poster

Král a pták

 • Francie

  Le Roi et l'oiseau

 • slovenský

  Kráľ a vták

 • anglický

  The King and the Mockingbird

Animovaný / Pohádka

Francie, 1980, 83 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jhershaw
  *****

  A takhle to vypadá, když se na animovaný film vrhnou francouzi... tvůrcům nechyběla fantazie, nápady a imaginace, a díky tomu vzniklo dílko, které je pohádkově krásné, má nádhernou animaci, skvělou hudbu, a není úplně "ploché". P.S. Velké poděkování si za překlad tohoto filmu do češtiny zaslouží ZIASystems :-)(24.5.2004)

 • JFL
  *****

  Jedno ze zásadních děl historie animovaného filmu. Nestárnoucí mix pohádky, satiry a grotesky režiséra Paula Grimaulta a z pera Jacquese Préverta diváky zavádí do fascinujícího prostředí opulentního zámku plného technologických vymožeností, kde se na pomoc chudému zamilovanému páru stíhanému nabubřelým tyranským vladařem postaví žoviální pták trousící ironické vtipy. Snímek nadchne každého bez rozdílu věku svou originalitou, zábavností a bezbřehou nápaditostí realizovanou především v architektonickém pojetí zámku.(19.8.2008)

 • Lima
  *****

  KRÁL A PTÁK - mistrovské dílo, které mně naprosto uchvátilo a dlouho jsem ho na tomto webu postrádal. Příběh se odehrává v království, v jehož čele stojí král Karel V.+III.=VIII.+VIII.=XVI. Je arogantní, domýšlivý, u svých poddaných velmi neoblíbený a poslušnost lidu si vynucuje rozsáhlým policejním aparátem. Ve své tajné místnosti má několik obrazů, včetně svého portrétu a obrazů kominíka a pastýřky. Do ní se namalovaný král zamiluje a pastýřka i s kominíkem se dají na útěk. Zhmotněný králův portrét se zbaví své skutečné předlohy a s pomocí fízlovského aparátu začne zamilovanou dvojici stíhat. Té na útěku pomáhá mluvící pták, který je zároveň vypravěčem příběhu. Při útěku se postupně seznamujeme s celým královstvím, které vypadá jako gigantický zámek, pod jehož základy mimo sluneční svit se nachází chudinské čtvrtě. Rozhodně nejde o pohádku pro děti, ale o velmi kousavý pohled na společenské poměry, na sociální nespravedlnost a na život ve státě, kde má moc policejní aparát. Grimaultův příběh je napínavý, dojemný i tragikomický, zžíravě vtipný a jeho animace je skvělá!!! Doufám, že ho ČT po dlouhých letech znovu zopakuje. Tenhle animáč za to stojí.(25.12.2003)

 • B!shop
  ****

  Ne, tohle fakt neni porno s Elvisem, jenom nesmyslne prejmenovana Andersenovo pohadka Pastyrka a kominicek. Na filmu je videt, ze ackoliv ve finalni podobe byl uvedenej az pozdejs, vznikal uz nekdy od padesatejch let, takze tu mame jednoduchej pribeh, jednoduchouckou animaci a jednoduchou hudbu. Nicmene pribeh je naprosto dostatecnej a dokaze chytnout, i kdyz obcas jen tak neco nakousne, aniz by to dokoncil a sem tam to je podivne sestrihany, ze sem si kolikrat rikal, jestli sem nejakou scenu neprosvih, animace ma svy kouzlo a hudba je povedena, takze i kdyz je to misty sice lehce stereotypni a popravde receno mi pride, ze v tom spousta lidi vidi neco, co to proste neni, stejne se jedna o kvalitni animak.(11.11.2009)

 • flanker.27

  Viděl jsem to kdysi tak řekněme roku 1988 coby dítko devítileté a byl jsem z toho na větvi. Přišlo mi to jako hrozně zvláštní kreslený příběh, žádný Tom a Jerry, už jen samotný svět v němž se příběh odehrává (celé jako gigantický zámek s patry odstupňovanými dle bohatství a významu). A šachovnice s tlačítkem na přivolání policie nebo propadlem. Pamatuju si pár podobných výjevů, které dost ovlivnily moji dětskou fantazii. Nepochybně tam bylo mnoho skrytých významů a narážek, které jsem jako dítě nevnímal, proto bych se rád podíval znovu.(6.6.2007)

 • - Při útěku kominíčka a pastýřky z královy ložnice je zparodován obraz J.B. Greuzeho "Rozbitý džbán". (Jezinka)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace