Král a pták

Animovaný / Pohádka

Francie, 1980, 83 min

Paul Grimault

Předloha:

Hans Christian Andersen (kniha)

A takhle to vypadá, když se na animovaný film vrhnou francouzi... tvůrcům nechyběla fantazie, nápady a imaginace, a díky tomu vzniklo dílko, které je pohádkově krásné, má nádhernou animaci, skvělou hudbu, a není úplně "ploché". P.S. Velké poděkování si za překlad tohoto filmu do češtiny zaslouží ZIASystems :-)(24.5.2004)

• flanker.27

Viděl jsem to kdysi tak řekněme roku 1988 coby dítko devítileté a byl jsem z toho na větvi. Přišlo mi to jako hrozně zvláštní kreslený příběh, žádný Tom a Jerry, už jen samotný svět v němž se příběh odehrává (celé jako gigantický zámek s patry odstupňovanými dle bohatství a významu). A šachovnice s tlačítkem na přivolání policie nebo propadlem. Pamatuju si pár podobných výjevů, které dost ovlivnily moji dětskou fantazii. Nepochybně tam bylo mnoho skrytých významů a narážek, které jsem jako dítě nevnímal, proto bych se rád podíval znovu.(6.6.2007)

Tento film som videl ešte ako malé dieťa a zanechal na mne výrazné znamenie. Môj pohľad na svet animovaného filmu sa delí na obdobie pred a po tomto filme. Imaginácia zhmotnená v abstraktných obrazoch, kritika kontrolovanej spoločnosti, vynucovanie citov... nepopísateľné a v mojich (vtedy) naivných detských očiach absolútne zdrvujúce.(30.6.2004)

"Já vám teď povím příběh, skvělý příběh, který je celý pravda. Vždyť se taky stal mně a jiným." Ať už bych si zahnízděného na palácové střeše představovala kohokoliv, užvaněného tukana by tam neubytovaly ani moje nejdivočejší představy. To by ovšem byla škoda, protože rozličné invenční ptákoviny páchané ptákem a jeho potomstvem diváka baví, rozesmívají a krále přivádějí k infarktu, což diváka, bestii škodolibou, opět baví a rozesmívá. Egocentrismus krále dodá každému iluzi jeho vlastní skromnosti. A pastýřka s kominíčkem ... inu, jejich děti nejspíš postávají na komínech a pasou beránky na obloze.(20.5.2015)

Krále a ptáka jsem viděl kdysi dávno tak před 30 lety v kině. Možná to bylo více než 30 let.. :-). Oproti jiným animákům té doby už tehdy ve mně zanechal velký dojem. Hlavně závěr. Ale co si pamatuji z filmu nejvíce, je fakt, že jsem si snažil zapamatovat ústřední melodii. Dnes je jiná doba. Všechno se dá někde sehnat, pokud víte jak se to jmenuje. A když to nejde koupit, jde to někde sosnout z nějakého toho warez webu. A i když nevíte jak se to jmenuje, jsou tu všelijaké ty shazamy atd. co vám to přesně řeknou. Velmi dobře si pamatuji z těch dávných dob, jak jsem si oblíbené skladby z filmů držel v hlavě jako poklady a jak mně mrzelo, když se nějaká ta melodie vytratila a já si na ni nemohl vzpomenout... Dnes po letech jsem koupil nové DVD s touto pohádkou za směšných 19 Kč (holt doba tohoto média již také končí) a hned se na něj s dcerkou podíval. Příběh mne až neskutečně vrátil v čase do podivného království zlého krále, kde slunce svítí jen pro něj zatímco dole hluboko pod palácovým komplexem se u jeho paty tísní chudinké domky prostých lidí kteří nikdy neviděli sluneční paprsky. A do toho všeho vstupuje mluvící pták, který se zlému králi postaví, pomůže utéci zamilovanému páru kominíčka a pastýřky a společně pak svrhnou krále, čímž zaženou tmu. Opravdu jsem se divil jak stále aktuálně na mně ten příběh působil a jak malá dcera ani nedutala když králova zlá policie se snažila hrdiny lapit... Z čeho jsem ale opět zase nemohl byla skvostná hudba dnes už mi důvěrně známého skladatele Wojciecha Kilara! Ta dávná skladba u závěrečných titulků se mi zase rozezvučela v srdci a přenesla mně hodně hodně zpět .... * * * *(22.11.2016)

• - Při útěku kominíčka a pastýřky z královy ložnice je zparodován obraz J.B. Greuzeho "Rozbitý džbán". (Jezinka)