Smrtící bumerang

• Česko

Drama / Thriller

USA, 1996, 135 min (Director's cut: 148 min)

Billy Bob je prostě dobrej. Dokázal mě naprosto věrohodně ztvárnit, aniž by měl více indicií, než mé pět let staré neprané spodní prádlo, fotku plyšového psíka, po kterém jsem v sedmi letech uklouzl a audiovizuální nahrávku kašle mojí matky z období šestinedělí. Bomber. Jasně ukázal, jak se motám světem, plným oné dospělácké ,,pravdy", ve kterém se na čestnost pohlíží jako na prokletí a na slušnost jako na slabost. Morální kodex zde musí být plastický, jinak je na obtíž a neplní své poslání - dokázat přežít sám se sebou a svým svědomím. Ano, v ústavu mi je lépe, huhl. Ale slibuji, já zase vylezu na exkurzi, těšte se a připravte vhodný tupý nástroj.(30.5.2012)

rovnou dva klobouky dolů před BBT - jeden za úžasné herectví, druhý za skvostnou režii. jeho Karl a několikaminutové scény bez střihu mi tenhle film vryly nesmazatelně do šedé kůry mozkové a kdyby se ve filmu dělo trochu víc, šel bych s hodnocením na plný počet... ale chtít ještě třetí klobouk za scénář už by bylo prostě trochu moc. nicméně věřím, že se ke mně tenhle bumerang ještě někdy v budoucnu vrátí a třeba ho docením úplně. prozatím 80%(3.3.2010)

Ano, je to tak, pokud jde o B.B. Thorntona, tohle bylo na Oscara a to co v tomhle filmu bylo okolo něj, není vůbec důležité. I když vsuvky s šílenou kapelou na zápraží jsou opravdu...magické:) Stanislavský by měl radost, takováhle proměna je vážně šílená...nic proti Geoffrey Rushovi, ale za výkon v kombinaci režie/herecký výkon si Oscara rozhodně víc zasloužil Billy Bob.(1.2.2005)

Dráma ako remeň. Vôbec nechápem, ako mi niečo takto geniálne mohlo tak dlho unikať. Silný príbeh o priateľstve v tej najčistejšej forme, výborne rozobraté charaktery postáv, dramatické spracovanie na jednotku a atmosféra by sa pri niektorých scénkach dala krájať. Niekedy si vážne myslím, že niečoho tak nezištne úprimného a láskavého sú schopní iba postihnutí - neskazené, čisté duše. Podobný námet má aj Joe (2013), len s tým rozdielom, že hlavná postava nebola tak výrazná, tak výborne psychologicky spracovaná a ani tak perfektne zahraná. Po scenárovo-režisérskej stránke prvotina B. B. Thorntona a hneď tu máme zásah do čierneho. Podľa môjho názoru ide o jeho životné dielo, nič lepšie po tomto už nemá. Týmto mi však dokázal, že ako režisér má podstatne na viac.(2.6.2015)

Po dlouhé úvaze a přemítaní nakonec 4*. Billy opravdu rozjel vynikajicí film, se sice pěkně čitelným dějem, ale vynikajícím zpracovaním, velmi dobrou atmosférou a prostě Oscarovým Billym. V Hollywoodu je celkem zaručeno, že když hrajete blázna, postiženého nebo šílence, máte Oscara skoro jistého. Ono je to asi pěkně těžké, já vím. Billymu to sice vyšlo jen se scénářem, ale i tak může být hrdý. Film zautočí na diváka ihned na záčátku a pere do něj přemoudřelá slova o morálce, bohu a já nevim čem. Jenže, já to beru, ve spoustě ohledech má pravdu a jen to, že lidé začínají být mnohem více asertivní, nedůtklivý a vulgární neznamená, že to není pravda... :) (btw nepřipomíná vám Karl Krytona? :)(13.9.2010)

• - Billy Bob Thorton dostal za tento svůj film, ve kterém si i zahrál hlavní roli, Oskara. (Elisebah)

• - Prodavače hranolků hraje Jim Jarmusch. (Witta)

• - Posledné slová postáv Doyle (Dwight Yoakam), Vaughan (John Ritter), Frank (Lucas Black) a Linda (Natalie Canerday) sú vo filme rovnaké: "Karl...?". (classic)