Smrtící bumerang

• Česko

Drama / Thriller

USA, 1996, 135 min (Director's cut: 148 min)

Začal by som s tým,že JA a BILLY máme jednu spoločnú vec,a to deň a mesiac narodenia,t.j 4.AUGUSTA,samozrejme rok je iný.Poznám ho ako herca z niekoľkých snímkov,naj pamätnejší je určite BAYOV ARMAGEDDON,kde prakticky nemal priestor k ozajstnému hraniu,ale ešte je niekoľko známych,skrátka Thorntona som bral tak,že sympaťák,ktorý sa narodil vtedy,keď aj ja,videl som jeho známe snímky,ale nič viac... A ani neviem ako,som sa dostal k tomuto psychologickému snímku,v ktorom hrá,píše a ešte režíruje zároveň vo verzii:(Director's cut: 148 min),a to som ani nevedel,že tento BOREC má ACADEMY AWARDS FOR ADAPTED SCREENPLAY... Taktiež bol nominovaný ako najlepší herec v hlavnej úlohe,že aj takého FORRESTA GUMPA hravo strčí do kapsy? Forresta nezmieňujem pre srandu králikov,ale preto,že hlavná postava má podobný osud ako Gump,t.j Karl Childers mával ťažké detstvo plné bolesti,pritom ešte zabil svoju vlastnú matku,odsedel si pomerne veľa rokov v psychiatrickej liečebni,prepustia ho,aby začal NOVÝ ŽIVOT...A je k tomu retardovaný. Je fascinujúce ako po celý čas vidím postavu Karla/Billyho s neuveriteľnou stavbou reči,s ktorou pracuje tak štylisticky,že som ostal ako obarený v tak zložitej ťažkej atmosfére,že je doslova cítiť,že sa musí niečo stať... Výborný výkon Lucasa Blacka ako malý kamoš Frank Wheatley,ktorý nemá na ružiach ustlané...Vzniká EXTRAORDINARY FRIENDSHIP. S úctou chcem povedať,že tento DEBUT je jeho jediný,ktorý zamestná človeka na poli 2 a pol hodiny tak intenzívne,že nezbadá ani na okamih,koľko vlastne film trvá,ale najdôležitejšie je rozohranie príbehu človeka,ktorý by chcel žiť normálny život,ktorý mu bude poskytnutý len občasne,skôr zažíva každodenné útrapy spoločnosti jedného hajzla,ktorý vytvára dusnú atmosféru...Skutočne otrasný DWIGHT YOAKAM.CAMEA DUVALL a JARMUSCH.(6.8.2014)

Rozplývat se zde nad Thorntonovým výkonem nehodllám, podobné, především fyzické herectví mě už začíná poměrně nudit. Na Karla se kouká dobře a divák z něj od původního "interview" tuší časovanou bombu. Ano, byl mi Karl celkem sympatický. Ne, není dobré se pokoušet tyto lidi začleňovat do společnosti bez trvalejšího odborného dohledu. Zmatenost nemocného a hostilita prostředí musí zákonitě vést k průseru (očekávané finále). Tudíž film přes svou jednotvárnost nabízí několik velmi silných ( či zábavných) scén a finále, které brilantním zrežírovaním a hudebním podkresem bere dech. Jen nevím, co si s toho mám vzít. Od trestání lumpů jsou jiní. Další tak trošku zločin a trest dle americké mentality. Jižanská mentalita pro mě opět téměř k nesnesení. Slzy jsem během sledování rozhodně nezamačkával. Ve výsledku je to ovšem lepší, než jen dobré. 75%(14.4.2014)

"Mami to je Karl, potkal jsem ho v prádelně....Pojď, promluvíme si v zadu....Karle, máma říkala, že můžeš bydlet u nás v garáži....Je chudák mentálně zaostalej"...Ale no táák, vážně? Spin-off Forresta Gumpa, v hlavní roli Bubba. Dojemná pohádka o čistotě prosté mysli, která přivede svého nositele až na Golgotu. Idylické charaktery ostatních kladných hrdinů, máme tu citlivého gaye, vnímavou a milující matku , oduševnělého chlapce, starostlivého ředitele nemocnice či bodrého majitele opravny malých strojů, ostře kontrastují s Karlovými zážitky z dětství a tím jediným opovrženíhodným či politováníhodným, vyberte si sami, zlým mužem. Pravdivé bohužel jen v postulátech, ale i to vlastně stačí, viďte.(12.7.2018)

Svým zpracováním je to jeden z nejzvláštnějších filmů, co jsem zatím viděl. Těžko ho škatulkovat. Jsou tu hluchá místa, kdy jsem si říkal, že už to dál sledovat nebudu, ale nakonec jsem rád, že jsem u toho vydržel. Tak, jak jsem dřív Billyho nemusel, tak k němu v poslední době nacházím cestu, protože shledávám, že je opravdu dobrý herec.(20.11.2011)

Příběh v němž retardovaný Karl (opravdu fantasticky zahraný Thortnem) se vrací po letech v psychiatrické léčebně do běžného života. Spřátelí se s malým Frankem a tomuto přátelství posléze obětuje svoji svobodu za ceny svobody Franka a jeho matky. Film jsem viděl jako člen jednoho filmového klubu na jihu a po skončení celý sál povstal a tleskal. Škoda, že tam pan režisér a herec hlavní role Billy Bob Throton nebyl s námi.(28.7.2011)

• - Hlavnú rolu mal pôvodne stvárniť John Ritter, ktorému nakoniec pripadla postava Vaughana Cunninghama. (shimik77)

• - Natáčelo se od 15. května do 15. června 1995 ve státě Arkansas v USA. (BMW12)

• - Aby Billy Bob Thornton udělal svou chůzi více nemotornou, měl v botách rozdrcené sklo. (venus)