Ve stínu upíra

Shadow of the Vampire

V tieni upíra

Drama / Horor

Velká Británie / USA / Lucembursko, 2000, 88 min

Jemná paródia, ktorá si vo veľmi šťastne zvolenej polohe ctí filmový hororový žáner v jeho najklasickejšom období. Čo je zvlášť potešujúce, na vychutnanie si tohto dielka nie je nevyhnutné, aby bol divák oddaným hororovým fanúšikom a videl Nosferatu či iné perly ešte z nemého obdobia. Tieto vedomosti zážitok síce umocnia, ale príbeh dostatočne funguje aj samostatne... Plus - herecký koncert Willema Dafoea (ale aj John Malkovich je vynikajúci) zráža do kolien. Pobaví i dojme a presne v duchu svojej role doslova zhypnotizuje. Práve on je hlavnou hviezdou, hlavným ťahúňom a hlavným dôvodom prečo sa k tomuto filmu opakovane (a často) vracať. A práve kvôli nemu dávam plných pät!(21.9.2005)

Velmi stylovy vampire kousek, ktery v zaplave modernich upirich hruznosti pusobi stale dostatecne autenticky a prestoze je pomerne novy i spravne oldschoolove. Tema nataceni filmu a evropske prostredi tomu dodavaji skvelou atmosferu a Willem Dafoe je v roli Nosferatu dokonale verohodny. Zaroven bylo znacne zajimave sledovat jak zhruba fungoval filmovy stab v dobach pocatku filmu, kdy se natacel puvodni Nosferatu. Budu si muset doplnit vzdelani a zcheknout original. 7/10(28.2.2010)

Tento film je opravdová úleva pro každého, kdo si myslel, žánr hororu a tajemství je mrtvý a zahrabaný. Je to dobrý pocit vidět, že je to ještě možné vytvářet filmy, jako je tento. I když děj je poměrně jednoduchý, film se zdá být velmi originální a inovativní. Základní myšlenkou tohoto filmu je tak jednoduché, že to je - ve skutečnosti - brilantní , proč nikdo se nad tím zamyslel dříve. Film je kompletně založen na velmi raném hororu Upír z Nosferatu, symfonie ein des grauens". Legendární herec Max Schrek je zde vykresleni jako opravdový upír, který pravidelně bere sousto z jeho posádky. Ředitel FW Murnau o tom ví, ale dokončil jeho film je vyšší prioritou pro něj, než obětovat pár lidí.(8.2.2013)

Film o jednom z prvních zfilmovaných příběhů o Draculovi, avšak bez možnosti použití tohoto jména (nezakoupená práva). Film původní byl opředený nejedním nevysvětleným zmizením, případy pomatení a dokonce pověrám o nelidském původu představitele hrabě Orlocka Maxe Schrecka. Tyto tvrzení se časem začaly označovat, jako jedny z prvních reklamních tahů. Ve stínu upíra je ve své podstatě laciný film (jde o to zda schválně), který těží z účasti hereckých hvězd a pro filmového fanouška obrovsky zajímavým námětem. Ten se však daří plně využívat pouze v prvopočátku snímku. Později už převládá spíše snaha nějakým způsobem se alespoň dokopat ke konci, který však rozhodně stojí za odpuštění některých nedostatků a stejně tak i zvýšení konečného hodnocení.(19.4.2012)

Šestiminutové úvodní titulky mi přijdou fakt docela moc. I když k nim hraje skvělá hudba. Murnauův film považuji za dosud nejlepší horror (a druhý-třetí obecně - i když ho nemám v desítce) nejlepší film, co kdy byl natočen. I z tohoto hlediska mi Merhigeův film přijde hodně zajímavý, nápaditý a poutavý. Prostě jsem si ho užil a alespoň zprostředkovaně (a notně mystifikačně) se přesunul do té jistě úžasné doby. Dafoe až úchvatný. prostě lahůdka.(9.2.2015)

• - Lokomotiva, která převážela štáb do Československa se jmenovala Charon. V řecké mytologii je Charon převozník, který převáží mrtvé duše přes řeku Styx. (Hal_Moore)

• - Hudba, která byla hercům pouštěna pro navození atmosféry, pocházela ze soundtracku k filmu Drakula (1979) Johna Williamse. (Hal_Moore)

• - Jedná se o první film, na kterém se jako producent podílel Nicolas Cage. (Edgerton)