Král a pták

Kráľ a vták

The King and the Mockingbird

Animovaný / Pohádka

Francie, 1980, 83 min

KRÁL A PTÁK - mistrovské dílo, které mně naprosto uchvátilo a dlouho jsem ho na tomto webu postrádal. Příběh se odehrává v království, v jehož čele stojí král Karel V.+III.=VIII.+VIII.=XVI. Je arogantní, domýšlivý, u svých poddaných velmi neoblíbený a poslušnost lidu si vynucuje rozsáhlým policejním aparátem. Ve své tajné místnosti má několik obrazů, včetně svého portrétu a obrazů kominíka a pastýřky. Do ní se namalovaný král zamiluje a pastýřka i s kominíkem se dají na útěk. Zhmotněný králův portrét se zbaví své skutečné předlohy a s pomocí fízlovského aparátu začne zamilovanou dvojici stíhat. Té na útěku pomáhá mluvící pták, který je zároveň vypravěčem příběhu. Při útěku se postupně seznamujeme s celým královstvím, které vypadá jako gigantický zámek, pod jehož základy mimo sluneční svit se nachází chudinské čtvrtě. Rozhodně nejde o pohádku pro děti, ale o velmi kousavý pohled na společenské poměry, na sociální nespravedlnost a na život ve státě, kde má moc policejní aparát. Grimaultův příběh je napínavý, dojemný i tragikomický, zžíravě vtipný a jeho animace je skvělá!!! Doufám, že ho ČT po dlouhých letech znovu zopakuje. Tenhle animáč za to stojí.(25.12.2003)

Veľmi zaujímavé v rozprávke boli hlavne paralely s totalitarizmom a kultom osobnosti, ako aj s potlačovaním ľudských a osobných slobôd ... O to zaujímavejšie bolo, že to boľševik pustil do distribúcie .... !!! Možno si postačili s tým, že to je "len" rozprávka a Hans Ch. Andersen, ako aj francúzsky básnik Jacques Prévert sú zárukou progresu a nezávadnosti voči komunistickým režimom ....(1.1.2009)

Tento film som videl ešte ako malé dieťa a zanechal na mne výrazné znamenie. Môj pohľad na svet animovaného filmu sa delí na obdobie pred a po tomto filme. Imaginácia zhmotnená v abstraktných obrazoch, kritika kontrolovanej spoločnosti, vynucovanie citov... nepopísateľné a v mojich (vtedy) naivných detských očiach absolútne zdrvujúce.(30.6.2004)

SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 1.1.2009, réžia slovenského znenia (SPF 1983) = EDUARD GREČNER - V 80-tych rokoch som to videl na ČST 1 v českom kinodabingu. STV nám pri obnovenej premiére dopriala pôvodný slovenský kinodabing. ĎAKUJEM. TECHNICKÁ POZNÁMKA: Na DVD od H.C.E. predabované dabingom z TV PRIMA !!! (19.11.2009)(19.11.2009)

Ne, tohle fakt neni porno s Elvisem, jenom nesmyslne prejmenovana Andersenovo pohadka Pastyrka a kominicek. Na filmu je videt, ze ackoliv ve finalni podobe byl uvedenej az pozdejs, vznikal uz nekdy od padesatejch let, takze tu mame jednoduchej pribeh, jednoduchouckou animaci a jednoduchou hudbu. Nicmene pribeh je naprosto dostatecnej a dokaze chytnout, i kdyz obcas jen tak neco nakousne, aniz by to dokoncil a sem tam to je podivne sestrihany, ze sem si kolikrat rikal, jestli sem nejakou scenu neprosvih, animace ma svy kouzlo a hudba je povedena, takze i kdyz je to misty sice lehce stereotypni a popravde receno mi pride, ze v tom spousta lidi vidi neco, co to proste neni, stejne se jedna o kvalitni animak.(11.11.2009)

• - Při útěku kominíčka a pastýřky z královy ložnice je zparodován obraz J.B. Greuzeho "Rozbitý džbán". (Jezinka)