Ve stínu upíra

• Velká Británie Shadow of the Vampire (více)

V roce 1921 natáčí F.W.Murnau (JOHN MALKOVICH) první filmovou verzi románu Dracula, ale protože nedostává povolení ke zfilmování od vdovy po Bramu Stokerovi, autorovi díla. Pozmění jména postav, dějiště příběhu a natáčí snímek pod názvem UPÍR NOSFERATU. Do titulní role obsadí herce Maxe Schrecka (WILLEM DAFOE), jehož chování se zdá ostatním členům štábu velice prapodivné. Murnau Schrecka hájí tím, že údajně používá hereckých postupů metodika Stanislawského, které jsou založeny na intenzivním se vcítění do role. Záhy však všichni zjišťují, co se skrývá za hrůzným Schreckovým herectvím. (oficiální text distributora)

zahadum

Film ktorý má sotva 80 a z toho presne 6 minút sú úvodné titulky už na začiatku varuje....potom príde totálna nuda...Dafoe ako paródia na nejakého upíra...zmätené a smiešne udalosti...nudný a zbytočný film v ktorom o nič nejde a výhoda,že táto kravina má sotva 80 minút.... hviezdičku za to,že to netrvalo dlho. ()

peetrejr

Zaujímavý film o jedných z mála mýtov o Nosferatu. Úžasné herecké výkony režiséra (John Malkovich) či  Nosferatu (Willem Dafoe). Z počiatku som bol zdesený ako údajne vyzeral Oravský hrad v 1921. Teraz vyzerá o dosť lepšie, o dosť. Husté spracovanie toho, že Max Schreck nebol Max Schreck ale reálny upír. Tento koncept je úžasný. Asi najúžasnejšia časť filmu bol koniec. Tam sa herci predvádzali v plnom prúde. Bol to kontrast úžasného umenia a realistického spracovania tvorcov. Vyzeralo že si  to John dosť užíval a hral to bravúrne. O Willemovi by som povedal že zahrá upíra excelentne a on aj zahral. Veľmi sa podobal originálu. Pre mňa je tento film pekným zážitkom aj keď strašidelnosť je rovnaká ako originál. ()

Punkey

Německo 1921 a štáb, který zde natáčí interiéry pro film a pak se přesouvá točit exteriéry do Československa. Protagonisté hovořící s německým akcentem skvěle navozují tuto dobu filmových pionýrů. Výprava, kamera, režie, střih, všechno skvěle navozuje atmosféru dobových filmů, často i paroduje. Perfektní výkony egoistického režiséra v podání Johna Malkoviche a "Nosferatu" jako Willem Dafoe. Nezaostává ani jako vždy výborný Udo Kier v roli producenta a Cary Elwes jako kameraman - frajírek. Na plný počet to bohužel není, ale jako výlet do začátku 20. století velmi dobré. Update: po shlédnutí Upír z Nosferatu, zvyšuji na plný počet. ()

Andronikos

Iste, je to zaujímavý zážitok, pozerať na imitáciu scén, ktoré poznáme vo vydaní z r. 1922, a na imitáciu namaskovaného Maxa Schrecka blahej pamäti v podaní W. Dafoeho. A je to tiež vzrušujúci námet: herec, hrajúci upíra, je naozaj upírom. Tých chybičiek v realizácii je tu však hneď niekoľko. Nepáčila sa mi ani postava Murnaua, ani postava upíra. Jednak výzorovo, ale to nie je to najdôležitejšie. Obe individuá tu majú nejaký temný cieľ, prvé natočiť strhujúci film/dokument aj za cenu najvyššiu, druhé ukojiť svoj hlad či smäd či baženie na istej pani herečke. Odhliadnúc od toho sú však akýsi zmätení a nemajú o sebe či o živote jasno, čo je najmä v prípade upíra katastrofa. Namiesto démona z r. 1922 tu sledujeme chlapíka, ktorý sa síce dokáže ovládať, ale predsa len napadne tu a tam (v úkryte či verejne) nejakého člena filmárskeho štábu alebo zožerie netopiera, ktorý ďalej prečítal Stokerovho Draculu, ale často sa správa ako malé dieťa či slabomyseľný, ktorý sa napokon vyhráža zabíjaním, ale vyzerá pomerne neškodne (v samotnom deji sú pri prvom stretnutí s upírom niektorí filmári šokovaní jeho tvárou, ale neskôr im už len lezie na nervy). Naozaj nerozumiem, ako si niekto mohol predstavovať, že touto chaotickou karikatúrou upíra zabezpečí snímke nejakú hororovú atmosféru, démonickosť či aspoň nejakú pochmúrnosť. Cítim sa podvedený, pán Merhige a spol.! - Ešte podotýkam - hoci je to asi zbytočné vychytávanie detailov -, že kým zo scény natáčania nosferatuovho nájazdu na palec pána advokáta je tu urobený priam zlatý kliniec programu, scéna z Nosferatu - symfónia hrôzy, kde netvor príchádza k hosťovi-obeti, ktorá by musela v rámci pravidiel filmu V tieni upíra aj menej chápavým členom filmového štábu ozrejmiť, že so Schreckom nie je čosi v poriadku, pretože sa do daného krku pustil s nehraným, tj. veľmi krvavým nadšením, je tu samozrejme úplne ignorovaná. Ako to tu bolo s loďou a jej posádkou, som bohužiaľ nepochopil. ()

IvcaG

Zahrát si na natáčení Nosferatu na to, že "legenda" je pravdivá a Max Shreck je opravdový upír a možná i Dracula geniální. ()

stansrac

mám hodně rád Stokerova Drákulu a i Murnauova Orloka, což byl mimo jiné důvod proč mě zajímal i upírův stín. bohužel se spíš než ocokoliv jiného jedná o krádež díla těchto pánů. kromě toho využitý druh fikce a samoúčelné mystifikace mi nikdy nepřišel nějak zvláště zajímavý. nadruhou stranu se rozhodně nedá popřít kvalitní forma zpracování a masky, výprava, jak Dafoe tak Malkovich vysoce čnící nad chabým obsahem čpějícím odvarem klasiky zachránili mých 88minut ()

Shredo

Mám rád Dafoeho, to čo predviedol je naprosto úchvatné, ťahal celý film, výborný "režisér" Malkovich takisto nezaostáva, vierohodný snímok kde nejde ani tak o dej ale o herecké umenie, ja som bol spokojný ()

Raziel_cz

Experimentální horor o tom, jak by dopadlo natáčení Upíra Nosferatu, kdyby Murnau obsadil skutečného upíra, který se vydává za herce, co hraje upíra. A přitom systematicky vysává štáb. Shadow of the Vampire potěší především znalce zmíněného snímku z roku 22 a do vyšší ligy ho táhnou herci. Především tedy John Malkovich, Willem Dafoe a Eddie Izzard. Umí být znepokojivý i vtipný a po celou délku je zatraceně atmosférický. Závěr sice přijde ráz naráz, ale děj k němu nevyhnutelně směřuje. Za mě dobrý. ()

Leoric

Podivný a rozvláčný film, o kterém ani nevím, co si mám myslet, protože moc nechápu jeho vznik a to, co se snažil sdělit. Pustit si Murnaův opus a na toto dílo raději zapomenout.. ()

helraiser

Naprostá povinnost pro všechny fandy hororu a především pro ty pro které je Nosferatu ten nejlepší a nejděsivější upíří film. Exkurze která nás zavede přímo do natáčení nejslavnějšího upířího filmu, kde hlavní roli hraje skutečný upír kterého neskutečně ztvárnil Willem Dafoe. Opravdová nádhera, horror a dokumentární film v jednom. Výborná atmosféra a herecké výkony doplněné originálním způsobem vyprávění jsou zárukou skvělé podivané pro každého fandu žánru. ()

Solly

Hlavně díky dvoum hlavním představitelům jde o strhující podívanou. Navíc je film okořeněn vtipným hisorickým kontextem. ()

bull!nka

Povedené propojení mezi mým oblíbeným Nosferatem a jeho "realným" natáčením... skvělá hrůzostrašná atmosféra krvavě kape díky hereckým výkonům ()

Joski

Melancholické sklamanie nad zaujímavým námetom a jeho nedostatočným spracovaním. Škoda...ani sa mi nechce rozpisovať, čo všetko by sa dalo do tohto filmu vložiť a vylepšiť. Bohužial nie je to ani biografická, ani historická, ani filmová rekonštrukcia... Skôr to pôsobí ako nevydarená paródia:-( Pardón za výraz, ale režisér to riadne posral!!! Za čo uberám ešte jednu hviezdu! Ledva 45% ()