej skutočnej reálnosti, niečo ako MadMax: FR ()

Dalajlada

Výborně temná dystopická podívaná, která má tak depresivní atmosféru, že si chce člověk po jejím shlédnutí jít hodit. Beznadějnost naděje je asi to nejlepší přirovnání, které jsem schopen vymyslet, abych popsal pocit z tohoto filmu. ()