Britská minisérie z produkce BBC zpracovává Shakespearovu druhou historickou tetralogii věnovanou anglickým panovníkům a tvořenou dramaty Richard II., Jindřich IV. (1. díl), Jindřich IV. (2. díl) a Jindřich V. Minisérie, na jejíž produkci se podílel i oscarový režisér Sam Mendes (Americká krása), vznikla jako součást Kulturní olympiády, hlavního doprovodného programu LOH 2012 v Londýně. Jednotlivé hry jsou zpracovány navýsost filmovým způsobem, aniž by se zpronevěřily původnímu divadelnímu textu. Ke špičkové úrovni realizace, která je u britské televizní tvorby samozřejmostí, patří i hvězdné herecké obsazení. Jednotlivé anglické vladaře ztvárnili Ben Whishaw, Jeremy Irons a Tom Hiddleston, dalších rolí se zhostili John Hurt, David Suchet, Patrick Stewart, Geraldine Chaplinová, Julie Waltersová, Rory Kinnear, Clémence Poésyová, Simon Russell Beale a další. Celý cyklus uvedeme v původním znění s českými titulky renomovaného překladatele a předního znalce Shakespearova díla Jiřího Joska.
Richard II. je historická hra Williama Shakespeara napsaná kolem roku 1595. Děj je založený na životě anglického krále Richarda II. (vládl v letech 1377–1399). První foliové vydání z roku 1623 hru řadí mezi historické, ale ve starším Early texts of Shakespeare's works z roku 1597 je nazývána tragédií. Jedná se o příběh pádu Richarda, marnotratného krále věřícího v božské předurčení své královské pozice, a vzestupu Jindřicha Bolingbroka, který reprezentuje pojetí krále, jehož předurčuje nejen krev, ale i intelekt a politická obratnost. (Česká televize)

Revelate_17

Perfektní! Ben Whishaw svého Richarda zvládnul naprosto bravurně. Čím víc padal dolů, tím víc sympatií si získával... Zanechalo to ve mně spoustu emocí, až mě to překvapilo, celé to bylo tak opravdové - tleskám! Přestože pro mě v královské trojici Whishaw (Richard II.) - Irons (Henry IV.) - Hiddleston (Henry V.), stále nejvíc září poslední jmenovaný Hiddleston, celá minisérie je neskutečně dobrá a zaslouží si vidět klidně tisíckrát!! The Hollow Crown bezkonkurenčně patří mezi to nejlepší, co jsem doposud viděla a už se těším, až se na to podívám znovu... a znovu... a znovu. ()

Orech

Ben Whislaw je v tejto roli absolútne úžasný!!! Na dnešného diváka mierne pomalé, ale tento herecký výkon si človek fakt užije! ()